Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Είμαι σχεδόν σίγουρος πως αν καταφέρω να έχω μετρήσιμα νιτρικά κατά την διάρκεια της εβδομάδας δεν θα με ενοχλήσει ποτέ ξανά.

 

Απλά έχω πολύ υψηλό φωτισμό και τα φυτά έχουν αστραπιαίο μεταβολισμό και καταναλώνουν πολύ γρήγορα τα θρεπτικά. Σκέψου πως και σίδηρο που ρίχνω την επόμενη μέρα σχεδόν δεν μετράω μέσα. Μετράω ας πούμε 0,1 και αν.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Ολα θέλουν μεθοδικότητα, εγώ σου είπα με το nitrogen τι ποσότητες ρίχνεις, από κει και πέρα το μόνο που έχεις να κάνεις είναι την ημέρα που έχεις προγραμματισμένη αλλαγή και πριν απ αυτή να πάρεις μία μέτρηση στα νιτρικά και ξέροντας τι έχεις ρίξει, ξέρεις τι καταναλώνουν τα φυτά σου κι ανάλογα προσαρμόζεις τη δόση. Εγώ για παράδειγμα έχω καταλήξει να ρίχνω 12ppm εβδομαδιαίως, κάνω μέτρηση κάθε Κυριακή πριν την αλλαγή του νερού κι επειδή αυτά τα 12 δεν φεύγουν 100% με τις αλλαγές του νερού κάνω και μία γενναία αλλαγή κάθε μήνα της τάξης του 70% ώστε να κάνει ένα γενικό restart το ενυδρείο. Βασικά η Κυριακή που πέφτει πιο κοντά σε αλλαγή μήνα κάνω γενικό καθαρισμό πέραν του 70% της αλλαγής του νερού, καθαρίζω όλα τα υλικά του φίλτρου, βγάζω έξω τον κυκλοφορητή και καθαρίζω όλα τα σωληνάκια και την προπέλα, κάνω σκούπα βυθού και καθαρίζω τα χοντρά ακόμα και μέσα στο φιλτροκούτι, καθαρίζω τα τζάμια με σφουγγάρι ειδικό να μην χαράζει το γυαλί, καθαρίζω τις λάμπες και τους ανακλαστήρες αν χρειαστεί κι άλλες μικροδουλιές. 

Οσο για τη λίπανση δεν ξέρω ακόμα τι πρόγραμμα έχεις, πας με της seachem ή της Estimated Index?

Link to comment
Share on other sites

Με της seachem για την ώρα και βλέπουμε. Αυτή την εβδομάδα το ξεκίνησα. Αλλά το έχω αλλάξει όσον αφορά το flourish . Δεν ρίχνω ούτε τη δόση που προτείνει , ούτε 2 φορές την εβδομάδα. Ρίχνω 1/3 δόσης ,1 φορά την εβδομάδα. Σίδηρο κανονικά , κάλιο κανονικά, Nitrogen όσο είπαμε χτες και φωσφωρικά δεν το έχω πάρει καν γιατί διαβάζω πως είναι αιτία πολλών άλγεων. Ταμπλέτες στο υπόστρωμα , οι περισσότερες κομμένες.

 

Απλά είναι αυτό που λέω για τον υψηλό φωτισμό και τον μεταβολισμό των φυτών. 2 συνεχόμενες ημέρες με προσθήκη σιδήρου και στην μέτρηση με το ζόρι διαβάζω (με φαντασία στο χρώμα δηλαδή) 0,1 ενώ το Optimal σύμφωνα με τη seachem είναι 0,5. 

 

Υπάρχει γρήγορη κατανάλωση θρεπτικών και κυρίως νιτρικών. Είναι και πολύ πιο φυτεμένο και αλλαγμένο απότι το έχεις αφήσει στις φωτός. Έχει αλλάξει όλο βασικά.

 

Αμμωνία και νιτρώδη σημειώσατε 0. Η βιολογία πάει σφαίρα , ευτυχώς.

 

Μία άσχετη ερώτηση. Την riccia την ξέρετε. Θεωρείται φυτό επιφάνειας και όχι μόνο. Στην επιφάνεια όμως πως την αφήνεις;;; Εγώ που πήγα να αφήσω ένα κομμάτι αυτό διαλύεται , βουλιάζει κλπ.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα φωσφορικά είναι κι αυτά απαραίτητα, αντιθέτως μάλιστα καταπολεμούν την green spot algae, πάρε απ το φαρμακείο enema kooper που έχει 2 ευρώ και θα σου φτάσει για 1 χρόνο και ξεκίνα ρίχνοντας 3 φορές τη βδομάδα από 0,5ml και μετά μπορείς να πας και στα 0,8ml. 

Link to comment
Share on other sites

Τα φωσφορικά είναι κι αυτά απαραίτητα, αντιθέτως μάλιστα καταπολεμούν την green spot algae, πάρε απ το φαρμακείο enema kooper που έχει 2 ευρώ και θα σου φτάσει για 1 χρόνο και ξεκίνα ρίχνοντας 3 φορές τη βδομάδα από 0,5ml και μετά μπορείς να πας και στα 0,8ml. 

Να μην πάρω της seachem ; Δεν ξέρω τα φοβάμαι λίγο τα φαρμακευτικά για χρήση στο ενυδρείο.

 

Απλά Κωνσταντίνε ξέρεις τι γίνεται. Δεν βάζω τίποτα χωρίς να μετρήσω να ξέρω τι έχω. Για τον σίδηρο , πήρα και τεστ Σιδήρου . Αν πάρω φωσφωρικά θα πρέπει να πάρω και τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Ολος ο κόσμος χρησιμοποιεί όπως κι εγώ το enema kooper κι επειδή ξέρουμε τη σύνθεσή του ξέρουμε και τι βάζουμε μέσα. Θα σου πω κάτι που έπαθα πριν 2 εβδομάδες περίπου για να καταλάβεις, πάνω στη βιασύνη μου αντί να ρίξω 10ml κάλιο, έριξα 10 ml enema kooper του οποίου η δοσολογία είναι 3χ0,8ml την εβδομάδα. Εκανα επειγόντως αλλαγή νερού σε ποσοστό 50% και για δύο εβδομάδες δεν έριξα καθόλου γιατί όπως καταλαβαίνεις έριξα 10πλάσια φωσφορικά και με την αλλαγή του νερού μείνανε πάλι τα 5πλάσια. Σε πληροφορώ όχι μόνο δεν κατάλαβαν τίποτα τα ψάρια αλλά εξαφανίστηκε εντελώς απ τα τζάμια η green spot που είχα, τώρα που είναι η τρίτη εβδομάδα έχει αρχίσει να φαίνεται η έλλειψη αφού άρχισαν πάλι μικρές πράσινες κουκίδες να εμφανίζονται στο τζάμι. Ελπίζω αυτό να σου έλυσε την απορία περί enema kooper. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Και 15 ευρώ το τεστ φωσφωρικών , πάμε στα 17... ε ρε περιουσία που μου έμελλε να δώσω!

Link to comment
Share on other sites

Aπό την άλλη σκέφτομαι μήπως φταίει η day Λάμπα που είναι στα 8000Κ της Juwel Και μήπως πρέπει να την αλλάξω  με μία day στα 6, 6500κ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα αγορινες

Δώστε λιγο βάση σε κατι μήπως μπορείτε να βοηθήσετε.

Επειδή τις φοβάμαι λιγο της juwel που Εχω για το κυανό αλλά και γενικότερα, κυρίως την day αλλά και επειδή μου σκάει πολυ ψυχρά οπτικά στο μάτι έλεγα να προχωρήσω στα παρακάτω.

Sylvania grolux τ5 μπροστά μπροστα

Μια day στα 6500 στην πλάτη

Και η led που ειναι και αυτή γύρω στα 6500 πάνω κάτω στο κέντρο αναγκαστικά και το βλέπουμε αν θα την ανοίγω και ποσο.

Ειναι καλός ο συνδιασμος για τα φυτα αλλά και για τον θεατή;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό τον συνδυασμό έχω αυτή τη στιγμή, grolux μπροστά και Osram lumilux 6500 πίσω. 

Link to comment
Share on other sites

Εισαι ευχαριστημένος οπτικά και αναπτυξιακά;

Link to comment
Share on other sites

Οπτικά ναι αν κι όταν μένει μόνη της η grolux είναι όλα τα λεφτά, αναπτυξιακά δεν ξέρω ακόμη μία εβδομάδα την έχω και με την αλλαγή έπιασε λίγο bba η φτέρη μου θα περιμένω ένα μήνα και θα δω, το επόμενο πείραμα είναι δύο grolux μιας κι όπως σου είπα όταν μένει μόνη της τα χρώματα είναι απίστευτα από φυτά και ψάρια. 

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μωβιλα οι 2 ΜΑΖΙ..

Link to comment
Share on other sites

Kάτι πρέπει να γίνει πάντως γιατί τα ψάρια μου έχουν μετατραπεί σε νυχτόβια...Μόλις μπει ο φωτισμός γεια σας κρύφτηκαν. Μόλις κλείσει το φως βγαίνουν ακαταπαύστα!

Link to comment
Share on other sites

Ψάρεμα μικρών από το φίλτρο με 6 μικρά να επιστρέφουν στους γονείς τους.

 

Εκπληκτική αντίδραση των γονιών που βγαίνουν αυτομάτως να πάνε να τα μαζέψουν.

 

Από τη μία θέλω ροή στο ενυδρείο και από την άλλη ψαρεύω τα μικρά από το φίλτρο :(

 

Confused.

 

Eν τω μεταξύ με αφορμή αυτό καθάρισα ελάχιστα το φίλτρο, άλλαξα βαμβάκι βασικά τίποτα ιδιαίτερο.

 

Ε μέσα είχε το φίλτρο από τη μαμά του ένα filter-wool το οποίο το βρήκα κατάμαυρο. Κάτι διαβάζω τριγύρω πως το filter-wool τραβάει νιτρικά. Ρε λες...;;;  :geek:  B)

post-61846-0-75192800-1456960696_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Tελικά για πείτε ρε παιδιά να μην αγοράσω και κάτι χωρίς λόγο.

 

Αξίζει η κίτρινη nature λάμπα να αντικατασταθεί από ροζομπλε; Είναι αλήθεια πως το κίτρινο δεν το εκμεταλλεύονται τα φυτά;

Link to comment
Share on other sites

Το κυανοβακτήριο είναι τριχωειδές;;; Πήγα πολύ κοντα και βλέπω ότι έχει τριχίδια και είναι πράσινο. Μπας και έχω πράσινη τριχοειδή άλγη και έχει γίνει λάθος διάγνωση;;;

Link to comment
Share on other sites

Το κυανοβακτήριο είναι τριχωειδές;;; Πήγα πολύ κοντα και βλέπω ότι έχει τριχίδια και είναι πράσινο. Μπας και έχω πράσινη τριχοειδή άλγη και έχει γίνει λάθος διάγνωση;;;

Βγάλε ένα κομμάτι και μύρισέ το, αν είναι κυανό θα το καταλάβεις πίστεψέ με. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tελικά για πείτε ρε παιδιά να μην αγοράσω και κάτι χωρίς λόγο.

 

Αξίζει η κίτρινη nature λάμπα να αντικατασταθεί από ροζομπλε; Είναι αλήθεια πως το κίτρινο δεν το εκμεταλλεύονται τα φυτά;

Μια χαρα ειναι ειναι οι ροζ λαμπες τονιζουν χρωματα οπως το μπλε και το κοκκινο...

Αν ειναι και grolux πολυ καλα...

Εχω ακουσει βεβαια για αλγες που βγαινουν με την συγκεκριμενη λαμπα αλλα εγω φοραω 8 εδω και μηνες και δεν εχω κανενα ειδος...

Ροη και ασφαλεια για τα μικρα μπορεις να εχεις αν βαλεις  σφουγγαρια σαν προφιλτρο για να μην σου τρωει το φιλτρο τα μωρα απο αυτα που εχουν τα αεροφιλτρα...

Link to comment
Share on other sites

Eμένα δεν είναι γλιτσερό. Παίζει παιδιά να είναι απλά πράσινη άλγη. Γιατί είχε πιάσει και λίγο σε ενα σημείο στο τζάμι και όταν έβαλα μαγνήτη έσπασε σε κομματάκια σαν την καφέ διατομική. Σαν τριχάκια. 

 

Μακάρι δηλαδή να είναι κάτι τέτοιο.

 

Θα μυρίσω να δω Κωνσταντίνε!

 

Άρα σπίθα αν βάλω μία λάμπα 6400 ροζ της juwel στην θέση της κίτρινης που είναι 4100 θα είμαι οκ; Θα έχω δηλαδή day 8000 και ροζ 6400

Link to comment
Share on other sites

Eμένα δεν είναι γλιτσερό. Παίζει παιδιά να είναι απλά πράσινη άλγη. Γιατί είχε πιάσει και λίγο σε ενα σημείο στο τζάμι και όταν έβαλα μαγνήτη έσπασε σε κομματάκια σαν την καφέ διατομική. Σαν τριχάκια. 

 

Μακάρι δηλαδή να είναι κάτι τέτοιο.

 

Θα μυρίσω να δω Κωνσταντίνε!

 

Άρα σπίθα αν βάλω μία λάμπα 6400 ροζ της juwel στην θέση της κίτρινης που είναι 4100 θα είμαι οκ; Θα έχω δηλαδή day 8000 και ροζ 6400

Γιατι οχι??

Link to comment
Share on other sites

Γιατι οχι??

Γιατί η juwel λέει πχ ότι η nature (κίτρινη) που έχω βοηθάει τα φυτά. Για την color που έχει την 6400k δεν λέει τίποτα για τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Eμένα δεν είναι γλιτσερό. Παίζει παιδιά να είναι απλά πράσινη άλγη. Γιατί είχε πιάσει και λίγο σε ενα σημείο στο τζάμι και όταν έβαλα μαγνήτη έσπασε σε κομματάκια σαν την καφέ διατομική. Σαν τριχάκια. 

 

Μακάρι δηλαδή να είναι κάτι τέτοιο.

 

Θα μυρίσω να δω Κωνσταντίνε!

 

Άρα σπίθα αν βάλω μία λάμπα 6400 ροζ της juwel στην θέση της κίτρινης που είναι 4100 θα είμαι οκ; Θα έχω δηλαδή day 8000 και ροζ 6400

Ρε συ γιατι μπερδευεσαι?  Μια λαμπα περιπου στα 6500Κ ειναι λευκη. Συγκεκριμενα ψυχρο λευκο. (οχι ροζ) Στα 4500Κ θερμο λευκο και στα 3000Κ ακομα θερμοτερο. Σχεδον κιτρινο. Η δε Grolux  ειναι στα 8000Κ αλλα εκπεμπει μονο το μπλε κ κοκκινο φασμα. Γι αυτο φαινεται μωβ στο ματι και γι αυτο εχει τα μισα lumens απο τις αλλες. 

Γνωμη μου ειναι να μη πειραξεις τιποτα.  

Δες αυτο για να καταλαβεις πανω κατω τι παιζει: http://www.aquazone.gr/forums/topic/36913-%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%AE-%CE%BB%CE%B1%CE%BC%CF%80%CF%84%CE%AE%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%B1-%CE%BC%CE%B5-%CF%84%CE%BF-%CF%87%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85/

 

Οπου 965 πχ το 65 σημαινει 6500Κ.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί η juwel λέει πχ ότι η nature (κίτρινη) που έχω βοηθάει τα φυτά. Για την color που έχει την 6400k δεν λέει τίποτα για τα φυτά.

Παντως η juwel συγκεκριμενα σαν ιδανικο συνδιασμο δινει την day lite ειτε με την warm lite ειτε με την color lite....
Link to comment
Share on other sites

Tην warm εννοεί την nature; Αν ναι αυτή έχω αλλά πολύ κιτρινιάρα!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...