Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Το ίδιο μου κάνει η reineckii mini, τα φύλλα που δεν τα βλέπει το φως λιώνουν. Δεν ξέρω αν είναι λόγω της προσαρμογής ή επειδή έγινε πυκνή και δεν φωτίζεται όλη.

Link to comment
Share on other sites

Χμμμμ...Ποιος ξέρει τι συμβαίνει μπορεί να χάνουν φως τα φύλλα αυτά.

 

Επίσης σε 1-2 κρυπτοκορίνες wendi green μου καφετίζουν κάποια φύλλα τους και υποψιάζομαι πως επειδή είχαν ξεφυτευτεί κάποιες φορές περνάνε αυτό το σύνδρομο...

Link to comment
Share on other sites

Φταίω βέβαια και εγώ αλλά αυτό με τα φυτά σε κάποια μαγαζιά είναι απαράδεκτο.

 

Περιτριγύριζα μία rosanervig polysperma λέω ας την πάρω. Την βλέπω εκεί και μου φάνηκε σε σχετικά καλή κατάσταση. Έκανα το λάθος και δεν την παρατήρησα όταν την έβγαλε από το ενυδρείο.

 

Ε λοιπόν bba πάνω , φαγωμένα φύλλα , κιτρινισμένα και γενικά ένα απαράδεκτο πράγμα. Πήγε όλο το φυτό...σκουπίδια... Έσωσα ένα stem του φυτού το οποίο ακόμα και αυτό πετσόκοψα έτσι για την τιμή των όπλων.

 

1ας εβδομάδας εισαγωγή ήταν δηλαδή πραγματικά δεν τα προσέχουν καθόλου...

Link to comment
Share on other sites

Το ξεφύτεμα του φυτού προκειμένου να κλαδευτεί από κάτω προς τα πάνω δεν επηρεάζει το φυτό; Δεν παρουσίαζει σοκ και στάσιμη ανάπτυξη αργότερα;

Link to comment
Share on other sites

Το ξεφύτεμα του φυτού προκειμένου να κλαδευτεί από κάτω προς τα πάνω δεν επηρεάζει το φυτό; Δεν παρουσίαζει σοκ και στάσιμη ανάπτυξη αργότερα;

Ενω αν το κοψεις απο πανω ?

Εχει φυτα που ανταποκρινοντε καλυτερα κοβωντας απο κάτω τις ριζες παρα το νεο φυλλωμα.

Ενω παλι εχει και φυτα που δεν προλαβαινουν να κανουν ριζα και φτανουν στην επιφανεια.

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτα stem που αυτα κοβεις απο κατω,δεν εχουν κανενα προβλημα μ αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Είδα την τεχνική και ήθελα να ρωτήσω.

 

Εγώ όλα τα έχω κλαδέψει από πάνω για την ώρα.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα να ξεμπερδέψω με την πράσινη τριχωτή άλγη. Την βγάζω και με επισκέπτεται πολύ γρήγορα.

 

Στον ύπνο μου χτες είδα έναν να μου λέει κόψε όλα τα λιπάσματα και ρίχνε κάλιο και νιτρικά ΜΟΝΟ.

 

Αλλά δεν μπορώ να εμπιστευτώ ένα όνειρο. 

 

Για δώστε κανένα tip με κούρασε αυτή η φιλενάδα..

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε πλευρό :P.

Τα νέα φύλλα πιάνουν και αυτά άλγη ή προσπαθείς να ξεφορτωθείς την παλιά;

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξε πλευρό :P.

Τα νέα φύλλα πιάνουν και αυτά άλγη ή προσπαθείς να ξεφορτωθείς την παλιά;

Μεγαλώνουν όλα πολύ γρήγορα. Στην αρχή δεν έχουν μετά από λίγο θα βγάλουν και αυτά...

 

Αρχίζω και υποψιάζομαι το φάσμα της Juwel στα 8000κ..Δεν μου έρχεται κάτι άλλο στο μυαλό τώρα.

 

Και παρεμπιπτόντως επειδή έχω κάτι Ludwigies 45 εκατοστά όποιος θέλει κλάδεμα μου λέει. 

 

Αυτή που έφτασε έξω από το νερό και συνεχίζει συνεχίζει...είναι η perrenis

 

Η μπροστινή της είναι η glandulosa που μέσα σε 1 εβδομάδα κοντεύει να πνίξει το ενυδρείο. Δεν ξέρω της έκατσαν πολύ οι συνθήκες.

post-61846-0-12420200-1460147727_thumb.jpg

post-61846-0-66452700-1460147745_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Μια απ' τα ίδια με την ludwigia. Μεγαλώνει πανεύκολα και έχει και χοντρό κορμό!

Και εγώ σκέφτομαι να σου πω την αλήθεια να αλλάξω την day. Βγάζει η sera μια daylight στα 6500k 438mm αλλά είναι πανάκριβη.

Sera daylight brilliant λέγεται. Και εσύ 438mm δεν έχεις απ' ότι θυμάμαι;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επειδή είναι dyi η 

 

Μια απ' τα ίδια με την ludwigia. Μεγαλώνει πανεύκολα και έχει και χοντρό κορμό!
Και εγώ σκέφτομαι να σου πω την αλήθεια να αλλάξω την day. Βγάζει η sera μια daylight στα 6500k 438mm αλλά είναι πανάκριβη.
Sera daylight brilliant λέγεται. Και εσύ 438mm δεν έχεις απ' ότι θυμάμαι;

Εμένα επειδή είναι dyi η κατασκευή παίζω με 28 w λάμπες όχι 24αρες.

 

Την έχω δει την sera και το 6500 μου ακούγεται καλύτερο και λιγότερο επικίνδυνο. Είναι ακριβή ναι πολύ το ξέρω.

 

Ανέβασα το co2 . Αν δεν δω προκοπή και με αυτό μου μένουν μόνο τα φάσματα..

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί διάλεξες juwel αφού είσαι στα 28 watt; 549mm δεν είναι οι λάμπες; Μπαίνουν απλές του εμπορίου ρε 'συ.

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί διάλεξες juwel αφού είσαι στα 28 watt; 549mm δεν είναι οι λάμπες; Μπαίνουν απλές του εμπορίου ρε 'συ.

Tώρα πλέον το ξέρω...

 

Τότε δεν το ήξερα και πήρα ενυδρειακή..

 

Πάντως κάτι παίζει με το 8000κ. Εγώ λιπάσματα με υπερβολή δεν ρίχνω (το αντίθετο). Έχω σταθερή φωτοπερίοδο και ο βυθός δεν ανακατεύτηκε ποτέ.

 

Κάτι προς τα εκεί πάω.

 

Κάτσε να δούμε τώρα που σήκωσα και το CO2

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Eρωτησούλα.

 

Τον διαχυτή του co2 αν τον βάλω πολύ κοντά στην έξοδο βλέπω πολλές φυσαλίδες να ταξιδεύουν στο ενυδρείο και λιγότερες να μένουν στην επιφάνεια.

 

Αν τον απομακρύνω είναι πιο καθαρό το ενυδρείο από φισαλίδες αλλά έχει παραπάνω η επιφάνεια.

 

Η πιο σωστή διάχυση συναντάται στην 1η περίπτωση η στην 2η ;

Link to comment
Share on other sites

Να σου κάνω πιο λιανή την ερώτηση που έκανες:

1) Το διοξείδιο πάει σε όλο το ενυδρείο.

2) το διοξείδιο φεύγει κατευθείαν στην επιφάνεια.

Τώρα απαντάς και μόνος σου :)

Link to comment
Share on other sites

Να σου κάνω πιο λιανή την ερώτηση που έκανες:

1) Το διοξείδιο πάει σε όλο το ενυδρείο.

2) το διοξείδιο φεύγει κατευθείαν στην επιφάνεια.

Τώρα απαντάς και μόνος σου :)

Το dropchecker όμως και στην μία και στην άλλη περίπτωση είναι πράσινο. Δηλαδή και όταν φεύγει απευθείας επιφάνεια αλλά και όταν ταξιδεύουν αναγνωρίζει την ύπαρξη co2 στο νερό σε καλά επίπεδα.

 

Αυτό δεν έχει σχέση;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι είναι φτιαγμένο σωστά και με τεστ api, χρειάζεται αρκετές ώρες για να πάρει το σωστό χρώμα, περισσότερο από 4 για να είσαι σίγουρος. Αλλά εδώ που τα λέμε και ο drop checker δεν είναι το απόλυτο όργανο μέτρησης, αν το πράσινο χρώμα που δείχνει (στην δεύτερη περίπτωση που το co2 φεύγει απευθείας στην επιφάνεια) είναι 1 τόνο πιο σκούρο απ' το προηγούμενο πράσινο, νομίζεις ότι το μάτι μας θα καταλάβει αυτή τη διαφορά;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα

 

Εγώ πήρα ένα drop checker από Κίνα και έλεγε στις οδηγίες να βάλω νερό από το ενυδρείο και 4 σταγόνες από ένα υγρό που είχε μαζί.

Το έκανα και έγινε αμέσως πράσινο.  Τώρα μέσα στο ενυδρείο είναι πράσινο ανοιχτό.  Πως θα ξέρω ότι δουλεύει και δείχνει σωστά;

Να το βγάλω εκτός ενυδρείου να δω αν θα γίνει μπλε;

Link to comment
Share on other sites

Αν υποθέσουμε ότι είναι φτιαγμένο σωστά και με τεστ api, χρειάζεται αρκετές ώρες για να πάρει το σωστό χρώμα, περισσότερο από 4 για να είσαι σίγουρος. Αλλά εδώ που τα λέμε και ο drop checker δεν είναι το απόλυτο όργανο μέτρησης, αν το πράσινο χρώμα που δείχνει (στην δεύτερη περίπτωση που το co2 φεύγει απευθείας στην επιφάνεια) είναι 1 τόνο πιο σκούρο απ' το προηγούμενο πράσινο, νομίζεις ότι το μάτι μας θα καταλάβει αυτή τη διαφορά;

Kατάλαβα. 2 μήνες το δουλεύω πάντως έτσι. Το dropchecker αυτό παίρνει έτοιμο υγρό της εταιρίας.

Link to comment
Share on other sites

Ότι έγινε αμέσως πράσινο ενώ βρισκόταν εκτός ενυδρείου (άρα λιγότερο διοξείδιο) μου κινεί υποψίες. Παιδιά, προτείνω να το κάνετε με τον τρόπο που κυκλοφορεί στο ίντερνετ. Φτιάξτε διάλυμα με kh4, μετρήστε το να δείτε ότι όντως δίνει 4 και μετά ρίξτε 2 σταγόνες υγρό τεστ api. Θα δουλέψει σίγουρα. Όλα αυτά που διαβάζω κατά καιρούς ότι προτείνουν οι εταιρίες, μόνο προβλήματα δημιουργούν.

Το δικό μου που πήρα από ebay σκέτο το φιαλίδιο, μόλις το έφτιαξα έγινε μπλε. Το βάζω στο ενυδρείο, γίνεται πράσινο. Ανεβάζω το διοξείδιο, γίνεται κίτρινο. Κλείνω το διοξείδιο (όταν έκανα συσκότιση με την green water άλγη) και έγινε μπλε.

Απλά πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ετσι κι εγώ, έφτιαξα το κλασικό διάλυμα ΚΗ4, ρίχνω σταγόνες απ το pH υγρό της ΑΡΙ και έχω την ένδειξη που θέλω, όταν κάνω αλλαγή νερού γίνεται μπλε και μετά από 4-5 ώρες ξαναπρασινίζει, μια φορά που δοκίμασα να αυξήσω κιτρίνισε και μείωσα την παροχή διοξειδίου. Επίσης να επισημάνω πως κάθε δίμηνο αλλάζω το υγρό για ανανέωση. 

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μπερδευτήκαμε λίγο.

 

Εγώ δεν έχω πρόβλημα με το χρώμα που παίρνει το dropchecker. Το υγρό της jbl είναι έτοιμο.

 

Kαι έχει τεσταριστεί και αλλάζει χρώματα κανονικά.

 

Εγώ ήθελα να δω αν όταν ταξιδεύουν μέσα οι φισαλίδες και όταν μένουν στην επιφάνεια πιο πολλές αν παρόλα αυτά ο μετρητής αναγνωρίζει το co2 στο νερό ανάλογα με το πόσο δίνεις.

 

Δηλαδή είναι ανοιχτό πράσινο (οριακό να βγει off) με τις φισαλίδες να φεύγουν προς τα πάνω. Και ανοιχτό πράσινο με τις φισαλίδες να ταξιδεύουν μέσα. Ίδιο co2 δίνεις και στις 2 περιπτώσεις αλλά μάλλον στην 1η τα φυτά το λαμβάνουν καλύτερα. Oι checkers όμως διαβάζουν αυτό το co2 άσχετα το πως διαχέεται.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ο Άγγελος παραπάνω σου έχει δώσει την απάντηση.

 

Η 1η λύση που αναφέρεις μου φαίνεται και εμένα ότι έχει καλύτερη διάχυση.  Καλύτερα να ταξιδεύουν μέσα στο ενυδρείο για να απορροφιούνται παρά να μένουν πάνω στην επιφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...