Jump to content

Μετατροπή juwel rio 125 σε reef


Karlos

Recommended Posts

Άστα Νικόλα το national geographic στο σαλόνι μας 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 598
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χθες το πρωί που ξύπνησα για δουλειά στο ακθιερωμένο τσεκ το ενυδρείου είδα οτι μια πετρούλα με2-3 ζωανθάκια είχε πέσει από εκεί που την είχα στερεώσει λόγω κυκλοφορίας λογικά και έβαλα το χέρι να την ξαναστερεώσω, με το που την σηκώνω απο κάτω ένας ακριβώς ίδιος οφίουρος ίιιισως και λίγο μεγαλύτερος που δεν τον είχα ξαναδεί γιατί βολτάρουν τα βράδυα..Τυχερός είσαι που τον καμάρωσες μέρα-μεσημέρι!! :) Όσο περνάει ο καιρός και βγάζουν καινούργιους οργανισμούς ο αραγωνίτης και οι βράχοι σου θα δεις πολλά!!Πάρα πολλά!! :) Όντως εκτός από την κούραση το μεράκι το χρόνο και τα χρήματα που ξοδεύουμε για να στήσουμε κάτι τέτοιο, το να το έχεις μέσα στον χώρο σου είναι σα να βλέπεις διαφορετικό ντοκιμαντέρ κάθε μέρα!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Skoti said:

Χθες το πρωί που ξύπνησα για δουλειά στο ακθιερωμένο τσεκ το ενυδρείου είδα οτι μια πετρούλα με2-3 ζωανθάκια είχε πέσει από εκεί που την είχα στερεώσει λόγω κυκλοφορίας λογικά και έβαλα το χέρι να την ξαναστερεώσω, με το που την σηκώνω απο κάτω ένας ακριβώς ίδιος οφίουρος ίιιισως και λίγο μεγαλύτερος που δεν τον είχα ξαναδεί γιατί βολτάρουν τα βράδυα..Τυχερός είσαι που τον καμάρωσες μέρα-μεσημέρι!! :) Όσο περνάει ο καιρός και βγάζουν καινούργιους οργανισμούς ο αραγωνίτης και οι βράχοι σου θα δεις πολλά!!Πάρα πολλά!! :) Όντως εκτός από την κούραση το μεράκι το χρόνο και τα χρήματα που ξοδεύουμε για να στήσουμε κάτι τέτοιο, το να το έχεις μέσα στον χώρο σου είναι σα να βλέπεις διαφορετικό ντοκιμαντέρ κάθε μέρα!!

Φίλε @Skoti Καλημέρα. 

Με τον ίδιο τρόπο τον ανακάλυψα και εγώ. ...καθάριζα ένα κοραλλι χτες το απόγευμα και κατ  από την πέτρα τον βρήκα! Εχέί χρώμα πράσινο και πολύ λεπτομέρεια σε σχέδια! Όντως καταπληκτικό. Επίσης μέσα στις Eyphylies κόβουν βόλτα 2 πολύ όμορφα sea slug! Άστα να πάνε κόλλημα!!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχα την πρώτη μου απώλεια.Χτες έκανα αλλαγή νερού 20% όπως τις κάνω κάθε φορά και σήμερα το πρωί είδα ότι πέθανε ο γιατρός.:notfair:

θερμοκρασία νερού, αλατότητα, βακτηρια, νερό από Α.Ο. όλα σωστά. Τα υπόλοιπα ψάρια και κοράλλια δείχνουν εξαιρετικά καλά. το ίδιο βέβαια ήταν και ο γιατρός πριν πεθάνει, επομένως κάποια παράμετρος μου διαφεύγει. Δεν έχω λάβει μετρήσεις, οπότε δεν ξέρω να πω κάτι παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Όλα μέσα στο παιχνίδι είναι..Όλα καλά..Κρίμα για το ψαράκι αλλά δυστυχώς δε μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο από το να προχωρήσουμε και να προσπαθήσουμε να δούμε τί φταίει..Κατα αρχην ο γιατρός έτρωγε κανονικά?Δεύτερον έτρωγε κάτι που του έριχνες και δεν το ακουμπούσαν τα άλλα ψάρια?Τρίτον και πολύ σημαντικό μετά την αλλαγή για να καθαρίσεις τζαμια ενυδρείο κτλ εξωτερικά πώς το κάνεις?με ajax και χαρτάκι?Επίσης στην αλλαγή σου ανακάτεψες καθόλου αραγωνίτη?Εχω ακούσει κατα καιρούς περίεργους και εφνίδιους θανάτους σε αυτήν την κατηγορία ψαριών πάντως..Αμμωνία έχεις μετρήσει τώρα τελευταία?Είσαι στο μηδέν?

Link to comment
Share on other sites

το ψαράκι έτρωγε κανονικά και ήταν κινητικότατο. έτρωγε τα πάντα από flakes, φύλλα άλγης κτλ.

 

6 minutes ago, Skoti said:

Τρίτον και πολύ σημαντικό μετά την αλλαγή για να καθαρίσεις τζαμια ενυδρείο κτλ εξωτερικά πώς το κάνεις?με ajax και χαρτάκι?

 

ναι το κάνω έτσι πολύ προσεκτικά για να μην πάει μέσα το ajax. πές μου για αυτό να καταλάβω τι παίζει. ευχαριστώ @Skoti

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Karlos said:

το ψαράκι έτρωγε κανονικά και ήταν κινητικότατο. έτρωγε τα πάντα από flakes, φύλλα άλγης κτλ.

 

 

ναι το κάνω έτσι πολύ προσεκτικά για να μην πάει μέσα το ajax. πές μου για αυτό να καταλάβω τι παίζει. ευχαριστώ @Skoti

Γιαυτό ακριβώς σου το λέω..Όταν καθαρίζεις εξωτερικά και ιδιαίτερα από πάνω που υπάρχουν τρύπες λόγω σκίμμερ και ανεμιστηράκια το ajax ψέκασμα πάνω στο χαρτί και καθάρισμα και όχι πάνω στο καπάκι του ενυδρείου και σκουπισμα μετά με το χαρτάκι διότι το ajax είναι αμμωνία και συνεπώς μια σταγόνα μπορεί να είναι μοιραία, αλλά απότι κατάλαβα είσαι προσεκτικός και δεν οφείλεται αυτό σε κάτι..έτρωγε και τα πάντα έ? Όταν το βρήκες το κοιταξες καλά μήπως έχει κάποια εξωτερική πληγή ή δάγκωμα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Skoti said:

Γιαυτό ακριβώς σου το λέω..Όταν καθαρίζεις εξωτερικά και ιδιαίτερα από πάνω που υπάρχουν τρύπες λόγω σκίμμερ και ανεμιστηράκια το ajax ψέκασμα πάνω στο χαρτί και καθάρισμα και όχι πάνω στο καπάκι του ενυδρείου και σκουπισμα μετά με το χαρτάκι διότι το ajax είναι αμμωνία και συνεπώς μια σταγόνα μπορεί να είναι μοιραία, αλλά απότι κατάλαβα είσαι προσεκτικός και δεν οφείλεται αυτό σε κάτι..έτρωγε και τα πάντα έ? Όταν το βρήκες το κοιταξες καλά μήπως έχει κάποια εξωτερική πληγή ή δάγκωμα?

από την πάνω πλευρά δεν το καθαρίζω ποτέ με ajax..μόνο με βρεγμένη πετσέτα.ajax μόνο μπροστά στα τζάμια και με προσοχή όπως το λες ψέκασμα στην πετσέτα και μετά σκούπισμα στο τζάμι. ναι μου έκανε εντύπωση ότι το ψάρι ήταν υγιειέστατο και ανταγωνιστικότατο και δεν είχε πληγές ούτε σημάδια. κάθε φορά έβαζα prime και stability στο νερό αλλά αυτή τη φορά έβαλα μόνο βακτήρια. Η Α.Ο. είναι 3-4 μηνών και ελάχιστα χρησιμοποιημένη για να πεις ότι κάτι πέρασε από εκεί και τα βαρέλια καθαρα. 

Link to comment
Share on other sites

Συμβαίνουν αυτά !

μην τρελενεσαι , πολλες φορές τα ψάρια ειναι πιασμένα με "λάθος" τρόπους και οι αιφνίδιοι θάνατοι ειναι κάτι το συνηθησμενο !

 

Μια συμβουλή αν θες , απόφυγε να καθαρίζεις με Ajax τα τζάμια !

Αν εχεις κάπου άλατα προτίμησε το ξύδι !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Άρα δεν προήλθε ούτε από οργανισμό όπως mantis ή κάποιο άλλο μικρό καβουράκι που ζει στον βράχο και κυνηγάει μικρά ασπόνδυλα και μικρά ψαράκια!! Μπορεί να φταίει το οτιδήποτε σε αυτή τη περίπτωση αν οι παραμετροι σου είναι σωστοί και δεν έκανες ανακατέματα στον αραγωνίτη που μπορεί να αφήσει ελεύθερα τοξικούς μικροοργανισμούς που επηρεάζουν τα ψαράκια..Μια άλλη περίπτωση είναι αυτή που λέει ο Διονύσης που είναι και από τα πιο άσχημα πράγματα στο χόμπυ μας..Μη το ψάξεις να δεις τι εννοεί θα σε πιάσει η ψυχή σου αλλά σε αυτή τη περίπτωση το μεγαλύτερο ποσοστό ψαριών που έχουν πιαστεί με αυτόν τον τρόπο ή δεν δέχονται καθόλου τροφή ή δοκιμάζουν και την φτύνουν..Υπάρχουν όμως και περιπτώσεις που τρέφονται κανονικά και σε ακυρο χρόνο μας αφήνουν...Κάνε μια μετρηση συνθηκών και αν δεις οτι όλα πάνε καλά και τα υπόλοιπα ζωντανά είναι ορεξάτα μη δίνεις πολύ σημασία!!Συμβαίνουν αυτά δυστυχώς!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, fishbone! said:

 

Μια συμβουλή αν θες , απόφυγε να καθαρίζεις με Ajax τα τζάμια !

Αν εχεις κάπου άλατα προτίμησε το ξύδι !

Αυτό για ποιο λόγο Διονύση?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Αυτό για ποιο λόγο Διονύση?

Γιώργο χημικό ειναι !

Ξερω εγω τι αναθυμιάσεις εχει ή αν πέσει λίγο μέσα !

Και το ξύδι μια χαρά δουλειά κάνει !

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι από αυτή την άποψη σίγουρα είναι έτσι όπως τα λες..Νόμιζα οτι υπήρχε και κάποιος άλλος λόγος έτσι όπως το είπες, όχι οτι αυτός δεν είναι σημαντικός..Αν πέσει μέσα έστω κι ελάχιστα είναι πολύ κακό, τώρα για τις αναθυμιάσεις συμφωνώ αλλά σκέψου τι σφουγγαρίσματα έχουν περάσει από δίπλα και με τί χημικά που αφήνουν ένα σωρό αναθυμιάσεις..Παίζουμε με τη φωτιά η αλήθεια είναι σε πολλές καταστάσεις!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Ναι από αυτή την άποψη σίγουρα είναι έτσι όπως τα λες..Νόμιζα οτι υπήρχε και κάποιος άλλος λόγος έτσι όπως το είπες, όχι οτι αυτός δεν είναι σημαντικός..Αν πέσει μέσα έστω κι ελάχιστα είναι πολύ κακό, τώρα για τις αναθυμιάσεις συμφωνώ αλλά σκέψου τι σφουγγαρίσματα έχουν περάσει από δίπλα και με τί χημικά που αφήνουν ένα σωρό αναθυμιάσεις..Παίζουμε με τη φωτιά η αλήθεια είναι σε πολλές καταστάσεις!!

 

Φιλε εγω τους εχω βάλει να καθαρίζουν με planet που και καλά ειναι βιολογικό !

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

κατά την αλλαγή νερού δεν ανασηκώθηκε αραγωνίτης. προσέχω κάθε φορα.

αυτό που σκέφτομαι είναι ότι έχω ένα κάβουρα σε μια τρύπα ο οποίος έχει μεγαλώσει επικίνδυνα και δεν μπορώ να τον βγάλω. ο γιατρός έμπαινε το βράδυ σε μια τρύπα που επικοινωνούσε με την τρύπα του κάβουρα οπότε μήπως τον χτύπησε? βεβαια δεν είχε κάποιο σημάδι. είδομεν ....αρκετα σας τα έπρηξα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

κατά την αλλαγή νερού δεν ανασηκώθηκε αραγωνίτης. προσέχω κάθε φορα.

αυτό που σκέφτομαι είναι ότι έχω ένα κάβουρα σε μια τρύπα ο οποίος έχει μεγαλώσει επικίνδυνα και δεν μπορώ να τον βγάλω. ο γιατρός έμπαινε το βράδυ σε μια τρύπα που επικοινωνούσε με την τρύπα του κάβουρα οπότε μήπως τον χτύπησε? βεβαια δεν είχε κάποιο σημάδι. είδομεν ....αρκετα σας τα έπρηξα!

Καθόλου δεν μας τα έπρηξες !

Αν τον είχε χτυπήσει ο κάβουρας θα το έβλεπες !

Εστω έντονα γδαρσίματα !

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, fishbone! said:

Καθόλου δεν μας τα έπρηξες !

Αν τον είχε χτυπήσει ο κάβουρας θα το έβλεπες !

Εστω έντονα γδαρσίματα !

ευχαριστώ Διονύση

Link to comment
Share on other sites

Το star polyps που έχω, έβγαλε την τελευταία βδομάδα μια κόκκινη άλγη την οποία την καθάρισα λίγο με μια μπατονετα αλλά φαίνεται σαν να έχει διαβρωθει το δέρμα του. Μου το είχε ξανακάνει πριν κανένα 4μηνο αλλά επανήλθε.ξέρετε τι μπορεί να φταει?όλα τα υπόλοιπα κοραλλακια είναι μια χαρά. 

20170530_214438.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και το πριν κάποιους μήνες. 

IMG-1491236817889-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Karlos έγραψε:

Το star polyps που έχω, έβγαλε την τελευταία βδομάδα μια κόκκινη άλγη την οποία την καθάρισα λίγο με μια μπατονετα αλλά φαίνεται σαν να έχει διαβρωθει το δέρμα του. Μου το είχε ξανακάνει πριν κανένα 4μηνο αλλά επανήλθε.ξέρετε τι μπορεί να φταει?όλα τα υπόλοιπα κοραλλακια είναι μια χαρά. 

20170530_214438.jpg

Ειχε πιασει κυανο θα επανελθει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι Νικόλα? Ήταν έτσι βυσινή η άλγη.στη φώτο δεν φαίνεται γιατί την έχω βγάλει. Συνήθως την καθαρίζουν οι ερημίτες μου.Thanks for the info!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

@Skoti καλά θα έλεγα. ..τρέχει 2 μήνες τώρα και δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο θέμα. Με τις ζεστες πάει καλά τα ανεμιστηρακια το κρατάνε στους 27 βαθμους και η αυτόματη αναπλήρωση δουλεύει ρολόι. Αλγες διατομικη κτλ δεν έκανα. Το μόνο που μου χαλάει για κάποιο λόγο το star polyps...έπιασε κυανό και δείχνει ότι δεν επανέρχεται. Τα ψαράκια είναι μια χαρά. 

1498499391760-1182963547.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...