Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

To κυανό πήγε στην άμμο...μπροστά λίγο... αλλά βγήκε. 

 

Τέλεια...

Link to comment
Share on other sites

Ταϊσα σαν να έχω 5 ψάρια...έβγαλα και το Purigen από μέσα για να αποκτήσω νιτρικά.. Δεν ξέρω. Το κυανό ξαναβγαίνει, η καφέ άλγη ξαναβγαίνει εντός λίγων ωρών και τα φυτά φωτοσυνθέτουν όλα συνεχώς. Περίεργος συνδιασμός ...

 

Έχω και 2ο κυκλοφορήτή μήπως πρέπει να κάνω τίποτα μμε αυτόν.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Σε μία δεύτερη ανούμπια που βάζω φωτογραφία βλέπετε ξεκάθαρα σε παλιό φύλλο την έλλειψη αζώτου.

 

Από την άλλη ανθίζει ή μου φαίνεται;!!!

post-61846-0-19460600-1455918600_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έβγαλα το καλσόν για να φτιάξει λίγο η κυκλοφορία και θα μαζέψω μηχανικά με σκούπα το κυανό με μία μικρή αλλαγή νερού.

 

Τι άλλο να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

τιποτα να κανεις τις εβδομαδιαιες αλλαγες σου, να ταιζεις τα ψαρακια και να αφησεις το συστημα να τρεξει χωρις παρεμβασεις :)

Link to comment
Share on other sites

τιποτα να κανεις τις εβδομαδιαιες αλλαγες σου, να ταιζεις τα ψαρακια και να αφησεις το συστημα να τρεξει χωρις παρεμβασεις :)

Yπάρχει περίπτωση να φύγει μόνο του χωρίς κάποιες άλλες κινήσεις;

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι γινεται αλλα μπορει να περασει μεγαλη εξαρση και σου γεμισει, παιζουν πολλοι παραγοντες.

για να τελειωνεις μια και καλη χορηγεις ερυθρομικυνη που το σκοτωνει τελειως, εγω δε θα το εκανα ομως.

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι γινεται αλλα μπορει να περασει μεγαλη εξαρση και σου γεμισει, παιζουν πολλοι παραγοντες.

για να τελειωνεις μια και καλη χορηγεις ερυθρομικυνη που το σκοτωνει τελειως, εγω δε θα το εκανα ομως.

Θα κάνω στο τέλος μια ταγκανίκα να ξεμπερδεύω...Τα διαόλια μου με έχουν πιάσει με τις άλγες...

Link to comment
Share on other sites

Kαι δεν βάζω ξανά γενικότερα άσπρη άμμο ούτε με πιστόλι στον κρόταφο.

Link to comment
Share on other sites

Kαι δεν βάζω ξανά γενικότερα άσπρη άμμο ούτε με πιστόλι στον κρόταφο.

Γιατι;

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Γιατι;

Send from the heart of the Amazonas

Γιατί οποιαδήποτε ακαθαρσία , από το μικρότερο ίζημα , μέχρι το παραμικρό κλαδεματάκι και το μικρότερο κόκκο τροφής την κάνει να δείχνει αφάνταστα βρώμικη ακόμα και αν έχεις προσπαθήσει με σκούπες κλπ να την καθαρίσεις.

 

Και για διάφορους λόγους η μπεζ μου κάνει πολύ πιο φυσική και ατμοσφαιρική..

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Και στη μαύρη το ίδιο. Τελικά η πιο ασφαλής λύση είναι η μπεζ άμμος ;)

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και στη μαύρη το ίδιο. Τελικά η πιο ασφαλής λύση είναι η μπεζ άμμος ;)

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ε φοβερό ξενέρωμα...

 

Μπεζ και μάλιστα όχι πολύ λεπτή να σηκώνεται με το παραμικρό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν αφησεις το κυανο και δεν επεμβεις τωρα, θα μπορει να γεμισει ολο το ενυδρειο μετα.

Διαβασε το αρθρο για το κυανο,βρες τι φταιει και διορθωσε το.

Οποιος θελει να εχει χαλια ενυδρειο,μπορει να το κανει,δεν μπορει ομως να λεει και στους αλλους να το αφησουν στη μοιρα του!

Link to comment
Share on other sites

Αν αφησεις το κυανο και δεν επεμβεις τωρα, θα μπορει να γεμισει ολο το ενυδρειο μετα.

Διαβασε το αρθρο για το κυανο,βρες τι φταιει και διορθωσε το.

Οποιος θελει να εχει χαλια ενυδρειο,μπορει να το κανει,δεν μπορει ομως να λεει και στους αλλους να το αφησουν στη μοιρα του!

To έχω διαβάσει αναλυτικά αλλα δεν μπορώ να καταλάβω από που πηγάζει αυτό.

 

Ίσως είναι η έλλειψη αζώτου που παρουσίασαν και κάποια φυτά. Ανέβασα την κυκλοφορία και θα το σιφονάρω. Αυτά για αρχή μπορώ να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση με αζωτο.

Χαμηλα νιτρικα και κακη κυκλοφορια.

Δοκιμασε να κανεις τα βηματα της συσκοτησης.

Link to comment
Share on other sites

Αν αφησεις το κυανο και δεν επεμβεις τωρα, θα μπορει να γεμισει ολο το ενυδρειο μετα.

Διαβασε το αρθρο για το κυανο,βρες τι φταιει και διορθωσε το.

Οποιος θελει να εχει χαλια ενυδρειο,μπορει να το κανει,δεν μπορει ομως να λεει και στους αλλους να το αφησουν στη μοιρα του!

 

μπορω να συμβουλευω οτι θελω, δε θα μου υποδειξεις ειτε εισαι συντονιστης ειτε οχι και αν ησουν πιο παλια στο φορουμ και εβλεπες τους τοτε συντονιστες και πως χειριζονταν τα θεματα πιστευω και απο μονο σου θα απεριπτες τον ρολο..οσοι ξερουν καταλαβαινουν.

 

αγαπητοι μου φιλοι δεν εχετε καταλαβει κατι, η ομορφια του συστηματος που φτιαχνουμε στο ενυδρειο εγγυται στο οτι μοιαζει με τη φυση. οποιος δε θελει πρασιναδες-επιπλεοντα σωματιδια-σαπισμενα φυλλα κατω και οτι αλλο εμφανιζεται σε ενα ωριμο ενυδρειο και οχι οπως ειναι την πρωτη μερα που λαμπουν ολα ας ψαχνει ολη μερα το βυθο για υπολειματα, και κατα την γνωμη μου χανει παρα πολλα απο τη μαγεια της φυσης.

Link to comment
Share on other sites

μπορω να συμβουλευω οτι θελω, δε θα μου υποδειξεις ειτε εισαι συντονιστης ειτε οχι και αν ησουν πιο παλια στο φορουμ και εβλεπες τους τοτε συντονιστες και πως χειριζονταν τα θεματα πιστευω και απο μονο σου θα απεριπτες τον ρολο..οσοι ξερουν καταλαβαινουν.

 

αγαπητοι μου φιλοι δεν εχετε καταλαβει κατι, η ομορφια του συστηματος που φτιαχνουμε στο ενυδρειο εγγυται στο οτι μοιαζει με τη φυση. οποιος δε θελει πρασιναδες-επιπλεοντα σωματιδια-σαπισμενα φυλλα κατω και οτι αλλο εμφανιζεται σε ενα ωριμο ενυδρειο και οχι οπως ειναι την πρωτη μερα που λαμπουν ολα ας ψαχνει ολη μερα το βυθο για υπολειματα, και κατα την γνωμη μου χανει παρα πολλα απο τη μαγεια της φυσης.

 

Δεν μπορεις αγαπητε μου φιλε να συμβουλευεις τον αλλον να αφησει το ενυδρειο στην τυχη του.

Αν θες να το κανεις εσυ στο δικο σου,εισαι ελευθερος,οι αλλοι μπορει να μην θελουν.

Οφειλεις λοιπον να του πεις τι μπορει να κανει για να μην εξεπλωθει το κυανο που εχει,και οχι να του πεις μη κανεις τιποτα.

Οσο γι αυτο που λες για παλια...δες ποτε γραφτικα στο φορουν και σκεψου αν ειμαι απο παλια η οχι.

Αν εχεις καποιο προβλημα μαζι μου,στειλε πμ στον διαχειριστη και ασε να ξερω καλυτερα εγω τον ρολο του συντονιστη απο εσενα. ;)

Link to comment
Share on other sites

Kαλά παιδιά peace, μην τρελαίνεστε.

 

Πάντως hms η αλήθεια είναι πως αν αυτό δεν πεθάνει δύσκολα θα σε αφήσει.. Δεν ξέρω , δεν έχω και προηγούμενη εμπειρία επί τούτου.  Από αυτά που διαβάζω μόνο.

Link to comment
Share on other sites

Nα κάνω συσκότιση 4 μέρες οκ. To co2 να το κλείσω;

 

Mήπως να μην κάνω συσκότιση και να πάρω από το φαρμακείο το φάρμακο; Σκέφτομαι τις άλλες επιπτώσεις. Μωρά , φυτά κλπ.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μόνο με συνδυασμό μέτρων θα πετύχεις, θα αυξήσεις τα νιτρικά, θα φτιάξεις την κυκλοφορία στο συγκεκριμένο σημείο και μετά ερυθρομυκίνη οπωσδήποτε ακολουθώντας με θρησκευτικήα ευλάβεια την θεραπεία αν θες να ξεμπερδέψεις, ό,τι άλλο είναι απλά ημίμετρο κατά την ταπεινή προσωπική άποψη κι εμπειρία που είχα απ το συγκεκριμένο πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω μόνο με συνδυασμό μέτρων θα πετύχεις, θα αυξήσεις τα νιτρικά, θα φτιάξεις την κυκλοφορία στο συγκεκριμένο σημείο και μετά ερυθρομυκίνη οπωσδήποτε ακολουθώντας με θρησκευτικήα ευλάβεια την θεραπεία αν θες να ξεμπερδέψεις, ό,τι άλλο είναι απλά ημίμετρο κατά την ταπεινή προσωπική άποψη κι εμπειρία που είχα απ το συγκεκριμένο πρόβλημα. 

Οπότε να αγοράσω την ερυθρομυκίνη και να κάνω και συσκότιση;

Link to comment
Share on other sites

Με τη συσκότιση δεν ασχολήθηκα καν, όπου και να διάβασα το ποσοστό επιτυχίας ήταν τραγικά μικρό. 

Link to comment
Share on other sites

Με τη συσκότιση δεν ασχολήθηκα καν, όπου και να διάβασα το ποσοστό επιτυχίας ήταν τραγικά μικρό. 

Ok θα πάρω την θεραπεία από το φαρμακείο μπας και το σώσω.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα οσες φορες ειχα κυανο το σκοτωσα με συσκοτηση κανοντας συγκεκριμενα βηματα και διορθωνοντας τα λαθη.

Με το φαρμακο δεν ξερω τι θα γινει με τα μωρα.

Επισης να ξερεις,οτι οποια μεθοδο και αν ακολουθησεις,αν δεν καταφερεις να το σκοτωσεις και σου ξαναβγει,θα ειναι πιο δυνατο απο την προηγουμενη φορα.

Δηλαδη,αν πχ ριξεις χ ποσοτητα φαρμακου και σου ξαναβγει,την επομενη θα πρεπει να ριξεις περισσοτερο.

Και θα πρεπει να καθαρισεις καλα και το φιλτρο για μενουν σπορια εκει μεσα και τα ξαναφτυνει στο ενυδρειο.

Να ξερεις οτι αν το αφησεις στην τυχη του,πραγμα που ειπωθικε πιο πανω,το μονο σιγουρο ειναι οτι θα γεμισεις και μετα θα ειναι δυσκολα τα πραγματα.

Το ενυδρειο ειναι δικο σου και κανεις οτι θες,αλλα συμβουλες του τυπου αστο στην τυχη του δεν ειναι σωστες,,

Δεν ειναι καν αλγη αυτο που εχεις,ειναι βακτηριο και δεν κανει τον κυκλο τους οπως αλλες αλγες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...