Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Ναι!

 

Και από τότε που μπήκε η grolux εντάθηκε αυτή! Κυρίως σε φυτά χαμηλής ανάπτυξης ...Η εγκέρια πχ δεν έχει. Και δεν ξέρω μήπως η daylight επειδή είναι 8000κ παίζει ρόλο.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να την σβήσεις χωρίς να αλλάξεις κάτι άλλο στις ρουτίνες σου . . .

Δεν έχω και τις καλύτερες εμπειρίες από την συγκεκριμένη λάμπα :(

 

Μπορεί να έτυχε μιας και όσο και να το ψάξεις δεν υπάρχουν πολλές αναφορές ίσως και καθόλου για τον συνδυασμό grolux-τριχοειδής . . .

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να την σβήσεις χωρίς να αλλάξεις κάτι άλλο στις ρουτίνες σου . . .

Δεν έχω και τις καλύτερες εμπειρίες από την συγκεκριμένη λάμπα :(

 

Μπορεί να έτυχε μιας και όσο και να το ψάξεις δεν υπάρχουν πολλές αναφορές ίσως και καθόλου για τον συνδυασμό grolux-τριχοειδής . . .

Nαι το είδα....αντιθέτως έχουν και τόσο καλές κριτικές όλοι..

 

Λόγω του μπαλάστ δεν μπορώ να την σβήσω... Η 2η είναι η daylight της Juwel στα 8000κ. Kαι αυτή ύποπτη μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Με την daylight δεν έχω εντοπίσει κάποιο πρόβλημα παρόλο που τα kelvin της είναι υψηλα.

Μήπως έχεις κάποια άλλη να αντικαταστήσεις την grolux ?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μία nature της Juwel την οποία την είχα βγάλει γιατί είχα κίτρινο ενυδρείο :P:P:P

Link to comment
Share on other sites

Ναι:s Γιατί η nature που είναι χαμηλά κέλβιν την έβαζα πίσω που έχω τα κόκκινα φυτα.. Λες να πρέπει να ξαναπάω σε nature και daylight ή Παίζει να συνέλθει το σύστημα αν φταίει η γκρολουξ; Η γκρόλουξ δεν είναι ούτε 2 εβδομάδες στο ενυδρείο. Μήπως η αλλαγή τα προκάλεσε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Όντως και στο δικό μου πριν προσθέσω και την grolux, η juwel day μαζί με την nature και υπερίσχυε το κίτρινο στο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

O δείκτης του co2 που κοκκίνησε έχει να κάνει επειδή έχω γέννα οπότε ανέβηκε με φυσικό τρόπο η συγκέντρωση co2 στο νερό;

 

Link to comment
Share on other sites

Kαθάρισα και πάλι ότι πράσινη άλγη πάει να σχηματιστεί. Τουλάχιστον αυτή που βλέπω. Για να την έχω υπό έλεγχο.

 

Αυτό που δεν μπορώ να αντιμετωπίσω είναι την πρασινίλα στην άμμο γιατί αυτή δεν αφαιρείται αλλά μόνο σιφωνάρετε. Και δεν γίνεται να τραβάω άμμο συνέχεια. Τι να κάνω γνωρίζει κανείς;

 

Τα νιτρικά μου είναι στο 5 οπότε έλειψη δεν έχω, τρέχει η μπουκάλα co2 κανονικά και τον φωτισμό τον έχω 7 ώρες 2 λάμπες, 1 ώρα και οι 3 μαζί.

 

Τα λιπάσματα τα σταμάτησα, έριξα ελάχιστο flourish γενικό και ίσως ρίξω και λίγο κάλιο αύριο.

 

Έχετε καμμία ιδέα πως μπορώ να απαλλαχτώ από αυτήν την άλγη μια και καλή...;

Link to comment
Share on other sites

pump pump!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα τον πρώτο λόγο στο πρόβλημα με τις άλγες παίζει ο φωτισμός.

Αν έχω καταλάβει καλά έχεις δύο λάμπες με 8000Κ (διορθωσέ με αν κάνω λάθος)

Θεωρώ λοιπόν οτι η λάμπες με τα 8000Κ δημιουργούν επιπλέον θέμα. Αν ήμουν στη θέση σου θα τις αντικαταστούσα σαν πρώτο βήμα με 6500 και 4000 Κ αντίστοιχα, και ας υπάρχει λιγότερος φωτισμός.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα τον πρώτο λόγο στο πρόβλημα με τις άλγες παίζει ο φωτισμός.

Αν έχω καταλάβει καλά έχεις δύο λάμπες με 8000Κ (διορθωσέ με αν κάνω λάθος)

Θεωρώ λοιπόν οτι η λάμπες με τα 8000Κ δημιουργούν επιπλέον θέμα. Αν ήμουν στη θέση σου θα τις αντικαταστούσα σαν πρώτο βήμα με 6500 και 4000 Κ αντίστοιχα, και ας υπάρχει λιγότερος φωτισμός.

Hello Σωτήρη!

 

Έχω μία grolux Μπροστά 8500 και μία daylight της Juwel 8000 πίσω . Οι λάμπες αυτές δεν έχουν ανακλαστήρα.

 

Εδώ και μερικές μέρες το τρίτο φωτιστικό στη μέση το τρέχω μόνο 1αμιση ώρα την ημέρα ταυτόχρονα με τις 2 παραπάνω λάμπες. Επίσης , έκοψα πολύ την λίπανση. Μετά τις αλλαγές αυτές και αφού καθάρισα 2 φορές την πράσινη άλγη τα αποτελέσματα είναι πολύ ενθαρρυντικά. 2 ημέρες χωρίς καθαρισμό και δεν εμφανίζεται η πρασινίλα σε τζάμια και φύλλα φυτών.

 

Την έχω όμως στην άμμο και εκεί δεν ξέρω πως να την εξαφανίσω γιατί θα πρέπει να βγάλω άμμο και είναι δύσκολο...

 

Παραμένει ο φόβος μου μήπως αυτό είναι κυανοβακτήριο να σου πω την αλήθεια, απλά βλέπω κάτι φωτος από κυανο που είναι σαν γλίτσα ενώ εμένα έχει τριχίδια (έτσι νομίζω τουλάχιστον).

 

Βάζω μία φωτό. Αν πας πολύ κοντα βλέπεις κάτι τριχάκια. Παίζει να είναι κυανό τελικά;

post-61846-0-23228600-1458225669_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εγω αυτο το βλεπω κυανο.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Μια απ' τα ίδια. Στο χέρι, τι υφή έχει;

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Είχες και σε κάποιο άλλο σημείο ένδειξη από κυανο αν θυμάμαι καλά? Σε κάποια μπάλα moss η μπερδεύω το θέμα σου? (Χίλια συγνώμη αλλά μου είναι αδύνατο να γυρίσω τόσες σελίδες πίσω, για να το ψάξω). :)

Link to comment
Share on other sites

E κοιτάξτε στο χέρι είναι δύσκολο να το πιάσω χωρίς να πάρω άμμο. Σε κάτι κομμάτια που είχα σιφωνάρει είχα μυρίσει, δεν μύριζε κάτι.

 

Παίζει πολύ ρόλο να μου πει κάποιος με εμπειρία στο κυανό αν έβλεπε τριχίδια πάνω του. Γιατί αυτή η πρασινίλα αν πας και κοιτάξεις ένα με το επίπεδο ύψους του υποστρώματος βλέπεις κάτι τριχάκια σαν σύμπλεγμα.

Τα ψαράκια επίσης πάνε εκεί..Κανονικά δεν το απεχθάνονται;

 

Δεν ξέρω με έχει μπερδέψει πολύ και δεν έχω τόσο καλή κάμερα να σας βγάλω φωτό. Μήπως προέρχεται από τις ταμπλέτες υποστρώματος;

 

Σωτήρη κάτι είχε βγάλει αυτό το μπαλάκι σε μία του γωνία ναι. Αλλά θα γελάσω αν ήταν κυανό ή κάποιου άλλου είδους άλγη πράσινη. Το έχω πετάξει από τότε.

Μοιάζει πολύ με την πράσινη άλγη που είχα στο τζάμι πριν καθαρίσω, την οποία την έβγαλα με μαγνήτη.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Ε πιάσε βρε και άμμο, τι φοβάσαι μη φανεί τζάμι; :P

 

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξανασιφονάρει και βγήκε.. 

 

Ρε παιδιά θα έκανα συσκότιση να δω πως θα ανταποκριθεί αλλά φοβάμαι πως δεν θα καταλάβω πάλι τι είναι. Και άλλη πράσινη άλγη να είναι δεν θα πεθάνει με την συσκότιση; Μπορεί δηλάδη να κάνω τσάμπα συσκότιση για κυανοβακτήριο και να είναι κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δείτε αυτή την άλγη στο τζάμι. Έχει μείνει λίγη χαμηλά επειδή δεν μπορούσα να την βγάλω τόσο κοντά στην άμμο που είναι.

 

Την πιο πάνω που αφαίρεσα διαλυόταν κάπως σαν την διατομική καφέ.

post-61846-0-79581800-1458228726_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δείτε αυτή την άλγη στο τζάμι. Έχει μείνει λίγη χαμηλά επειδή δεν μπορούσα να την βγάλω τόσο κοντά στην άμμο που είναι.

 

Την πιο πάνω που αφαίρεσα διαλυόταν κάπως σαν την διατομική καφέ.

 

Στο τζαμι ειναι gda , στην αμμο κυανο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Είχα ξανασιφονάρει και βγήκε.. 

 

Ρε παιδιά θα έκανα συσκότιση να δω πως θα ανταποκριθεί αλλά φοβάμαι πως δεν θα καταλάβω πάλι τι είναι. Και άλλη πράσινη άλγη να είναι δεν θα πεθάνει με την συσκότιση; Μπορεί δηλάδη να κάνω τσάμπα συσκότιση για κυανοβακτήριο και να είναι κάτι άλλο.

 

Επειδή η εμφάνιση είναι στο υπόστρωμα, μέρος που σχεδόν πάντοτε η κυκλοφορία είναι ανεπαρκής, τα νιτρικά σου είναι πολύ χαμηλά, και ο φωτισμός πολύ έντονος, θεωρώ δυστυχώς πως έχεις μεγάλες πιθανότητες για βακτήριο. Αν και η φωτογραφία δεν είναι και η καλύτερη κλείνω πως πρέπει να ακολουθήσεις θεραπεία για κυανοβακτήριο (μακάρι να κάνω λάθος).

 

Link to comment
Share on other sites

Kατάλαβα...

 

Νιτρικά μετράω γύρω στα 5 μέρες τώρα , οπότε δεν έχω ανεπάρκεια. Κυκλοφορία εκεί κάτω ανεπαρκή ναι.

 

Να το παλέψω με σιφονάρισμα και 2ο κυκλοφορητή; 

 

Αλλιώς να πάω σε αντιβίωση. Δεν θέλω να κάνω συσκότιση πάλι. Έχω μέσα 20 μωρά , πολλά φυτά κλπ...Καλύτερα να μην κάνω black out.

Link to comment
Share on other sites

Kατάλαβα...

 

Νιτρικά μετράω γύρω στα 5 μέρες τώρα , οπότε δεν έχω ανεπάρκεια. Κυκλοφορία εκεί κάτω ανεπαρκή ναι.

 

Να το παλέψω με σιφονάρισμα και 2ο κυκλοφορητή; 

 

Αλλιώς να πάω σε αντιβίωση. Δεν θέλω να κάνω συσκότιση πάλι. Έχω μέσα 20 μωρά , πολλά φυτά κλπ...Καλύτερα να μην κάνω black out.

 

Καλύτερα συσκότιση. Η χρήση αντιβίωσης σαν τελευταία ενέργεια.

Τα μωρά και τα φυτά δεν θα πάθουν τίποτα.

Αν το βακτήριο εξαπλωθεί περισσότερο θα είναι ακόμα πιο δύσκολη η εξαλλειψή του.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...