Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Mέτρησα και τα φωσφωρικά μου γιατί βλέπω την έλειψη πάνω στα παλιά φύλλα. 0 φωσφωρικά έχω.

 

Εν τω μεταξύ σίδηρο ρίχνω σχεδόν κάθε μέρα και παρόλα αυτά την επόμενη μέρα μετράω 0 ή 0,1. Γιατί;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα..

Ναι βρε συ την warm εννοει την

κιτρινη...

Αμα εχεις την day lite(λευκη) μπορεις να την συνδιασεις και με τις δυο ιδανικα(βαση των οδηγιων για λαμπτηρες της juwel)...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι μήπως βάλω ανακλαστήρες στις 2 τ5 και καταργήσω τελείως την led, την αφήσω καβάτζα...

 

Το πρόβλημα μου είναι πως έτσι όπως έχει γίνει η dyi κατασκευή στο καπάκι δεν μπορώ να βάλω στο μέγεθος της λάμπας μου.

 

Οι λάμπες είναι 590mm και τα κλιψάκια που την πιάνουν στο καπάκι έχουν 30 εκατοστά απόσταση μεταξύ τους με τον μικρότερο ανακλαστήρα της Juwel να είναι στα 43. 

Τι να κάνω; Να πάρω αυτόν και να τον κόψω να τον φέρω στα 30; Θα χάνω φως αλλά από το τίποτα...

 

Αλλιώς αλουμινοταινία ;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέφτομαι μήπως βάλω ανακλαστήρες στις 2 τ5 και καταργήσω τελείως την led, την αφήσω καβάτζα...

 

Το πρόβλημα μου είναι πως έτσι όπως έχει γίνει η dyi κατασκευή στο καπάκι δεν μπορώ να βάλω στο μέγεθος της λάμπας μου.

 

Οι λάμπες είναι 590mm και τα κλιψάκια που την πιάνουν στο καπάκι έχουν 30 εκατοστά απόσταση μεταξύ τους με τον μικρότερο ανακλαστήρα της Juwel να είναι στα 43. 

Τι να κάνω; Να πάρω αυτόν και να τον κόψω να τον φέρω στα 30; Θα χάνω φως αλλά από το τίποτα...

 

Αλλιώς αλουμινοταινία ;

 

Ευχαριστώ

 

Γιατί να πάρεις της juwel και να την πληρώνεις χρυσή; Πήγαινε πάρε από ηλεκτρολογείο, 5 ευρώ στοιχίζουν και δεν είναι με κλιπσάκια έχουν ανά 20 εκατοστά δακτυλίδια που περνάει η λάμπα ανάμεση ώστε στηρίζεται αυτόματα. 

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να τους κόψω αυτούς; Επίσης είναι φλούδες για να χωράνε;

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ψάχνω 30 σελίδες μπορείς να βάλεις μια φώτο από το καπάκι σου ??

Οι παραπάνω είναι πολυ καλή και φθηνή λύση κόβονται με ψαλίδι αλλά θέλουν τον χώρο τους . . .

Link to comment
Share on other sites

Για το δικό μου καπάκι εννοείς ή του φίλου που ψάχνει; Συγκεκριμένα αυτές που έχω εγώ είναι για Τ8 και πιάνουν ακριβώς 7 εκατοστά πλάτος, δεν ξέρω αν υπάρχουν για Τ5 (γιατί όχι; ) σίγουρα θα είναι κάτι τις μικρότερες. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Ναι θα βάλω σε λιγάκι να δείτε!!!

 

Πήρα και την συλβάνια grolux Μένει να την συνδέσω.

Link to comment
Share on other sites

Υπέροχη λάμπα η συλβάνια.

 

Aλλά αν μπορείτε βοηθήστε με σε κάτι. Να την αφήσω με την nature της juwel την 4100 την κιτρινωπή ή με την day την 8000;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Τελικά κράτησα την κίτρινη λάμπα πίσω. 

 

Αν έχετε ενστάσεις και η day είναι καλύτερη πείτε μου.

Link to comment
Share on other sites

Tώρα περνάω και κάτι σαν bacteria bloom ...Αν δεν τα περάσω όλα μα όλα στο πρώτο τρίμηνο με χόμπι το ενυδρείο δεν θα ησυχάσω :P :P :P

 

Βοηθήστε με οι πιο έμπειροι φυτεμένοι στο θέμα με τις λάμπες.  Βλέπω στην τρόπικα χρησιμοποιούν full day. Μήπως κάνω λάθος που αντί για day έχω βάλει πάνω την κίτρινη (4100κ); Βλέπω full φωτοσύνθεση απλά θέλω το καλύτερο δυνατό!!!

Link to comment
Share on other sites

Η προσθήκη σιδήρου και η προσθήκη σιδήρου με την προσθήκη φωσφωρικών την ίδια μέρα δεν σας προκαλούν θολό νερό;

Link to comment
Share on other sites

Η προσθήκη σιδήρου και η προσθήκη σιδήρου με την προσθήκη φωσφωρικών την ίδια μέρα δεν σας προκαλούν θολό νερό;

Στην ΕΙ η προσθήκη φωσφόρου είναι σε διαφορετική μέρα απ το σίδηρο και το γενικό. 

Link to comment
Share on other sites

Στην ΕΙ η προσθήκη φωσφόρου είναι σε διαφορετική μέρα απ το σίδηρο και το γενικό. 

Aυτό έκανε χάλια το ενυδρείο από θολούρα.

Link to comment
Share on other sites

Η christmass Moss ψιλοκαφετίζει , σαν να ψιλοσαπίζει... Τι περίεργη Moss είναι αυτή...

 

Η riccia από την άλλη δείχνει να πιάνει μια χαρά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το βάζω και στο θέμα μου σε συνέχεια του προβλήματος με το κυανοβακτήριο. 

 

Στην φωτογραφία βλέπετε αυτό που έβλεπα στο υπόστρωμα και το πέρασα για κυανοβακτήριο. Παρουσιάστηκε και στο φυτό αυτό. Τι είναι;

 

Green hair algae;

 

 

post-61846-0-31307800-1457199682_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω η green hair algae είναι σα χνούδι ενώ αυτή όχι, staghorn ίσως ή cladophora με περισσότερες πιθανότητες την πρώτη. Εδώ νομίζω χρειάζονται οι έμπειροι μποστανάδες να σου πουν. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε να μην είναι κλαυδοφόρα. Αν και σε κάτι φωτογραφίες την βλέπω λίγο διαφορετική.  

 

Όποιος ξέρει ας δώσει φώτα! Και να μου πουν άμα είναι να κλαδέψω ή να ψεκάσω.

Link to comment
Share on other sites

Ας ελπίσουμε να μην είναι κλαυδοφόρα. Αν και σε κάτι φωτογραφίες την βλέπω λίγο διαφορετική.  

 

Όποιος ξέρει ας δώσει φώτα! Και να μου πουν άμα είναι να κλαδέψω ή να ψεκάσω.

 

Γιατί αν είναι staghorn νομίζεις είναι καλύτερη; 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Κώστα για την απάντηση. Να προβώ σε κάποια κίνηση ή κάνει κύκλο μόνη της και φεύγει όπως άλλες άλγες;

 

Αυτή η άλγη μπορεί να βγήκε επειδή έδινα καθημερινά σίδηρο στο νερό. Παρ'όλα αυτά το τεστ σιδήρου της sera εξακολουθεί να δίνει 0 τιμή σιδήρου :) Περίεργο...

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Στην ΕΙ η προσθήκη φωσφόρου είναι σε διαφορετική μέρα απ το σίδηρο και το γενικό. 

Ναι γιατι  αν ριχνεις αρκετη ποσοτητα και απο τα δυο, τοτε θα δημιουργηθει φωσφρορικος σιδηρος οπου δεν αποροφαται απο τα φυτα.

 

Η christmass Moss ψιλοκαφετίζει , σαν να ψιλοσαπίζει... Τι περίεργη Moss είναι αυτή...

 

Η riccia από την άλλη δείχνει να πιάνει μια χαρά.

 

Δεν ειναι περιεργη ,οι μοςς γενικα αναπτυσονταο κατω απο ολες τις συνθηκες.

Νομίζω η green hair algae είναι σα χνούδι ενώ αυτή όχι, staghorn ίσως ή cladophora με περισσότερες πιθανότητες την πρώτη. Εδώ νομίζω χρειάζονται οι έμπειροι μποστανάδες να σου πουν. 

Στην φωτο δεν ειναι cladophora, η cladophora σπανια θα πιασει επανω σε φυτα. συνηθως πιανεις σε πετρες ριζες ή χαλικι.

Και αναπτυσεται σαν την μοςς.

 

Ευχαριστώ Κώστα για την απάντηση. Να προβώ σε κάποια κίνηση ή κάνει κύκλο μόνη της και φεύγει όπως άλλες άλγες;

 

Αυτή η άλγη μπορεί να βγήκε επειδή έδινα καθημερινά σίδηρο στο νερό. Παρ'όλα αυτά το τεστ σιδήρου της sera εξακολουθεί να δίνει 0 τιμή σιδήρου :) Περίεργο...

Για το τεστ σιδηρου γιατι δεν δοκιμάζεις σε ενα κουβα συγκρεκριμενη ποσοτητα σιδηρου και μετα να το επαληθευσεις με το τεστακι ?

Τωρα για την αλγη αναλογος,. αν την βλεπεις και ξεφευγει ριξε oξυζενε - excel , ωστε να την σταματησεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι  αν ριχνεις αρκετη ποσοτητα και απο τα δυο, τοτε θα δημιουργηθει φωσφρορικος σιδηρος οπου δεν αποροφαται απο τα φυτα.

 

 

Δεν ειναι περιεργη ,οι μοςς γενικα αναπτυσονταο κατω απο ολες τις συνθηκες.

Στην φωτο δεν ειναι cladophora, η cladophora σπανια θα πιασει επανω σε φυτα. συνηθως πιανεις σε πετρες ριζες ή χαλικι.

Και αναπτυσεται σαν την μοςς.

 

Για το τεστ σιδηρου γιατι δεν δοκιμάζεις σε ενα κουβα συγκρεκριμενη ποσοτητα σιδηρου και μετα να το επαληθευσεις με το τεστακι ?

Τωρα για την αλγη αναλογος,. αν την βλεπεις και ξεφευγει ριξε oξυζενε - excel , ωστε να την σταματησεις.

Eυχαριστώ Nic!

 

Σχετικά με το θόλωμα, δεν έχει βελτιωθεί καθόλου 2 μέρες οπότε είναι αυτό. Έριχνα κάθε μέρα σίδηρο και όταν έριξα φωσφωρικά , το νερό έγινε ομιχλώδες σε σημείο από το πλαϊνο τζάμι να μην φαίνεται το απέναντι.

Ελπίζω να μην είναι κάτι επικίνδυνο για τα ζωντανά και να φτιάξει αύριο που θα κάνω 40-50% αλλαγή νερού γιατί τώρα είναι χάλια.

 

Νομίζω θεωρείται τύχη που δεν είναι κλαυδοφόρα. Παρόμοια τριχωειδή άλγη εμφανίστηκε και στην άμμο σε κάποια σημεία , έτσι τριχίδια πράσινα αραιά μεταξύ τους και στην αρχή το είπαμε κυανοβακτήριο. Οπότε μάλλον είμαι τυχερός εις διπλούν.

 

Εγώ δεν έχω το excel έχω οργανικό άνθρακα Microbelift. Κάνει την ίδια δουλειά ή το excel είναι ο μόνος υγρός άνθρακας που λειτουργεί σε αυτές τις περιπτώσεις;

 

Για τον σίδηρο θα το δω με αυτόν τον τρόπο γιατί το ενυδρείο δείχνει συνέχεια 0. Για την τριχωειδή αυτή άλγη έχει κατηγορηθεί και ο σίδηρος πάντως. Ακολούθησα το πρόγραμμα της seachem 1 εβδομάδα που έχει σίδηρο καθημερινά. Μέσα στην  εβδομάδα ήρθε και η τριχωειδής οπότε ο σίδηρος νομίζω πράγματι επηρεάζει. Εν τω μεταξύ μετρούσα 0 οπότε θεώρησα πως απορροφάται και έτσι είμαστε καλά. Πρέπει όπως φαίνεται να αραιώσω την δόση.

 

Σχετικά με τα φωσφωρικά. Μετρούσα 0 και η έλειψη τους έκανε εμφάνιση για αρχή σε κάτι παλιά φύλλα από ανούμπιες. Σε κανένα άλλο φυτό. Οπότε και πρόσθεσα φωσφωρικά συγκεκριμένη δόση 1 φορά μέσα στην εβδομάδα. Εκείνη τη μέρα έβαλα και το σίδηρο οπότε επιβαιώνεται ο φωσφωρικός σίδηρος που κολυμπάει τριγύρω 2 μέρες.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...