Jump to content

Ξεκίνημα


Recommended Posts

πριν 2 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Καλη αρχη δειξε λιγο και το σαμπ.

Θα προσπαθήσω για καλύτερη αυριο.

Update με τα ανεμηστηρακια φτάσαμε 27.8 το μεσημέρι χωρίς air conditioner  εσωτερική θερμοκρασία χώρου 30 εξωτερική 41.τωρα το βράδυ έχει φτάσει 27

IMG_20240711_230020.thumb.jpg.c812342965fc72c17bd41e43b669c3b4.jpg

Έγινε επεξεργασία - Gent
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 98
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα στην παρέα. Καταρχήν μπράβο για την αρχή φαίνεται να τα πας πολύ καλά και έχεις ρίξει αρκετό διάβασμα. Επειδή και εγώ σκέφτομαι για κάποιο reef σε αυτό το μέγεθος μπορείς να στείλεις κάποιες καλύτερες φωτογραφίες από το σαμπ να δω πως το εστεισες;

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος Gent έγραψε:

Θα προσπαθήσω για καλύτερη αυριο.

Update με τα ανεμηστηρακια φτάσαμε 27.8 το μεσημέρι χωρίς air conditioner  εσωτερική θερμοκρασία χώρου 30 εξωτερική 41.τωρα το βράδυ έχει φτάσει 27

IMG_20240711_230020.thumb.jpg.c812342965fc72c17bd41e43b669c3b4.jpg

Εκει το κρατας,μεχρι στους 28 εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Εκει το κρατας,μεχρι στους 28 εισαι οκ.

Παίζει μέσα στην μέρα από 27.8 μέχρι 28.2 εξάτμιση περίπου 1.5 λίτρο την μέρα μέτρησα σήμερα είμαι ph 8.2 kh 11.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Επιστρεφω για να ρωτήσω έχω το ενυδρείο σε κυκλοφορία από την Πέμπτη την πρώτη μέρα υπήρχε μια θολούρα από σκόνη που την δεύτερη μέρα είχε καθαρίσει αρκετά από τότε μέχρι και σήμερα έχει παραμείνει σχεδόν η ίδια από μακριά και από τις φωτογραφίες δεν φαίνεται αλλά όταν πας κοντά στο ενυδρείο την καταλαβαίνεις άμα βάλεις φακό στο τζάμι φαίνεται σαν σκόνη.εχω βάλει μια κάλτσα αλλά διάφορα δεν έχω δει.θα κάτσει μετά από κάποιες μέρες η πρέπει να κάνω κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Καθάρισε το τζάμι έχει πιάσει φιλμ από την θολούρα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 56 λεπτά, το μέλος michalos έγραψε:

Καθάρισε το τζάμι έχει πιάσει φιλμ από την θολούρα 

Το καθάρισμα στο νερό παραμένει ακόμα η θολούρα.

Link to comment
Share on other sites

Πώς πάει το ενυδρείο; 

Μειώθηκε η θολούρα;

Έγινε επεξεργασία - ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΣ έγραψε:

Πώς πάει το ενυδρείο; 

Μειώθηκε η θολούρα;

Ακριβώς το ίδιο είναι.Περιμένω έρθει το  ενυδρειακο βαμβάκι που παρειγγειλα να βάλω μπας και γίνει τίποτα.Αλλου διαβάζω ότι είναι από το υπόστρωμα άλλου ότι είναι από βακτήρια και να μην κάνω τίποτα θα φύγει από μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

On 18/7/2024 at 10:55 ΠΜ, το μέλος Gent έγραψε:

Ακριβώς το ίδιο είναι.Περιμένω έρθει το  ενυδρειακο βαμβάκι που παρειγγειλα να βάλω μπας και γίνει τίποτα.Αλλου διαβάζω ότι είναι από το υπόστρωμα άλλου ότι είναι από βακτήρια και να μην κάνω τίποτα θα φύγει από μόνο του.

Μπορει και τα δυο. Αν ριχνεις πολλα βακτηρια και η θερμοκρασια ειναι 27-28 - ειναι bacterial bloom. Σε καθε περιπτωση θα περασει, μην αγχωνεσαι

Ριχνεις καθολου αμμωνια μεσα? Ρωταω, γιατι αν δεν εχεις αμμωνια (εχεις νεκρο καινουριο βραχο), δεν θα στρωσει το ενυδρειο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Μπορει και τα δυο. Αν ριχνεις πολλα βακτηρια και η θερμοκρασια ειναι 27-28 - ειναι bacterial bloom. Σε καθε περιπτωση θα περασει, μην αγχωνεσαι

Ριχνεις καθολου αμμωνια μεσα? Ρωταω, γιατι αν δεν εχεις αμμωνια (εχεις νεκρο καινουριο βραχο), δεν θα στρωσει το ενυδρειο.

Βακτήρια δεν έριξα καθόλου μετά την πρώτη μέρα λόγο θολούρας.Για πηγή αμμωνίας ρίχνω τροφή κάθε 2 μέρες.Ελεγα να αγοράσω  το seachem clarity μήπως βοηθήσει καθόλου την κατάσταση.Η θερμοκρασία εκεί είναι σταθερά 27-28 

Έγινε επεξεργασία - Gent
Link to comment
Share on other sites

Τροφή κάθε 2 μέρες είναι πολύ 

Σε ένα διχτακι ελάχιστη τροφή μέσα αρκεί όσο καιρό γίνεται το στρώσιμο 

Διαφορετικά θα έχεις θέμα μετά με νιτρικά φωσφορικά θα έχουν ανέβει πολύ κ θα δυσκολευτεις να τα κατεβασεθς

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Gent said:

Βακτήρια δεν έριξα καθόλου μετά την πρώτη μέρα λόγο θολούρας.Για πηγή αμμωνίας ρίχνω τροφή κάθε 2 μέρες.Ελεγα να αγοράσω  το seachem clarity μήπως βοηθήσει καθόλου την κατάσταση.Η θερμοκρασία εκεί είναι σταθερά 27-28 

Καλημέρα, 

Το seachem clarity θα σε βοηθήσει μόνο αν έχεις αιωρούμενα σωματίδια. Αν όντως έχεις τέτοια έχω diy συνταγή. 

Αλλά το πιο πιθανό να είναι bacterial bloom. Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία? Επίσης το νερό είναι μόνο θολό ή έχει και χρώμα (πράσινο/κιτρινωπό)? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Magok έγραψε:

Καλημέρα, 

Το seachem clarity θα σε βοηθήσει μόνο αν έχεις αιωρούμενα σωματίδια. Αν όντως έχεις τέτοια έχω diy συνταγή. 

Αλλά το πιο πιθανό να είναι bacterial bloom. Μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία? Επίσης το νερό είναι μόνο θολό ή έχει και χρώμα (πράσινο/κιτρινωπό)? 

Δεν ξέρω εάν είναι το ένα η το άλλο για αυτό είπα για το clarity τουλαχιστον να δω τι ειναι.Φωτογραφια θα προσπαθήσω όταν γυρίσω σπίτι αλλά δεν φαίνεται.Εαν πας λίγο πίσω στο θέμα θα δεις φωτογραφίες έτσι είναι δεν έχει αλλάξει.Θα έλεγα ότι μπορεί να κιτρινίζει λίγο αλλά δεν ξέρω εάν είναι ανατακλαση από την άμμο και κιτρινίζει η αν είναι όντως κίτρινο.Εαν θέλεις στείλε λίγο την συνταγή.

Μία ώρα πριν, το μέλος michalos έγραψε:

Τροφή κάθε 2 μέρες είναι πολύ 

Σε ένα διχτακι ελάχιστη τροφή μέσα αρκεί όσο καιρό γίνεται το στρώσιμο 

Διαφορετικά θα έχεις θέμα μετά με νιτρικά φωσφορικά θα έχουν ανέβει πολύ κ θα δυσκολευτεις να τα κατεβασεθς

Θα σταματήσω το τάισμα.Το δυχτακι στην ουσία το κάνει η κάλτσα εκεί μέσα ρίχνω την τροφή οπότε μετά το στρώσιμο θα την πλύνω και καθάρισα.

Link to comment
Share on other sites

Coral Snow DIY:

115g. Ανθρακικό ασβέστιο (CaCO3) food grade. 

230ml RO/DI

Αναμειγνύεις πολύ καλα και αυτό σου βγάζει 250ml. Το ανθρακικό ασβέστιο είναι στην ουσία κιμωλία σε μορφή σκόνης δεν θα διαλυθεί αλλά θα είναι ένα μίγμα λευκό σαν γάλα.

 

Όταν θες να το χρησιμοποιήσεις κουνάς καλά το δοχείο που το έχεις αποθήκευση, γιατί όταν το αφήνεις καθίζει στον πάτο. 

Σε μια σύριγγα βάζεις 1ml ανά 100lt όγκου νερού και προσθέτεις 1:1 στην σύριγγα βακτήρια. Δηλαδή αν το ενυδρείο είναι 125 και 25 sump βάζεις 1.5ml ανθρακικό ασβέστιο και 1.5 βακτήρια. Δεν υπάρχει θέμα με υπερδοσολογια οπότε εγώ το κάνω 2+2ml.

Θέλουν περίπου 20 λεπτά να μείνουν μαζί αυτά τα δύο. Κουνάς κάθε τόσο την σύριγγα και 5 λεπτά πριν το ρίξεις κλείνεις όλες τις αντλίες και τα wavemaker. 

Το ρίχνεις σε διάφορα σημεία της γυαλας και αυτό θα γίνει σαν ένα σύννεφο μέσα στο ενυδρείο το αφήνεις 5-10 λεπτά και μετά βάζεις κανονικά την κυκλοφορία και skimmer στο φουλ. 

Θα είναι θολό για μια δυο ώρες το ενυδρείο αλλά μετά καθαρίζει.

ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ

Πρέπει να υπάρχει μηχανική φιλτρανση (βαμβάκι ή κάλτσα) ή skimmer (καλύτερα και τα δύο) για να καθαρίσει αλλιος δεν θα φύγει η θολούρα!!

 

 

Η γυάλα:

IMG_20240722_103314.thumb.jpg.eee2761b3846f3b059fd0492973ec8ac.jpg

 

Το μείγμα

20150826_190144.thumb.jpg.e40d77c8f1fedf34a86ff213cb8d1210.jpg

Έγινε επεξεργασία - Magok
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Magok έγραψε:

Coral Snow DIY:

115g. Ανθρακικό ασβέστιο (CaCO3) food grade. 

230ml RO/DI

Αναμειγνύεις πολύ καλα και αυτό σου βγάζει 250ml. Το ανθρακικό ασβέστιο είναι στην ουσία κιμωλία σε μορφή σκόνης δεν θα διαλυθεί αλλά θα είναι ένα μίγμα λευκό σαν γάλα.

 

Όταν θες να το χρησιμοποιήσεις κουνάς καλά το δοχείο που το έχεις αποθήκευση, γιατί όταν το αφήνεις καθίζει στον πάτο. 

Σε μια σύριγγα βάζεις 1ml ανά 100lt όγκου νερού και προσθέτεις 1:1 στην σύριγγα βακτήρια. Δηλαδή αν το ενυδρείο είναι 125 και 25 sump βάζεις 1.5ml ανθρακικό ασβέστιο και 1.5 βακτήρια. Δεν υπάρχει θέμα με υπερδοσολογια οπότε εγώ το κάνω 2+2ml.

Θέλουν περίπου 20 λεπτά να μείνουν μαζί αυτά τα δύο. Κουνάς κάθε τόσο την σύριγγα και 5 λεπτά πριν το ρίξεις κλείνεις όλες τις αντλίες και τα wavemaker. 

Το ρίχνεις σε διάφορα σημεία της γυαλας και αυτό θα γίνει σαν ένα σύννεφο μέσα στο ενυδρείο το αφήνεις 5-10 λεπτά και μετά βάζεις κανονικά την κυκλοφορία και skimmer στο φουλ. 

Θα είναι θολό για μια δυο ώρες το ενυδρείο αλλά μετά καθαρίζει.

ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ

Πρέπει να υπάρχει μηχανική φιλτρανση (βαμβάκι ή κάλτσα) ή skimmer (καλύτερα και τα δύο) για να καθαρίσει αλλιος δεν θα φύγει η θολούρα!!

 

 

Η γυάλα:

IMG_20240722_103314.thumb.jpg.eee2761b3846f3b059fd0492973ec8ac.jpg

 

Το μείγμα

20150826_190144.thumb.jpg.e40d77c8f1fedf34a86ff213cb8d1210.jpg

Θα πάρω το clarity καλυτερα. Να δούμε τι θα γίνει αμμωνία μέτρησα σήμερα 0 είναι ακόμα  μετά από 10 μερες

Link to comment
Share on other sites

Update:έκανα θεραπεία με το seachem clarity την Δευτέρα λόγο εργασίας έπρεπε να ταξιδέψω και γύρισα σήμερα το ενυδρείο έχει εμφανώς καθαρισει η δοσολογια λέει ότι μπορώ να ξαναριξω υπάρχει λόγος? θα καθαρίσει η ότι δουλειά ήταν να κάνει την έκανα και δ

2 φωτογραφίες η μια την Δευτέρα η δεύτερη σημερινή.

IMG_20240722_100019.jpg

IMG_20240726_050718.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Επιστρεφω μετά από σχεδον έναμιση μήνα.Το στρώσιμο τελειώνει σιγά σιγά.θα ανεβάσω και τις μετρήσεις το απόγευμα που θα κάνω τεστ.σκεφτομαι να κάνω μια αλλαγή πριν μπουνε μέσα τα ψαράκια 20 λίτρα (τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου είναι 70).Για αρχή σκέφτομαι να βάλω 2 clownfish.Οι ερωτήσεις που έχω είναι 1)είναι αρκετά τα λίτρα για να βάλω 2 ψαράκια μαζί?

2) Χρειάζεται να βάλω κάποιο clean up crew μαζί με τα ψαράκια ή είναι νωρίς ακόμα?

3) Με το που βάλω τα ψαράκια ξεκινάω κανόνικα με τον φωτισμό?(Έχω ψάξει και έχω βρει ένα από τα preset της ai 11 ώρες φωτοπεριοδος )η να ξεκινήσω να το ανεβάζω σταδιακά για να μην γεμίσω άλγη?

4) εκτός από τα τεστ που κάνω τώρα για αμμωνία και νιτρικά  (θα πάρω τεστ και για φωσφορικά) χρειάζεται και κάποιο άλλο τεστ?

(Το ενυδρείο θα λειτουργεί ως fish only για τουλάχιστον 2 μήνες ακόμα.Αργότερα θα μπουν κάποια soft και lps Κοραλία)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

1) τα λίτρα είναι οκ για δύο clownfish

2) cuc θα έβαζα 1-2 nassarius για τις τροφές και όταν βγουν αλγες τα υπόλοιπα.

3) φωτισμό κανονικά για να ξεκινήσεις το ugly phase (diatom, cyano, dinos και gha)

4) όσο είναι fish only είναι οκ αυτά αργότερα θες calcium, kh και magnesium. Lps θα πρέπει να δεις πως θα πάει το ενυδρείο γιατί 2 μήνες μου κάνει πολύ σύντομο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Magok έγραψε:

Καλησπέρα,

1) τα λίτρα είναι οκ για δύο clownfish

2) cuc θα έβαζα 1-2 nassarius για τις τροφές και όταν βγουν αλγες τα υπόλοιπα.

3) φωτισμό κανονικά για να ξεκινήσεις το ugly phase (diatom, cyano, dinos και gha)

4) όσο είναι fish only είναι οκ αυτά αργότερα θες calcium, kh και magnesium. Lps θα πρέπει να δεις πως θα πάει το ενυδρείο γιατί 2 μήνες μου κάνει πολύ σύντομο.

 

Kh και ph τεστ έχω αγοράσει.λογικα θα πάρω και δύο nassarius δεν το είχα σκεφτεί ότι με το τάισμα θα υπάρχουν υπολείμματα.Τα lps τα σκέφτομαι για αργότερα στην αρχή κάποια soft θα βάλω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος Gent έγραψε:

Kh και ph τεστ έχω αγοράσει.λογικα θα πάρω και δύο nassarius δεν το είχα σκεφτεί ότι με το τάισμα θα υπάρχουν υπολείμματα.Τα lps τα σκέφτομαι για αργότερα στην αρχή κάποια soft θα βάλω.

πρωτα σοφτ, μετα τα lps.

On 24/8/2024 at 1:59 ΜΜ, το μέλος Gent έγραψε:

εκτός από τα τεστ που κάνω τώρα για αμμωνία και νιτρικά  (θα πάρω τεστ και για φωσφορικά) χρειάζεται και κάποιο άλλο τεστ?

Εχεις μετρησει τα νιτρωδη? Αν οχι, κανε μια μετρηση.

To ph εχω μετρησει κανα 5 φορες στα 5 χρόνια και μόνο το χειμωνα (με κλειστα παραθυρα ολη την ημερα πεφτει, ειδικά την νυχτα).

Παρε τεστ Mg, Ca και Hanna ultra low για φωσφορικα (ppb) - ναι ακριβο ειναι, αλλά αξιόπιστο.

Link to comment
Share on other sites

On 25/8/2024 at 11:34 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

πρωτα σοφτ, μετα τα lps.

Εχεις μετρησει τα νιτρωδη? Αν οχι, κανε μια μετρηση.

To ph εχω μετρησει κανα 5 φορες στα 5 χρόνια και μόνο το χειμωνα (με κλειστα παραθυρα ολη την ημερα πεφτει, ειδικά την νυχτα).

Παρε τεστ Mg, Ca και Hanna ultra low για φωσφορικα (ppb) - ναι ακριβο ειναι, αλλά αξιόπιστο.

Λοιπόν η μετρήσεις που έκανα ένα μήνα τώρα περιληπτικά είναι πρώτα ξεκίνησα με αμμωνία εφτασε μέχρι 15 mg/l και ξεκίνησε να πέφτει.Μετα μέτρησα νιτρωδη που και αφτα. Έφτασα μέχρι 20 mg/l και ξεκίνησαν να πέφτουν.Χθες και τα δύο τεστ ήταν μηδενικά.Νιτρικα ήταν χθες πάνω από 25mg/l οπτικά ήταν ανάμεσα από το 25 και το 30 mg/l.(Όλα τα τεστ είναι της salifert)χθες έκανα προετοιμασία 30 λίτρα νερού.Σημερα θα γίνει η αλλαγή νερού τώρα το πρωί.Τα ψαράκια είναι οκ να μπουν σήμερα μέσα?Τα τεστ για mg ca και φωσφορικά πρέπει να τα αρχίσω από τώρα η όταν μπουν Κοραλία μέσα?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Gent said:

Λοιπόν η μετρήσεις που έκανα ένα μήνα τώρα περιληπτικά είναι πρώτα ξεκίνησα με αμμωνία εφτασε μέχρι 15 mg/l και ξεκίνησε να πέφτει.Μετα μέτρησα νιτρωδη που και αφτα. Έφτασα μέχρι 20 mg/l και ξεκίνησαν να πέφτουν.Χθες και τα δύο τεστ ήταν μηδενικά.Νιτρικα ήταν χθες πάνω από 25mg/l οπτικά ήταν ανάμεσα από το 25 και το 30 mg/l.(Όλα τα τεστ είναι της salifert)χθες έκανα προετοιμασία 30 λίτρα νερού.Σημερα θα γίνει η αλλαγή νερού τώρα το πρωί.Τα ψαράκια είναι οκ να μπουν σήμερα μέσα?Τα τεστ για mg ca και φωσφορικά πρέπει να τα αρχίσω από τώρα η όταν μπουν Κοραλία μέσα?

Καλημέρα,

Αμμωνία έφτασε 15 ppm ή 1.5ppm? Αν είναι 0 είσαι οκ για ψαράκια 1-2 μικρά, δεν βάζουμε ταυτόχρονα πολλά μαζι για να προλάβει το φίλτρο να στρώνει.

Τα νιτρώδη NO2 δεν είναι τοξικά στο θαλασσινό.

Mg, Ca, Alk και Po4 όταν ετοιμάζεσαι για κοραλια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Magok έγραψε:

Καλημέρα,

Αμμωνία έφτασε 15 ppm ή 1.5ppm? Αν είναι 0 είσαι οκ για ψαράκια 1-2 μικρά, δεν βάζουμε ταυτόχρονα πολλά μαζι για να προλάβει το φίλτρο να στρώνει.

Τα νιτρώδη NO2 δεν είναι τοξικά στο θαλασσινό.

Mg, Ca, Alk και Po4 όταν ετοιμάζεσαι για κοραλια.

15 και έχει μηδενιση εδώ και 10 μερες.2clowfish σκέφτομαι να βάλω.

Έγινε επεξεργασία - Gent
Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος Gent έγραψε:

15 και έχει μηδενιση εδώ και 10 μερες.2clowfish σκέφτομαι να βάλω.

Δεν υπαρχει περιπτωση να ειχες 15ppm αμμωνια. Πρωτα, με 15 αμμωνια κανενας ζωντανος οργανισμος δεν επιβιωνει (ουτε βακτηρια).

το σαλιφερτ εχει σκαλα μεχρι 2 ppm. Kai....αν θα ειχες 15 αμμωνια, τότε τα νιτρωδη θα ηταν 40 ppm και τα νιτρικα καπου απο 70-80.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...