Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Το Microbelift το ειχα δοκιμασει παλαιοτερα, δεν εχει τα ιδια αποτελεσματα με το excel , οπως και της easy life.

Για να καψεις αλγες μονο excel :)

 

Οταν υπαρχει προβλημα με το νερο, μην περιμενεις την ημερα της αλλαγης.. :) 

Αν δεν στρωσει με 40-50 % αλλαγη νερου αυριο, κανε ανα 2-3 ημερες.

Link to comment
Share on other sites

Το Microbelift το ειχα δοκιμασει παλαιοτερα, δεν εχει τα ιδια αποτελεσματα με το excel , οπως και της easy life.

Για να καψεις αλγες μονο excel :)

 

Οταν υπαρχει προβλημα με το νερο, μην περιμενεις την ημερα της αλλαγης.. :)

Αν δεν στρωσει με 40-50 % αλλαγη νερου αυριο, κανε ανα 2-3 ημερες.

Οοοκ! Έχω βάλει ήδη τους κουβάδες μου και ίσως την κάνω το βράδυ να έχουν πιάσει και θερμοκρασία σωστή. Είναι επικίνδυνος για τα ψάρια ο φωσφωρικός σίδηρος;

 

Μάλλον πρέπει να οπλιστώ και με 1 excel για να την χτυπάω εν τη γεννέση μέχρι να με αφήσει. Και να κόψω και το καθημερινό σίδηρο.

Link to comment
Share on other sites

Aυτή η άλγη είναι καφέ διατομική; 

 

Φεύγει εύκολα με το χέρι αλλά θέλει δύναμη και θα μου ξεφυτευτούν. Μου κρύβει το φως από τα φύλλα. Κανά tip;

post-61846-0-58073500-1457280406_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γαρίδες... σαλιγκαρια... :)

Και μπολικες αλλαγες νερου.

νερίτες Nic;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν λύσω το θέμα της θολούρας θα σκάσω...Θα βάλω και κανα σαλιγκάρι για τις άλγες να υπάρξει λίγο βοήθεια. Θα κάνω τώρα μικρές αλλαγές συνέχεια.

 

 

post-61846-0-92067700-1457304693_thumb.jpg

post-61846-0-23146900-1457304775_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το excel πως το χρησιμοποιώ για να κάψω την άλγη;

 

Βάζω Χ2 την δόση που λέει για τα λίτρα μου σε σύρριγγα και ψεκάζω το φυτό; Και αυτό το επαναλαμβάνω καθημερινά;

 

Με τα ζωντανά πρέπει να προσέξω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω salvinia natans. Λίγα όχι πολλά, ίσα ίσα να δημιουργούν μερικές σκιές όπους θα κινούνται. 

 

Θα έχω πρόβλημα με τα υπόλοιπα φυτά μου; Το ενυδρείο είναι με κλειστό καπάκι.

Link to comment
Share on other sites

Τέζα το zebra snail σε λιγότερες από 24 ώρες. Πραγματικά απορώ αν μου το χτύπησαν τα κριμπένσις..

 

Τίποτα δεν επιβιώνει μέσα με δαυτους...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν στα zebra γίνεται αυτό, αλλά στα apple κάποιες φορές το παίζουν ψόφιοι κοριοί. Αν δεν το μυρίσεις μην το πετάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Από προχτές στο ίδιο σημείο που τον είχα βρει είναι :P Έχει αφήσει χρόνους. Κάτι μου λέει πως τον εντόπισαν, τον έριξαν από το τζάμι και μετά παίξανε και γεια σας το σαλιγκάρι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω χτες πεταξα ενα nerite το ειχα 3 μερες στο ιδιο σημειο αναποδα.Αλλα δεν μου μυρισε.Λετε να εκανα μ@λ@κια?

Link to comment
Share on other sites

3 μέρες και ανάποδα δύσκολο να έκανες μ@λακία...

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορεί να μην ήταν ψόφιο. Το δικό μου το apple ήταν 4-5 μέρες στο ίδιο σημείο αλλά δεν μύριζε. Μια μέρα γύρισα απ' την δουλειά και το βρήκα στο τζάμι και έπιασε δουλειά πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ το έχω αφήσει και 3η μέρα εκεί μήπως και...αλλά δύσκολο μου  φαίνεται να το δω να αναστένεται.

Link to comment
Share on other sites

Το χω ξαναπεί αλλά δεν πειράζει, η γυναίκα μου όταν έλειπα ταξίδι πέταξε ένα ωραίο πορτοκαλί ramshorn που είχα γιατί το είδε λέει στην επιφάνεια πολλή ώρα και νόμιζε ότι ψόφησε, τώρα που βλέπει τα ramshorn 3-3 να περνάνε στην επιφάνεια τρώγοντας φιλμ και σάπια φύλλα κατάλαβε τι μ@λ@κί@ έκανε κι έχει στεναχωρηθεί αλλά τι να κάνουμε, γίνονται κι αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Eμένα το μέσα του έχει αρχίσει να αλλάζει χρώμα οπότε μόνο ο Λάζαρος στη θέση του θα σηκωνόταν.

 

Θα το αφήσω αλλες 2 μέρες αλλά δεν νομίζω :)

Link to comment
Share on other sites

Από την  μία τα ψαράκια ξαναγεννάνε και δείχνει να έχω καλη ποιότητα νερού. Από την άλλη έχω γεμίσει πράσινη άλγη παντού.

 

Φύλλα, ξύλα , παντού και φοβάμαι πως μου ξεφεύγει η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δυσανάλογα πολύ φως, μάλλον θα πρέπει να ρίξεις την ένταση. 

Link to comment
Share on other sites

Πράσινη εννοείς την green dust; Αν ναι την είχα και (προσωπικά) ξέστησα το ενυδρείο, το καθάρισα όλο και το έστησα απ' την αρχή. Βασικά έψαχνα αφορμή, δεν σου λέω να το κάνεις.

Για την green dust ο καλύτερος τρόπος είναι του Tom barr. Nα την αφήσεις ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ να κάνει τον κύκλο της (θέλει περίπου ένα μήνα) και θα την δεις σιγά σιγά να δημιουργεί ένα παχύ στρώμα και μετά να αλλάζει χρώμα προς το καφέ. Μετά θα αρχίσει να ξεκολλάει μόνη της απ' τα τζάμια και τότε είναι η στιγμή που πρέπει να την εκτελέσεις!

Μηχανική αφαίρεση απ' τα τζάμια, αλλαγή μεγαλύτερη του 60-80%,χρήση excel, ξανά ξύσιμο τα τζάμια και συνέχισε με μερικές αλλαγές (3-4) την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Tρίχα είναι εμένα τρίχα, ένα στρώμα πράσινης τριχοειδής μπίχλας!

 

Φεύγει με οδοντόβουρτσα....Αλλά είναι ένα χάλι...

Link to comment
Share on other sites

Μου ξέφυγε η κατάσταση με την άλγη αυτή την εβδομάδα.

 

Γέμισα πράσινη άλγη μπίχλα τρίχα παντού...Και στα φύλλα πάνω..

Καμμία συμβουλή;

Link to comment
Share on other sites

Πήγα καθάρισα ότι μπορούσα, κάποια δυστυχώς δεν καθαρίζονται. Κάτι έκανα από το τίποτα..

 

Θα δοκιμάσω να κόψω όλες τις λιπάνσεις εκτός από νιτρικά και θα τρέξω μόνο με τις 2 λάμπες. Την τρίτη λάμπα θα την βάλω μόνο για 1 ώρα κάθε μέρα να τρέχει παράληλα.

 

Για να δούμε τι φταίει....

 

Επίσης, θα κόψω το πολύ φαγητό γιατί έχω την εντύπωση πως τα flakes επειδή θρυματίζονται και μένουν στο βυθό μου κάνουν την ζημιά.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Να πω επίσης πως η ποιότητα του νερού μου είναι πολύ καλή. Δεν έχω δείγματα αμμωνίας μέσα και νιτρώδων ενώ τα νιτρικά μου είναι 5.

 

Ε δεν βρήκα ούτε 1 φύλλο σχεδόν σήμερα που να μην το είχε κατακλύσει αυτή η πράσινη άλγη. Ευτυχώς με το χέρι αφαιρούταν εύκολα και μετά από κανένα τρίωρο καθάρισε το ενυδρείο από τα χιλιάδες κομματάκια που αιωρούντουσαν.

 

Πρέπει να βρω σύντομα τι ευθύνεται πρωτού χάσω τη μάχη και η κατάσταση βγει παντελώς εκτός ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπέρα,

 

Βοηθήστε με παρακαλώ σε κάτι.

 

Γεμίζω αυτή την πράσινη άλγη που είναι σαν χνούδι. Φεύγει εύκολα με οδοντόβουρτσα και χέρι αλλά επανέρχεται κατευθείαν σε τζάμι, άμμο και φυτά. Και το ξύλο. Σαν χνούδι πράσινο κοντό σχετικά σε μήκος. Green beard;

 

Δεν ξέρω τι να κάνω.. Μείωσα το φωτισμό , σταμάτησα λίπανση. Το co2 είναι ψηλά και αναγκάστικα να το ρίξω γιατι με την γέννα κιτρίνισε ο δείκτης.

 

Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...