Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Άρα η αγορά έπιασε τόπο, γιατί η δικιά μου κοντεύει να πιάσει αράχνες (αχ αυτά τα κινητά κάνουν ζημιές).

Τις καλές να ανεβάσει πρώτα!!!

Θα έρθω σίγουρα σε κάποιες συναντήσεις για να γνωριστούμε καλύτερα και να τα λέμε και από κοντά

 

Αναμένουμε υλικό!!!

 

Ψέμα, από τότε που την αγόρασε, έχει τραβήξει 6.000.000 φωτογραφίες. Είστε όλοι φωτογραφημένοι έστω και αν δεν το ξέρετε. Θα το δείτε τις προσεχείς μέρες. Βέβαια με κάτι καλές που τράβηξε εχθές δεν ξέρω τι θα κάνει. :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163:

 

Πάντως παρόλα αυτά να έρχεστε στις συγκεντρώσεις γιατί δεν υπάρχει η φασαρία που υπήρχε εχθές,  και έτσι μπορούμε και τα λέμε καλύτερα.

Άρα η αγορά έπιασε τόπο, γιατί η δικιά μου κοντεύει να πιάσει αράχνες (αχ αυτά τα κινητά κάνουν ζημιές).

Τις καλές να ανεβάσει πρώτα!!!

Θα έρθω σίγουρα σε κάποιες συναντήσεις για να γνωριστούμε καλύτερα και να τα λέμε και από κοντά

Χθες τραβηξα γυρω στις 600!!!!!! Χαχαχαχααχα! Σιγουρα ειστε ολοι σε μια φωτο!

Μάλλον γέμισε η μνήμη και δε χώραγε άλλες;;;

Αναμένουμε υλικό!!!

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Ωραια τα ανθισμένα πραγματα ;)

post-61846-0-69367800-1456773401_thumb.jpg

post-61846-0-58939900-1456773411_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Light0r
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sorry για τα off topic!

Δεν πειράζει φιλαράκι σιγά!

 

Τις ανούμπιες είχα βάλει που ανθίσανε, ανθίζει και η 2η που είναι κολητά της. Σφηνωμένες είναι όχι δεμένες.

 

Φοβερό φυτό πάντως. Δεν πα να μην έχεις νιτρικά και γενικότερα ίσως τις καλύτερες συνθήκες , αυτές πιάνουν παντού :P

 

Από σήμερα Δευτέρα ξεκίνησα το προγραμματάκι της seachem (εκτός από φωσφωρικά) και θα δούμε Κυριακή που θα αλλάξω νερό τι θα μετρήσω πριν.

Τον σίδηρο που μέτρησα πάντως σήμερα ήταν 0 ;p

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι. 

 

Θέλω σε ένα συγκεκριμένο κομμάτι να βάλω στο έδαφος flame moss. Απ΄ότι είδα μπαίνει πάνω σε ψιλή σίτα και απλά το ακουμπάς κάτω και κάνεις ένα τύπου γρασίδι στο σημείο που θέλεις και απλά τριμάρεις το ύψος.

 

Έχω μία περίεργη απορία. Τα ψάρια αυτό δεν θα το πειράξουν γιατί δεν μπορούν κάπως να το ξεθάψουν. Υπάρχει όμως περίπτωση να δέχεται άμμο πάνω της είτε από κανά κυνηγητό ή γενικότερα λόγω του ότι είναι ψιλή άμμος και μπορούν να την σηκώσουν εύκολα. Το βλέπω και στις κρυπτοκορίνες που επειδή είναι χαμηλά κάποια φύλλα τους γεμίζουν άμμο.

Θα επηρεαστεί το φυτό από αυτό;

 

Μην το δοκιμάσω άμα είναι να παίζει τέτοιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν παει στην αμμο ετσι σκετη.Πρεπει να την δεσεις καπου πρωτα(π.χ σε μια πλατια πετρα)

Link to comment
Share on other sites

Δεν παει στην αμμο ετσι σκετη.Πρεπει να την δεσεις καπου πρωτα(π.χ σε μια πλατια πετρα)

Aυτό εννοείται. Αλλού τώρα είναι η ερώτηση...!

Link to comment
Share on other sites

Θα γεμίζει άμμο αλλά όσο μεγαλώνει η moss τόσο πιο δύσκολο θα γίνεται να γεμίζει άμμο.

Περισσότερο θα έπρεπε να σε απασχολεί ότι κάτω από το διχτάκι- σίτα που θα βάλεις θα μαζευτεί πολύ μπίχλα.

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα ωραιο γρασιδακι και βαλε - φως εχεις μπολικο και ασε την moss αν σου αρεσει πανω σε μια ριζα.Γιατι να κανεις πατεντες

Link to comment
Share on other sites

Παρε ενα ωραιο γρασιδακι και βαλε - φως εχεις μπολικο και ασε την moss αν σου αρεσει πανω σε μια ριζα.Γιατι να κανεις πατεντες

Το γρασίδι δεν θα πιάσει σε εμένα λόγω καινούργιας άμμου και θα μου το ξεθάψουν και μπαμ μπαμ τα ψάρια... Έψαχνα καμμία ωραία πατέντα όπως το κούμπα πάνω σε μικρές πέτρες λάβας ή την συγκεκριμένη Moss. Δεν θέλω να βάλω σε πολλά σημεία, σε μία συγκεκριμένη τρύπα ψάχνομαι τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι για λιγο δεν μπορεις να βαλεις εκει λιγο χαλικακι χοντροκοκο και να φυτεψεις?

Link to comment
Share on other sites

Αν ειναι για λιγο δεν μπορεις να βαλεις εκει λιγο χαλικακι χοντροκοκο και να φυτεψεις?

Άνω κάτω θα γίνει ;) Έχω ένα μαύρο ψιλόκκοκο να κάθεται αλλά δεν βλέπω να οδηγήσει πουθενά.

Link to comment
Share on other sites

Σαν κάτι να αρχίζει να αχνοφαίνεται από τον φίλο μου το κυανοβακτήριο...Κάτι πολυυυυυ ψιλααααα...

 

Ρίχνω κατεψυγμένη με τα ζουμιά μαζί, εγώ θα τα ανεβάσω τα νιτρικά ο κόσμος να χαλάσει. Δεν υπάρχει άλλος λόγος εμφάνισης. Το φίλτρο είναι για διπλάσιο ενυδρείο , το co2 στο πράσινο και ο φωτισμός τρέχει με μέτρο.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ανεβάσεις τα νιτρικά το κυανό θα σε ξαναεπισκεφτεί, το έχεις μέσα τώρα δεν φεύγει, το θέμα είναι μη του δώσεις την αφορμή να αναπτυχθεί. Φτιάξε την κυκλοφορία σου στο συγκεκριμένο σημείο και ανέβασε τη δοσολογία όπως σου είπα στο nitrogen.

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Άστα με επισκέφτηκε ξανά. 0 νιτρικά και αρχίζει και βγαίνει. Μπορείς να μου πεις την δόση που μου έλεγες;

 

Στα παραπάνω που έλεγα τελικά δοκίμασα riccia πάνω σε μία κεραμική πετρούλα και την έβαλα εκεί που ήθελα. Και βλέπουμε πως θα πάει ;)

 

Έβαλα και 1 συστάδα alternanthera rosefolia. Πολύ ωραίο φυτό όχι πολύ ψηλό. Το κλάδεψα πριν το φυτέψω και έβαλα μέσα τους κορμούς. Οι κορμοί θα γεννήσουν ρίζες κανονικά έτσι;

 

Eν τω μεταξύ κλαδεύω την εγκέρια 10 πόντους και μετά από 3 μέρες είναι στην επιφάνεια, δεν υπάρχει αυτό.

 

Για οποίον βλέπει και τυχόν θέλει , έχω έναν εχινόδορο  με κάτι στίγματα καφετιά , δεν ξέρω πως λέγεται αλλά είναι όμορφος. Αν δεν τον βάλω στη θέση της εγκέριας τον χαρίζω όποιος ενδιαφέρεται...

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

1ml nitrogen δίνει 0.66ppm ΝΟ3 στα 100 λίτρα. Αν μετράς 0 ρίξε 10ml σήμερα και άλλα 10 την Παρασκευή, αυτά θα σου ανεβάσουν τα νιτρικά στα 13ppm, δεν ξέρω τι πρόγραμμα λίπανσης ακολουθείς αλλά άμα πας βάσει ΕΙ την Κυριακή άλλαξε το 50% του νερού σου και μετά την αλλαγή ρίξε 7ml nitrogen και μετά μέρα παρά μέρα από 7ml ώστε με 21 συνολικά την εβδομάδα να πιάνεις τα 14ppm περίπου. Ολα αυτά υπενθυμίζω στα 100 λίτρα, επειδή δεν θυμάμαι αυτή τη στιγμή τα λίτρα σου ανάλογα προσαρμόζεις. 

 

Υ.Γ. Τώρα είδα ότι είσαι στα 90 λίτρα οπότε βάλε 8ml σήμερα κι άλλα 8 την Παρασκευή και μετά την αλλαγή του νερού 3 φορές την εβδομάδα από 6ml. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Οκ προχωράω σε αυτό που συμβουλεύεις.

 

Αύριο θα μετρήσω τέτοια ώρα να σου πω αν έχω μετρήσιμα νιτρικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν ρίξεις 8ml λογικά αύριο θα πρέπει να μετρήσεις περίπου 5ppm.

Link to comment
Share on other sites

Αν ρίξεις 8ml λογικά αύριο θα πρέπει να μετρήσεις περίπου 5ppm.

Έριξα και βλέπουμε. Χτες είχα ρίξει 1,7 λόγω της δοσολογίας που έχει η seachem. Καταλαβαίνεις πως είναι το τίποτα.

 

Υπάρχει κίνδυνος υπερδοσολογίας του nitrogen;

 

Eγώ αυτό που βλέπω είναι πως από τότε που προσαρμόστηκαν οι εγκέριες μετράω 0 και αυτές απογειώνονται ώρα με την ώρα. Σχεδόν realtime τις βλέπεις να ψηλώνουν χααχχα

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται την υπερδοσολογία, αν ρίξεις 16 αντί για 8 θα έχεις 11ppm NO3, αν σου πέσει το μπουκάλι όλο κι είναι το 100ml έστειλες τα ψάρια αδιάβαστα λόγω νιτρικών και θα πρέπει άμεσα να κάνεις τουλάχιστον μία αλλαγή 60% να τα ρίξεις. Πολλοί με φυτεμένα έχουν τα νιτρικά στα 30ppm, εντάξει τώρα μπορεί μακροπρόθεσμα αυτό να μην κάνει καλό στα ψάρια, η ΕΙ προτείνει από 10 έως 30, εγώ πάω με τις μικρότερες τιμές και μετράω στο τέλος της εβδομάδας κάπου ανάμεσα στο 10 και 15. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται την υπερδοσολογία, αν ρίξεις 16 αντί για 8 θα έχεις 11ppm NO3, αν σου πέσει το μπουκάλι όλο κι είναι το 100ml έστειλες τα ψάρια αδιάβαστα λόγω νιτρικών και θα πρέπει άμεσα να κάνεις τουλάχιστον μία αλλαγή 60% να τα ρίξεις. Πολλοί με φυτεμένα έχουν τα νιτρικά στα 30ppm, εντάξει τώρα μπορεί μακροπρόθεσμα αυτό να μην κάνει καλό στα ψάρια, η ΕΙ προτείνει από 10 έως 30, εγώ πάω με τις μικρότερες τιμές και μετράω στο τέλος της εβδομάδας κάπου ανάμεσα στο 10 και 15. 

10-15 που μετράς για μένα είναι ιδανικά. Δεν ενοχλούν τα ψάρια και έχεις τροφή για τα φυτά.

 

Έριξα τα 8. Θα μετρήσω αύριο να σου πω τι μετράω.

 

Αυτά που με είχαν βοηθήσει να μετρήσω νιτρικά ήταν κάτι βακτήρια τα οποία χρησιμοποίησα για 1 διάστημα στο στρώσιμο όταν σήκωσα νο2. Τα Microbakter 7 κάπως έτσι. Μάλλον βοηθούν στη νιτροποίηση. Δεν έχω πειραματιστεί με αυτά καιρό τώρα. Στην αλλαγή νερού ίσως χρησιμοποιήσω αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω κάτι με έναν δεύτερο κυκλοφορητή που έχω; Να τον βάλω να χτυπάει το κυανό στο σημείο του βυθού που εμφανίζεται; Απλά έχω άμμο ψιλή, θα τα κάνει άνω κάτω αν χτυπάει εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Στις 8 το βράδυ έριξα τα 8 Ml Nitrogen με τα φώτα του ενυδρείου ανοιχτά, μετράω τώρα 3 ώρες αφότου κλείσανε έχω 1-2 νο3... Κάτι τα ρουφάει με τρέλα...

Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω κάτι με έναν δεύτερο κυκλοφορητή που έχω; Να τον βάλω να χτυπάει το κυανό στο σημείο του βυθού που εμφανίζεται; Απλά έχω άμμο ψιλή, θα τα κάνει άνω κάτω αν χτυπάει εκεί.

Εγώ αυτό έκανα και μάλιστα με διπλή χρήση, τι εννοώ: Το πρώτο μου πρόβλημα κι εμένα ήταν το κυανοβακτήριο μπροστά και χαμηλά στο κέντρο του ενυδρείου πάνω στην άμμο και πάνω σε αρκετά φυτά, απ αυτά που διάβασα τα δύο πιο σημαντικά για την εμφάνισή του είναι τα μηδενικά νιτρικά κι η κακή κυκλοφορία. Για μένα ύποπτο είναι και το στικ του lidl που εγώ χρησιμοποίησα αλλά αυτό ας το αφήσουμε προς το παρόν. Εγώ λοιπόν κατέφυγα απ ευθείας στη λύση της ερυθρομυκήνης η οποία μου έλυσε μεν το πρόβλημα αλλά μετά από λίγο καιρό διαπίστωσα ότι πάει να ξαναβγεί. Εκεί σκέφτηκα λοιπόν αφού ήξερα και για τα μηδενικά νιτρικά, να αυξήσω τα νιτρικά με το nitrogen και ταυτόχρονα πρόσθεσα ένα μικρό κυκλοφορητή 200lt/h απέναντι και διαγώνια απ την έξοδο του εσωτερικού φίλτρου και σε ύψος 15 εκατοστά απ το βυθό ώστε να μη μου ανακατεύει την άμμο, αυτό ήταν το είδα ζωντανά μέσα σε 3-4 μέρες να εξαφανίζεται απ την άμμο, ταυτόχρονα στον ίδιο κυκλοφορητή πρόσθεσα το σωληνάκι του co2 για καλύτερη διάχυση και κυκλοφορία σ όλο το ενυδρείο και προς το παρόν έχω ξεμπερδέψει και δεν έχει ξαναμφανιστεί. 

 

 

 

Στις 8 το βράδυ έριξα τα 8 Ml Nitrogen με τα φώτα του ενυδρείου ανοιχτά, μετράω τώρα 3 ώρες αφότου κλείσανε έχω 1-2 νο3... Κάτι τα ρουφάει με τρέλα...

Κάνε υπομονή και κάνε άλλη μία μέτρηση ένα 24ωρο μετά να δεις, δεν μπορεί με την ποσότητα που έριξες θα πρεπε να μετρήσεις 5ppm, δεν καταναλώνονται έτσι εύκολα σε λίγες ώρες. Αν πάλι κάτι τα ρούφηξε και δε μετρήσεις 5ppm μετά από μία μέρα ξαναρίξε άλλα 8ml, δεν υπάρχει φόβος για υπερδοσολογία αλλά να δούμε τι θα μετρήσεις μετά. Η egeria densa που έχεις ρουφάει απ ό,τι έχω διαβάσει, αν ανεβάσεις τα νιτρικά θα δεις άλλα φυτά κυριολεκτικά στην ανάπτυξη, στα χρώματα ακόμα και στο μέγεθος των φύλλων. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό έκανα και μάλιστα με διπλή χρήση, τι εννοώ: Το πρώτο μου πρόβλημα κι εμένα ήταν το κυανοβακτήριο μπροστά και χαμηλά στο κέντρο του ενυδρείου πάνω στην άμμο και πάνω σε αρκετά φυτά, απ αυτά που διάβασα τα δύο πιο σημαντικά για την εμφάνισή του είναι τα μηδενικά νιτρικά κι η κακή κυκλοφορία. Για μένα ύποπτο είναι και το στικ του lidl που εγώ χρησιμοποίησα αλλά αυτό ας το αφήσουμε προς το παρόν. Εγώ λοιπόν κατέφυγα απ ευθείας στη λύση της ερυθρομυκήνης η οποία μου έλυσε μεν το πρόβλημα αλλά μετά από λίγο καιρό διαπίστωσα ότι πάει να ξαναβγεί. Εκεί σκέφτηκα λοιπόν αφού ήξερα και για τα μηδενικά νιτρικά, να αυξήσω τα νιτρικά με το nitrogen και ταυτόχρονα πρόσθεσα ένα μικρό κυκλοφορητή 200lt/h απέναντι και διαγώνια απ την έξοδο του εσωτερικού φίλτρου και σε ύψος 15 εκατοστά απ το βυθό ώστε να μη μου ανακατεύει την άμμο, αυτό ήταν το είδα ζωντανά μέσα σε 3-4 μέρες να εξαφανίζεται απ την άμμο, ταυτόχρονα στον ίδιο κυκλοφορητή πρόσθεσα το σωληνάκι του co2 για καλύτερη διάχυση και κυκλοφορία σ όλο το ενυδρείο και προς το παρόν έχω ξεμπερδέψει και δεν έχει ξαναμφανιστεί. 

 

 

 

Κάνε υπομονή και κάνε άλλη μία μέτρηση ένα 24ωρο μετά να δεις, δεν μπορεί με την ποσότητα που έριξες θα πρεπε να μετρήσεις 5ppm, δεν καταναλώνονται έτσι εύκολα σε λίγες ώρες. Αν πάλι κάτι τα ρούφηξε και δε μετρήσεις 5ppm μετά από μία μέρα ξαναρίξε άλλα 8ml, δεν υπάρχει φόβος για υπερδοσολογία αλλά να δούμε τι θα μετρήσεις μετά. Η egeria densa που έχεις ρουφάει απ ό,τι έχω διαβάσει, αν ανεβάσεις τα νιτρικά θα δεις άλλα φυτά κυριολεκτικά στην ανάπτυξη, στα χρώματα ακόμα και στο μέγεθος των φύλλων. 

Μακαρι να λυθει το κυανοβακτηριο με νιτρικα και κυκλοφορια,χωρις ερυθρομυκινη....δεν εχω δοκιμαση το πρωτο αλλα το δευτερο αρκετες φορες...θα το δοκιμασω ομως καθως καλο ειναι να αποφευγονται τα φαρμακα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...