Jump to content

Πως να ξεκινήσω;


aoua3

Recommended Posts

Καλησπέρα, θέλω να πάρω δώρο στην κόρη μου αλλά και για μένα ενυδρείο. διάβασα αρκετά αλλά λόγω περιορισμένου budget και γνώσης θέλω τη βοήθεια σας. Για αρχή σκέφτηκα ότι γυρω στα 60λιτρα θα είναι από άποψη χώρου. Ξεκίνησα για ψάρι κλόουν αλλά είδα ότι δεν κάνει για γλυκό νερό. Επίσης κοι από άποψη χώρου δεν, μονομάχο σκέφτηκα αλλά μάλλον θα πάω σε κοπαδωψαρα τελικά που είδα κ μου άρεσαν.

Το ερώτημα είναι επειδή είδα πχ ενυδρείο που το πουλάνε μεταχειρισμένο με 2 χρυσόψαρα μέσα θα το παίρνατε εσείς για να είναι έτοιμο στρωμένο το λέω να γλιτώσω χρόνο και αν ναι μετά θα μπορέσω να το συντηρήσω εύκολα; Δε θέλω να πάρω τα ζωντανά και να ψηφίσουν. Πχ αυτό το halilea με φυσικό φυτό τι άλλο θα χρειαστεί;

Η σκέψη μου ήταν κάτι απλό στην αρχή αλλά να μπορούσα να βάλω αργότερα φυσικό φυτό μέσα οπότε είπα να έχω από την αρχή φωτισμό. Επίσης στα 60 λίτρα θεωρητικά θέλει μέχρι 60εκατοστα ψάρια, αν βάλω 6 ψαράκια σε ομάδα (θα προτημουσα κάτι εύκολο, ανθεκτικό ) που θα είναι γίνουν 5-6 εκατοστά θα μπορούσα να βάλω κ κάτι ακόμα σε σαλιγκάρι, γαρίδες για να έχω μια κάποια ποικιλία; Από άποψη κόστους αν έπαιρνα αυτό το έτοιμο με τα χρυσόψαρα μέσα τι άλλο θα χρειαζομουν για καθαρισμό νερού, ενυδρείου κλπ. Συγνώμη αν κούρασα αλλά πιστέψτε προσπάθησα να μη ρωτήσω ούτε τα μισά από αυτά που σκέφτομαι. 

IMG_20240905_125054.thumb.jpg.738b2023cd9d7fc699039e05ff21232c.jpg

IMG_20240905_125008.jpg

Έγινε επεξεργασία - aoua3
Link to comment
Share on other sites

Πριν κάνεις οτιδήποτε διάβασε και κατανόησε αυτό.

Το ενυδρείο θα το έπαιρνα αλλά χωρίς τα χρυσόψαρα.

 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα αρκετά, απλά πάνω που λέω να στηθεί έτσι πχ μετά βρίσκω κάποιον ανασταλτικό παράγοντα. Για αυτό ήθελα μια γνώμη πχ για φυτά τι φυτά να έβαζα με κάποιο σχετικά φθηνό υπόστρωμα. Ανουμπια ας πούμε είδα είναι εύκολη. Θα ήθελα πάντως να μην είναι σκέτο το ενυδρείο αλλά να υπάρχει κάποια εξέλιξη του τύπου τα φυτά βοηθάνε σε αυτό, τα σαλιγκάρια πχ για την άλγη των φυτών ώστε να μάθει κ το παιδι. Επίσης γνώμη ήθελα για την ποσότητα και το ιχθυοφορτειο. Σε 60λιτρα με φίλτρο δε ξέρω πόσα ψαράκια,σαλιγκάρια γαρίδες θα πρέπει να έχουν. Το έτοιμο γλιτώνω τον κύκλο και το στρώσιμο αλλά τα χρυσόψαρα που να τα δώσω δε ξέρω αν έπαιρνα κάτι τέτοιο 

Link to comment
Share on other sites

Για τα φυτά και το υπόστρωμα θα σε βοηθήσουν τα παιδιά που ασχολούνται με τα φυτεμένα. Όσο αφορά την ιχθυοφόρτηση είναι πάντα σχετικό ανάλογα με τα ψαράκια που θέλεις να βάλεις. Δεν ξέρω που διάβασες το ένα λίτρο ανά πόντο ψαριών αλλά είναι τελείως λάθος.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό.

 

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.aquazone.gr/index.php?showtopic=51697

Και αυτό.

 

Έγινε επεξεργασία - marinos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

να ξεκινήσω λέγοντας το πρώτο πράγμα που έμαθα οταν ξεκίνησα στο hobby. Χρειάζεται Χρόνο - Χρήμα και Χώρο ( τα 3Χ)

Θα σου έλεγα λοιπόν να βρείς ενα δικό σου ενυδρείο και να μην  αγοράσεις τα 60 λίτρα με 2 χρυσόψαρα γιατί δεν γίνεται. και μπορεί και το ενυδρείο να έχει κακομεταχειριστεί και τα χρυσόψαρα δεν κάνουν σε αυτό το ενυδρείο. 

ρίξε λοιπόν μια ματιά σε τιμές ενυδρείων και όταν βρείς την τιμή που σου κάνει ψάξε για τα ζωντανά που μπορείς να φιλοξενήσεις σε αυτά τα λίτρα. 

Διάβασμα θα ριξιές πολύ αυτό είναι το μόνο σίγουρο. 

Τα χρυσόψαρα είναι για πιο "γνώστες" η αλήθεια είναι γιατί είναι περίεργα ψαράκια και σίγουρα έχεις ακούσει λάθος πράγματα για αυτά. 

κοπαδόψαρα είναι ωραία σε μεγαλύτερα ενυδρεία (100+ λίτρα) για να μπορούν να κάνουν τις βόλτες τους και να τα θαυμάζεις.

ψάξε για ζωοτόκα ψάρια που είναι κάπως εύκολα για αρχάριους.

Αν μιλάμε για το ενυδρείο στην αγγελία ακόμα τότε καλό θα ήταν να βρεις ενα εξωτερικό φίλτρο ή ενα κρεμαστό φίλτρο έστω για να παίρνει μέσα λίγα περισσότερα υλικά για τον "καθαρισμό" του ενυδρείου. 

 

 

φυτά υπάρχουν πολλά που μπορείς να βάλεις και χωρίς ειδικό υπόστρωμα. Είναι και αυτά με βαθμό δυσκολίας και πάλι καλά τα εύκολα φυτά είναι και όμορφα και πολλά ! 

στην anubia δύσκολα θα δείς την εξέλιξη γιατί μεγαλώνει πολύ αργά, αλλα στο java fern (microsorum pteropus) θα την δείς πιο εύκολα. και τα δύο αυτά φυτά δεν μπαίνουν στο χώμα αλλα δένονται σε πετρα/ξύλο 

 

Link to comment
Share on other sites

Ωραία άρα θα κοιτάξω για φθηνό σκέτο ενυδρείο κ βάζω εγώ φίλτρο εξωτερικό, φωτισμό,θερμαντήρα. Για τα φυτά μια χαρά και αυτό το java fern γιατί σκεφτόμουν να έχω κ κάτι σε ξύλο ή πέτρα μέσα. Από ψαράκια ζωοτόκα δε θα έχω θέμα αν πολλαπλασιαστούν; Είχα δει για guppies.

Σε ένα άρθρο στο ίντερνετ είχα δει αυτό για τα εκατοστά του ψαριού ανά λίτρο και ότι δεν μετριέται σε πλήθος ψαριών. Έχεις εσύ μια αρχική εκτίμηση κόστους πριν μπω στην διαδικασία; Θα μπορούσα ας πούμε να βάλω ψαρακια κρύου νερού κ να μην χρειαστώ θερμαντήρα;

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε εγω έριξα μια ματιά για ψάρια κρύου νερού γιατί δεν ήξερα κάτι άλλο πέρα απο τα χρυσόψαρα κια μου έβγαλε και τα guppy οτι κάνουν σε κρύο νερό. κάτι που ακούω πρώτη φορά ! (εγώ δεν θα το δοκίμαζα) 

Τα έξοδα του θερμαντήρα μπροστά σε όλα που θα χρειαστεί να αγοράσεις για πρώτη φορά δεν είναι τίποτα οπότε μην το σκέφτεσαι έτσι. επίσης το καλοκαίρι είναι μια πολύ δύσκολη περίοδος για όλους τους ενυδρειάδες γιατί κάνει πολύ ζέστη ακόμα και για εμάς που θέλουμε ζεστό νερό. Φαντάζομαι για τα ψάρια κρύου νερού θα είναι ακόμα πιο δύσκολη περίοδος! 

Πιστεύω 150 ευρώ θα τα πιάσεις εύκολα για ενα ενυδρείο 50 - 60 λίτρα 

εγώ θα πρότεινα να ξεκινήσεις με εναν μονομάχο που είναι πολύ όμορφα ψαράκια και δεν έχουν πολλές απαιτήσεις σε πολλά πράγματα.

με ενα πιο μικρό φίλτρο (κρεμαστό ίσως) που δεν είναι και πολύ ακριβά και 2 φυτάκια για να έχει να κρύβεται να χαλαρώνει και ένα απλό φωτιστικό για τα φυτά και θα είσαι καλά. απλά για πρώτη φορά που ξεκινάς είναι και άλλα πράγματα που π[ρέπει να αγοράσεις για το ενυδρείο άσχετα με τα ψάρια. δλδ τέστ νερού - υλικά φίλτρων 

Ό,τι σκεφτείς πάντως θα χαρώ να το γράψεις εδώ να βοηθάμε! 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτά με τα τεστ τα είδα είναι από αυτά που δε μπορώ να αποφύγω για αυτό δεν τα έγραψα, τα έχω υπολογίσει ήδη. Ωραία μάλλον θα πάω προς τα εκεί λοιπον να το δοκιμάσω κανένα εξάμηνο χρόνο ότι πάει καλά και αργότερα ίσως σκεφτώ για οτιδήποτε άλλο. Ευχαριστώ για την εκτίμηση θα κάνω κ μια λίστα να δω πόσο θα βγει αλλά ας πούμε να έχω μια τάξη μεγέθους 150-200. Οκ δεν είναι αποτρεπτικό. Τα υλικά φίλτρων τα παίρνω ξεχωριστά έτσι δεν είναι μέσα; Αυτά πχ που διάβασα για 3πλο φίλτρο βάζω εγώ τα υλικά μέσα;

Link to comment
Share on other sites

On 5/9/2024 at 1:02 ΜΜ, το μέλος aoua3 έγραψε:

Καλησπέρα, θέλω να πάρω δώρο στην κόρη μου αλλά και για μένα ενυδρείο. διάβασα αρκετά αλλά λόγω περιορισμένου budget και γνώσης θέλω τη βοήθεια σας. Για αρχή σκέφτηκα ότι γυρω στα 60λιτρα θα είναι από άποψη χώρου. Ξεκίνησα για ψάρι κλόουν αλλά είδα ότι δεν κάνει για γλυκό νερό. Επίσης κοι από άποψη χώρου δεν, μονομάχο σκέφτηκα αλλά μάλλον θα πάω σε κοπαδωψαρα τελικά που είδα κ μου άρεσαν.

Το ερώτημα είναι επειδή είδα πχ ενυδρείο που το πουλάνε μεταχειρισμένο με 2 χρυσόψαρα μέσα θα το παίρνατε εσείς για να είναι έτοιμο στρωμένο το λέω να γλιτώσω χρόνο και αν ναι μετά θα μπορέσω να το συντηρήσω εύκολα; Δε θέλω να πάρω τα ζωντανά και να ψηφίσουν. Πχ αυτό το halilea με φυσικό φυτό τι άλλο θα χρειαστεί;

Η σκέψη μου ήταν κάτι απλό στην αρχή αλλά να μπορούσα να βάλω αργότερα φυσικό φυτό μέσα οπότε είπα να έχω από την αρχή φωτισμό. Επίσης στα 60 λίτρα θεωρητικά θέλει μέχρι 60εκατοστα ψάρια, αν βάλω 6 ψαράκια σε ομάδα (θα προτημουσα κάτι εύκολο, ανθεκτικό ) που θα είναι γίνουν 5-6 εκατοστά θα μπορούσα να βάλω κ κάτι ακόμα σε σαλιγκάρι, γαρίδες για να έχω μια κάποια ποικιλία; Από άποψη κόστους αν έπαιρνα αυτό το έτοιμο με τα χρυσόψαρα μέσα τι άλλο θα χρειαζομουν για καθαρισμό νερού, ενυδρείου κλπ. Συγνώμη αν κούρασα αλλά πιστέψτε προσπάθησα να μη ρωτήσω ούτε τα μισά από αυτά που σκέφτομαι. 

IMG_20240905_125054.thumb.jpg.738b2023cd9d7fc699039e05ff21232c.jpg

IMG_20240905_125008.jpg

το πρωτο ενυδρειο δεν κανει για φυτμενο, γιατι εχει μπλε φωτισμο (για θαλασσινο ενυδρειο)

το δευτερο -  με καμμενη λαμπα....και κανενας δεν ξερει ποσο καιρο ηταν χωρις νερο και σε ποιες συνθηκες ηταν αποθηκευμενο.

ρισκο ειναι.....

Αν εχεις δυνατοτητα, παρε καινουριο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος aoua3 έγραψε:

Ναι αυτά με τα τεστ τα είδα είναι από αυτά που δε μπορώ να αποφύγω για αυτό δεν τα έγραψα, τα έχω υπολογίσει ήδη. Ωραία μάλλον θα πάω προς τα εκεί λοιπον να το δοκιμάσω κανένα εξάμηνο χρόνο ότι πάει καλά και αργότερα ίσως σκεφτώ για οτιδήποτε άλλο. Ευχαριστώ για την εκτίμηση θα κάνω κ μια λίστα να δω πόσο θα βγει αλλά ας πούμε να έχω μια τάξη μεγέθους 150-200. Οκ δεν είναι αποτρεπτικό. Τα υλικά φίλτρων τα παίρνω ξεχωριστά έτσι δεν είναι μέσα; Αυτά πχ που διάβασα για 3πλο φίλτρο βάζω εγώ τα υλικά μέσα;

Στείλε αυτό που βρήκες. συνήθως πρέπει να προσθέσεις κάποια πράγματα μέσα, δεν φτάνουν αυτά που έχουν απο την εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Βρήκα της Eheim Liberty 75 για κρεμαστό για να κερδίσω χώρο και σαν εναλλακτική έχω βρει το Dophin F800 εσωτερικό.

@natateo ευχαριστώ.ναι τελικά θα πάω σε καινούργιο σκέτο κ θα προσθέσω ότι χρειαστεί εγω. Το πρώτο το έλεγα μόνο από άποψη ότι θα ήταν στρωμένο ήδη. Απορία τα τεστ εκτός από την αρχή τα θέλουμε κ αργότερα έτσι; Αν τυχών δούμε ότι κάτι δε πάει καλά στο 6μηνο πχ πάλι δε κάνουμε τεστ πρώτα από όλα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος aoua3 έγραψε:

Βρήκα της Eheim Liberty 75 για κρεμαστό για να κερδίσω χώρο και σαν εναλλακτική έχω βρει το Dophin F800 εσωτερικό.

@natateo ευχαριστώ.ναι τελικά θα πάω σε καινούργιο σκέτο κ θα προσθέσω ότι χρειαστεί εγω. Το πρώτο το έλεγα μόνο από άποψη ότι θα ήταν στρωμένο ήδη. Απορία τα τεστ εκτός από την αρχή τα θέλουμε κ αργότερα έτσι; Αν τυχών δούμε ότι κάτι δε πάει καλά στο 6μηνο πχ πάλι δε κάνουμε τεστ πρώτα από όλα;

Θα πήγαινα στο κρεμαστό γιατί θα έχει και λίγο περισσότερο χώρο να βάλεις βιολογικό υλικό μέσα και δεν θα πιάσει και χώρο μεσα στο ενυδρείο σου! 

τα τέστ σίγουρα θα χρειαστούν και αργότερα. 

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...