Jump to content

Νέος στο χόμπι του ενυδρείου


Haris Moustakas

Recommended Posts

Καλησπέρα απο εμένα. Είμαι νέος στο χόμπι αλλα μια ζωή κοντά στο υδάτινο στοιχείο μιάς και μεγάλωσα σε παραθαλάσσιο χωριό της επάρχιας και ειμαι ερασιτέχνης ψάρας καθόλη την διάρκεια της ζωής μου. Η αλήθεια ειναι πως ηθελα αρκετα χρονια να ασχοληθώ με το ενυδρείο αλλα ποτέ δεν το πήρα απόφαση εως τωρα. Ειναι μια ευκαιρία να εχω μια καθμερινη επαφη με τον υδατινο κοσμο μιας κια πλεον μενω στην αθηνα και δεν εχω την ευκαιρια καθημερινα να ειμαι διπλα σε νερό.

 

Αγόρασα αυτά απο κατάστημα στην αθήνα και μια μικρή έρευνα αγορας που έκανα διαδικυτακα. Δεν έχω στύσει ποτε ενυδρειο απο την αρχη οποτε δεν γνωριζω. Καποια συμβουλη?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων

455683736_392996376817525_80403081170835416_n.jpg

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2024 at 5:12 ΜΜ, το μέλος Haris Moustakas έγραψε:

Αγόρασα αυτά απο κατάστημα στην αθήνα και μια μικρή έρευνα αγορας που έκανα διαδικυτακα. Δεν έχω στύσει ποτε ενυδρειο απο την αρχη οποτε δεν γνωριζω. Καποια συμβουλη?

Καλως ηρθες στην παρεα μας!

Καλα εκανες , που πηρες τεστ αμμωνιας - σωστη επιλογη.

Δεν συμφωνω με αγορα τεστ της Esha.... πληρωσες και 18 με 20€.....

Πρωτα, αυτα τα τεστ δειχνουν στα περιπου τις τιμες του νερου. Αν δεν το εχεις ανοιξει και μπορεις να το αλλάξεις, καν το. Παρε καλυτερα ενα τεστ νιτρωδων (ΝΟ2), της SERA και πιο μετα (σε 2-3 εβδομαδες) πρεπει να παρεις και ενα τεστ για νιτρικα (ΝΟ3), παρε της Salifert  - https://www.aquario.gr/product/salifert-nitrate-profi-test/

Για το υποστρωμα, που πηρες.... δεν φαινεται τ κοκκομετρια εχει και τι υλικο ειναι. Αν ειναι χαλαζιακο χαλικακι 1-3 mm, εισαι μια χαρα (αν βεβαια δεν θελεις να ασχοληθείς με τις κιχλιδες αφρικης.)

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω, εχεις διαβασει εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα,

 

Οχι δέν έχω ανόιξει ακόμα τίποτα διότι περιμένω ένα μικρό μου ξαδερφάκι που το περιμένει πως και πως να το στήσουμε μαζι.

Δεν είναι χαλικάκι είναι άμμος και με ενημερώσανε οτι θα είνια λίγο πιο δύσκολο να το καθαρίσω. Δέν εχω αποφασίσει τι ψάρια θα βάλω αν και με 60 λίτρα ενυδρείο δεν ξέρω τι επιλογές έχω.

Τα 2 τεστ μου τα δώσανε απο το κατάστημα δεν τα επέλεξα εγω μιας και όπως είπα πηγαίνωντας εκει δεν γνώριζα το παραμικρό.

Έγινε επεξεργασία - Haris Moustakas
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες στην παρέα! Στο άρθρο που σου έστειλε η @natateo θα βρεις πολλές απαντήσεις! Εκεί θα δεις και για το υπόστρωμα και αν τελικά θέλεις να βάλεις άμμο. Επίσης στο forum μπορείς να βρεις πληροφορίες για τα ψάρια και να δεις τι μπορείς να βάλεις. Πέρα από τα λίτρα του ενυδρείου χρειάζεται να πάρεις και άλλους παράγοντες υπόψη και βέβαια είναι και θέμα γούστου. Ότι χρειαστείς πάνω σε προτάσεις και σκέψεις που έχεις για ψάρια, διακόσμηση κ.τ.λ μπορείς να μας ρωτήσεις 🙂

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησε να καθαρίζεις υπόστρωμα ωστε οταν έρθει ο μικρός να είσαι έτοιμος!!! 

 

Δες αν μπορείς να αλλάξεις την αμμο για ψιλο χαλίκι... Αν δεν κανω λαθος ειναι καλλιτερη επιλογή αν θελεις να το φυτέψεις και με τα φυτά ειναι σα να μεγαλώνει το ενυδρείο!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Απο ψάρια εγω τωρα θα έβαζα window tetra, 3 τωρα και μόλις στρώσει αλλα 3 παλι με βακτήρια . 

 

Το να βάλεις 6 με την μια ειναι λιγο δύσκολο ειδικά για αρχάριο που δε θα το πάρει χαμπάρι οτι κατι πάει στραβά.

  • Like 1
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Απο ψάρια σκεφτομουνα να βαλω καποια zebra danio, angelfish, platy assorted και καποια πατοψαρα τυπου catfish μικρα και ισως κανα σαλιγγαρι. Είναι σωστο να βάλω ψάρια πριν στρώσει το ενυδρειο? Επίσης στην άμμο δεν γίνετε να φυτέψεις φυτα? Εγω για αυτον την πηρα διοτι νομιζα πως θα ειναι καλυτερα για τα φυτα. Τέλος όταν λές να καθαρίζεις το υπόστρωμα τι εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

Θες ενα ακομα ψηφίο στα λιτρα αου για angelfish. Για βυθοψαρα ΠΡΟΣΟΧΗ οχι common pleco. ΜΟΝΟ ANCISTUS 

 

Τα πλατυ και τα danio  σίγουρα ειναι οκ αλλα δε ξερω αν μπορείς να τα έχεις μαζί γιατί περα απο την συμβατότητα εισαι οριακά στα λιτρα και αν βάλεις και κάτι σε βυθοψαρο ξεφυγες. 

 

Μη ξεχνας τα danio ειναι κοπαδοψαρα θέλεις 8 θα βαλεις και ενα χαρέμι platy που θα γεννήσει σύντομα οπότε τι να σου πω θα γίνει ψαρόσουπα και overstocked θα θέλει πολυ προσοχή κτλ κτλ

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Παναγιώτης Καζεράκης
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Haris Moustakas έγραψε:

Απο ψάρια σκεφτομουνα να βαλω καποια zebra danio, angelfish, platy assorted και καποια πατοψαρα τυπου catfish μικρα και ισως κανα σαλιγγαρι.

Δεν μπορεις να βαλεις ουτε danio rerio, ουτε σκαλαρια..... λογο μικρου ενυδρειου.

https://www.seriouslyfish.com/species/danio-rerio/

https://www.aquazone.gr/freshwater-profiles/ψάρια-γλυκού-νερού/pterophyllum-scalare/

Πλατυ - ναι. Υπαρχουν βεβαια και πολλες άλλες επιλογες! με πολυ ομορφα ψαρια.

Για τα - καποια πατοψαρα τυπου catfish μικρα - δεν ξερω τι ακριβως εννοεις.... αν μιλαμε για μικρα corydoras - ναι, ενα κοπαδακι μπορει να μπει .

πριν 16 ώρες, το μέλος Haris Moustakas έγραψε:

Επίσης στην άμμο δεν γίνετε να φυτέψεις φυτα?

Γινεται, αν δεν πηρες πολυ ψιλη αμμο. Πες κοκκομετρια. Αν ειναι πανω απο 0.2-0.3μμ - καλα ειναι. Ευκολα φυτα μπορεις να βαλεις.

Στην συντήρηση ειναι λιγο πιο δυσκολα τα πραγματα. Και δεν ειναι το καλυτερο υποστρωμα η αμμος για τα φυτα.

 

 

 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τα corydoras ειναι σχετικά ευαίσθητα ψαράκια. 

Για φυτεμενο ενυδρείο καλυτερα ψαξε το κατάλληλο υπόστρωμα μιας και η  άμμος δεν είναι ότι καλύτερο για φυτεμένο. 

 

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως αποτι φαίνετε πήρα πολύ ψιλλή άμμο. 0.1mm αποτι καταλαβαινω. Γενικά θα με ενδιέφερε να βάλω φυτά γιατι θεωρω οτι αυτά ομορφαίνουνε το ενυδρείο. Μήπως να πάω να το αλλάξω μιας και δεν το έχω ανόιξει ακόμα σε κάτι πιο εύκολο και χρηστικό?

455943665_1593608114549650_3310125755423463026_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Haris Moustakas έγραψε:

Δυστηχως αποτι φαίνετε πήρα πολύ ψιλλή άμμο. 0.1mm αποτι καταλαβαινω. Γενικά θα με ενδιέφερε να βάλω φυτά γιατι θεωρω οτι αυτά ομορφαίνουνε το ενυδρείο. Μήπως να πάω να το αλλάξω μιας και δεν το έχω ανόιξει ακόμα σε κάτι πιο εύκολο και χρηστικό?

455943665_1593608114549650_3310125755423463026_n.jpg

Ναι. 

Περίμενε να σου πει κάποιος που γνωρίζει καλά απο φυτεμένα. 

@natateo τα φώτα σου παρακαλώ 🙂

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες ίσως να βαλεις μερικά blue neon paracheirodon simulans τα μικρότερα μπλε τετρα ειναι αυτα αν δεν κανω λάθος. 

Ειναι και καποια αλλα μικρότερα ψαράκια που θα κανουν schooling και θα ειναι μια χαρα στα 60 λιτρα. 

Προσωπικά σε μικρο ενυδρείο δεν θα εβαζα μεγαλυτερα ψαράκια. 

Επισης πιστεύω θα ηταν καλυτερα ενα η  το πολύ δυο είδη ψαριών και οχι περισσότερα. 

Θα μπορουσες να βαψεις μαύρη την πλάτη του ενυδρειου απο εξω με ακριλικο χρώμα και να έβαζες μερικές πέτρες και ξύλα. 

Μερικες φώτο ίσως σου δώσουν ιδέες. 

Screenshot_20240825_142230.jpg

Screenshot_20240825_142211.jpg

Screenshot_20240825_131631_com.android.chrome.jpg

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

@Haris Moustakas

αν δεν εχεις σκοπό να βαλεις δυσκολα φυτα, που χρειαζονται προσθηκη CO2, πολυ φως κτλ, ενα απλο χαλικακι 1-3mm - αρκει. Aν εχεις σκοπο να κανεις φουλ φυτεμενο με δυσκολα φυτα, τότε θα χρειαστεις soil, συστημα διοξειδίου , καλο φωτιστικο, λιπασματα κτλ .....

Ριξε μια ματιά εδω-

 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο τις συμβουλες σας άλλαξα την αμμο με χαλικι αν οχι και τοσο λεπτο αλλα ειμαι σιγουριος πως θα ειναι πιο ευκολο στην χρηση καθως και ποιοι φιλικο προς τα φυτα

456687993_525000693315617_179266470556073508_n.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη!

  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...