Jump to content

Χωρητικότητα πληθυσμού ενυδρείου με γαρίδες


Recommended Posts

(edited)

Καλησπέρα σε όλους,

 

Αρχικά δεν γνωρίζω αν έχω κάνει το post σε σωστό μέρος οπότε συγγνώμη προκαταβολικά!

 

Είμαι νέο μέλος αν και με το hobby ασχολούμαι αρκετό καιρό. Πρόσφατα (πριν ένα 8μηνο) έφτιαξα ένα καινούριο ενυδρείο, 30 λίτρων, και αποφάσισα να βάλω γαρίδες, 2 σαλιγκάρια και 1 οτόκυκλο για πρώτη φορά. Το ενυδρείο έχει CO2 Tropica Nano, φωτιστικό της Twinstar II 45B, υπόστρωμα για φυτά και είναι αρκετά φυτεμένο όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες. Έχουν υπάρξει 2 γέννες το τελευταίο διάστημα, και έρχεται και 3η. Η αλήθεια είναι πως δεν ξέρω πόσες γαρίδες έχω μέσα, όταν βάζω να φάνε sticks, μπορώ να μετρήσω εύκολα 40+. Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αρχικά μέχρι πόσες γαρίδες μπορεί να υποστηρίξει το ενυδρείο και κατά δεύτερον, θα ήταν καλή ιδέα να προσθέσω μέσα 4 Dwarf Rasbora? 

 

Σας ευχαριστώ!

441606405_986193879849497_5259465965221330814_n.jpg

441523263_365871199837294_7419395040370718650_n.jpg

436707776_971395237955784_4067850342080815313_n.jpg

441456930_1018728716433025_5586510389592434378_n.jpg

441464547_373284622397176_6243612776000962851_n.jpg

Έγινε επεξεργασία - Dimitris Chatzo
  • Like 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

:welcome:

Πολυ ομορφο το ενυδρειο σου! Μ αρεσε πολυ!

Τωρα στην ερωτηση σου.....

On 29/5/2024 at 2:11 ΜΜ, το μέλος Dimitris Chatzo έγραψε:

Θα ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αρχικά μέχρι πόσες γαρίδες μπορεί να υποστηρίξει το ενυδρείο

Εξαρταται.... 1- απο το φιλτρο , που εχεις (οσο πιο μεγαλο ειναι , (μιλαμε για χωρητικότητα σε βιολογικο υλικο), τόσο πιο πολλα ζωντανα μπορει να υποστηρίξει.

                        2- πόσο χρόνο διαθετεις για την συντήρηση του ενυδρειου (φαινετα, οτι το προσεχεις), δηλ αλλαγες νερου, τεστ ποιοτητς νερου κτλ...

Να φανταστεις, ειχα σε ενα 60λ καπου 200 red crystal shrimp.... ομως! αν εχεις υπερπληθυσμό, ειναι πολυ ευκολο να χαλασει η ισορροπία στο ενυδρειο και σε λιγο καιρο μπορεις να χασεις και ολα τα ζωντανα. Ειχαμε δει τετοιες περιπτωσεις. Δηλ, το παν μέτρον άριστον...

40 γαριδες σε 30λ ειναι καλα, αν βλεπεις πανω απο 50, καλυτερα να πουλησεις - χαρισεις καποιες.

Για τα ψαρια....

Aν θα παρεις boraras brigittae, που ειναι πολυ ομορφο ψαρακι , πρεπει να παρεις τουλαχιστον 10-12. Ειναι κοπαδοψαρα.

Κανονικα , ομως, αν θελεις να δεις  αυτα τα μικρούλια με τις ομορφες συμπεριφορες τους, θα χρειαστεις τουλαχιστον 60 καθαρα λιτρα (μακροστενο ενυδρειο) και ενα κοπαδακι πανω απο 20-30 ατομα.

On 29/5/2024 at 2:11 ΜΜ, το μέλος Dimitris Chatzo έγραψε:

αποφάσισα να βάλω γαρίδες, 2 σαλιγκάρια και 1 οτόκυκλο για πρώτη φορά.

       Για οτο δεν ηταν καλη σκεψη....Δεν εχεις αρκετα μεγαλο ενυδρειο και ειναι κοπαδοψαρα.

Δες εδω-    https://www.seriouslyfish.com/species/otocinclus-macrospilus/            

  • Agree 1
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Πολλά μπράβο για το όμορφο ενυδρείο 🙂

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ και για τη βοήθεια και για τα καλά λόγια Ναταλία και Γρηγόρη  😁

 

Η αλήθεια είναι πως δεν το ήξερα για τους οτόκυκλους και τώρα νιώθω λίγο άσχημα. Το φίλτρο που έχω είναι ένα κρεμαστό το οποίο έχει ροή 350 λίτρα την ώρα (που δεν νομίζω μεταξύ μας να είναι απόλυτο) και παίρνει μέσα από βιολογικό μια ολόκληρη συσκευασία από Sera Siropax Mini και το άλλαξα πριν 2 μήνες, δηλαδή μια φορά το 6μηνο. 

 

πριν 9 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Aν θα παρεις boraras brigittae, που ειναι πολυ ομορφο ψαρακι , πρεπει να παρεις τουλαχιστον 10-12. Ειναι κοπαδοψαρα.

 

Παρόλο που θεωρητικά το φίλτρο έχει 10 φορές το μέγεθος του ενυδρείου σε ροή , δεν νομίζω να ήταν σωστό να έχω τόσα ψαράκια εδώ μέσα. Θα ήθελα να βάλω μερικά γιατί πάντα είχα ψαράκια και οι γαρίδες παρόλο που είναι θεαματικές και φοβερές σαν ζωάκια, δεν με γεμίζουν τόσο όσο τα ψαράκια. 

 

Αν θα μπορούσα να βάλω, τι θα μου προτείνατε να βάλω δεδομένου ότι κρατάω 30-40 γαρίδες;; Εμένα με νοιάζει πιο πολύ να είναι ισορροπημένο και υγειές το οικοσύστημα παρά μπουχτισμένο, δεν θέλω να κάνω κάτι που θα το μετανιώσω καθώς μετά από αρκετό διάβασμα και προσπάθειες το έφτασα όπως είναι τώρα. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Τα ψαράκια που σου είπε η @natateoθα μπορούσες να τα βάλεις..βέβαια στα 30 λίτρα δεν έχεις πολλές επιλογές πέρα από γαρίδες…μήπως να πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο;;😂

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος Dimitris Chatzo έγραψε:

Το φίλτρο που έχω είναι ένα κρεμαστό το οποίο έχει ροή 350 λίτρα την ώρα (που δεν νομίζω μεταξύ μας να είναι απόλυτο) και παίρνει μέσα από βιολογικό μια ολόκληρη συσκευασία από Sera Siropax Mini και το άλλαξα πριν 2 μήνες, δηλαδή μια φορά το 6μηνο. 

 

Εννοείς ότι κάθε 6 μήνες αλλάζεις το βιολογικό υλικό με καινούριο;

Link to comment
Share on other sites

Ιδανικά θα ήθελα μεγαλύτερο η αλήθεια είναι αλλά δεν υπάρχει χώρος προς το παρόν. 

 

πριν 9 ώρες, το μέλος ΓΡΗΓΟΡΗΣ Κ έγραψε:

Εννοείς ότι κάθε 6 μήνες αλλάζεις το βιολογικό υλικό με καινούριο;

Ναι, μέσα στο εξάμηνο το αλλάζω σίγουρα μια φορά.

 

Χρειάζεται πιο συχνά;; 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Dimitris Chatzo said:

Ιδανικά θα ήθελα μεγαλύτερο η αλήθεια είναι αλλά δεν υπάρχει χώρος προς το παρόν. 

 

Ναι, μέσα στο εξάμηνο το αλλάζω σίγουρα μια φορά.

 

Χρειάζεται πιο συχνά;; 

Νομίζω ότι δεν θα έπρεπε καθόλου; Απλά λίγο ξέβγαλμα σε νερό ενυδρείου (από αλλαγή νερού) όταν σου μπουκώνει το φίλτρο και δεν έχει ροή.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό που κάνω είναι να τα ξεπλύνω με αυτό το τρόπο που ανέφερες, να αφήσω τα μισά μέσα και να αντικαταστήσω την ποσότητα που αφαίρεσα με καινούρια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Dimitris Chatzo έγραψε:

Εγώ αυτό που κάνω είναι να τα ξεπλύνω με αυτό το τρόπο που ανέφερες, να αφήσω τα μισά μέσα και να αντικαταστήσω την ποσότητα που αφαίρεσα με καινούρια.

Δεν χρειάζεται να κάνεις αλλαγή όπως σου είπαν απλά τα ξεπλένεις. Με το πλύσιμο και ταυτόχρονα αλλαγή των μισών υλικών απλά αδυνατίζεις την βιολογία του.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/6/2024 at 9:02 ΜΜ, το μέλος Dimitris Chatzo έγραψε:

Εγώ αυτό που κάνω είναι να τα ξεπλύνω με αυτό το τρόπο που ανέφερες, να αφήσω τα μισά μέσα και να αντικαταστήσω την ποσότητα που αφαίρεσα με καινούρια.

Oπως ειπαν και τα παιδια πιο πανω, δεν χρειαζεται τόσο συχνα.... ανα 4-5 χρόνια καλα ειναι. Αν θελεις πιο συχνα, καν το πιο συχνα , αλλά οχι και καθε 6 μηνες.....

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Τέλεια ευχαριστώ παιδιά, δεν το γνώριζα αυτό! Να κάνω και μια ανήθικη ερώτηση; 

 

Βάση του πόσο φυτεμένο είναι το ενυδρείο, ένας μονομάχος θα μπορούσε να συγκατοικησει με τις γαριδες ή θα γίνουν σνακ; Δεν είχα ποτέ και δεν γνωρίζω τις συμπεριφορές του.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Dimitris Chatzo έγραψε:

Τέλεια ευχαριστώ παιδιά, δεν το γνώριζα αυτό! Να κάνω και μια ανήθικη ερώτηση; 

 

Βάση του πόσο φυτεμένο είναι το ενυδρείο, ένας μονομάχος θα μπορούσε να συγκατοικησει με τις γαριδες ή θα γίνουν σνακ; Δεν είχα ποτέ και δεν γνωρίζω τις συμπεριφορές του.

Καλησπέρα Δημήτρη. Ο μονομάχος είναι λίγο ρίσκο με την συγκατοίκηση, όχι τόσο με γαρίδες και σαλιγκάρια, αλλά περισσότερο με άλλα ψάρια. Πάντα όμως υπάρχει η πιθανότητα να επιτεθεί στις γαρίδες. Είναι εδαφοκυριαρχικό είδος γενικά αλλά επιπλέον η συμπεριφορά του ποικίλει και από τον χαρακτήρα του κάθε ψαριού ατομικά. Υπάρχουν μονομάχοι που είναι αρνάκια, υπάρχουν και μονομάχοι που μανουριάζουν και με τον εαυτό τους. Το ότι ήδη υπάρχουν άλλα ζωντανά μέσα είναι θετικό. Το ενυδρείο σου βλέπω ότι προσφέρει κρυψώνες για τις γαρίδες, οπότε θεωρώ ότι δεν θα υπάρχει πρόβλημα. Ίσως μόνο να κρύβονται και να είναι λίγο δυστακτικές, ειδικά στην αρχή.

Έγινε επεξεργασία - ChrisEco
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, πολύ δύσκολα πιστεύω μπορεί να πέτυχει η συγκατοίκηση του μονομάχου με γαρίδες crystal red που από ότι  βλέπω έχεις ή neocaridina χρωματιστές έκτος βέβαια αν πέσεις στην περίπτωση ίσως κάποιου πολύ ήσυχου μονομάχου .Με καλές κρυψώνες απλά δεν θα τις βλέπεις ποτέ.

Με τις amano που είναι χρωματικά αδιάφορες πολύ γρήγορες έξυπνες και μεγαλύτερες θα βλέπεις ποιο ευκολά καμία να βολτάρει  στο ενυδρείο σου και αυτό μόνο.

Ακόμη και με τα σαλιγκάρια apple και mystery που έχω διαβάσει ότι θα είμαστε οκ στην πράξη ο δικός μου δεν τα αφήνει σε ησυχία, αν τα δει στα τοιχώματα τρελαίνεται και με επίθεση ευτυχώς στο κέλυφος τα ρίχνει κάτω με αποτέλεσμα να μην κάνουν την δουλειά στο ενυδρείο για την οποία επιλέχθηκαν.

Και λέω ευτυχώς στο κέλυφος γιατί σε άλλο ενυδρείο που έχω έναν  χάρο που ακούει στο είδος Πελβιχρώμη – Κριμπένσης κιχλίδα επιτίθεται στο σώμα του σαλιγκαριού και αφού το ρίξει αν προλάβει το έχει φάει (έχασα όλα τα μικρά και μόνο apple μεγάλα επιβιώνουν μαζί της).

Έγινε επεξεργασία - ant
Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει, με τη βοήθεια των παιδιών στο κατάστημα προχώρησα σε αγορά 4ων Dwarf Emerald Rasboras καθώς μου είπαν πως δεν θα ήταν σωστό να βάλω είτε περισσότερα, είτε μεγαλύτερα μέσα βάση λίτρων και γαρίδων. 

 

Επίσης μου πρότειναν να βάλω μέσα ή Sponge Filter ή Air Stone. Χρειάζεται όντως κάτι τέτοιο;; Θα βοηθήσει κάπως το όλο οικοσύστημα; Και αν ναι, γιατί; 

Link to comment
Share on other sites

Τα συγκεκριμένα ψαράκια μπορεί να είναι μικρά σε μέγεθος και να "ξεγελούν" ότι μπορούν να κρατηθούν σε μικρό ενυδρείο, αλλά είναι κοπαδόψαρα και πρέπει να διατηρούνται σε ομάδες 20+ ατόμων. Οπότε χρειάζονται και μεγαλύτερο ενυδρείο. Ο λόγος είναι ότι όσο μεγαλύτερο το κοπάδι (σε ανάλογες εννοείται διαστάσεις ενυδρείου, 60l minimum) μειώνονται και οι επιθετικές συμπεριφορές κυρίως μεταξύ των αρσενικών. Οπότε, αναλόγως το φύλο, υπάρχει περίπτωση να έχεις θέμα (κυνηγητά, στρες). Τώρα για το αερόφιλτρο και την αερόπετρα, πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο στα πρότειναν. Ούτε το ένα, ούτε το άλλο χρειάζεται. Το ενυδρείο σου είναι φυτεμένο και έχεις CO2. Τα φυτά σου θέλουν διοξείδιο. Αν βάλεις οξυγόνο μέσα, μόνο κακό θα κάνεις. Εσύ θα βλέπεις το drop checker σου να είναι πράσινο και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο. Τώρα αν θέλεις να πάρεις μια αεραντλία μπαταρίας για να την έχεις σε περίπτωση διακοπής ρεύματος, καλό είναι ιδίως για το καλοκαίρι.

  • Like 1
  • Agree 1
Link to comment
Share on other sites

Εν τέλει θα μείνουν ως έχουν τα πράγματα προς το παρόν και θα ψάξω για μελλοντική (σύντομη) αναβάθμιση μιας και έχουν βρεθεί κάποιες ευκαιρίες.

 

Έχω μια ερώτηση για να μου λυθεί η απορία. Το ενυδρείο το οποίο θα ψάξω θα είναι από 80cm μέχρι 1 μέτρο σε μήκος, 40 ύψος και 40 πλάτος. Με το φωτιστικό που έχω τώρα είμαι απόλυτα ευχαριστημένος (Twinstar II 45B). Θα ήταν καλή ιδέα ή κακή για να γλιτώσω κάποια χρήματα στο φωτιστικό, να αγοράσω ένα δεύτερο ίδιο και αντί για κατά μήκος να τοποθετηθούν κατά πλάτος αλλά με τρόπο τέτοιο ώστε να μην κάνουν overlap (τουλάχιστον το κατά δύναμη). 

 

Επίσης, για φίλτρο σε 100-120 λίτρα ενυδρείο θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω sump DIY από παλιό ενυδρείο ή είναι αχρείαστο;  

 

Η συζήτηση έχει ξεφύγει λίγο από το αρχικό θέμα 😬

Link to comment
Share on other sites

On 10/6/2024 at 11:30 ΜΜ, το μέλος Dimitris Chatzo έγραψε:

Εν τέλει, με τη βοήθεια των παιδιών στο κατάστημα προχώρησα σε αγορά 4ων Dwarf Emerald Rasboras καθώς μου είπαν πως δεν θα ήταν σωστό να βάλω είτε περισσότερα, είτε μεγαλύτερα μέσα βάση λίτρων και γαρίδων. 

 

To σωστο ειναι να μην παιρνεις ψαρια, που δεν ταιριαζουν στις συνθηκες του ενυδρειου σου.

Ο φιλος πιο πανω σου εξήγησε πολυ καλα το γιατι η επιλογη σου δεν ειναι σωστη.

Και...... εχεις και φυτεμενο ενυδρειο με το ΡΗ καπου 6.6 με 6.8..... Τα συγκεκριμένα ψαρια χρειαζονται το ΡΗ να ειναι 7 με 8.....

Σκεψου το......

Διαασε εδω, αν θελεις - https://www.seriouslyfish.com/species/celestichthys-erythromicron/

On 12/6/2024 at 9:05 ΜΜ, το μέλος Dimitris Chatzo έγραψε:

Επίσης, για φίλτρο σε 100-120 λίτρα ενυδρείο θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω sump DIY από παλιό ενυδρείο ή είναι αχρείαστο;  

Αν μιλαμε για κανονικο sump, ειναι πολυ πιο καλη λυση απο το εξωτερικό φιλτρο μόνο, οταν δεν εχεις φυτεμενο με CO2.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...