Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Δεν γραφει καλο,πολυ καλο,γραφει λιγο,μετριο,πολυ και παρα πολυ.

Καμια σχεση με καλο που γραφετε...

Λιγο-κατω απο 0,5 βατ ανα λιτρο

Μετριο-0,5 βατ ανα λιτρο

Πολυ- 0,7-0,8 βατ ανα λιτρο

Παρα πολυ 1 βατ ανα λιτρο και πανω.

Μπερδεύτηκα με τον φίλο που έγραφε "καλός" και δεν ανέτρεξα να θυμηθώ πως το γράφει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά sorry εγώ μπερδεύτηκα.

οσο αυξάνουμε φως αυξάνουμε co2 και λιπάσματα;

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Ναι παιδιά sorry εγώ μπερδεύτηκα.

οσο αυξάνουμε φως αυξάνουμε co2 και λιπάσματα;

 

Εννοειται αυτο.

Οσο αυξανεις το φως,τοσο πιο πολυ αυξανεται και η ζητηση σε θρεπτικα και co2.

Ολα ειναι αλυσιδα

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ολοι οι νεοι στα φυτεμενα οπως και εγω εχουμε μπερδευτει με το φως γιατι ολοι εχουμε ξεκινησει με καποια ευκολα φυτα και θελουμε να βαλουμε και καποια δυσκολοτερα που ειναι πιο ομορφα και αλλα χρωματα.Η ερωτηση για το φως που πρεπει να απαντηθει ειναι,μπορει ενα ενυδρειο να περιεχει φυτα με διαφορετικες απαιτησεις σε φως,σε,λιπασμα και σε αναπτυξη ή πρεπει να διαλεξουμε μονο ευκολα ή μονο μετρια ή μονο δυσκολα και να εχουμε το καταλληλο φωτισμο? Αν εχουμε πολυ φωτισμο για 2-3 φυτα δυσκολα θα παθουν τιποτα τα ευκολα?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ολοι οι νεοι στα φυτεμενα οπως και εγω εχουμε μπερδευτει με το φως γιατι ολοι εχουμε ξεκινησει με καποια ευκολα φυτα και θελουμε να βαλουμε και καποια δυσκολοτερα που ειναι πιο ομορφα και αλλα χρωματα.Η ερωτηση για το φως που πρεπει να απαντηθει ειναι,μπορει ενα ενυδρειο να περιεχει φυτα με διαφορετικες απαιτησεις σε φως,σε,λιπασμα και σε αναπτυξη ή πρεπει να διαλεξουμε μονο ευκολα ή μονο μετρια ή μονο δυσκολα και να εχουμε το καταλληλο φωτισμο? Αν εχουμε πολυ φωτισμο για 2-3 φυτα δυσκολα θα παθουν τιποτα τα ευκολα?

Κοσμά, όπως τα λες είναι.  Αυτούς τους προβληματισμούς έχω, από την άλλη τίθεται και το θέμα των αναγκών του κάθε ψαριού και περιπλέκονται και άλλο τα πράγματα.  Το φυτό θέλει πολύ φως αλλά από την άλλη το ψάρι λίγο.  Αυτός είναι και ο λόγος που το ψάχνω πολύ πριν προχωρήσω σε αλλαγές - βελτιώσεις στο ενυδρείο μου, γιατί αντί να βελτιωθούν μπορεί να χειροτερέψουν τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι τι αρεσει στον καθενα.Το aquascape του ενυδρειου δεν μπορεις να το αλλαζεις συνεχεια.Θα το κανεις οπως σου αρεσει στο ματι και θα διαλεξεις μια ψαροσυνθεση που ταιριαζει.Δεν μπορεις να εχεις φουλ φυτεμενο με χρυσοψαρα π.χ. Τωρα αν θελεις καποιο ψαρι ντε και καλα πρεπει να στησεις το ενυδρειο συμφωνα με τις απαιτησεις του.Για μενα επειδη ειναι ενα χομπυ που μας αρεσει να ασχολουμαστε και να θαυμαζουμε παιζει σημαντικο ρολο το οπτικο σαν πρωτη επιλογη και συμφωνα με αυτο τα ψαρια που ταιριαζουν

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω πως ολοι οι νεοι στα φυτεμενα οπως και εγω εχουμε μπερδευτει με το φως γιατι ολοι εχουμε ξεκινησει με καποια ευκολα φυτα και θελουμε να βαλουμε και καποια δυσκολοτερα που ειναι πιο ομορφα και αλλα χρωματα.Η ερωτηση για το φως που πρεπει να απαντηθει ειναι,μπορει ενα ενυδρειο να περιεχει φυτα με διαφορετικες απαιτησεις σε φως,σε,λιπασμα και σε αναπτυξη ή πρεπει να διαλεξουμε μονο ευκολα ή μονο μετρια ή μονο δυσκολα και να εχουμε το καταλληλο φωτισμο? Αν εχουμε πολυ φωτισμο για 2-3 φυτα δυσκολα θα παθουν τιποτα τα ευκολα?

 

Παιδια,τα πραγματα ειναι πολυ απλα.

Εννοειται πως μπορεις να εχεις διαφορων δυσκολιων φυτα και ευκολα και μετρια και δυσκολα.

Οταν εχεις ευκολα και δυσκολα,δινεις τοσο φως οσο χρειαζονται τα δυσκολα.Τα ευκολα δεν θα παθουν τιποτα αν εχουν πολυ φως,ισα ισα θα τα πανε καλυτερα.

Τα λιπασματα δεν παιζουν ρολο με το ποσο δυσκολα φυτα εχεις,αλλα με το ποσο φυτομαζα εχεις και αναλογα με καποια φυτα που εχεις,πχ το μικροσορουμ θελει πολυ καλιο,καποια αλλα θελουν πιο πολυ σιδηρο.

Οπωτε,οταν εχεις δυσκολα η μετρια φυτα μαζι με ευκολα,υπολογιζεις φως για τα δυσκολα η τα μετρια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια,τα πραγματα ειναι πολυ απλα.

Εννοειται πως μπορεις να εχεις διαφορων δυσκολιων φυτα και ευκολα και μετρια και δυσκολα.

Οταν εχεις ευκολα και δυσκολα,δινεις τοσο φως οσο χρειαζονται τα δυσκολα.Τα ευκολα δεν θα παθουν τιποτα αν εχουν πολυ φως,ισα ισα θα τα πανε καλυτερα.

Τα λιπασματα δεν παιζουν ρολο με το ποσο δυσκολα φυτα εχεις,αλλα με το ποσο φυτομαζα εχεις και αναλογα με καποια φυτα που εχεις,πχ το μικροσορουμ θελει πολυ καλιο,καποια αλλα θελουν πιο πολυ σιδηρο.

Οπωτε,οταν εχεις δυσκολα η μετρια φυτα μαζι με ευκολα,υπολογιζεις φως για τα δυσκολα η τα μετρια.

Πάνω σε αυτό να πω πως όταν αύξησα κατακόρυφα τον φωτισμό τα φυτά τρελάθηκαν με αποτέλεσμα ακατάπαυστη φωτοσύνθεση και εμένα να κλαδεύω συγκεκριμένο φυτό (εγκέρια) ανά 3ημερό.

 

Παρ'όλα αυτά ήρθε και η άλγη ήρθε και το κυανό λογικά αποτέλεσμα νιτρικών.

 

Τώρα προσωπικά τρέχω τις 2 λάμπες μαζί 6 ώρες και τις 3 μόνο για 2 ώρες, σύνολο 8.

 

Αυτό που παρατηρώ και δεν ξέρω γιατί, είναι ότι τα φυτά ξεκινάνε το pearling αφού μπει η 3η λάμπα (η Led). Σίγουρα και πριν αναπτύσσονται αλλά δεν κάνουν.

 

Επίσης, θέλω να ρωτήσω κάτι. Επειδή θέλω να κάνω κάποιες αλλαγές μέσα. Θα χρειαστεί να μετακινήσω ταμπλέτες υποστρώματος. Υπάρχει πρόβλημα αν την τραβήξω και την μεταφέρω αλλού; Και κάτι ακόμα που δεν μου το είπατε και δεν ξέρω. Η ανούμπια που έχω βάλει φωτό ανθίζει;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτήσω. Επειδή αλλάζω την ρίζα μου μέσα. 

 

Την ανούμπια την πήρα από εκεί που την είχα δεμένη και την έχω σφηνώσει εκεί που την βλέπετε τώρα. Και σφηνωμένη κομπλέ δεν είναι;

post-61846-0-39548600-1456510684_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ πολύ. Δεν μπορώ να την δέσω εκεί και να έχω και γωνία θέασης προς τα εμένα είναι λίγο περίεργο.

 

Εν τω μεταξύ την λυπήθηκα , 2 ρίζες της είχαν αγκαλιάσει το πρoηγούμενο ξύλο :)

 

Tην moss που βλέπεις αντιθέτως την έχω δέσει με 7-8 περάσματα.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Τελικά δεν άντεξα το χτύπησα το eleocharis το mondevisi, μαζί με μία Ludwigia perrenis.

 

Το eleocharis το συγκεκριμένο έχει μακριά ρίζα δεν είχα κανένα πρόβλημα στην φύτεψη του. Είναι τόσο λεπτό που παρ'όλο που φτάνει 50 cm δεν κρύβει το φως όπως άλλα ψηλά φυτά.

 

Η ludwigia perrenis είναι ότι καλύτερο έχω βάλει ποτέ στο ενυδρείο από πλευράς φυτέματος. Έχει πολύ δυνατό κορμό δεν την κουνάει τίποτα παρόλο που φυτεύω σε ψιλόκκοκη άμμο. Από αποχρώσεις πανέμορφη.

 

Θα κάνω update τις επόμενες ημέρες να σας δείξω τη δουλειά που έχω κάνει.

 

 

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι περίεργο. Το dropchecker έβγαλε πολύ co2 στο νερό χωρίς να αλλάξω τις φισαλίδες ενώ ήταν πράσινη ένδειξη. Αυτό μπορεί να συμβεί;

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω. Ρίχνω το co2 επίτηδες και η ένδειξη δεν αλλάζει. Παραμένει να δείχνει υψηλή συγκέντρωση στο νερό. Υπάρχει περίπτωση οι μεταφυτέψεις που γίνανε από χτες να επηρέασαν τα φυτά στην πρόσληψη του co2;

 

Έτρεχα με 60 φισαλίδες ανά λεπτό για πολλές μέρες με κανονικά πράσινη ένδειξη. Άλλαξε ξαφνικά η ένδειξη σε κίτρινη (κακή δηλαδή) και παρ'όλο που μείωσα κιόλας δεν αλλάζει. 

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια ώρα που το κοίταξες, λογικό είναι να μην έχει αλλάξει τίποτα. Έλεγξέ το όταν ανάβουν τα φώτα που τραβάνε διοξείδιο τα φυτά.

Link to comment
Share on other sites

Τέτοια ώρα που το κοίταξες, λογικό είναι να μην έχει αλλάξει τίποτα. Έλεγξέ το όταν ανάβουν τα φώτα που τραβάνε διοξείδιο τα φυτά.

Το είχα ελέγξει και με φώτα ανοιχτά. Κάτι άλλο πρέπει να συμβαίνει. Τώρα αλλάξα τη θέση στο dropchecker μήπως και.. Δύσκολο να παίζει ρόλο αλλά δεν ξέρω μήπως επειδή είναι πάνω από τον διαχυτή επηρεάζεται και διαβάζει λάθος. Θα δείξει!

Link to comment
Share on other sites

Eντάξει δεν άλλαξε κάτι από την μετακίνηση του μέσα σε κάποιες ώρες. Θέλει λίγο διευρεύνηση το πράγμα.

 

Θέλω επίσης να ρωτήσω κάτι για το πρόγραμμα λιπασμάτων. Επειδή το έχω πάρει ζεστά με τα φυτά και θέλω να ακολουθήσω ένα σωστό πρόγραμμα , έχω πάρει όλο το Kit της seachem , κάλιο, nitrogen, iron κλπ κλπ!

Στο site τους προτείνουν 1 πρόγραμμα και λένε ας πούμε day 1 αυτά και αυτά, day 2... και πάει παρακάτω.

Γενικά τα εμπιστεύομαστε αυτά τα προγράμματα; Mήπως μειώνουμε τις δόσεις που προτείνει;

 

Δεν ξέρω είχα και αυτό το κυανοβακτήριο που απαλλάχτηκα μετά την συσκότιση και δεν θέλω να αποκτήσω ξανά πρόβλημα αντί να κάνω καλό στο οικοσύστημα ;)

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν λύθηκε το μυστήριο με το co2. Ο SOTIRIS είχε δίκιο. Μου είπε στην κοπή της πίτας να ελέχξώ μήπως η KH έχει πέσει. Πράγματι έχει πέσει και σε συνάρτηση με το Ph ο πίνακας δείχνει 31 ppm co2. Οπότε το dropchecker δεν έδειχνε ότι να ναι, ούτε έφταιγε η θέση του ή κάτι άλλο.

Τώρα πως άλλαξε η kh ενώ τόσες μέρες έτρεχε σταθερά δεν το ξέρω. Εγώ μείωσα αισθητά τις φυσαλίδες από 61-62 που ήταν στις 45 να πιάσω πάλι την πράσινη ένδειξη και να ανέβω σταδιακά.  

 

Κατά τα άλλα επειδή μέτρησα τα πάντα, το ενυδρείο χαίρει άκρας υγείας με το μόνο πρόβλημα μου λόγω φυτών να είναι τα νο3 που μετράω 0-1... Τι και αν ρίχνω nitrogen τι και αν ταϊζω περισσότερο, τίποτα. Δεν λένε να ανέβουν ή όταν ανεβαίνουν καταναλώνονται τόσο άμεσα που δεν διαβάζω τίποτα στο τεστ.

Θα έλεγα πως φταίνε οι εγκέριες αλλά μπορεί 1 ματσάκι με 4 εγκέριες να ρουφάει όλα τα νο3 μπαμ μπαμ;

 

Πρέπει να βρω έναν τρόπο να τα ανεβάσω λίγο και να είναι μετρήσιμα κατά την διάρκεια της εβδομάδας στο 5-10.. Θα το ψάξω...

Link to comment
Share on other sites

Αμα ρίχνεις nitrogen σύμφωνα με το πρόγραμμα της seachem ρίχνεις το πολύ 2ppm ΝΟ3 δηλαδή τίποτα! 1,5ml στα 100 λίτρα ανεβάζει κατά 1ppm, αν μέτρησες πριν την αλλαγή του νερού 0 τότε θα πρέπει να ανεβάσεις τη δόση, εγώ για παράδειγμα ρίχνω 18ml nitrogen συνολικά την εβδομάδα στα 100 λίτρα και μετράω 10-15ppm που θεωρώ ιδανικό για φυτά και ψάρια, εσύ αν ρίχνεις δύο φορές την εβδομάδα όπως προτείνει η seachem θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από 5ml κάθε φορά και αν μετρήσεις τουλάχιστον 10 στο τέλος πριν την αλλαγή μείνε σ αυτή τη δοσολογία, αν πάλι μετρήσεις λιγότερο ανέβα στα 7mlx2, βασικά εσύ θα το ψάξεις μετρώντας και προσαρμόζοντας τη δόση μέχρι να βρεις μία σταθερή. Θα σου πουν κι οι πιο έμπειροι πάνω σ αυτό, εγώ πάντως έτσι προσάρμοσα το ΝΟ3 στο ενυδρείο μου.

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Αμα ρίχνεις nitrogen σύμφωνα με το πρόγραμμα της seachem ρίχνεις το πολύ 2ppm ΝΟ3 δηλαδή τίποτα! 1,5ml στα 100 λίτρα ανεβάζει κατά 1ppm, αν μέτρησες πριν την αλλαγή του νερού 0 τότε θα πρέπει να ανεβάσεις τη δόση, εγώ για παράδειγμα ρίχνω 18ml nitrogen συνολικά την εβδομάδα και μετράω 10-15ppm που θεωρώ ιδανικό για φυτά και ψάρια, εσύ αν ρίχνεις δύο φορές την εβδομάδα όπως προτείνει η seachem θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις από 5ml κάθε φορά και αν μετρήσεις τουλάχιστον 10 στο τέλος πριν την αλλαγή μείνε σ αυτή τη δοσολογία, αν πάλι μετρήσεις λιγότερο ανέβα στα 7mlx2, βασικά εσύ θα το ψάξεις μετρώντας και προσαρμόζοντας τη δόση μέχρι να βρεις μία σταθερή. Θα σου πουν κι οι πιο έμπειροι πάνω σ αυτό, εγώ πάντως έτσι προσάρμοσα το ΝΟ3 στο ενυδρείο μου.

Κώστα τα νιτρικά θα πρέπει να είναι γύρω στο 10 όταν μετράμε;  Εγώ στη χθεσινή μέτρηση μου φάνηκε ότι είχα ξεπεράσει το 10, γύρω στο 15 το είδα.  Να μειώσω λίγο την ποσότητα nitrogen που ρίχνω και να το παρακολουθώ αντίστοιχα κάθε εβδομάδα;

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Εγω 2 βδομαδες τωρα ακολουθω το προγραμμα sachem πιστα σχεδον (προς το λιγοτερο) και τα νιτρικα μου 2 φορες ηταν 10.Μαλλον παιζουν πολλα ρολο,το ειδος των φυτων,ο συνδιασμος τους.Εγω προτεινω ξεκινημα με λιγα βλεπεις και σιγα σιγα ανεβαζεις

Link to comment
Share on other sites

Ρίχνε και μέτρα! Καμία seachem δεν μπορεί να σου πει πως θα συμπεριφερθεί το δικό σου ενυδρείο. Ρίχνε μέχρι να δεις ότι μένουν μετρήσιμα νιτρικά (τουλάχιστον 5) μέχρι την επαύριο.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Μάκη πιστεύω ότι απλά πρέπει να είναι μετρήσιμα που σημαίνει ότι τα φυτά έχουν τροφή και δεν πεινάνε. Η ΕΙ λέει για 15-30 αλλά η φιλοσοφία αυτής της λίπανσης αν έχω καταλάβει καλά είναι ρίχνουμε παραπάνω και με το 50% αλλαγής του νερού βγάζουμε ό,τι έχει συσσωρευτεί. Βέβαια με το 50% δεν βγάζεις το 100% των λιπασμάτων γι αυτό πρέπει να μετράμε και ανάλογα να προσαρμόζουμε τις δόσεις μας. Για παράδειγμα ξεκινώντας κι εγώ με το ίδιο πρόβλημα δηλαδή με 0 νιτρικά κι αφού με βοήθησε ο nicpapa με τις δοσολογίες της seachem όσον αφορά τι βάζω με το nitrogen, ξεκίνησα με 24ml εβδομαδιαίως, όμως εκεί που κάθε βδομάδα μετρούσα κάπου στα 15ppm μετά από 1,5 μήνα μέτρησα 25, αυτό έγινε πιστεύω γιατί με το 50% αλλαγής νερού αν είχα μέσα 10ppm, μετά την αλλαγή είχα 5ppm, ξεκινώντας την καινούρια εβδομάδα εκεί που πρόσθετα 15ppm μαζί με τα 5 που είχαν μείνει έγιναν 20 κι ούτω καθεξής την επόμενη έγιναν 25. Αρα τι έκανα, μείωσα τη δόση στα 18ml, μετράω πάντα τα νιτρικά την Κυριακή λίγο πριν την αλλαγή γιατί πάντα θα σύσσωρεύονται λιπάσματα κι αν δω μετά από αλλαγή ότι έχω μέσα 5ppm ΝΟ3 απλά θα παραλείψω την πρώτη δόση, βασικά θέλει λίγο προσαρμογή ώστε να μη ξεφύγουμε και ταλαιπωρήσουμε τα ψάρια. 

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μετράς πριν και αμέσως μετά την αλλαγή;

Εγώ μετράω μόνο πριν.  Θα πρέπει να μετράω και αμέσως μετά την αλλαγή;

Πάντως αν έχω 10-15 είναι οκ αν κατάλαβα καλά;

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...