Jump to content

Μακροφυκη


Recommended Posts

γνωριζει κανεις αν υπαρχει καποιο ειδος μακροφυκη που θα μπορουσε να συντηρηθει ευκολα?

το ενυδρειο μου ειναι 250 λιτ και εχει 2 daylight και 2 μπλε ακτινικες τ5 συνολο 110 watt!

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα σου πρότεινα κάποιο από αυτά τα δυο είδη λόγω της ανθεκτικότητας τους. Chaetomorpha spp και Ulva lactusa

Link to comment
Share on other sites

"Προσωπικά θα σου πρότεινα κάποιο από αυτά τα δυο είδη λόγω της ανθεκτικότητας τους. Chaetomorpha spp και Ulva lactusa"

Ευχαριστω!

το κοινο καφε φυκη που βρισκουμε στις ακτες δεν γινεται να μπει στο ενυδρειο? :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Θέλει πολύ δυνατό φως και συνθήκες για Μεσογειακό ενυδρειο..

Link to comment
Share on other sites

"Θέλει πολύ δυνατό φως και συνθήκες για Μεσογειακό ενυδρειο.."

το ενυδρειο μεσογειακο θα γινει 100%!

Link to comment
Share on other sites

Το φύκος που αναφέρεις είναι posidonia spp.

Είναι εδρεομένο και απαιτεί πολύ καθαρά νερά και αρκετό φωτισμό

Link to comment
Share on other sites

Όσες φορές προσπάθησα να διατηρήσω φύκη στο ενυδρείο μου δεν τα κατάφερα.

Με φωτισμό Τ5, διατηρήθηκαν ζωντανά για μεγάλο διάστημα αλλά δεν παρατήρησα ποτέ δρομείς ή κάποια σημεία ανάπτυξης.

Αντίθετα με την πράσινη μακροάλγη είχα πολύ καλύτερα αποτελέσματα, ενώ με τις καφέ ή τις ασβεστιακές απέτυχα πλήρως.

Υπάρχει μια πολύ καλή Μεσογειακή μακροάλγη, που πιστεύω ότι θα έχει τα αντίστοιχα αποτελέσματα με την chaetomorfa. Δεν γνωρίζω το όνομά της, αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα την αναζητήσω και θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

κυριε νικο καλημερα!αν τοποθετησω αντιφοσφωρο στο φιλτρο θα δημιουργησει προβλημα στην αναπτυξη τις μακροαλγης?

Link to comment
Share on other sites

κυριε νικο καλημερα!αν τοποθετησω αντιφοσφωρο στο φιλτρο θα δημιουργησει προβλημα στην αναπτυξη τις μακροαλγης?

Θα στερήσει κάποιο μέρος της τροφής της, αλλά η άλγη θα βρίσκει αρκετή τροφή σε ένα ώριμο σύστημα.

Όλοι έχουμε μεγάλες ποσότητες αντιφώσφορου στα φίλτρα μας, χωρίς να έχουμε πρόβλημα στην ανάπτυξη των μακροαλγών.

Link to comment
Share on other sites

Θα στερήσει κάποιο μέρος της τροφής της, αλλά η άλγη θα βρίσκει αρκετή τροφή σε ένα ώριμο σύστημα.

Όλοι έχουμε μεγάλες ποσότητες αντιφώσφορου στα φίλτρα μας, χωρίς να έχουμε πρόβλημα στην ανάπτυξη των μακροαλγών.

Απλα θα εχουμε μια μειωση στην αναπτυξη τους απο το να μην ειχαμε καθολου καποιο υλικο αντιφωσφωρου.

Οποτε δεν θα εχεις κανενα προβλημα!! :thumbdown:

Οι μακροαλγες που αναφερεις και ζουνε στα ρηχα θελουν απιστευτα ποιο δυνατο φωτισμο απο αυτον που αναφερεις. Σαν απολυτο μινιμουν στανταρ θελουνε 150watt MH. Οι Τ5 ειναι ανεπαρκης για αυτα τα φυκια.

Πιστευω να ημουν χρησιμος. :)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλοι για τις απαντησεις σας! εκανα αυτες τισ ερωτησεις για τα φυκη επειδη απο την αλλη εβδομαδα θα αρχισω την συλλογη και τοποθετηση ζωντανου βραχου στο ενυδρειο μου!εχω βαλει νερο(απο θαλλασα) και αμμο καμια εβομαδα τωρα!ψαρια θα αρρργισοοουυν πολυ μπουν,υπολογιζω περιπου τον οκτωμβρη που θα εχουν μειωθει η θερμοκρασιες αισθητα και θα εχω συγκεντρωσει τον υπολοιπο εξοπλισμο(R/O,ρεφρακτομετρο και σκιμερ)

τωρα οσον αναφορα τον βραχο !θα πρεπει να προσεξω να μην εχει φυκη απανω του?

Link to comment
Share on other sites

τωρα οσον αναφορα τον βραχο !θα πρεπει να προσεξω να μην εχει φυκη απανω του?

Αν ο βράχος είναι από ρηχά νερά και έχει πάνω του derbesia-μαλούπα, καλό είναι να την αφαιρέσεις.

Αν έχει πάνω του άλλα είδη πράσινης ή καφέ μακράλγης μπορείς να τα αφήσεις.

Το πιθανότερο είναι να εξαφανιστούν από μόνη τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΓΕΙΑ! ΕΧΩ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ, ΚΑΙ ΜΕ ΤΡΟΠΙΚΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΑΠΟ ΕΡΥΘΡΑ, ΣΤΗ ΜΕΣΟΓΕΙΟ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ CAULERPA PROLIFERA, ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΑΚΙ ΤΗΣ ΒΑΡΚΙΖΑΣ. ΕΠΙΣΗΣ ΗALIMEDA KAI CAULERPA RACEMOZA, ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΛΕΟΝ ΣΕ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΣΑΡΩΝΙΚΟ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΗ...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...