Jump to content

Στρώσιμο ενυδρείου


Ioannis f Arganis

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και τις φίλες. Έχω φτιάξει ένα ενυδρείο στα 75 λίτρα. Το έχω και δουλεύει από τις 27 του μηνός του χω βάλει βακτήρια και ρίχνω κάθε μέρα λίγη τροφή θα ήθελα να δω που  βρίσκομαι. Επισκέφτηκα σήμερα ένα κατάστημα που εμπορεύεται είδη ενυδρείων και μιλώντας με την κοπέλα που το έχει την ρώτησα να δω σε τιμές κυμαίνονται τα υγρά τεστ εκείνη μου πρότεινε για πιο οικονομικά της ταινίες της είπα ότι έχω ακούσει και έχω διαβάσει ότι δεν είναι και τόσο έγκυρες εκείνοι πάλι με διαβεβαίωσε ότι έχει δοκιμάσει τη συγκεκριμένες ταινίες που εμπορεύεται ότι μετράνε πάρα πολύ σωστά η συγκεκριμένες το μόνο που δεν μετράνε μου είπε σωστό είναι το ph  έχει κάνει μετρήσεις μου είπε με υγρά και έχει κάνει και μέτρηση και με τις ταινίες την ίδια χρονική στιγμή και μου είπε ότι και τα δύο δείχνανε τα ίδια με διαβεβαίωση για αυτό γιατί την ξέρω πολλά χρόνια της συγκεκριμένη κοπέλα λοιπόν μιλώντας με ένα φίλο που ασχολείται 20 χρόνια μου είπε να μην τις εμπιστευτώ της ταινίες δεν ξέρω τι να κάνω βασικά έτσι πήρα το θάρρος να γράψω να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας να είστε καλά.

Έγινε επεξεργασία - Ioannis f Arganis
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Υγρά τεστ να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο (salifert θαλασσινό ή api γλυκό νερό).

Link to comment
Share on other sites

Εδώ με τα υγρά τέστ και υπάρχουν διάφορες. Δεν εμπιστεύομαι τα στικς. Εκτός των άλλων δεν μετρούν και αμμωνία.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ούτε αμμωνία μετράνε, ούτε μπορείς να βασιστείς σε αυτά που υποτίθεται ότι μετράνε.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αφού είναι κουκουρούκου γιατί όμως επιτρέπουν να υπάρχουν στην αγορά?

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Ioannis f Arganis έγραψε:

Ναι αλλά αφού είναι κουκουρούκου γιατί όμως επιτρέπουν να υπάρχουν στην αγορά?

Μετρανε στα περιπου. Για καποιον αρκει και αυτο. Αν εχεις μόνο ψαρια στο ενυδρειο, το να μετρας νιτρικα και μόνο ,  παλι καλα ειναι παρά να μην ξερεις και καθολου το τι γινεται.....και μιλαμε για καλα στρωμενα ενυδρεια.

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...