Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Μην πειραζεις συνεχεια τις λαμπες...

Τα φυτα θελουν χρονο για να συνηθησουν τις αλλαγες.

Εγω θα προτεινα να αφησεις μια μονο λαμπα  για 6 ωρες . 

Εχεις ευκολα φυτα απο τι θυμαμαι.

Το ενυδρειο θελει και την ησυχια του αφησε το να ηρεμήσει ... :P

 

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα συσκότιση. Η χρήση αντιβίωσης σαν τελευταία ενέργεια.

Τα μωρά και τα φυτά δεν θα πάθουν τίποτα.

Αν το βακτήριο εξαπλωθεί περισσότερο θα είναι ακόμα πιο δύσκολη η εξαλλειψή του.

Θα βρίσκουν τροφή στα σκοτάδια για τα μωράκια;

 

Από το 1 πρόβλημα στο άλλο πάω...

 

2 μέρες τώρα μετά από 2 μήνες είναι κρύσταλο το νερό , πάω να το χάρω και να τα μας πάλι.

 

Να ξεκινήσω 3ημερη συσκότιση με μία κουβέρτα; Είχα ξανακάνει αλλά είχε επανέλθει εντός εβδομάδας αυτό.

 

Έχω και μία alternanthera rosanervig και 1 perrenis Ludwigia. Πιο πολύ για αυτές τρέχω το φως πιο δυνατά. Τα έχω μειώσει όμως αυτά, έχω ρίξει τον φωτισμό πολύ.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Θα βρίσκουν τροφή στα σκοτάδια για τα μωράκια;

 

Από το 1 πρόβλημα στο άλλο πάω...

 

2 μέρες τώρα μετά από 2 μήνες είναι κρύσταλο το νερό , πάω να το χάρω και να τα μας πάλι.

 

Να ξεκινήσω 3ημερη συσκότιση με μία κουβέρτα; Είχα ξανακάνει αλλά είχε επανέλθει εντός εβδομάδας αυτό.

 

Έχω και μία alternanthera rosanervig και 1 perrenis Ludwigia. Πιο πολύ για αυτές τρέχω το φως πιο δυνατά. Τα έχω μειώσει όμως αυτά, έχω ρίξει τον φωτισμό πολύ.

 

Τα περισσότερα νεοστημένα ενυδρεία και μέχρι να ισορροπήσουν  περνάνε από τέτοιες φάσεις, το <<πράσινο μίλι>> που λέω εγώ.  Οπότε είναι κάτι φυσιολογικό και δεν πρέπει να σε απογοητεύει. Τώρα σε σχέση με την αντιμετώπιση του προβλήματος, θα αύξανα λίγο τα NO3, θα ρύθμιζα λίγο τη ροή, και τετραήμερη συσκότιση. Μετά βλέπουμε.

 

Link to comment
Share on other sites

Το πράσινο μίλι ΧΑΧΑΧΑΧ μην καταλήξουμε από τα νευρα μας όμως στην ηλεκτρική καρέκλα!

Θα μετρήσεων αργότερα τα νιτρικά να δώ που βρίσκομαι.

Με την κυκλοφορία Μαλλον πρέπει να βάλω έναν μικρό κυκλοφορητη που Εχω στην απέναντι πλευρά γιατι με τα μωρά καλσόν και μειωμένη κυκλοφορία.

Πρέπει να βρω και έναν τροπο να ταΐζω flakes για τα μικρά 4 μέρες που θα ειναι σκοτάδια.

Τι να Πω, δεν απογοητεύομαι Οχι, δεν θα με κερδίσουν οι πρωτόγονοι αυτοί οργανισμοί :)

Αντιβίωση γιατι Οχι; Παίζει να βγει ξανά και μετά να ειναι δυνατότερο;

Μηπως πρέπει να βγάλω και την έγκερια ντενσα ;

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω όχι στην αντιβίωση (ίσως και να οδηγηθείς αναγκαστικά εκεί), απλά δεν ξεχνώ ότι είναι φάρμακο και έτσι το χρησιμοποιώ σαν τελευταία λύση και αφού εξαντλήσω τις πιο απλές μεθόδους αντιμετώπισης.

 

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να πάω σε τελείως μηχανικές μεθόδους....

 

Δηλαδή να βάλω τον 2ο κυκλοφορητή μου απέναντι από την έξοδο του φίλτρου (λογικά δεν θα ενοχληθούν τα ψαράκια) και να σιφονάρω όσο μπορώ στην αλλαγή νερού.

 

Τα νιτρικά μου τα μέτρησα μόλις τώρα 6 ώρες μετά το άνοιγμα των φωτών και είναι 10 -15. Πρώτη φορά στους 2 μήνες με ενυδρείο μετράω τόσα νιτρικά . 

 

Πιθανότατα παίζει ρόλο το ότι ταίσα και κατεψυγμένη και γενικά έχω ρίξει περισσότερο λόγω των μικρών. 

Όπως λοιπόν καταλαβένετε δεν παίζει θέμα ανεπάρκειας νιτρικών. Είμαστε καλά σε αυτό το κομμάτι πλέον... Μέτρησα με API , θα μετρήσω και με JBL για να βεβαιωθώ!

 

Εκτός από το extra φαγητό πιστεύω πως επειδή τρέχω μόνο 1 ώρα τα 3 φωτιστικά και 7 τα 2 , δηλαδή μείωσα φωτισμό στο 90% της φωτοπεριόδου , έχω πιο αργή κατανάλωση οπότε το 0 νιτρικά το ξεπέρασα.

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε για αυτό, υπάρχει ελπίδα να νικηθεί έτσι;

Link to comment
Share on other sites

Τι λέτε για αυτό, υπάρχει ελπίδα να νικηθεί έτσι;

 

Δύσκολα, αλλά εάν δεν δοκιμάσεις, δεν θα το μάθεις ποτέ.

Πάντως συμπληρωματικά σε αυτό που θέλεις να κάνεις, πρόσθεσε μια καλή αλλαγή νερού, και καθαρισμό φίλτρου, καθώς και αλλαγή υαλοβάμβακα εάν χρησιμοποιείς. Ελπίζω όλα να πάνε καλά. :)

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμάσω με αυτόν τον τρόπο για 1-2 εβδομάδες και αν δεν θελήσει να με αφήσει στην ησυχία μου τότε θα παω σε άλλη ενέργεια.

 

Σωτήρη επειδή είχα κάνει πάλι συσκότιση λέω να πάω στην αντιβίωση. Διαβάζω πως δεν προκαλει κάτι σε ζωντανούς οργανισμούς αλλά και ότι είναι 100% αποτελεσματική.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω , είναι μετά την χρήση της , υπάρχει πάλι η πιθανότητα να ξαναβγει;

Link to comment
Share on other sites

Πάντοτε υπάρχει η πιθανότητα να ξαναβγεί, αλλά αυτό είναι το κακό σενάριο που όμως δεν είναι ο κανόνας. Τις περισσότερες φορές όλα πηγαίνουν καλά.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα...

 

Άντε να ξεμπερδέψω με αυτό και μετά είναι όλα καλά πλέον.

 

Λίγο dot έχω χαμηλά στο τζάμι αλλά οκ λύνεται αυτή πιο εύκολα.

 

Τα καλά νέα (ναι υπάρχουν και απαυτά) είναι πως έχω καλή ποιότητα νερού, πως τα φυτά μεγαλώνουν πολύ όμορφα, τα ψάρια γεννάνε και τα μικρά είναι απόλαυση και όλα δείχνουν πως όταν τελειώσουμε με αυτό, τότε θα είναι όλα perfect :)

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Υπάρχει ένα ενυδρειακό σκεύασμα πιο οικονομικό το exit blue. Χωρίς αλλαγές νερού κλπ. 

 

Μήπως να ξεκινήσω την αγωγή με αυτό;

 

Έχει και πολύ καλές κριτικές...

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν έχω χρησιμοποιήσει το συγκεκριμένο σκεύασμα οπότε δεν έχω άποψη. Περίμενε μήπως κάποιος άλλος έχει να σου πει κάτι παραπάνω περί αυτού.

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Mίλησα με το κατάστημα που το εμπορεύεται και μου πρότεινε να μην το χρησιμοποιήσω αλλά καλύτερα να κάνω άλλη μέθοδο όπως συσκότιση και να ανεβάσω νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα τον κυκλοφορητή σε ένα σημείο αλλά απότι φαίνεται ενοχλεί.

 

Δεν ξέρω που να τον τοποθετήσω.

 

Ιδανικά μήπως θα πρέπει να είναι στραμένος στην ίδια κατεύθυνση με την έξοδο φίλτρου; Έτσι ώστε να μην δημιουργούνται 2 αντίθετα ρεύματα;

 

Τα ψάρια ζουν σε ποτάμο, λογικά υπάρχει μία κατεύθυνση του νερού , σωστά;

 

Tα κριμπένσις σύμφωνα με το προφιλ αρέσκονται σε υψηλές ροές οπότε θεωρητικά είναι καλό.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πω κάτι κι άμα θες το ακούς, η άποψή μου για το ενυδρείο σου: το χεις κουράσει, αν μπορούσε να μιλούσε θα σου έλεγε ό,τι έλεγε ο Κούρκουλος σε ελληνική ταινία, "όχι άλλο κάρβουνο". Αστο βρε συ να ηρεμήσει, κάθε μέρα το σκαλίζεις και δεν μπορεί να βρει ένα ρυθμό το καημένο, αν δεν το αφήσεις πως θα δεις τι πραγματικά χρειάζεται; Το κακόμοιρο το ενυδρειάκι ψάχνει να αράξει να βρει ρυθμό και να σταθεροποιηθεί κι εσύ συνέχεια το σκαλίζεις, έτσι θα παιδευτείς κι εσύ και τα φυτά και προπάντων τα ψάρια, ηρέμησε, άστο και θα βρει το δρόμο του, χωρίς παρεξήγηση ό,τι γράφω το γράφω καλοπροαίρετα, ακόμα δεν έχεις απολαύσει το ενυδρείο σου γιατί είσαι όλη την ώρα από πάνω του, άραξε, χαλάρωσε, δώσε του χρόνο κι όλα θα γίνουν. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πω κάτι κι άμα θες το ακούς, η άποψή μου για το ενυδρείο σου: το χεις κουράσει, αν μπορούσε να μιλούσε θα σου έλεγε ό,τι έλεγε ο Κούρκουλος σε ελληνική ταινία, "όχι άλλο κάρβουνο". Αστο βρε συ να ηρεμήσει, κάθε μέρα το σκαλίζεις και δεν μπορεί να βρει ένα ρυθμό το καημένο, αν δεν το αφήσεις πως θα δεις τι πραγματικά χρειάζεται; Το κακόμοιρο το ενυδρειάκι ψάχνει να αράξει να βρει ρυθμό και να σταθεροποιηθεί κι εσύ συνέχεια το σκαλίζεις, έτσι θα παιδευτείς κι εσύ και τα φυτά και προπάντων τα ψάρια, ηρέμησε, άστο και θα βρει το δρόμο του, χωρίς παρεξήγηση ό,τι γράφω το γράφω καλοπροαίρετα, ακόμα δεν έχεις απολαύσει το ενυδρείο σου γιατί είσαι όλη την ώρα από πάνω του, άραξε, χαλάρωσε, δώσε του χρόνο κι όλα θα γίνουν. 

Ξέρεις πόσο καιρό έχω να αλλάξω-πειράξω κάτι στο ενυδρείο;

 

Ίσα με 1 μήνα. Χέρι δεν έχει μπει μέσα παρά μόνο στην αλλαγή. Τα ψάρια γεννάνε τα φυτά μεγαλώνουν αλλά...

 

Τώρα έχω κυανοβακτήριο το οποίο μεγαλώνει μεγαλώνει και μεγαλώνει..Και θα πρέπει να κάνω κάτι, Πιθανότατα αντιβίωση.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη αλλά μ αυτά που διαβάζω πίστευα ότι πειράζεις συνέχεια το ενυδρείο, εννοείται ότι κι ο φωτισμός πρέπει να παραμείνει σταθερός ώστε να ηρεμήσει το ενυδρείο. Για το κυανοβακτήριο εγώ σου είχα πει κάτι, είχα κάνει τη θεραπεία με ερυθρομυκήνη αλλά δεν έφυγε 100%, οπότε έβαλα το δεύτερο κυκλοφορητή κι αύξησα τα νιτρικά και μόνο τότε έφυγε. Αποψή μου θα πρέπει να δοκιμάσεις αν δεν το έχεις κάνει να βάλεις ένα μικρό κυκλοφορητάκι στο σημείο που σου εμφανίζεται και να αυξήσεις τα νιτρικά πάνω από 15ppm και να περιμένεις μία εβδομάδα να δεις αποτελέσματα. Το ότι γεννάνε τα ψάρια και μεγαλώνουν τα φυτά δεν σημαίνει ότι είναι και δείκτης άριστης υγείας του ενυδρείου, η φύση πάντα βρίσκει το δρόμο της είτε για καλό είτε για κακό. 

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο Κωστας.Πως δεν το σκαλιζεις.Αλλαξες ριζες,καθαριζεις φυτα με οδοντοβουρτσα,τις λαμπες και την φωτοπεριοδο τις εχεις αλλαξει 10 φορες,το Co2 αλλες τοσες,βαζεις τουλι στην εισοδο του φιλτρου για τα μωρα,το βγαζεις για ροη,το ξαναβαζεις μετα,τον τροπο που ριχνεις τα λιπασματα και τωρα τον κυκλοφοριτη.Ευτυχως εχεις ψαρακια με χαρακτηρα και κανουν υπομονη,αν ηταν αλλα θα ειχαν πηδηξει απ'εξω.

Μην το παρεξηγησεις-παντα φιλικα στο λεω. Εγω ξεκινησα την λιπανση της seachem με την μιση δοσολογια εδω και 3 βδομαδες.Τις λαμπες τις αλλαξα πριν 2 βδομαδες και εχω αρχισει να τωρα να βλεπω μια πολυ μικρη διαφορα προς το καλο στα φυτακια μου και πιστευω οτι ολα θελουν τον χρονο τους και στρωσιμο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tα προσωπικά μου λάθη τα ξέρω αλλά είναι παρελθόν. Το ότι αναγκάζομαι να βάλω πχ το τούλι δεν είναι παρέμβαση χωρίς λόγο και αιτία. Ο τρόπος που έριχνα λιπάσματα ήταν το πρόγραμμα της seachem Και όχι το δικό μου πρόγραμμα. Αν δεν ταίριαζε στο ενυδρείο αυτό φάνηκε και το σταμάτησα. Οι λάμπες αλλάξανε για καλό και η αλλαγή στην φωτοπεριόδο επίσης. Το co2 άλλαξε μόνο όταν ο δείκτης έδειξε υψηλή συγκέντρωση.

 

Το σκάλισμα τον 1ο καιρό ήταν ένα λάθος το οποίο το γνωρίζω.

 

Το κυανοβακτήριο δεν υποδηλώνει αναγκαία κακή ποιότητα νερού. Στην δική μου περίπτωση είμαι σίγουρος για την καλή ποιότητα νερού γιατί μετράω τα πάντα. Ακόμα και η συνεχόμενη γέννα που ανέφερα είναι δείκτης για εμένα.

 

Ας πάμε όμως τώρα σε αυτό που επείγει και είναι το κυανοβακτήριο που έχει πάει παντού στην άμμο.

 

Βρήκα ερυθρομυκίνη base και ο φαρμακοποιός μου χώρισε τις δόσεις με βάση τα λίτρα μου.

 

Η διαδικασία που λέω να ακολουθήσω είναι η παρακάτω και δώστε βάση σε τυχόν λάθη.

 

Πάω τώρα σε λίγο και κάνω μία μικρή αλλαγή νερού και ότι μπορώ να ρουφήξω το ρουφάω.

Στη συνέχεια ξεκινάει η θεραπεία με:
 

1η ημέρα. 1η δόση ερυθρομυκίνης διαλυμένη σε νερό.

2η ημέρα. 2η δόση

3η μέρα Τίποτα 

4η μέρα 50% αλλαγή νερού και άλλη μία δόση ερυθρό

5η,6η και 7η, καθαρισμός φίλτρων καθημερινά

8η μέρα 1 δόση ερυθρομυκίνης

 

Αυτά με αεραντλία ανοιχτή και μετρήσεις για τυχόν αμμωνία.

Μετά το τέλος των 8 ημερών βάζω ενεργό άνθρακα στο φίλτρο για 3 ημέρες.

Παράληλα με αυτά τοποθετώ μικρό κυκλοφορητή χαμηλά και ρίχνω Nitrogen για να ανεβάσω λίγο νιτρικά.

 

Δείτε αυτά που γράφω και τυχόν λάθη μου στην διαδικασία για να ξεκινήσω κανονικά και σωστά.

Link to comment
Share on other sites

Την τρίτη μέρα θα πρέπει να καθαρίσεις ό,τι βλέπεις από αυτό και να προσθέσεις ακόμα ένα κυκλοφορητή αν μπορείς για να μαζέψει κι αυτό ό,τι μπορεί. Την 8η μέρα θέλει αλλαγή 30% και μετά μία δόση ερυθρομυκίνη. Μετά το τέλος της θεραπείας φρόντισε να αυξήσεις τα νιτρικά σου κι αν μπορείς για δύο εβδομάδες να τα κρατήσεις πάνω από 15ppm και ταυτόχρονα να έχεις καλή κυκλοφορία στο σημείο που σου παρουσιάστηκε, έτσι έκανα εγώ μετά τη θεραπεία και δεν έχει ξαναεμφανιστεί, να σημειώσω δε πως με τη θεραπεία με την ερυθρομυκίνη δεν μου εξαφανίστηκε εντελώς, είχε λίγο σε κάποια φυτά αλλά με την αύξηση των νιτρικών και την κυκλοφορία έφυγαν μόνα τους κι όσα δεν έφυγαν τα ξήλωσα εντελώς 2-3 φυτά κι από τότε ησύχασα. 

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον Κωνσταντίνε θα είχε πεθάνει και αυτό στα φυτά αλλά δεν είχε ξεκολήσει.

 

Εμένα το πρόβλημα έχει προχωρήσει στον πυθμένα. Λοιπόν τα κατάλαβα όλα και ξεκινάω ;)

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα απ το βυθό ξεκίνησε, στην αρχή ήταν διατομική αλλά εξελίχθηκε σε κυανοβακτήριο και μετά ανακάλυψα ότι τα φυτά μου είχαν μηδενίσει τα νιτρικά, δεν είχα ιδέα ότι μπορούσε να γίνει αυτό, διαβάζοντας είδα ότι το κυανό καταπολεμείται με καλή κυκλοφορία και αυξημένα νιτρικά, για δύο εβδομάδες τα έφτασα και 25ppm μετά την αντιβίωση και ξεμπέρδεψα, το μόνο που απομένει είναι να σου ευχηθώ καλή επιτυχία, να είσαι ακριβής στις δόσεις κι όλα θα πάνε καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Mε το api που μετράω νιτρικά έχω 10-20 και είμαι καλά. Το jbl Μου δείχνει σαφώς λιγότερα 5-10 αλλά ίσως δεν ανιχνεύει το Nitrogen Που βάζω.

 

Ξεκινάμε λοιπόν! Θα το ξεπαστρέψω...θα το εξοντώσω...θα το διαλύσω!!!

Link to comment
Share on other sites

Η φωτό είναι για να διαπιστώσετε το μέγεθος του προβλήματος και να καταλάβετε γιατί πάω σε ερυθρομυκίνη.

 

Να σας πω οτι πριν την φωτο ρούφηξα και μηχανικά κάμποσο.

post-61846-0-29035200-1458407806_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...