Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

εχω δει περιπτωσεις κυανου σε 4 διαφορετικα ενυδρεια, το ενα δικο μου τα αλλα 3 φιλων μου. Η πιο δυσκολη περιπτωση ηταν η δικη μου που κυριολεκτικα ειχε γεμισει ολος ο βυθος που ηταν αμμος. Με σκουπα βυθου το καθαρισα και με αλλαγες νερου πολλες δεν ξαναεμφανιστηκε.

 

Στις αλλες 3 περιπτωσεις υπηρχε μικρη ποσοτητα κυανου σε Moss οπως σε σενα ή σε σημεια του βυθου, το τραβαγαν και αυτοι οσο μπορουσαν χωρις να ασχοληθουν ιδιαιτερα μια δυο τρεις φορες καποια στιγμη καθαριζε. Ουτε φιλτρα καθαριζαν ουτε κατι το ιδιαιτερο. Δε ξερω αν οι συμβουλες που δινεται ειναι δικια σας εμπειρεια πραγματικη ή απλα ανακλυκλωνετε οτι εχετε ακουσει. Δεν προτρεπω κανεναν απο τη στιγμη που εμφανισε καποιο προβλημα πχ κυανο με το ενυδρειο του να το αφησει στην τυχη απλα του λεω οτι θα φυγει και δε χρειαζεται κατι το ιδιαιτερο ουτε σπορια να καταστρεψει στα φιλτρα ουτε τιποτα αλλο υπερβολικο. Το θεμα ειναι ο φιλος μας να μην εχει θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω συμφωνώ μαζι σου στο θέμα αφήνω στην τύχη και το λεω και προς τον φίλο hms που ξερω πως καλοπροαίρετα το λέει.

Τέλος πάντων, θα σας γράψω αργότερα τι θα κανω τελικά.

Επειδή εχω σπαστει λιγο αυτο το διάστημα ειμαι επιρρεπής στο να πω ξεστηνω κανω κατι άλλο κλπ.

Θα κανω όμως την προσπάθεια μου και βλέπουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ok θα πάρω την θεραπεία από το φαρμακείο μπας και το σώσω.

Μη βιαστείς, αφού λέει ο rastafarian ότι το χει καταφέρει με συσκότιση κάνε ακριβώς ό,τι σου πει πριν χρησιμοποιήσεις φάρμακο, εγώ δεν είχα μικρά μέσα, αν και τότε δεν πιάσει τότε πας στην ερυθρομυκήνη. 

Link to comment
Share on other sites

εχω δει περιπτωσεις κυανου σε 4 διαφορετικα ενυδρεια, το ενα δικο μου τα αλλα 3 φιλων μου. Η πιο δυσκολη περιπτωση ηταν η δικη μου που κυριολεκτικα ειχε γεμισει ολος ο βυθος που ηταν αμμος. Με σκουπα βυθου το καθαρισα και με αλλαγες νερου πολλες δεν ξαναεμφανιστηκε.

 

Στις αλλες 3 περιπτωσεις υπηρχε μικρη ποσοτητα κυανου σε Moss οπως σε σενα ή σε σημεια του βυθου, το τραβαγαν και αυτοι οσο μπορουσαν χωρις να ασχοληθουν ιδιαιτερα μια δυο τρεις φορες καποια στιγμη καθαριζε. Ουτε φιλτρα καθαριζαν ουτε κατι το ιδιαιτερο. Δε ξερω αν οι συμβουλες που δινεται ειναι δικια σας εμπειρεια πραγματικη ή απλα ανακλυκλωνετε οτι εχετε ακουσει. Δεν προτρεπω κανεναν απο τη στιγμη που εμφανισε καποιο προβλημα πχ κυανο με το ενυδρειο του να το αφησει στην τυχη απλα του λεω οτι θα φυγει και δε χρειαζεται κατι το ιδιαιτερο ουτε σπορια να καταστρεψει στα φιλτρα ουτε τιποτα αλλο υπερβολικο. Το θεμα ειναι ο φιλος μας να μην εχει θεμα.

 

Λες να μην ειχα ποτε κυανο?

Λες να εχω απλα δαβασει και να γραφω οτι ναναι?

Εσυ εγραψες τιποτα οτι ρωτησε τι πρεπει να κανει,το οποιο σημαινει να το αφησει στην τυχη του.

Σε παρακαλω τωρα μη τα αλλαζεις, ακομα και με τον φωτισμο ειδες οτι εισουν λαθος και ακομα περιμενω αυτο το ποστ που ειπες οτι θα εβαζες...

Απο τα ενυδρεια μου,τα δικα μου και οχι φιλων μου,εχει περασει πανω απο 3-4 φορες,ακομα και στο Αφρικανικο μεχρι πριν λιγους μηνες,πριν το ξεστησω, κυανο ειχα.μη λες λοιπον οτι δεν γραφουμε οτι γραφουμε απο την εμπειρια μας.

Επισης,δεν θα ειχαμε κατσει να σπασουμε τα δαχτυλα μας για να γραφτουν αρθρα με τροπους αντιμετοπισης και αιτιες αν δεν υπαρχει αναγκη και προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Οδηγάω και δεν μπορω να απαντήσω σε όλο αυτο hms χαχα θα σας γράψω μετά.

Σας ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

Μη βιαστείς, αφού λέει ο rastafarian ότι το χει καταφέρει με συσκότιση κάνε ακριβώς ό,τι σου πει πριν χρησιμοποιήσεις φάρμακο, εγώ δεν είχα μικρά μέσα, αν και τότε δεν πιάσει τότε πας στην ερυθρομυκήνη. 

 

Κωστα,δεν λεω οτι θα πετυχει 100% η συσκοτιση.

Σε μενα ειχε πετυχει αλλα διορθωσα και οτι ηταν λαθος για να μη ξαναβγει.

Στο Αφρικανικο πχ,δεν καταφερα να το σκοτωσω με συσκοτιση και 2 φορες που το δοκιμασα σ αυτο το ενυδρειο,μετα ξαναβγηκε.Δεν ασχοληθικα μαζι του ομως παλι γιατι ειχα σκοπο να ξεστησω το ενυδρειο.

Σε αλλους πετυχενει, σε αλλους οχι. Ειναι αναλογα και το κυανο,γιατι δεν ειναι μονο ενα,οπως και απο την εκταση που εχει παρει στο ενυδρειο.

Απλα,η συσκοτιση ειναι το πρωτο που μπορεις να κανεις,για μενα καλυτερα τα φαρμακα να μπαινουν στο τελος αφου δεν εχει πιασει καμια αλλη μεθοδος.

Τα βαρια χαρτια τα αφηνεις για το τελος. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω κι εγώ, επειδή έχει και μικρά μέσα δεν έχει να χάσει τίποτα κι απ τη στιγμή που έχεις εμπειρία με επιτυχία αξίζει να δοκιμάσει αρκεί να του πεις ακριβώς τη διαδικασία και φυσικά να την τηρήσει, 4 μέρες νομίζω πλήρη συσκότιση σκεπασμένο εντελώς το ενυδρείο κι όχι τάισμα είναι η μέθοδος; 

Link to comment
Share on other sites

Απο το αρθρο http://www.aquazone.gr/forums/topic/80879-άλγες-γλυκού-νερού/?p=733493

 

Δεύτερη και πιο αποτελεσματική μέθοδο, είναι η συσκότιση του ενυδρείου. Λόγω του γεγονότος ότι τα κυανοβακτήρια είναι πολύ απλοί οργανισμοί και συνεπώς δεν έχουν μεγάλες αποθηκευτικές ικανότητες ενέργειας, δεν έχουν τη δυνατότητα να ανταπεξέλθουν σε μεγάλες χρονικές περιόδους συσκότισης. Έτσι, απενεργοποιούμε τους λαμπτήρες και καλύπτουμε με ένα παχύ, κατά προτίμηση σκούρο, ύφασμα το ενυδρείο μας ώστε να μην αφήνει να διαπερνά καθόλου φως. Η περίοδος της συσκότισης θα πρέπει να είναι τουλάχιστον 3-4 ημέρες. Κατά την περίοδο αυτή μπορούμε να ταΐζουμε τα ψάρια μας με μέτρο ή καθόλου και δεν επιτρέπεται η παροχή διοξειδίου του άνθρακα. Επίσης, είναι αναγκαία η χρήση αεραντλίας ή δυνατής ανατάραξης του νερού γιατί όταν αρχίσει να αποδομείται η BGA μειώνονται κατά πολύ τα επίπεδα οξυγόνου στο ενυδρείο μας. Μετά την ολοκλήρωση της περιόδου συσκότισης, ξεσκεπάζουμε το ενυδρείο, αφαιρούμε με προσοχή το νεκρό κυανοβακτηριο προσέχοντας να μην σκορπίσει στο νερό και κάνουμε μια γενναία αλλαγή νερού κοντά στο 50%.

 

Κατα την αλλαγη,μπορεις να καθαρισεις και τα σφουγγαρια του φιλτρου και να αλλαξεις και το ενυδρειακο βαμβακι.

Προσωπικα τις μερες της συσκοτισης δεν ταιζα καθολου,δεν ειχα co2 και ειχα και αεραντλια στο φουλ.

Τα υπολοιπα τα γραφει και πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν ας κάνω την συσκότιση από τώρα , μέχρι και την Τετάρτη ίδια ώρα. 3 μέρες. 

 

Απενεργοποιώ το co2. Αεραντλία δεν έχω. Πειράζει; Πάνω έχω ανατάραξη.

 

Επίσης , ταϊζω ή δεν ταϊζω ; Τι είναι το καλύτερο τελικά; 

 

Τέλος, με τα φυτά και τα ψάρια τι παίζει; 'Εχουν θέμα;

 

Και τέλος, μιλάει το άρθρο για κακά φάσματα φωτός. Εδώ εννοείτε φάσματα φωτός του στυλ 11.000 κελβιν , μπλε φάσματα κλπ ή μιλάτε για υψηλό φωτισμό.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επίσης, πρωτού πέσει το σκοτάδι, είμαστε σίγουροι πως αυτό δεν είναι green beard algae?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω καλη κάμερα.

post-61846-0-34322600-1456088463_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είχες βάλει ταμπλέτα βυθού στο συγκεκριμένο σημείο; Μου φαίνεται ήδη έχει εξαπλωθεί αρκετά, αν όντως είναι κυανοβακτήριο. Εγω ποτέ δε σιγουρεύτηκα ότι ήταν, μου φάνηκε ότι έφταιγε η ταμπλέτα και δεν ήταν, εκτός αν η ίδια η ταμπλέτα το δημιούργησε, πάντως με τα νιτρικά και την κυκλοφορία συν το φάρμακο εξαφανίστηκε προς το παρόν γιατί ποτέ δεν ξέρεις. 

Link to comment
Share on other sites

Όχι ταμπλέτα ποτέ. 

 

Κυανοβακτήριο είναι. Έχει πάει και πάνω στην Moss.

 

Απλά όταν την είχα κλαδέψει έπεσαν κομματάκια πάνω στην άμμο και να τα μας.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση ο πολύ δυνατός φωτισμός να προκαλεί κυανοβακτήριο; Δεν μιλάω για περίεργα φάσματα κέλβιν , μιλάω πχ αν έχεις 1 w/λίτρο και φυτά μικρότερων απαιτήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το σκέπασα το ενυδρείο. Δεν υπάρχει θέμα οξυγόνου; Το έχω σκεπάσει ολοκληρωτικά οπότε και οι τρύπες στο καπάκι είναι κλειστές. Άρα πως οξυγονώνεται;

 

Επίσης, Ράστα κάτι που είδα στο ενυδρείο σου είναι πως τον διαχυτή του co2 τον έχεις βάλει δίπλα στην εισαγωγή του φίλτρου. Αντίθετα, εγώ τον έχω κάτω από την έξοδο. Υπάρχει λόγος που το έχεις έτσι;

Και κάτι που διάβασα ακόμα είναι ότι τρέχεις 90 φισαλίδες και το ενυδρείο είναι 42λίτρα. Εμένα στις 75-80 το dropchecker έβγαλε ακατάληλη ποσότητα co2 στο νερό και είναι διπλάσιο ενυδρείο. Αυτό πως γίνεται; Έχει να κάνει με την αυξημένη φυτομάζα που έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία λοιπόν ας κάνω την συσκότιση από τώρα , μέχρι και την Τετάρτη ίδια ώρα. 3 μέρες. 

 

Απενεργοποιώ το co2. Αεραντλία δεν έχω. Πειράζει; Πάνω έχω ανατάραξη. Αν δεν εχεις αεραντλια,που κακος, κανε παρα πολυ αναταραξη στην επιφανεια.

 

Επίσης , ταϊζω ή δεν ταϊζω ; Τι είναι το καλύτερο τελικά; Μη ταισεις καθολου

 

Τέλος, με τα φυτά και τα ψάρια τι παίζει; 'Εχουν θέμα; Οχι δεν εχουν θεμα

 

Και τέλος, μιλάει το άρθρο για κακά φάσματα φωτός. Εδώ εννοείτε φάσματα φωτός του στυλ 11.000 κελβιν , μπλε φάσματα κλπ ή μιλάτε για υψηλό φωτισμό. Για λαθος κελβιν μιλαει,αλλο φασμα αλλο ενταση.

 

 

Λοιπόν το σκέπασα το ενυδρείο. Δεν υπάρχει θέμα οξυγόνου; Το έχω σκεπάσει ολοκληρωτικά οπότε και οι τρύπες στο καπάκι είναι κλειστές. Άρα πως οξυγονώνεται;

 

Επίσης, Ράστα κάτι που είδα στο ενυδρείο σου είναι πως τον διαχυτή του co2 τον έχεις βάλει δίπλα στην εισαγωγή του φίλτρου. Αντίθετα, εγώ τον έχω κάτω από την έξοδο. Υπάρχει λόγος που το έχεις έτσι;

Και κάτι που διάβασα ακόμα είναι ότι τρέχεις 90 φισαλίδες και το ενυδρείο είναι 42λίτρα. Εμένα στις 75-80 το dropchecker έβγαλε ακατάληλη ποσότητα co2 στο νερό και είναι διπλάσιο ενυδρείο. Αυτό πως γίνεται; Έχει να κάνει με την αυξημένη φυτομάζα που έχεις;

 

Αν εχεις κανει πολυ καλη αναταραξη δεν εχει θεμα,αν δεν εχεις κανει πολυ καλη αναταραξη,πηγαινε παρε αεραντλια.

Τον διαχυτηρα τον εχω εκει για να ρουφαει το co2 το φιλτρο μου και να το βγαζει τελειως διαλυμενο.

Αλλο το δικο σου ενυδρειο,αλλο το δικο μου,αλλα φυτα τα δικα σου αλλα τα δικα.Το δικο μου ειναι φουλ φυτεμενο με γρασιδια και αλλα φυτα και εσυ εχεις 4-5 ευκολα φυτα,καμια σχεση τα ενυδρεια μας.

Link to comment
Share on other sites

Μου προτείνεις και εμένα να το βάλω δίπλα στον σωλήνα εισαγωγής:

Link to comment
Share on other sites

Πάω να πάρω μία φτηνή αεραντλία να βάλω να τρέχει.

 

Να ανακεφαλαιώσω λίγο κάποια πράγματα.

Κάνω την συσκότιση την 4ημερη και έχω ξεκινήσει από χτες.

Δεν ταϊζω, δεν ρίχνω τίποτα στο νερό, πρόσθετα Nitrogen κλπ.

 

Tην Πέμπτη το πρωί έχω ετοιμάσει 50% αλλαγή. Σιφονάρω όπου μπορώ βυθό κλπ. Τοποθετώ μικρό κυκλοφορητή κάπου στη μέση του ενυδρείου να χτυπάει προς το μέρος που πρωτοεμφανιστηκε. Αλλάζω βαμβάκι και καθαρίζω ελαφριά τα υλικά του φίλτρου με νερό ενυδρείου.

 

Ξεκινάω πάλι την 8ωρη φωτοπερίοδο με τις 2 λάμπες ανοιχτές και την τρίτη μόνο για 2 ώρες και αυξάνω σταδιακά τις ώρες τις τελευταίας.

Αυξάνω συστηματικά την φυτομάζα μου ως σύμμαχο απέναντι σε ανάλογα περιστατικά.

 

Όλα οκ μέχρι εδώ;

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ, πήρα την αεραντλία την εγκατέστησα και ξανασκέπασα το ενυδρείο.

 

Λεεί βέβαια ότι είναι μέχρι 50 λίτρα, αλλά νομίζω σε συνδιασμό με την ανατάραξη του φίλτρου στην επιφάνεια θα συμπληρώνει μια χαρά τη δουλειά.

 

Το dropchecker είχε πάει στο μπλε, δηλαδή λίγο co2 στο νερό. Αυτό αν τα επίπεδα οξυγόνου μειωνόντουσαν και το co2 ανέβαινε δεν θα άλλαζε χρώμα; Θέλω να πω δεν είναι ένας δείκτης πως έχω οξυγόνο στο νερό;

 

Eπίσης, θέλω να ρωτήσω ρασταφάριαν , αυτή την κυκλική ροή νερού που έχεις επιτύχει , με έναν κυκλοφορητή το έχεις κάνει; Στην επιφάνεια σου βλέπω το νερό να έχει κυκλική πορεία.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Όλα οκ, πήρα την αεραντλία την εγκατέστησα και ξανασκέπασα το ενυδρείο.

 

Λεεί βέβαια ότι είναι μέχρι 50 λίτρα, αλλά νομίζω σε συνδιασμό με την ανατάραξη του φίλτρου στην επιφάνεια θα συμπληρώνει μια χαρά τη δουλειά.

 

Το dropchecker είχε πάει στο μπλε, δηλαδή λίγο co2 στο νερό. Αυτό αν τα επίπεδα οξυγόνου μειωνόντουσαν και το co2 ανέβαινε δεν θα άλλαζε χρώμα; Θέλω να πω δεν είναι ένας δείκτης πως έχω οξυγόνο στο νερό;

 

Eπίσης, θέλω να ρωτήσω ρασταφάριαν , αυτή την κυκλική ροή νερού που έχεις επιτύχει , με έναν κυκλοφορητή το έχεις κάνει; Στην επιφάνεια σου βλέπω το νερό να έχει κυκλική πορεία.

To drop checker ρε συ δειχνει μονο τα επιπεδα του CO2. To επιπεδο του οξυγονου δε το μεταβαλει. Απο τη στιγμη που εχεις σταματησει τη μπουκαλα κ εβαλες κ την αεραντλια δεν νομιζω να  εχεις να ανησυχεις. 

Link to comment
Share on other sites

To drop checker ρε συ δειχνει μονο τα επιπεδα του CO2. To επιπεδο του οξυγονου δε το μεταβαλει. Απο τη στιγμη που εχεις σταματησει τη μπουκαλα κ εβαλες κ την αεραντλια δεν νομιζω να  εχεις να ανησυχεις. 

Ευχαριστώ ρε Αντώνη για την απάντηση. Πίστεψα πως επειδή όταν καταναλώνεται το οξυγόνο , αυξάνεται το co2. Κάτι σαν κλειστό δωμάτιο αεροστεγώς στο οποίο όσο αναπνέουμε και εκπνέουμε καταναλώνουμε οξυγόνο με αποτέλεσμα να αυξάνεται το co2 . Και σκέφτηκα μήπως με αυτή τη λογική το dropchecker δείχνει ότι το co2 ανεβαίνει. Αυτό που λέω όμως πρέπει να έχει σχέση μόνο με τον αέρα και όχι με το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο με τον αερα συμβαινει κ στο νερο. Τα ψαρια τραβαν το οξυγονο απο το νερο κ αποβαλουν CO2. Απλα  η ποσοτητα αυτη του CO2 ειναι μικρη (Γιαυτο συμπληρωνουμε με τεχνιτους τροπους για τα φυτα μας, αλλιως δε θα χρειαζοταν). Και το ενυδρειο δεν ειναι αεροστεγως κλειστο. Με αναταραξη της επιφανιας  προσθετουμε εκ νεου Οξυγονο στο νερο κ αποβαλλεται CO2.

Απλα στην περιπτωση σου χρειαζεται ενα μικρο Boost απο την αεραντλια λογω συσκοτισης.

 

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο με τον αερα συμβαινει κ στο νερο. Τα ψαρια τραβαν το οξυγονο απο το νερο κ αποβαλουν CO2. Απλα  η ποσοτητα αυτη του CO2 ειναι μικρη (Γιαυτο συμπληρωνουμε με τεχνιτους τροπους για τα φυτα μας, αλλιως δε θα χρειαζοταν). Και το ενυδρειο δεν ειναι αεροστεγως κλειστο. Με αναταραξη της επιφανιας  προσθετουμε εκ νεου Οξυγονο στο νερο κ αποβαλλεται CO2.

Απλα στην περιπτωση σου χρειαζεται ενα μικρο Boost απο την αεραντλια λογω συσκοτισης.

Aντώνη όμως το ενυδρείο είναι σκεπασμένο με διπλό σκέπασμα ολόκληρο. Δηλαδή και οι τρύπες από τα καπάκια. Παρ'όλα αυτά περνάει αέρας;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...