Jump to content

Ξεκίνημα


Recommended Posts

πριν 55 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Δεν υπαρχει περιπτωση να ειχες 15ppm αμμωνια. Πρωτα, με 15 αμμωνια κανενας ζωντανος οργανισμος δεν επιβιωνει (ουτε βακτηρια).

το σαλιφερτ εχει σκαλα μεχρι 2 ppm. Kai....αν θα ειχες 15 αμμωνια, τότε τα νιτρωδη θα ηταν 40 ppm και τα νιτρικα καπου απο 70-80.....

Sorry τώρα είδα ότι δεν έβαλα κόμμα ενδιάμεσα 1.5 σωστά το χρώμα στο τεστ 

Είχε αρχίζει να γίνεται πορτοκάλι.Εκανα την αλλαγή έβγαλα την τροφή από μέσα που είχα ως πηγή αμμωνίας πρέπει να κάνω κάτι άλλο πριν έρθουν τα ψαράκια?Το skimmer να το ανοίξω τώρα που τελείωσε το στρώσιμο?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 86
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

2 hours ago, Gent said:

Sorry τώρα είδα ότι δεν έβαλα κόμμα ενδιάμεσα 1.5 σωστά το χρώμα στο τεστ 

Είχε αρχίζει να γίνεται πορτοκάλι.Εκανα την αλλαγή έβγαλα την τροφή από μέσα που είχα ως πηγή αμμωνίας πρέπει να κάνω κάτι άλλο πριν έρθουν τα ψαράκια?Το skimmer να το ανοίξω τώρα που τελείωσε το στρώσιμο?

Το skimmer θα σου έλεγα να το βάλεις μαζί με τα ψάρια, όχι μόνο για την φιλτρανση που παρέχει (αφαίρεση οργανικών από το νερό) αλλά και για οξυγόνωση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Magok έγραψε:

Το skimmer θα σου έλεγα να το βάλεις μαζί με τα ψάρια, όχι μόνο για την φιλτρανση που παρέχει (αφαίρεση οργανικών από το νερό) αλλά και για οξυγόνωση.

Έγινε θα πρέπει βάλω σε λειτουργία.αυριο θα ανεβάσω και φωτογραφίες άμα τα καταφέρω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 31/8/2024 at 6:23 ΜΜ, το μέλος Gent έγραψε:

Έγινε θα πρέπει βάλω σε λειτουργία.αυριο θα ανεβάσω και φωτογραφίες άμα τα καταφέρω.

περιμενουμε! 😍

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

περιμενουμε! 😍

Ότι καλύτερο μπόρεσα γιατί γενικά θέλω να τα αφήσω στην ησυχία τους να προσαρμοστούν τις πρώτες μέρες δεν πλησιάζω ούτε το ενυδρείο.Τα ψαράκια μπήκαν μέσα Σάββατο μεσημέρι σήμερα έγινε και η πρώτη προσπάθεια για ταισμα το ένα κυνηγούσε την τροφή σαν τρελό το άλλο τσίμπησε ένα κομμάτι και μετά δεν ασχολήθηκε.Το skimmer μπήκε σε λειτουργία.Αμμωνία μέτρησα σήμερα 0.Και έχω ετοιμάσει και 15 λίτρα νερού για αλλαγή εάν για κάποιο λόγο σηκώσω αμμωνία.(Θα μετράω κάθε μέρα για τουλάχιστον 5 μέρες)

IMG_20240901_111218.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ένα μικρό update:Μετά από 18 μέρες δεν έχουν αλλάξει και πολλά.Τα clownfish τρώνε κανονικά (ταιζω 2 φορές την ημέρα)απλά το μεγαλύτερο τραμπουκιζει λίγο το μικρότερο.διαβασα ότι είναι φυσιολογικό.φωτοπεριοδος 12 ώρες την ημέρα αλλά δεν έχω δει ακόμα κάποια άλγη να αναπτύσσεται.Αλαγες νερού κάθε βδομάδα 10 λίτρα.Απο μετρήσεις η αμμωνία είναι στο 0 τα νιτρικά πήγαν και αυτά στο μηδέν (δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό). Θερμοκρασία λόγο καλοκαιριού ήταν ρυθμισμένη στους 27.8 μέχρι εκει πήγαινε με τα ανεμηστηρακια τώρα που κρύωσε λίγο ο καιρός την έριξα σταδιακά στο 27.Να την αφήσω εκεί για τον χειμώνα?

IMG_20240919_112335.jpg

Έγινε επεξεργασία - Gent
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος Gent έγραψε:

φωτοπεριοδος 12 ώρες την ημέρα αλλά δεν έχω δει ακόμα κάποια άλγη να αναπτύσσεται.

Για την αρχη 8-10 ωρες φτανουν. Η αλγη θα εμφανιστει, μην στενοχωριέσαι  :)

πριν 45 λεπτά, το μέλος Gent έγραψε:

(ταιζω 2 φορές την ημέρα)απλά το μεγαλύτερο τραμπουκιζει λίγο το μικρότερο - φυσιολογικο μεχρι το μεγαλο να γινει κοριτσι κανονικα.

πριν 36 λεπτά, το μέλος Gent έγραψε:

τα νιτρικά πήγαν και αυτά στο μηδέν (δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό).

Τα βακτηρια δουλευουν καλα. Το θεμα ειναι, οτι καθολου καλο δεν ειναι να μηδενιζουν ουτε τα νιτρικα, ουτε τα φωσφορικα στο ενυδρειο. Αν θα εμφανιστουν dinoflagellates....

θα ξύνεις το κεφαλι σου.... Ταισε λιγο παραπανω ή παρε σκευασμα νιτρικων - Brightwell Neonitro πχ ή της AF NO3+ ......ή παρε ακομα ενα ψαρακι, γαριδουλα, σαλιγκαρακι κτλ....

πριν 47 λεπτά, το μέλος Gent έγραψε:

Θερμοκρασία λόγο καλοκαιριού ήταν ρυθμισμένη στους 27.8 μέχρι εκει πήγαινε με τα ανεμηστηρακια τώρα που κρύωσε λίγο ο καιρός την έριξα σταδιακά στο 27.Να την αφήσω εκεί για τον χειμώνα?

25-26 (για μενα οχι παραπανω).

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 47 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για την αρχη 8-10 ωρες φτανουν. Η αλγη θα εμφανιστει, μην στενοχωριέσαι  :)

Τα βακτηρια δουλευουν καλα. Το θεμα ειναι, οτι καθολου καλο δεν ειναι να μηδενιζουν ουτε τα νιτρικα, ουτε τα φωσφορικα στο ενυδρειο. Αν θα εμφανιστουν dinoflagellates....

θα ξύνεις το κεφαλι σου.... Ταισε λιγο παραπανω ή παρε σκευασμα νιτρικων - Brightwell Neonitro πχ ή της AF NO3+ ......ή παρε ακομα ενα ψαρακι, γαριδουλα, σαλιγκαρακι κτλ....25-26 (για μενα οχι παραπανω).

θα κατεβάσω την θερμοκρασία σταδιακά να φτάσω στους 26 βαθμούς.Τον φωτισμό θα ήθελα να τον αφήσω στις 12 ώρες εάν δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.Τωρα για σκευάσματα δεν νομίζω.σκεφτομαι μέσα στην εβδομαδα να βάλω κάποια σαλιγκάρια και κάποια hermit crab(εάν μπορέσω να βρω) ως clean up crew .Μαζί με ένα ακόμη ψαράκι,είμαι ανάμεσα σε gramma loreto,Nemateleotris magnifica ή Nemateleotris Decora

 

 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Gent
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Decora- πολυ ομορφα ψαρακια, αλλα σ εμενα έβγαιναν μόνο για φαΐ (ζευγαρι ηταν)

magnifica παντα φατσα καρτα , δεν κρύβονται καθολου....αν βρεις ζευγαρι-παρε!

gramma loreto - ομορφο και σοβαρο ψαρακι, δεν μου προκαλεσε ποτέ κανενα θεμα.

 

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα βαζεις πιο ήμερα ψαρακια και μετα τα πιο αγρια. Δες απο την αρχη τι ψαρια θελεις και μπορεις να κρατησεις στα λιτρα σου και συζητάμε τα θετικά και τα αρνητικά....

Link to comment
Share on other sites

O

Έγινε επεξεργασία - Gent
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος natateo έγραψε:

Πρωτα βαζεις πιο ήμερα ψαρακια και μετα τα πιο αγρια. Δες απο την αρχη τι ψαρια θελεις και μπορεις να κρατησεις στα λιτρα σου και συζητάμε τα θετικά και τα αρνητικά....

Το πλάνο είναι είναι να μείνουν τα clownfish ως ζευγάρι.ενα goby δεν έχω αποφασίσει ποιο(κατάλληλο για τα λίτρα μου)και να έμπαινε και ένα από αυτά που είπα (ιδανικά θα ήθελα και τα δύο δηλαδή ένα loreto και ένα από τα δύο η magnifica ή decora)αλλά νομίζω ότι είναι λίγα τα λίτρα και για τα δυο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...