Jump to content

Πρόβλημα με πτερύγιο σε μονομάχο


Nadia

Recommended Posts

Πριν από τρεις βδομάδες  πήρα έναν μονομάχο .Βρίσκεται σε 30lt  ενυδρείο ,φυτεμένο ,με 2 neocaradina γαρίδες , 1 nerite σαλιγκάρι και trumpet σαλιγκάρια .Ευδιάθετος ,φαγανός , εξερευνεί τα πάντα και γενικότερα έχει όρεξη .Τρώει τροφή pellet και 1 φορά τη βδομάδα artemia .Από την πρώτη μέρα μέχρι σήμερα έχει πάρει και λίγο όγκο και μεγάλωσαν και τα πτερύγια του .

 Με το που μου ήρθε λοιπόν το ψαράκι παρατήρησα λοιπόν ότι το μπροστινό δεξί πτερύγιο ( αυτό που χρησιμοποιούν σαν χεράκια για να κάθονται στο βυθό ) δεν ήταν όπως το αριστερό .Ήταν σαν να ήταν παλιότερα τραυματισμένο ,καθώς έχει μία κλίση ,είναι ελαφρώς γκρι ,και δεν είναι τόσο «φουντωτό» όσο το δεξί .Ελπίζω από τις φωτογραφίες να καταλάβετε κάτι .

Δεν ανέβασα κατευθείαν σε σας καθώς ήθελα να δω αν είναι κάτι που το καλύτερο περιβάλλον που βρίσκεται ,θα το βοηθούσε να φτιάξει .Αλλά από ότι φαίνεται είναι κάτι που δεν εξελίσσεται .

Επειδή εμπορεία με ασθένειες ψαριών δεν έχω ,μήπως είναι fin rot ;Επίσης αν είναι κάτι άλλο πως το αντιμετωπίζω ;

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Να σου πω την αληθεια, δεν βλεπω κατι κακο. Δεν ξερω, μηπως απλα δεν φαινεται καλα στις φωτογραφιες.....

Αν θελεις, μπορεις να κάνεις πιο συχνες αλλαγες νερου. Αν κατι δεν σου φαινεται καλα , βαλε bettafix.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Καλησπερα.

Να σου πω την αληθεια, δεν βλεπω κατι κακο. Δεν ξερω, μηπως απλα δεν φαινεται καλα στις φωτογραφιες.....

Αν θελεις, μπορεις να κάνεις πιο συχνες αλλαγες νερου. Αν κατι δεν σου φαινεται καλα , βαλε bettafix.

 

Δεν το βρήκα Ελλάδα .Υπάρχει κάτι άλλο ;Επίσης έχω ενυδρειακό αλάτι .Έχω δει κάποιους που τα κάνουν "ντουζ" για λίγα λεπτά σε ξεχωριστό κουβά .

Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2024 at 11:02 ΠΜ, το μέλος Nadia έγραψε:

Δεν το βρήκα Ελλάδα .Υπάρχει κάτι άλλο ;Επίσης έχω ενυδρειακό αλάτι .Έχω δει κάποιους που τα κάνουν "ντουζ" για λίγα λεπτά σε ξεχωριστό κουβά .

Ασε τα ντούζ για τους γνώστες λέω εγώ και ψάξε λίγο καλύτερα για bettafix, υπάρχει και εδώ

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/9/2024 at 11:02 ΠΜ, το μέλος Nadia έγραψε:

Δεν το βρήκα Ελλάδα .Υπάρχει κάτι άλλο ;Επίσης έχω ενυδρειακό αλάτι .Έχω δει κάποιους που τα κάνουν "ντουζ" για λίγα λεπτά σε ξεχωριστό κουβά .

https://www.aquario.gr/product/sera-baktopur-50ml/

οχι αλατι.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...