Jump to content

Κοπαδόψαρα σε ενυδρείο 50l


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!! Θα ήθελα τις γνώσεις σας στο παρακάτω θέμα: έχω ένα ενυδρείο 50L με 2 ανουμπιες πάνω σε πέτρα δεμένες αρκετά μεγάλες. Το ενυδρείο τρέχει ήδη καιρό και σκέφτομαι να βάλω 6 τιγράκια. Ξέρω ότι κανονικά ίσως ήταν πιο άνετα στα 80 λίτρα αλλά είναι από τα αγαπημένα μου και το σκέφτομαι αρκετά. Πιστεύετε ότι λόγω λίτρων ακόμα και αν γίνονται συχνές αλλαγές νερού θα έχω θέμα ή να διαλέξω καλύτερα άλλη ομάδα κοπαδοψαρων; 

Link to comment
Share on other sites

On 8/5/2024 at 10:34 ΜΜ, το μέλος Emmanouil Sfakianakis έγραψε:

Καλησπέρα σε όλους!!! Θα ήθελα τις γνώσεις σας στο παρακάτω θέμα: έχω ένα ενυδρείο 50L με 2 ανουμπιες πάνω σε πέτρα δεμένες αρκετά μεγάλες. Το ενυδρείο τρέχει ήδη καιρό και σκέφτομαι να βάλω 6 τιγράκια. Ξέρω ότι κανονικά ίσως ήταν πιο άνετα στα 80 λίτρα αλλά είναι από τα αγαπημένα μου και το σκέφτομαι αρκετά. Πιστεύετε ότι λόγω λίτρων ακόμα και αν γίνονται συχνές αλλαγές νερού θα έχω θέμα ή να διαλέξω καλύτερα άλλη ομάδα κοπαδοψαρων; 

Καλησπερα! 

Θα ελεγα, οτι ειναι πολυ λιγα τα λιτρα σου για τα τιγρακια. Σκεψου καλυτερα να βαλεις πιο μικρα κοπαδοψαρα σαν τα boraras briggittae πχ.

Αν θελεις, διαβασε για τα τιγρακια εδω 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Πες λιγο τις διαστασεις του ενυδρειου σου και τι εχεις απο τον εξοπλισμο.

Και οταν λες, οτι τρεχει καιρο το ενυδρειο, εννοεις , οτι εχει μεσα ψαρια ή απλα εχει φυτα?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Οι διαστάσεις του ενυδρείου είναι: 50x39x36 (Π/Υ/Β).

Χρησιμοποιώ φίλτρο το Aquael Turbofilter 500. Το ενυδρείο είχε 2 χρυσόψαρα εδώ και 1 χρόνο αλλά το τελευταίο πέθανε πριν 10-15 μέρες και σκέφτηκα να κάνω μία αλλαγή σε τιγράκια που πάντα μου άρεσαν. Επίσης το ενυδρείο έχει 2-3 ανούμπιες κολλημένες σε lavastone. Θερμοστάτη amtra klima evo 100v.

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης ήθελα να ρωτήσω. Υπάρχει περίπτωση οι ανούμπιες να ειναι υπερβολικά πολλές για τα λίτρα του ενυδρείου? Δηλαδή να επηρεάζουν και το φίλτρο? Ένας φίλος μου είχε πει ότι για τα 50 λίτρα οι πολλές ανούμπιες ίσως το ''μπουκώσουν''.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Emmanouil Sfakianakis said:

Eπίσης ήθελα να ρωτήσω. Υπάρχει περίπτωση οι ανούμπιες να ειναι υπερβολικά πολλές για τα λίτρα του ενυδρείου? Δηλαδή να επηρεάζουν και το φίλτρο? Ένας φίλος μου είχε πει ότι για τα 50 λίτρα οι πολλές ανούμπιες ίσως το ''μπουκώσουν''.

Δεν εχεις θεμα. Πως ακριβως να το μπουκώσουν;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...