Jump to content

Νεροχελωνα και πρησμένα μάτια


Recommended Posts

Γεια σας, έχει η νεροχελωνα μου τη κλασσική ασθένεια με τα πρησμένα μάτια εδώ και δυο εβδομάδες, εχω λάμπα φίλτρο και θερμαντηρα τον χειμώνα λογικά το επαθε από τη κακή ποιότητα νερό επειδή με τις υποχρεώσεις τη παραμελουσα λίγο της έχω βάλει στα ματια και σταγόνες και χαμομηλι και δε ξερω τι άλλο να κάνω 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

Πρωτα πρεπει να βαλεις στόχο για καλη ποιοτητα νερου.

Πες τις διαστασεις του ενυδρειου και το μεγεθος της χελωνας.  Τι φιλτρο εχεις, λαμπες? Θερμοκρασια νερου- στεριας? Τι ταιζεις?

2-  πες ποιο φαρμακο (σταγονες πηρες). Πόσες μερες κάνεις θεραπεια και πόσο συχνα βαζεις σταγονες?

3- Πολλες φορες δεν μιλαμε μόνο για τοπικη μολυνση, αλλά για μια συστηματικη νοσο.Πρεπει να δεις αν εχει ρινικες εκκρισεις και άλλα συμπτωματα (ανορεξια πχ)

Καλυτερα ζητησε βοηθεια απο  κτηνιατρο.

4- διαβασε για ελλειψη βιτ Α εδω-

 

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 60x35 η χελώνα είναι 13 εκατοστά περίπου θερμοκρασία 27-30 βαθμους. Για φίλτρο και λάμπα δε θυμάμαι γιατί τα είχα αγοράσει πέρυσι, κάνω θεραπεία εδώ και 3 μέρες με ένα άλλο φάρμακο και το βάζω δυο φορές τη μέρα. Τη τάιζα με ψαράκια μικρά και που κ που κανα λαχανικό και γαρίδα αλλά τώρα δε τρώει τιποτα εδώ και πολλες μέρες και χρησιμοποιώ το tartadrop

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna Peridi said:

Το ενυδρείο είναι 60x35 η χελώνα είναι 13 εκατοστά περίπου θερμοκρασία 27-30 βαθμους. Για φίλτρο και λάμπα δε θυμάμαι γιατί τα είχα αγοράσει πέρυσι, κάνω θεραπεία εδώ και 3 μέρες με ένα άλλο φάρμακο και το βάζω δυο φορές τη μέρα. Τη τάιζα με ψαράκια μικρά και που κ που κανα λαχανικό και γαρίδα αλλά τώρα δε τρώει τιποτα εδώ και πολλες μέρες και χρησιμοποιώ το tartadrop

Επίσης κάθεται όλη μέρα έξω στην εξέδρα και δεν πολυ μετακινήται

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, και εμένα είχαν το ίδιο τις βοήθησε αρκετά η λάμπα και ο ήλιος επίσης το χαμομήλι το οποίο έβαζα τρεις φορές την ημέρα διέλυσε σιγα σιγά την βλενα από τα μάτια στα πετ στορ που πήγα μου είχαν δώσει τις κλασσικές σταγόνες που δεν λειτούργησαν ποτέ κυρίως γιατί από ότι έχω διαβάσει δεν είναι για το συγκεκριμένο ζήτημα θα σου πρότεινα να την πας σε κάποιο ερπετολογο απλά να ξέρεις είναι 50 ευρώ μόνο η επίσκεψη όταν είχα ρωτήσει για να πάω τις δικές μου. Ελπίζω όλα να πάνε καλά περαστικά ❤️.

  • Agree 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Ο.Σ.Φ.Π said:

Καλησπέρα, και εμένα είχαν το ίδιο τις βοήθησε αρκετά η λάμπα και ο ήλιος επίσης το χαμομήλι το οποίο έβαζα τρεις φορές την ημέρα διέλυσε σιγα σιγά την βλενα από τα μάτια στα πετ στορ που πήγα μου είχαν δώσει τις κλασσικές σταγόνες που δεν λειτούργησαν ποτέ κυρίως γιατί από ότι έχω διαβάσει δεν είναι για το συγκεκριμένο ζήτημα θα σου πρότεινα να την πας σε κάποιο ερπετολογο απλά να ξέρεις είναι 50 ευρώ μόνο η επίσκεψη όταν είχα ρωτήσει για να πάω τις δικές μου. Ελπίζω όλα να πάνε καλά περαστικά ❤️.

Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές!! Μια ερώτηση μόνο: οι δικές σου έγιναν καλά μονο με τη λάμπα και ήλιο;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και περαστικά στην χελωνιτσα 🙁. Απ ο,τι έχω παρατηρήσει στις άρρωστες χελωνες, βοηθάει ο ήλιος στο να επανέλθει η όρεξη τους σταδιακά. Πρόσφατα είχα ένα άρρωστο μωρό χελωνακι που δεν έτρωγε και 2 μέρες που το έβγαζα στον ήλιο άρχισε να κινείται παραπάνω και να εχει ορεξη. Δεν θυμάμαι για πιο λόγο συμβαίνει αλλά το είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο. Όσον αφορά τα πρησμένα ματια αυτό που μπορείς να κάνεις είναι το χαμομηλι όπως ανέφερε ένα μέλος, να έχεις πάντα καθαρό νερό, να την βγάζεις στον ήλιο αν δεν έχεις λάμπα. Η διατροφή που της παρέχεις είναι πολύ φτωχή. Προσπάθησε να της δώσεις τονο μιας και περιέχει βιταμίνη Α που είναι το κύριο αίτιο των πρησμενων ματιών. Επέλεξε τροφές, φρέσκες κατά προτίμηση, με βιταμινη Α , D και D3. Αν βρει την όρεξη της ,δεν θα χρειαστεί να ανησυχείς τόσο. Αλλά αν σε λίγες μέρες συνεχίζει να μην ανταποκρίνεται στο φαγητό τότε μια επίσκεψη σε κτηνίατρο μικρών ζώων είναι απαραίτητη 

 

Υ.Γ ξέχασα να αναφέρω πως για να βοηθήσεις την χελώνα σου να της έρθει η όρεξη πιο γρήγορα, μπορείς να προμηθευτείς από το φαρμακείο σταγόνες βιταμίνης Α που θα βάζεις απευθείας στο στομα της . Για να το ανοίξεις, μπορείς με το μεσαίο δαχτυλο και τον αντίχειρα να πιέσεις απαλά στις δύο άκρες του στόματος και με τον δείκτη να κρατάς το κάτω μέρος του στόματος ανοιχτό, αλλιώς με οδοντογλυφιδα

Έγινε επεξεργασία - Marr
  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Marr έγραψε:

Καλησπέρα και περαστικά στην χελωνιτσα 🙁. Απ ο,τι έχω παρατηρήσει στις άρρωστες χελωνες, βοηθάει ο ήλιος στο να επανέλθει η όρεξη τους σταδιακά. Πρόσφατα είχα ένα άρρωστο μωρό χελωνακι που δεν έτρωγε και 2 μέρες που το έβγαζα στον ήλιο άρχισε να κινείται παραπάνω και να εχει ορεξη. Δεν θυμάμαι για πιο λόγο συμβαίνει αλλά το είχα διαβάσει σε ένα βιβλίο. Όσον αφορά τα πρησμένα ματια αυτό που μπορείς να κάνεις είναι το χαμομηλι όπως ανέφερε ένα μέλος, να έχεις πάντα καθαρό νερό, να την βγάζεις στον ήλιο αν δεν έχεις λάμπα. Η διατροφή που της παρέχεις είναι πολύ φτωχή. Προσπάθησε να της δώσεις τονο μιας και περιέχει βιταμίνη Α που είναι το κύριο αίτιο των πρησμενων ματιών. Επέλεξε τροφές, φρέσκες κατά προτίμηση, με βιταμινη Α , D και D3. Αν βρει την όρεξη της ,δεν θα χρειαστεί να ανησυχείς τόσο. Αλλά αν σε λίγες μέρες συνεχίζει να μην ανταποκρίνεται στο φαγητό τότε μια επίσκεψη σε κτηνίατρο μικρών ζώων 

 

Link to comment
Share on other sites

Πως είναι η χελωνιτσα?

Link to comment
Share on other sites

Τρώει? Σου είπε κάτι συγκεκριμένο για διατροφή? Τι αγωγή σου έδωσε?

Link to comment
Share on other sites

On 15/8/2024 at 9:01 ΜΜ, το μέλος Anna Peridi έγραψε:

Το ενυδρείο είναι 60x35 η χελώνα είναι 13 εκατοστά περίπου θερμοκρασία 27-30 βαθμους. Για φίλτρο και λάμπα δε θυμάμαι γιατί τα είχα αγοράσει πέρυσι, κάνω θεραπεία εδώ και 3 μέρες με ένα άλλο φάρμακο και το βάζω δυο φορές τη μέρα. Τη τάιζα με ψαράκια μικρά και που κ που κανα λαχανικό και γαρίδα αλλά τώρα δε τρώει τιποτα εδώ και πολλες μέρες και χρησιμοποιώ το tartadrop

το tartadrop, οπως διαβασα, δεν περιεχει καποιο φαρμακο, ειναι απλα ενα διάλυμα καθαρισμου ματιων.

Καλα εκανες, που πηγες σε κτηνιατρο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 22/8/2024 at 7:30 ΜΜ, Marr said:

Τρώει? Σου είπε κάτι συγκεκριμένο για διατροφή? Τι αγωγή σου έδωσε?

Μου είπε πως έχει έλλειψη ασβεστίου και μου εδωσε αγωγή για αυτό γιατί είπε ότι είναι γενικό το θέμα όχι μόνο στα μάτια όμως έχουν περάσει αρκετές μέρες από όταν σταματησα να της τη δίνω και δεν έχει καμία βελτίωση, δε τρώει και τη ταιζω με σύριγγα στο στόμα ,τα μάτια της δεν τα ανοίγει πλέον καθόλου, δε ξέρω τι άλλο να κάνω 

Link to comment
Share on other sites

@Anna Peridi όταν μια χελώνα έχει έλλειψη ασβεστίου, η αγωγη διαρκει τουλαχιστον έναν μήνα για να δει κάποιος εξέλιξη, ανάλογα την σοβαρότητα. Τα ερπετα δεν γίνονται καλά από την μια μέρα στην άλλη. Το ασβέστιο πρέπει να λαμβάνεται και από την τροφή. Είναι δύσκολο το θέμα, πρέπει να έχεις και λάμπα θέρμανσης ανοιχτη τουλάχιστον 10 ώρες. Το ζώο μπορεί να είναι και στα τελευταία του αυτή τη στιγμή δυστυχώς.. Δίνε της τονο καθημερινά (κονσέρβα χωρίς αλατι) φρέσκα λαχανικά με βιταμινη Α , D, D3 οπως ανεφερα , καθαρό νερό ΠΑΝΤΑ ,λάμπα θέρμανσης, ασβεστιο σε σκονη ... αν δεν αλλάξουν όλα αυτά δεν θα υπάρχει εξέλιξη με καμία χορήγηση που θα πάρει το ζωο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...