Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Θα πρεπει μετα την αλλαγή (καμια ωρα περιπου εφόσον κανεις αλλαγή) να εχεις μετρήσιμα νιτρικά. Αν δεν εχεις τοτε τις πρώτες μερες τα φυτα σου πεινάνε. Επιςης μπορεις να αλλάξεις την ποσοτητα αλλαγής νερου. Αντί για 30% να κανεις 20% αλλαγή για να μην πέφτουν πολυ τα νιτρικά. Αυτο θα στο δείξουν οι μετρήσεις.

Γενικά μετα την αλλαγή πρεπει να υπάρχουν απο 5 ως >10 και πριν την αλλαγή να εισαι το πολυ 25 -30.

Εξαρτάται και απο τα ψαρια που εχεις . Ποσό ευαίσθητα ειναι. Πρεπει να προσαρμόσεις τις δόσεις στο δικό σου ενυδρειο.

Ξεκινάς στο περιπου και μετρώντας βλέπεις τι και ποσό χρειάζεσαι.

ΥΓ: οσο πιο πολυ μεγαλώνει η μάζα των φυτών/ψαριών στο ενυδρειο, αλλάζουν και οι δοσολογίες στα συμπληρώματα. Καλα ειναι εφόσον μπει σε ενα ρυθμό το ενυδρειο να κάνουμε τουλαχιςτον μια φορά το μήνα μετρήσεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να μετράς μετά την αλλαγή, αν συσσωρευτούν (που θα συσσωρευτούν κάποια στιγμή αν δεν καταναλώνονται εντελώς) τα νιτρικά, θα τα μετρήσεις κι εσύ κάποια στιγμή πριν την επόμενη αλλαγή στα 25ppm. Επειδή τα ψάρια θα θελαν πολύ πιο κάτω απ αυτό, όταν μετρήσεις 25 κάνε την αλλαγή σου το 50%, αν θεωρήσουμε εντελώς μπακαλίστικα αλλά λογικά αυτό συμβαίνει ότι μετά την αλλαγή θα έχεις 12ppm περίπου, τότε εγώ στη θέση σου θα άφηνα την επόμενη εβδομάδα χωρίς να ρίξω νιτρικά αφού έχουν τα φυτά να καταναλώσουν, στην επόμενη αλλαγή θα μέτραγα πόσο έχω κι ανάλογα θα έπραττα. Κατά πάσα πιθανότητα θα μετρήσεις περίπου στο 5 οπότε ξεκινάς πάλι απ την αρχή με τις δοσολογίες σου κι ούτω καθ εξής. Αυτό προσωπικά κάνω εγώ τηρώντας βέβαια να τονίσω το πρόγραμμα της ΕΙ κι όχι της seachem. Αυτό που έχει σημασία είναι να έχεις μετρήσιμα νιτρικά αλλά όχι πολλά γιατί υπάρχουν και τα ψάρια. Το ποσοστό αλλαγής δεν θα το άλλαζα απ το 50% γιατί πέφτουν κι άλλα λιπάσματα κι επειδή κι αυτά συσσωρεύονται είμαι της άποψης κάθε δύο μήνες να μη πω κάθε μήνα να γίνεται και μία αλλαγή 70% να γίνεται ένα γενικό restart απ όλα τα λιπάσματα που σίγουρα συσσωρεύονται. 

 

 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κωνσταντίνε αν βασιστώ στο Nitrogen για να πιάσω το desired που έχει στο calculator η seachem , θα ψάχνω δάνειο. Δεν συμφέρει καθόλου, το μπουκαλάκι θα τελειώνει αμέσως.

 

Πρέπει να βρω άλλους τρόπους να έχω συνεχώς μετρήσιμα μέσα στην εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Ο άλλος τρόπος είναι να κάνεις αυτό που έχω κάνει εγώ, αγοράζεις απ τη Σωκράτους μισό κιλό νιτρικό κάλιο που έχει δύο ευρώ, μία ζυγαριά ακριβείας που έχει 10 ευρώ, θα χρειαστείς νερό απιονισμένο ή αντίστροφης όσμωσης να φτιάχνεις το διάλυμα, πας στην εφαρμογή http://www.theplantedtank.co.uk/calculator.htm και υπολογίζεις ακριβώς πόσο θα ρίχνεις όπως κάνω εγώ από τότε που τέλειωσε το nitrogen. Με μισό κιλό νιτρικό κάλιο που στοιχίζει δύο ευρώ, θα περάσεις κάτι χρόνια άνετα. Με το nitrogen για να πιάσεις στα 100 λίτρα περίπου 15ppm θες 22ml εβδομαδιαίως, αυτό σημαίνει περίπου 100ml το μήνα άρα βγάζεις περίπου 2,5 μήνες με 10 ευρώ. 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μετρατε και νιτρικα μετα την αλλαγη,τουλαχιστον στην αρχη για να ξερετε ποσα εχετε.

Τα ψαρια παντως δεν εχουν προβλημα ακομα και αν τα νιτρικα πανε πανω απο 30.

Απλα καλο ειναι να μη τα αφηνουμε να φτανουν τοσο και για αλλους λογους.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλο ειναι να μετρατε και νιτρικα μετα την αλλαγη,τουλαχιστον στην αρχη για να ξερετε ποσα εχετε.

Τα ψαρια παντως δεν εχουν προβλημα ακομα και αν τα νιτρικα πανε πανω απο 30.

Απλα καλο ειναι να μη τα αφηνουμε να φτανουν τοσο και για αλλους λογους.

 

Ακριβώς αυτό έκανα, στην αρχή μέτρησα μια δυο φορές και μετά την αλλαγή για να διαπιστώσω τι έκανα μ αυτή και πόσο μειώθηκαν, από τότε επειδή ξέρω πάνω κάτω τι καταναλώνουν τα φυτά μου μετράω μόνο πριν την αλλαγή και μάλιστα πέφτω πάντα μέσα στις προβλέψεις μου. Αυτό που έχω καταλάβει στο δικό μου ενυδρείο είναι ότι σε βάθος χρόνου αυξάνονται επειδή δεν μηδενίζονται εντελώς τα νιτρικά με το 50% αλλαγή, οπότε θέλω περίπου κάθε ενάμιση μήνα μια αλλαγή στο 70% ώστε να κάνει restart. 

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ ας πιάσω εγώ 15-20 και μετά θα ανησυχήσω για τα υπόλοιπα!

 

Χτες 2 ημέρες μετά τις αλλαγές νερού που είχα κάνει για το κυανό και μέτραγα 0-1...

 

Απορώ τι τρώνε τα φυτά και μεγαλώνουν!

 

ΥΓ. Το co2 σταθεροποιήθηκε σε πράσινη ένδειξη στις 45 φισαλίδες. Άλλο και τούτο, 2 εβδομάδες έτρεχε 61-62 στο πράσινο.

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ ας πιάσω εγώ 15-20 και μετά θα ανησυχήσω για τα υπόλοιπα!

 

Χτες 2 ημέρες μετά τις αλλαγές νερού που είχα κάνει για το κυανό και μέτραγα 0-1...

 

Απορώ τι τρώνε τα φυτά και μεγαλώνουν!

 

ΥΓ. Το co2 σταθεροποιήθηκε σε πράσινη ένδειξη στις 45 φισαλίδες. Άλλο και τούτο, 2 εβδομάδες έτρεχε 61-62 στο πράσινο.

 

Εγώ πιο πάνω σου εξήγησα πως μπορείς να πιάσεις τα 15 μακράν πιο οικονομικά έναντι του nitrogen, από κει και πέρα δε νομίζω ότι υπάρχει άλλος τρόπος. Τα γρήγορης ανάπτυξης φυτά και τα επιφανείας και άλλο ένα που είπες ότι έχεις είναι κυριολεκτικά ρουφήχτρες, τα είχα κι εγώ αλλά τα δωσα για τον ίδιο λόγο. 

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εγώ σκέφτομαι να αφήσω τις εγέριες.

 

Είναι μακροπρόθεσμα πιο οικονομικό, άμεσα όμως κοστίζει. Δεν υπάρχει budget για άμεσες αγορές , αντίστροφης όσμωσης κλπ κλπ! Πρέπει να την παλέψω με αυτά που έχω τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ποια αντίστροφη όσμωση βρε, απιονισμένο νερό θα πάρεις απ το σούπερ μάρκετ που έχει 2-3 ευρά, ζυγαριά και σκόνη ούτε 15, ούτε 20 ευρώ για όλα δε θες! Κι αν θες μια που κάθομαι μπορώ να σου δείξω και πως θα τα φτιάχνεις να πάρεις μία ιδέα, δεν είναι τίποτα κι εγώ τα διάβαζα κι έλεγα σιγά μην κάνω τέτοια, τώρα τα γουστάρω τρελλά που παίζω το χημικό χαχαχχχαχααχαχαχχαχα. 

 

Ζυγαριά

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Nα σαι καλά Κωνσταντίνε , θα σου πω αν είναι εντός 2 εβδομάδων για να δω το σύστημα πως θα ανταποκριθεί μέρα με την ημέρα με τις υπάρχουσες παροχές.

 

Και άλλη φορα θα έρχεσαι στις πίτες δεν θα σε ψάχνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Nα σαι καλά Κωνσταντίνε , θα σου πω αν είναι εντός 2 εβδομάδων για να δω το σύστημα πως θα ανταποκριθεί μέρα με την ημέρα με τις υπάρχουσες παροχές.

 

Και άλλη φορα θα έρχεσαι στις πίτες δεν θα σε ψάχνουμε!

 

Χα χα είχα υποσχεθεί έξοδο στο γιο μαζί με τον παππού να δούμε το παιχνίδι κι άμα τάξεις κάτι σε παιδί δεν το παίρνεις πίσω ούτε ο Θεός να κατέβει. 

Ηθελα πολύ να έρθω δε στο κρύβω για να μιλήσω με άνθρωπους από κοντά, δεν πειράζει του χρόνου να μαστε καλά. 

Link to comment
Share on other sites

Χα χα είχα υποσχεθεί έξοδο στο γιο μαζί με τον παππού να δούμε το παιχνίδι κι άμα τάξεις κάτι σε παιδί δεν το παίρνεις πίσω ούτε ο Θεός να κατέβει. 

Ηθελα πολύ να έρθω δε στο κρύβω για να μιλήσω με άνθρωπους από κοντά, δεν πειράζει του χρόνου να μαστε καλά. 

Τουλάχιστον είσαι από αυτούς που χάρηκαν χτες ή όχι;

 

Εγώ όχι.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Χάρηκα με το αποτέλεσμα, απογοητεύτηκα απ την εικόνα και την απόδοση, κατά τ άλλα κακοποίηση, ό,τι χειρότερο έχω δει. 

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον είσαι από αυτούς που χάρηκαν χτες ή όχι;

 

Εγώ όχι.. ;)

Ούτε εγώ χάρηκα, αλλά δεν πειράζει μαθημένοι είμαστε τα τελευταία χρόνια (ειδικά φέτος) :sarcasm: .

Ευτυχώς δεν έκατσα να το δω και ήρθα στην πίτα.

Εσύ που ήσουνα και δεν σε πέτυχα να γνωριστούμε από κοντά;

Link to comment
Share on other sites

Ούτε εγώ χάρηκα, αλλά δεν πειράζει μαθημένοι είμαστε τα τελευταία χρόνια (ειδικά φέτος) :sarcasm: .

Ευτυχώς δεν έκατσα να το δω και ήρθα στην πίτα.

Εσύ που ήσουνα και δεν σε πέτυχα να γνωριστούμε από κοντά;

Περιφερόμουν τριγύρω και εγώ γιατί πρώτη μου χρόνια γνώριζα τα παιδιά από εδώ και από εκεί :) Έτσι λίγο ψηλός με ένα μαύρο δερμάτινο πιο πολύ στο όρθιο την έβγαλα γιατί περιφερόμουν :P. Έφυγα νωρίς δυστυχώς και εγώ γιατί είχα τάξει κάτι.

 

Θα τα πούμε σε επόμενες συγκεντρώσεις όμως :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίθετα είχα αράξει τραπεζάκι γιατί είχα έρθει οικογενειακώς, αλλά όπως λες θα τα πούμε σε επόμενες συγκεντρώσεις :thumbsu:  και από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αντίθετα είχα αράξει τραπεζάκι γιατί είχα έρθει οικογενειακώς, αλλά όπως λες θα τα πούμε σε επόμενες συγκεντρώσεις :thumbsu: και από κοντά.

Οχι απλα ειχες αραξει, ουτε που κουνηθηκες. Χαχαχα

Να ρχεστε παιδια. Περναμε ωραια.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ηρθα αλλα δεν ετυχε να γνωριστουμε.Μονο με τα παιδια που φοραγανε μπλουζακια με το ονομα τους μιλησα.Πρεπει να κανουμε μια αλλη συγκεντρωση νεων μελων-αρχαριων

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια, να ρχεστε στις συγκεντρωσεις και να συστηνεστε.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ηρθα αλλα δεν ετυχε να γνωριστουμε.Μονο με τα παιδια που φοραγανε μπλουζακια με το ονομα τους μιλησα.Πρεπει να κανουμε μια αλλη συγκεντρωση νεων μελων-αρχαριων

Συγκεντρώσεις όπως είδα γίνονται συνέχεια.  Κάπου είδα και το πρόγραμμα.  Οπότε μπορούμε να ξαναβρεθούμε, νέοι - αρχάριοι, παλιοί, όλοι μαζί γενικότερα.

 

Βρε παιδια, να ρχεστε στις συγκεντρωσεις και να συστηνεστε.

Send from the heart of the Amazonas

Πρέπει να προγραμματίσουμε να έρθουμε και σε συγκέντρωση.

Δεν πιστεύω να φέρνεις φωτογραφική μηχανή και στις συγκεντρώσεις;; :D

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ. Ουτε χθες θα την εφερνα αλλα με χωσανε!

Καθε δευτερο Σαββατο ειναι οι συγκεντρωσεις. Αναρταται και σχετικο θεμα συνηθως μια βδομαδα νωριτερα.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ. Ουτε χθες θα την εφερνα αλλα με χωσανε!

 

Ψέμα, από τότε που την αγόρασε, έχει τραβήξει 6.000.000 φωτογραφίες. Είστε όλοι φωτογραφημένοι έστω και αν δεν το ξέρετε. Θα το δείτε τις προσεχείς μέρες. Βέβαια με κάτι καλές που τράβηξε εχθές δεν ξέρω τι θα κάνει. :bigemo_harabe_net-163: :bigemo_harabe_net-163:

 

Πάντως παρόλα αυτά να έρχεστε στις συγκεντρώσεις γιατί δεν υπάρχει η φασαρία που υπήρχε εχθές,  και έτσι μπορούμε και τα λέμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Χθες τραβηξα γυρω στις 600!!!!!! Χαχαχαχααχα! Σιγουρα ειστε ολοι σε μια φωτο!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...