Jump to content

Θερμοκρασία ενυδρείου


Recommended Posts

Καλησπέρα! Έχω ένα ενυδρείο 30 λίτρα με ένα μονομάχο μέσα και 3 οτόκυκλους. Τις μέρες αυτές πιάνει θερμοκρασίες 30-31 βαθμούς και φοβάμαι μήπως ανέβει κι άλλο με τον καύσωνα που έρχεται. Είναι επικίνδυνο για τα ψάρια; Μπορώ να κάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα , οπωσδήποτε θα πρέπει να κοιτάξεις άμεσα για  ανεμιστήρα ψύξης σε μικρό 30αρι ενυδρείο πολύ εύκολα ανεβαίνει η θερμοκρασία του νερού. Τον ταλαιπωρείς και ακόμη δεν μπήκαμε στο καλοκαίρι για τα καλά.

Μην ξεχνάς ότι για τον μονομάχο θέλουμε 25 οC (Θ: 24-26οC)

  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία! Έχετε να μου προτείνεται κάποιο συγκεκριμένο για τα λίτρα μου; Αυτά εδώ για παράδειγμα θα έκαναν δουλειά;:

 

https://www.aquario.gr/product/boyu-cooling-fan-fs-120/

https://www.aquario.gr/product/haquoss-wind/

 

Επίσης έχω ένα καπάκι γυάλινο από πάνω στο ενυδρείο που το σκεπάζει. Θα πρέπει να το βγάλω αν βάλω το ανεμιστηράκι;

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kiritsopoulos
Link to comment
Share on other sites

εγώ φίλε μου έχω καβατζώσει αυτόν https://www.cetamar.com/gb/293-blau-aquaristic  για το 30αρι μου

αλλά δεν έχει χριασθεί ακόμη 

να φανταστείς οτι ακόμη λειτουργώ τον θερμοστάτη εδώ στην βόρεια Ελλάδα

δεν μπορώ να σου πω αν είναι καλή αγορά γιατι δεν το έχω δουλέψει

βγάλε φωτο το ενυδρείο σου και πάνε σε κάποιο κατάστημα για να βγάλεις άκρη

αν το δωμάτειο που έχεις το ενυδρείο σου σχατικά κλιματίζεται αυτό που σου πόσταρα μπορεί να είναι και υπερβολή

αλλά με τις θερμοκρασίες που αναφέρεις από τώρα έχεις θέμα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά το ανεμιστηράκι φυσάει την επιφάνεια του νερού και έτσι ρίχνει τη θερμοκρασία του νερού. Αυτό όμως δεν θα προκαλεί μεγαλύτερη ροή του νερού το οποίο πάλι είναι κακό για το μονομάχο;

Link to comment
Share on other sites

Δεν αυξάνει την ροη του νερου. Αυξάνει την ροη αερα στην επιφάνεια του ενυδρείου (αν είναι πολύ δυνατός Ισως να σου προκαλέσει και λίγη ανατάραξη της επιφάνειας) και ετσι αυξάνει την εξάτμιση και ετσι πέφτει η θερμοκρασία. Έτοιμες κατασκευές από εταιρείες έχουν ένα κόστος 35+ ευρώ. Μπορείς να φτιαξεις ιδιοκατασκευη αρκετα ευκολα και με ρυθμιστή θερμοκρασιας που με λίγο ψαξιμο θα σου κοστίσει Ισως λιγότερα από 20€ με πιο δυνατο ανεμιστηρακι σε σχέση με τις έτοιμες λύσεις των εταιρειών.


Ναι με τα περισσοτερα που κυκλοφορούν στην αγορά πρέπει να βγαλεις το τζαμί.

 

για να κανεις μια σύγκριση σε 180 λίτρα θαλασσινό θερμοκρασία εξωτερική 35 βαθμοί, σπιτιού 30, ενυδρείου 24,6 με δυο ανεμιστήρες 120mm. 10 λίτρα ημερήσια εξάτμιση.

 

Στην μονομαχιερα μου πέρσι δεν ανέβηκαν πάνω από 26,8 ακομα και κατά την διαρκεια καύσωνα. Απλά θέλεις πολύ νερό για την εξάτμιση.

 

για την εξάτμιση προσθέτουμε νερό όσμωσης ειδάλλως οι μετρήσεις θα πάρουν την ανιούσα.

 

Link to comment
Share on other sites

1 φορά την εβδομάδα κάνω αλλαγή νερού έτσι κι αλλιώς. Θα έχω τόση πολλή εξάτμιση νερού που θα χρειάζομαι και συμπλήρωση ενδιάμεσα στην εβδομάδα;

 

Επίσης νερό όσμωσης που βρίσκω; Πρέπει να αγοράσω κάποιο φίλτρο;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αγοράσεις φίλτρο αντιστροφής όσμωση. Δες στην Waterwaves 

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Πρέπει να αγοράσεις φίλτρο αντιστροφής όσμωση. Δες στην Waterwaves 

Αυτά βλέπω έχουν 150 ευρώ το φθηνότερο. Όντως τώρα πρέπει να μπω σε τέτοιες φασαρίες γι' αυτό το θέμα; Ήδη υπολόγιζα το 30άρι του ανεμιστήρα και μου φαινόταν και πολύ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εάν συμπληρώνω με κανονικό νερό βρύσης (+ αντιχλώριο που ρίχνω πάντα) όπως έκανα τόσο καιρό μέχρι τώρα σε αλλαγές νερού και συμπληρώσεις νερού τι μπορεί να πάει στραβά; Δεν είχα ποτέ αλλαγές στις τιμές του νερού μέχρι τώρα. Έχει κάτι το διαφορετικό αυτή η διαδικασία;

Link to comment
Share on other sites

Όταν το νερό εξατμίζεται η σκληρότητα του νερού παραμένει η ίδια. Όταν συμπληρώνεις νερό βρύσης η σκληρότητα του νερού ανεβαίνει. Γ αυτό πρέπει να συμπληρώνεις με νερό αντίστροφης όσμωσης το οποίο είναι "νεκρό". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η σκληρότητα του νερού εννοούμε το Ph έτσι; Αν αυξηθεί τι επιπτώσεις έχει στο ενυδρείο;

 

Μόλις έκανα και τις μετρήσεις για το Ph.

Ph: 7.6

High Range Ph: 7.5

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kiritsopoulos
Link to comment
Share on other sites

Κάθε ζωντανό έχει ένα όριο στο ποσο χαμηλό ή ψηλο ph μπορεί να αντέξει το ίδιο και για το kh και το gh. Θα φτασεις τελος καλοκαιριού με ph 8 σκληροτητες για αφρικανικό ενυδρειο ενώ τα ψάρια σου ειναι για πιο μαλακά και όξινα νερα.

 

σκληροτητες είναι η ανθρακική σκληρότητα (kh) και η γενική σκληρότητα (gh). Στα προφίλ των ψαριών θα δεις το ανώτερο και κατώτερο οριο που δέχεται το κάθε ψαρι.

Έγινε επεξεργασία - Jester
  • Agree 3
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! 

Είμαι νέα στο χόμπι και με ενδιαφέρει το θέμα. Αν βάλει μέσα πάγο, θα υπάρχει θέμα; 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Το pH αναφέρεται στην οξύτητα του νερού, με 7 να θεωρείται το ουδέτερο pH. Κάτω από αυτό θεωρείται όξινο και πάνω βασικό. 

Η ολική σκληρότητα είναι κάτι διαφορετικό και έχει να κάνει με την περιεκτικότητα του νερού σε άλατα ασβεστίου και μαγνησίου.

Η ανθρακική σκληρότητα αναφέρεται πιο συγκεκριμένα στα ανθρακικα άλατα ασβεστίου και μαγνησίου και είναι μέρος της ολικής σκληρότητας η οποία μπορεί να περιέχει και χλωριούχα ή θειούχα και διάφορα άλλα είδη αλάτων.

Μετά υπάρχει και η αγωγιμότητα του νερού που αναφέρεται στην ικανότητα του νερού να μεταφέρει ρεύμα λόγω της ύπαρξης ιόντων σε αυτό που πάλι σχετίζεται με την ύπαρξη διαλυμένων αλάτων.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Stella B έγραψε:

Καλημέρα! 

Είμαι νέα στο χόμπι και με ενδιαφέρει το θέμα. Αν βάλει μέσα πάγο, θα υπάρχει θέμα; 

Το υδάτινο περιβάλλον των ζωντανών σου οργανισμών το σέβεσαι και δεν πρέπει να του αλλάζεις τα δεδομένα του και τις σταθερές του κάθε λίγο και λιγάκι.

Προσθέτοντας πάγο και αφαιρώντας νερό κάθε λίγο δεν είναι κίνηση στην σωστή κατεύθυνση αλλά και πρακτικά να το δεις δεν είναι εφαρμόσιμη

Απλά βάζεις ένα ανεμιστηράκι καλύτερα με αισθητήρα θερμοκρασίας δηλώνεις επιθυμητή θερμοκρασία και ησυχάζεις σε ένα βαθμό  

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μετρήσω την ανθρακική σκληρότητα (kh) και τη γενική σκληρότητα (gh); Επίσης σε περίπτωση που ανεβούνε σε μη επιθυμητά επίπεδα μόνο με νερό όσμωσης το διορθώνω ή υπάρχει κι άλλος τρόπος;

Έγινε επεξεργασία - Giorgos Kiritsopoulos
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Giorgos Kiritsopoulos έγραψε:

Υπάρχει κάποιος τρόπος να μετρήσω την ανθρακική σκληρότητα (kh) και τη γενική σκληρότητα (gh); Επίσης σε περίπτωση που ανεβούνε σε μη επιθυμητά επίπεδα μόνο με νερό όσμωσης το διορθώνω ή υπάρχει κι άλλος τρόπος;

Τις σκληρότητες τις μετράς με τέστ, είτε σε μορφή stick είτε υγρά. Για την αξιοπιστία των sticks τα έχουμε πει, οπότε με υγρά. Αν οι σκληρότητες έχουν βγει εκτός ορίων, πολλές, μικρές και προσεκτικές αλλαγές αναλόγως του νερού αλλαγής, θα φέρουν την ισορροπία.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Stella B έγραψε:

Καλημέρα! 

Είμαι νέα στο χόμπι και με ενδιαφέρει το θέμα. Αν βάλει μέσα πάγο, θα υπάρχει θέμα; 

Είναι λύση έκτακτης ανάγκης και θέλει προσοχή γιατί μπορεί να σου κατεβάσει απότομα την θερμοκρασία, ιδίως σε μικρά ενυδρεία. Επίσης αν ο πάγος δεν είναι κλειστός καλά σε κάποια συσκευασία και λιώσει μέσα στο ενυδρείο, μπορεί να δημιουργήσει περαιτέρω προβλήματα.

  • Agree 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 13/6/2024 at 2:52 ΜΜ, το μέλος Dimitris888 έγραψε:

Όταν το νερό εξατμίζεται η σκληρότητα του νερού παραμένει η ίδια. Όταν συμπληρώνεις νερό βρύσης η σκληρότητα του νερού ανεβαίνει. Γ αυτό πρέπει να συμπληρώνεις με νερό αντίστροφης όσμωσης το οποίο είναι "νεκρό". 

Εδώ μπερδεύτηκες, όταν το νερό εξατμίζεται η σκληρότητα ανεβαίνει και όταν συμπληρώνεις νερό το αν θα ανέβει ή θα κατέβει εξαρτάτε από την σκληρότητα του νερού που θα βάλεις και την σκληρότατα που έχει το ενυδρείο, εννοείτε πως αν ανέβει ή κατέβει η σκληρότητα θα αλλάξει και το ph αντίστοιχα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο καλύτερος τρόπος ψύξης είναι αν έχεις και αν μπορείς (οικονομικά εννοώ) να ανάψεις το κλιματιστικό σου και να μην αφήσεις να ανέβει η θερμοκρασία μέσα στο δωμάτιο και όλα θα πάνε καλά και θα δροσίζεσαι και εσύ :)  

  • Agree 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι με ρίσκο να "τρελάνω" φυτά και ψάρια ανοιγω λάμπες 8-10 & 18-22 αντί 13-20 , καθως οι T5 καινε  και εχω ανοιχτό καπάκι (τα 2 Flaps) με την ελπιδα οτι δεν θα βρω τπτ εκτός ενυδρείου και το spray bar ψηλά .

Κάπως ετσι ειμαι κατα μεσο ορο στους 28 , ενα Peak 2-3 ημέρες το βλέπω και ως αποπαρασιτωση αν υπάρχει κατι :D και εχτρα φικη φικη ^^ .

Για συμπληρωση βασω καθαρη οσμωση και καθε αλαγη νερου 4 λιτρα στα 70 οσμωση ωστε να ειμαι "οκ" στο τελος του καλοκαιριου :) .

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 15/6/2024 at 1:22 ΜΜ, Παναγιώτης Καζεράκης said:

Εγω πάλι με ρίσκο να "τρελάνω" φυτά και ψάρια ανοιγω λάμπες 8-10 & 18-22 αντί 13-20 , καθως οι T5 καινε  και εχω ανοιχτό καπάκι (τα 2 Flaps) με την ελπιδα οτι δεν θα βρω τπτ εκτός ενυδρείου και το spray bar ψηλά .

Κάπως ετσι ειμαι κατα μεσο ορο στους 28 , ενα Peak 2-3 ημέρες το βλέπω και ως αποπαρασιτωση αν υπάρχει κατι :D και εχτρα φικη φικη ^^ .

Για συμπληρωση βασω καθαρη οσμωση και καθε αλαγη νερου 4 λιτρα στα 70 οσμωση ωστε να ειμαι "οκ" στο τελος του καλοκαιριου :) .

 

 

Είναι νωρίς για να κρίνεις. Άσε να κάνει Ιούλιο Αύγουστο καύσωνες και θα δεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...