Jump to content

Νεο χελωνακι του νερου


Recommended Posts

Καλησπερα σας!Μολις πηρα ενα μικρο χελωνακι του νερου.Εχω παρει χελωνιερα μεγαλη και χορο για να ανεβαινει στην στερια.Μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να προσεξω γενικα και πως να την φροντιζω ;;δεν εχω ιδεα 

Link to comment
Share on other sites

 Καλησπέρα και να το χαίρεσαι 😄 στείλε και το ενυδρείο μια φωτο . Αρχικά η στάθμη του νερού πρέπει να είναι από 8 έως 10 εκ και με τα χρόνια να ανεβαίνει. Το πρώτο χρόνο τουλάχιστον , η διατροφή του πρέπει να είναι με πελετ πλήρως σε βιταμίνες και ασβέστιο για την σωστή ανάπτυξη κυριως το καβουκιου μιας και το συχνοτερο προβλημα στα μωρα που δεν τα φροντιζουν σωστα, ειναι το μαλακο καβουκι. 2 φορές την μέρα τάισμα, ποσότητα όσο είναι το μέγεθος απ το κεφαλάκι του. Σταδιακά όσο περνάει ο καιρός , μάθε του τα λαχανικά και δίνε του που και που. Μετά τα 2 χρόνια περίπου η διατροφή του θα βασίζεται αποκλειστικά σε λαχανικα και πελετ και θα την ταιζεις μια φορα την ημερα ή ανα ημερα . Προφανως τρωνε κι αλλα ,αλλα ειναι πιο πολυ για λιχουδιες και λίγες φορές τον μήνα έως καμία, οπως τονο ,κοτόπουλο, αυγο , φρουτα κα

Αντιχλωριο στο νερό να βαζεις και μια λάμπα θέρμανσης ή να το βγάζεις μερικές ώρες στον ήλιο. Αν κάποια συγκεκριμένη απορία που δεν την έχω καλύψει, ρώτα 😊

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...