Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Μηπως ειναι το ιδιο φυτο που λεμε?

Την vivipara την ειχα και την εχω. :)

Οταν φτανει στην επιφανει μιας και το ειδες απο κοντα , φτιαχνει καινουρια φυτα?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν κάνει λουλουδάκια. Νομίζω το έχω δει αυτό το αντίστοιχο που λες που κάνει λουλουδάκια.

 

Αυτό είναι έτσι 

 

https://www.google.gr/search?q=Eleocharis+sp.+%22montevidensis%22&rlz=1C1AVNG_enGR655GR655&espv=2&biw=2133&bih=1087&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwiQ6oKv947LAhUCtxoKHWBgDScQ_AUIBigB&dpr=0.9#imgrc=aHyv_FsCWETFxM%3A

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει λουλουδια ρε αυτο που σου λεω  ,αλλα πεταει καινουρια φυτα οσο μεγαλωνει.

Δες εικονες στο goolge, μοιαζουν πολυ αν δεν ειναι τα ιδια. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει λουλουδια ρε αυτο που σου λεω  ,αλλα πεταει καινουρια φυτα οσο μεγαλωνει.

Δες εικονες στο goolge, μοιαζουν πολυ αν δεν ειναι τα ιδια. 

Το είδα πολύ ωραίο και αυτό! Σχεδόν ίδιο με την ιδιομορφία του!

 

Πολύ μου αρέσουν αυτά τα φυτά. Ειδικά όταν αγγίξουν επιφάνεια δημιουργούν πολύ ωραία ατμόσφαιρα.

 

Επειδή θα κάνω αλλαγές και συνέχεια κάνω μέχρι να βρω αυτό που με ικανοποιεί λέω να το δοκιμάσω!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ολα τα αυγα τα εχει κανει πανω στο ξυλο κτλπ πουθενα στο τζαμι, και εκει να τα αφησει τα αφερεις ευκολα με μια τηλεκαρτα :)

 

 

Mε έχουνε αγχώσει  κάποιοι κάποιοι πως αν πέσω σε θυληκό θα γεμίσω αυγά που δεν ξεκολάνε!

Εγώ που έχω ένα τέτοιο σαλιγκάρι έχει γεμίσει αυγά στο φίλτρο, στο θερμοστάτη, στο τζάμι και στο ξύλο και βγαίνουν πολύ δύσκολα, ειδικά στο ξύλο δεν μπόρεσα να τα βγάλω.  Θα δοκιμάσω το κόλπο με την τηλεκάρτα.  Αφού μερικές φορές μου έρχεται να το γυρίσω πίσω και να βρω άλλα σαλιγκάρια να βάλω όπως κανένα ramshorn.  Απλά αυτά νομίζω πολλαπλασιάζονται και μπορεί να γεμίσω ενώ το zebra όχι, μόνο γεννάει αυγά.

Link to comment
Share on other sites

Έχω προγραμματισμένη διακοπή ΔΕΗ από σήμερα το πρωί 7.30 έως τη 13.00 το μεσημέρι. Παίζει θέμα; Να κάνω κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά άσχετο αλλά αυτό που συμβαίνει δεν ξέρω πως να το εξηγήσω.

 

Βγάζω τώρα που μιλάμε το ενυδρείο από την συσκότιση και παρατηρώ κάτι που πραγματικά δεν μπορώ να το καταλάβω.

 

Η μπακόπα έχει ψηλώσει απίστευτα πολύ και κοιτάξτε και την ανούμπια στη 2η φωτό. Το ενυδρείο είναι σε συσκότιση από την Κυριακή. Συγγνώμη για τις κακές φωτό αλλά είναι με φλασ χωρίς φως ενυδρείου.

 

Τι έγινε εδώ;;; Τα παιξα όταν το δα.

post-61846-0-14397100-1456356714_thumb.jpg

post-61846-0-55277400-1456356724_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το κυανοβακτήριο εξαφανίστηκε τουλάχιστον από την άμμο. Στην Moss δεν μπορώ να διακρίνω αλλά το πολύ πολύ της δίνω πόδι και ησυχάζω.

 

Θα κάνω άλλη 1 αλλαγή νερού αύριο.

 

Με τον φωτισμό μου λέω να ξεκινήσω ήπια με τις 2 λάμπες και μόνο για κανένα δίωρο να τρέξω και τις 3 μαζί για τις πρώτες ημέρες και να αυξήσω σταδιακά.

Το co2 θα το βάλω στις 60 φισαλίδες όσο το είχα αύριο αφού τελειώσει μία προγραμματισμένη διακοπή ρεύματος που έχω.

 

Καμμία άλλη συμβουλή για το μέλλον;

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγη νερου θα κανεις αμεσως αφου το ξεσκεπασεις,οχι αυριο.

Τα βηματα που σου εδωσα ηταν σαφεις.

Link to comment
Share on other sites

Εννοούσα ότι θα κανω άλλη μια αλλαγη νερου.

Αλλαγη μεγάλη νερου εκανα με το που το ξεσκέπασα.

Link to comment
Share on other sites

Σε κάτι αναφορές του Nicpapa είδα πως ουσιαστικά μεγάλωνε γρασιδάκια με 0,6 φωτισμό και είχε σχολιάσει πως αυτό κατά κάποιον τρόπο καταρρίπτει το μύθο περί w/l. 

 

Αυτό πως αιτιολογείται;

Link to comment
Share on other sites

Σε κάτι αναφορές του Nicpapa είδα πως ουσιαστικά μεγάλωνε γρασιδάκια με 0,6 φωτισμό και είχε σχολιάσει πως αυτό κατά κάποιον τρόπο καταρρίπτει το μύθο περί w/l. 

 

Αυτό πως αιτιολογείται;

 

Αιτιολογειται οτι το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο οπως και το καθε γρασιδι.

Εσυ γρασιδι δυσκολα μπορεις να βαλεις.

α) Λογω της αμμου που ειναι πολυ φρεσκια

β) Τα ψαρια σου σκαβουν και δεν θα προλαβει να πιασει το γρασιδι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν με ενδιαφέρει εμένα να βάλω γρασίδι λόγω των παραπάνω λόγων. Απλά ρωταώ για να μάθω πως αυτό γίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Christmas moss ή Java moss ; 

 

Επίσης με ενδιαφέρει το Microsorum pteropus και η hygrophila polysperma rosanervig. Έχετε καμμία γνώμη πάνω σε αυτά;

 

Link to comment
Share on other sites

Christmas moss ή Java moss ; 

 

Επίσης με ενδιαφέρει το Microsorum pteropus και η hygrophila polysperma rosanervig. Έχετε καμμία γνώμη πάνω σε αυτά;

 

http://www.aquazone.gr/forums/topic/89921-%CF%80%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%AF%CE%BB-%CF%86%CF%85%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CE%B1%CE%BB%CF%86%CE%B1%CE%B2%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC/

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε καλό και πολύ καλό φωτισμό σε ένα φυτό ποσά w/l εννοούμε;
Link to comment
Share on other sites

Kωσταντίνε δεν ψάχνω τα προφίλ των φυτών.

 

Τα προφίλ των φυτών είναι μια χαρά περασμένα μέσα και τα συμβουλεύομαι συνεχώς.

 

Ψιλή κουβεντούλα κάνω τώρα σχετικά με απόψεις πάνω σε αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέμε καλό και πολύ καλό φωτισμό σε ένα φυτό ποσά w/l εννοούμε;

Πολύ υψηλό και όχι καλό γιατί διαφέρει φωτισμό έχεις κοντά στο w ανά λίτρο.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ υψηλό και όχι καλό γιατί διαφέρει φωτισμό έχεις κοντά στο w ανά λίτρο.

Ρωτάω γιατί στο προφίλ των φυτών αναφέρει καλό, πολύ καλό κλπ
Link to comment
Share on other sites

Ρωτάω γιατί στο προφίλ των φυτών αναφέρει καλό, πολύ καλό κλπ

Για εμένα προσωπικά είναι αστοχία να συγκρίνουμε τη λέξη "καλό" με "υψηλό". Και αυτό επειδή μπορεί κάποιος να έχει πολύ ή πάρα πολύ υψηλό φωτισμό στα νούμερα αλλά ο φωτισμός να είναι κακός ή πάρα πολύ κακός για την ανάπτυξη των φυτών , τις συνέπειες με άλγες κλπ.

 

Επειδή είδα το ποστ σου στο section ενυδρεία μελών. Θα σου έλεγα ο φωτισμός που θα επιλέξεις να συμβαδίζει με τις επιλογές σου σε φυτά. 

 

Αν έχεις φυτά μεγαλύτερων απαιτήσεων και γρηγορότερης ανάπτυξης τότε το να ανεβάσεις τον φωτισμό αξίζει και θα δεις διαφορά.

 

Σε αντίθετη περίπτωση θα δεις άλγες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γραφει καλο,πολυ καλο,γραφει λιγο,μετριο,πολυ και παρα πολυ.

Καμια σχεση με καλο που γραφετε...

Λιγο-κατω απο 0,5 βατ ανα λιτρο

Μετριο-0,5 βατ ανα λιτρο

Πολυ- 0,7-0,8 βατ ανα λιτρο

Παρα πολυ 1 βατ ανα λιτρο και πανω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κοιτά απο φυτά έχω Γρήγορης ανάπτυξης όπως sessiliflora, hydrophila polysperma, pistia stratiotes(αυτά τα λιγόστεψαν για να μην κάνουν σκιά)

Επίσης έχω leucocephala, bacopa, valisneria, Anubis nana.

Τελευταία πρόσθεσα δυο ludwigia και μια rotala rotundifolia, τα οποία μου είπαν θέλουν αρκετό φως, όποτε έχω προβληματιστεί και σε σχέση με το προφίλ που βλέπω στα φυτά με τις έννοιες που ανέφερα και πριν μέτριο, καλό, πολύ καλό κλπ. Μάλλον έχει να κάνει με τα w σε συνδυασμό με τα Κέλβιν; Τι θα ήταν το καλύτερο για το ενυδρείο μου και τα φυτά μου; Και έν τέλει και για τα ψάρια μου, μην τα ξεχνάμε και αυτά.

Έγινε επεξεργασία - avraamp
Link to comment
Share on other sites

Δεν γραφει καλο,πολυ καλο,γραφει λιγο,μετριο,πολυ και παρα πολυ.

Καμια σχεση με καλο που γραφετε...

Λιγο-κατω απο 0,5 βατ ανα λιτρο

Μετριο-0,5 βατ ανα λιτρο

Πολυ- 0,7-0,8 βατ ανα λιτρο

Παρα πολυ 1 βατ ανα λιτρο και πανω.

Οκ έχεις δίκιο, άρα ασχολούμαστε μόνο με w και Κέλβιν παίζουμε συνδυασμό 4500 και 6500;
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια,γιατι μπερδευεται τα βατ με τα κελβιν?

Τα προφιλ το λενε καθαρα τι θελει το καθε φυτο.

Καποια θελου απο μετριο εως υψιλο,καποια απο υψηλο ως πολυ υψηλο!

Οσο πιο πολυ φως τους δωσεις τοσο το καλυτερο,δεν θα παθουν κατι αν τους δωσεις περισσοτερο φως απ οσο θελουν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...