Jump to content

Υπόστρωμα ενυδρείου γλυκού νερού


mariaxeni

Recommended Posts

Καλησπέρα σας αγόρασα υπόστρωμα από το pet city για το νέο μου ενυδρείο και μου έδωσαν αυτό ! Ήθελα να ρωτήσω γράφει από κάτω ανάμειξη με χαλίκι ! Είναι απαραίτητο ; Διότι έχω φυτέψει τα φυτά μου και έχω τοποθετήσει και το ξύλο να μην τα βγάλω πάλι όλα IMG_8759.thumb.png.0f1d21a612ac99a2ad1ae060d05a6745.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω βλέπω στις οδηγίες οτι "απαιτείται" χαλίκι απο πάνω. Γιατί είναι ειδικό υπόστρωμα για φυτά που έχει θρεπτικά συστατικά και αν δεν βάλεις απο πάνω χαλίκι όλα αυτά θα απελευθερώνονται στο νερό με αποτέλεσμα να γίνει τοξικό για τα ψάρια.  

 

επίσης δεν ξέρω ν επιτρέπεται αυτό που θα γράψω αλλα άλλαξε κατάστημα ! τέτοιου είδους καταστήματα δεν προσέχουν τα ζωντανά που έχουν ! είναι κρίμα. σίγουρα μπορείς να βρεις ενα όμορφο μικρό μαγαζί ου να μην παθαίνεις κατάθλιψη μέσα 

Έγινε επεξεργασία - manosmili
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/9/2024 at 5:44 ΜΜ, το μέλος mariaxeni έγραψε:

Καλησπέρα σας αγόρασα υπόστρωμα από το pet city για το νέο μου ενυδρείο και μου έδωσαν αυτό ! Ήθελα να ρωτήσω γράφει από κάτω ανάμειξη με χαλίκι ! Είναι απαραίτητο ; Διότι έχω φυτέψει τα φυτά μου και έχω τοποθετήσει και το ξύλο να μην τα βγάλω πάλι όλα IMG_8759.thumb.png.0f1d21a612ac99a2ad1ae060d05a6745.png

Πεταξες στον αερα 20€... κριμα! Για 60λ ενυδρειο εφτανε 1λιτρο.

Και, ναι, θελει ενα στρωμα 4 εκ απο αμμοχάλικο απο πανω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι, οτι αν θα θελεις να βγαλεις αυτο το υποστρωμα απο το ενυδρειο σου, θα παθεις εγκεφαλικο, γιατι αυτο γινεται λασπη κατω απο το χαλικι.....

Καλυτερα να επαιρνες ή σκετο χαλαζιακο χαλικακι 1-3 mm κοκκομετρια ή soil.....

Το υποστρωμα και το soil χρειαζομαστε , οταν θελουμε να κανουμε ενα πικνοφυτεμενο ενυδρειο.

Δες εδω τα ευκολα ενυδρεια (χωρις χωματα, υποστρωματα κτλ) -

 

 

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας τα έκανα όλα από την αρχή 

Link to comment
Share on other sites

Όντως τραγικό κατάστημα έχω δυο χρυσόψαρα και όταν τα πήρα μου είπαν να τα βάλω σε γυαλα 7 λίτρων χωρίς φίλτρο χωρίς τίποτα ευτυχώς διάβασα και τους πήρα κανονικό ενυδρείο με φίλτρο και τους βάζω αντιχλωριο βέβαια 2 μέρες το ένα μου χρυσόψαρο έχει αρρωστήσει και δεν ξερω πως να το κάνω καλά έβγαλε κάτι μαύρα σημάδια δεν έφαγε και το πρωί δεν κολυμπούσε  τώρα είναι καλύτερα 

IMG_8989.jpeg

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου προφανώς δεν είναι στρωμένο και τα μαύρα σημάδια είναι χημικά εγκαύματα από υψηλά ποσοστά αμμωνίας. Το ψαράκι σου δηλητηριάζεται και καίγεται από την αμμωνία και αν δεν λάβεις άμεσα μέτρα θα το χάσεις ή αν επιβιώσει θα υποστεί ανεπανόρθωτες βλάβες. Κάνε κάθε μέρα μεγάλες αλλαγές τουλάχιστον 50%, 5απλή δόση seachem prime και αν δεν έχεις πάρε υγρά τέστ NH4, NO2, NO3. Ειδικά το πρώτο άμεσα. Δώσε μερικά στοιχεία για το ενυδρείο σου. Πόσα λίτρα είναι, πόσο καιρό τρέχει, τι φίλτρο έχεις και τι βιολογικά υλικά; Ρίξε και μια ματιά εδώ:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωχ λυπάμαι πολύ εγώ φταίω είναι 60 λίτρα … θα πάω να αγοράσω αύριο και ολας να αφαιρώ το 50% του νερού κάθε μέρα δλδ ; Και ποσό να βάζω από το seachem και ποτέ ; Και ποσό από το βελτιωτικό νερού ; Σήμερα αγόρασα καρμπόν και έπλυνα το φίλτρο βέβαια δεν ανοίγει το κουτάκι για να τα αλλάξω αλλά οκ 

IMG_9003.jpeg

IMG_9002.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς. Με ψυχραιμία θα φτιάξουν ολα. Αν μπορείς να δώσεις κάπου τα ψαράκια μέχρι να στρώσεις το ενυδρείο είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις, αλλιώς το πρώτο πράγμα που θα πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις υγρό τεστ για αμμωνία (Salifert, API ο,τι βρεις), το prime και mini siporax γιατί απ'όσο κατάλαβα δεν έχεις βιολογικό υλικό στο φίλτρο. Θα τα βρεις όλα πολύ εύκολα. Στην πορεία (λιγότερο άμεσα) θα χρειαστείς και τα υπόλοιπα τέστ. Το πρώτο που θα κάνεις είναι μέτρηση της αμμωνίας. Κρατάς τις τιμές και τις ανεβάζεις εδώ. Αν η αμμωνία σου δεν ειναι μηδέν (που δεν θα είναι) κάνεις μεγάλη αλλαγή 50-60% αναλόγως τις τιμές (μέχρι να πάρεις το τεστ κάνε προληπτικά αλλαγή). Να είσαι φειδωλή με το τάισμα τις πρώτες μέρες, ιδίως αν η συγκέντρωση της αμμωνίας είναι μεγάλη (άνω 4-5ppm). Το prime μπαίνει στο νερό της αλλαγής. Εκτός από αντιχλώριο, έχει την ιδιότητα να αποτοξικοποιεί την αμμωνία. Μπορείς να βάλεις μέχρι 5πλασια δόση. Η κανονική δόση είναι 1ml/40l. Γράψε λίγο όμως τις διαστάσεις του ενυδρείου (μήκος, βάθος, ύψος). Είναι σίγουρα 60αρι γιατί φαίνεται μικρότερο. Αν όντως είναι τόσο, βάλε περίπου 5,5-6ml και παρακολούθηση κάθε μέρα. Ακολουθείς αυτή τη ρουτίνα μέχρι να αρχίσει ο κύκλος του αζώτου (μετρήσεις, αλλαγές με prime κλπ) και να στρώσει το ενυδρείο. Διάβασε πολύ καλά το άρθρο που σου ανέβασα παραπάνω, για να κατανοήσεις τι είναι ο κύκλος του αζώτου και γιατί είναι σημαντικός για τα ενυδρεία. Για να βοηθήσεις την βιολογία σου μπορείς προαιρετικά να πάρεις και κάποιο σκεύασμα βακτηρίων. Το φίλτρο δεν ξέρω αν το έχεις βάλει σε λειτουργία γιατί στην φωτογραφία του ενυδρείου δεν υπάρχει, αλλά να ξέρεις ότι είναι οριακό για τα λίτρα σου και εντελώς ανεπαρκές για τα ψάρια που έχεις. Τα χρυσόψαρα θέλουν καλή φίλτρανση και το συγκεκριμένο φίλτρο δεν πλησιάζει ούτε καν τις ελάχιστες απαιτήσεις. Κράτησε το σε πρώτη φάση αλλά θα χρειαστείς σύντομα αναβάθμιση σε μεγαλύτερο. Απ'όσο είδα έχει 2 κασετίνες πάνω από το σφουγγάρι. Αυτές γέμισετες με siporax (ή όποιο άλλο mini media βρεις). Τον άνθρακα δεν ξέρω αν τον πήρες μόνη σου ή στον πρότεινε κάποιος. Μην τον βάλεις, δεν χρειάζεται, δεν υπάρχει λόγος. Επίσης πάρε και ένα θερμόμετρο (απλό αναλογικό). Καλή και safe λύση είναι και το μπόλι από κάποιον συνχομπίστα.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας έκανα ότι μου είπατε δυστυχώς δεν τα κατάφερε το ψαράκι μου υπάρχει κάποιος να μπορεί να αναλάβει το άλλο μέχρι να στρώσει το ενυδρείο μου ; 

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

Κρίμα το ψαράκι. Δεν το πρόλαβες. Αν δεν έχεις την δυνατότητα να δώσεις εσύ το ψαράκι κάπου προσωρινά, βάλε μια αγγελία για μπόλι καλύτερα μήπως κάποιος συνχομπίστας που είναι κοντά σου, να μπορεί να σου δώσει.

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2024 at 10:47 ΜΜ, το μέλος mariaxeni έγραψε:

Σήμερα αγόρασα καρμπόν και έπλυνα το φίλτρο βέβαια δεν ανοίγει το κουτάκι για να τα αλλάξω αλλά οκ

Δεν το χρειαζεσαι τωρα.  Αν το εβαλες στο φιλτρο, βγαλ το να στεγνώσει και βαλε το στο ραφι. Καποιοα στιγμη θα το χρειαστεις.

Και καλως ηρθες στην παρεα !

Link to comment
Share on other sites

On 9/9/2024 at 10:47 ΜΜ, το μέλος mariaxeni έγραψε:

IMG_8997.jpeg

Για τα ψαρακια γενικος, ενα ενυδρειο - κυβος δεν ειναι και καλυτερη επιλογη..... Σε περιοριζει παρα πολυ στις επιλογες ψαριων....

Αν θελεις, παρε ενα χαλικακι 1-3mm κοκκομετριας χαλαζιακο, πχ

https://www.aquario.gr/product/fysiko-chalikaki-chalazia-1-7-2-5mm-5kg/

https://aberaquatic.com/aber-aquatic-chalaziako-chaliki-mavro-1-2mm-1kg/

και παρε βακτηρια πχ-

το συγκεκριμενο το εχω δοκιμασει και σε γλυκο και στο θαλασσινο ενυδρειο και μ αρεσε πολυ.

ακομα-

https://www.aquario.gr/product/prodibio-biodigest-single-amp/

μπορεις να παρεις 3-4 αμπουλες - θα σου φτασουν για να στρωσεις το ενυδρειο.

Για το φιλτρο σου πρεπει να παρεις βιολογικο υλικο πχ αυτο-

https://www.aquario.gr/product/sera-siporax-mini-professional-35gr/

Εχεις πολυ μικρο φιλτρο, δεν νομιζω να χωραει παραπανω απ αυτη την ποσότητα.....

https://ifareef.com/product/tropic-marin-nitribiotic-50ml/

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ευχαριστώ πολύ για όλα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...