Jump to content

προβλημα με εισαγωγη σαλιγκαριών


Recommended Posts

Καλημέρα , βρήκα τα 2 νεοφερμένα στο ενυδρείου tylomelania αποκεφαλισμενα και τα 2 , σε διάφορα 1 ημέρες . Υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιο ψάρι ; Έχω ένα ancistrus και ένα Chinese algae eater που τους φοβάμαι ( ειδικά το δεύτερο ) . Ενώ παλιά είχα μεγάλα του είδους , τελικό μέγεθος σχεδόν 10εκ και έφυγαν απο ηλικία , τώρα δεν στεριώνει ούτε ένα. Επιπλέον εχω πολλα Malesians trumpet snails.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Το μόνο λογικό να έχει συμβεί είναι να το έχει κάνει το ancistrus. Αν και δεν είναι στην διατροφή τους να τρώνε σαλιγκάρια, μπορεί να τα φάνε αν η ποσότητα τροφής δεν είναι αρκετή. Το άλλο σενάριο είναι να πέθαναν τα σαλιγκάρια και να έφαγε ένα μέρος τους . Λύσεις υπάρχουν. Βάλε περισσότερα σημεία αν δεν έχεις ήδη, για να κρύβονται τα σαλιγκάρια, αλλά νομίζω πως η καλύτερη λύση είναι να αυξήσεις τη ποσότητα τροφής του ancistrus. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 19/7/2024 at 10:50 ΜΜ, το μέλος Marr έγραψε:

Καλησπέρα. Το μόνο λογικό να έχει συμβεί είναι να το έχει κάνει το ancistrus. Αν και δεν είναι στην διατροφή τους να τρώνε σαλιγκάρια, μπορεί να τα φάνε αν η ποσότητα τροφής δεν είναι αρκετή. Το άλλο σενάριο είναι να πέθαναν τα σαλιγκάρια και να έφαγε ένα μέρος τους . Λύσεις υπάρχουν. Βάλε περισσότερα σημεία αν δεν έχεις ήδη, για να κρύβονται τα σαλιγκάρια, αλλά νομίζω πως η καλύτερη λύση είναι να αυξήσεις τη ποσότητα τροφής του ancistrus. 

Γενικά ρίχνω ταμπλέτες βυθού παρά ημέρα και γενικά δεν έχω δει κακή συμπεριφορά .

Link to comment
Share on other sites

@Loukas Rentifisτι μέγεθος έχει το ancistrus? Πόσες ταμπλέτες ρίχνεις? Ανάλογα με το πόσες, θα μπορούσες την μια μέρα να δίνεις τη ποσότητα που δίνεις τώρα ,την επόμενη την μισή ή λιγοτερο , την άλλη καμία και πάει λέγοντας. Αν είσαι σε θέση ,κάνε ένα πείραμα με το πρόγραμμα και ένα σαλιγκάρι.. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο προς το παρών 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος Marr έγραψε:

@Loukas Rentifisτι μέγεθος έχει το ancistrus? Πόσες ταμπλέτες ρίχνεις? Ανάλογα με το πόσες, θα μπορούσες την μια μέρα να δίνεις τη ποσότητα που δίνεις τώρα ,την επόμενη την μισή ή λιγοτερο , την άλλη καμία και πάει λέγοντας. Αν είσαι σε θέση ,κάνε ένα πείραμα με το πρόγραμμα και ένα σαλιγκάρι.. Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο προς το παρών 

το ancistrus ειναι καπου 8-9εκ και ο chinese ειναι τελικο μεγεθος 10εκ ( δεν εχει μεγαλωσει εδω και ενα χρονο, τον εχω 2), ριχνω βαση οδηγιας της τροφης ,2 ταμπλετες ( για να φανε και τα υπολοιπα ), υποτίθεται 1 ταμπλετα αν και μικρη λεει φτανει για 6 ψαρια...

Link to comment
Share on other sites

@Loukas Rentifis μάλιστα. Δοκίμασε αυτό που σου είπα. Δινε την μια μέρα 2 ταμπλέτες, την επαυριο μια και μετά καμία. Δεν ξέρω πόσα σαλιγκάρια έχεις αλλά υποθέτω πως ένα μεγάλο ποσοστό από τις ταμπλέτες το τρώνε αυτά. Δοκίμασε πάλι να πάρεις τα άλλα σαλιγκαρια και δες πως θα πάει 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος Marr έγραψε:

@Loukas Rentifis μάλιστα. Δοκίμασε αυτό που σου είπα. Δινε την μια μέρα 2 ταμπλέτες, την επαυριο μια και μετά καμία. Δεν ξέρω πόσα σαλιγκάρια έχεις αλλά υποθέτω πως ένα μεγάλο ποσοστό από τις ταμπλέτες το τρώνε αυτά. Δοκίμασε πάλι να πάρεις τα άλλα σαλιγκαρια και δες πως θα πάει 

οκ σε ευχαριστώ, εχω καμια 10ρια συνολο ( nerites clithon κυριως) και πολλα πολλα παρασιτικα MtS.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...