Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Πιστεύω παιδιά πως είναι τα χαμηλά νιτρικά μου. Γιατί ειδικά στο σημείο που βρήκα το μπαλάκι με κυανό έχει υψηλή κυκλοφορία. Για να καταλάβετε το μπαλάκι αυτό πηγαινοέρχεται εκεί λόγω της κυκλοφορίας.

 

Οπότε μάλλον καλά έκανα και ξεκίνησα το nitrogen. Δεν γίνεται να μετράω max 5 Νιτρικά και αυτά μετά από μέρες. Πιθανότατα δεν υπάρχουν νιτρικά να καταναλώσουν τα φυτά και κατά συνέπεια ευνοήθηκε και το κυανοβακτήριο.

 

Τώρα θα δούμε αν θα ξαναβγεί. Αν ξαναβγεί και με nitrogen τότε θα πάμε σε άλλο παράγοντα, άλλη αιτία. Ευτυχώς παρακολουθώ το ενυδρείο και το πρόλαβα πολύ στην αρχή του.

Link to comment
Share on other sites

Το κυανοβακτήριο παρόλο που είναι σημαντικό και πιο δύσκολο θα το πάω σε δεύτερη μοίρα γιατί οκ τώρα γίνανε κάποιες κινήσεις , δοσολόγησα νιτρικά , αφαιρέθηκαν τα κομμάτια της Moss Που είχαν πιάσει και αν εμφανιστεί πάλι θα δούμε άλλους παράγοντες.

 

Αυτό που εμφανίζεται συνέχεια. Αλλά συνέχεια, είναι η καφέ άλγη στο τζάμι αλλά και σε κάποια φυτά.

Δηλαδή. Την αφαιρώ απόψε πχ 1 το βράδυ και αύριο το απόγευμα είναι πάλι εκεί στα τζάμια και σε λίγα φυτά πάνω επιλεκτικά. Μου σπάει λίγο τα νεύρα στην παρούσα φάση αλλά αλλά το αποδίδω στο "ανώριμο" ενυδρείο.

Το co2 είναι πράσινο στο dropchecker. Λιπασματάκι ξεκίνησα από σήμερα κανονικά γενικό, νιτρικά έβαλα όπως είπαμε για να καταπολεμηθεί και το παραπάνω, η κυκλοφορία είναι ικανοποιητική, ο φωτισμός είναι πολύ υψηλός αλλά πλέον παρέχω τροφή στα φυτά για να την εκμεταλευτούν πλήρως. Τι άλλο να κοιτάξω; Υπάρχει περίπτωση αυτή η άλγη να ευνοούταν από τα χαμηλά νιτρικά όπως το κυανο; Φαντάζομαι πως παίζει αυτό το ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μέτρησεις τώρα γενικότερες στο ενυδρείο και μέτρησα και τα νιτρικά μου αλλά με αυτό που μετράω συμπέρασμα δεν βγάζω.

 

Δηλαδή:

 

Xτες μέτραγα γύρω στα 5 νο3. Σήμερα 16.00 το μεσημέρι ρίχνω Nitrogen. 1 :30 τώρα μετράω το βράδυ που έχουν κλείσει τα φώτα , δεν έχω ούτε 5 νο3. Κοντά στο 1 είμαι!!!

 

Το purigen που έχω βάλει υποτίθεται τα κοντρολάρει. Κοντρολάρει τα οργανικά όμως πρωτού προλάβουν όλα να γίνουν νο3. Δηλαδή σίγουρα αν τα οργανικά σου θα κατέληγαν στο τέλος της εβδομάδας στο να μετρήσεις 20 No3 , με το Purigen θα μετράς 5 ή 10 ή κάτι άλλο πάντως σαφώς λιγότερα. Το Nitrogen όμως δεν το επηρεάζει. 

 

Τι να υποθέσω; Ότι τα νο3 καταναλώθηκαν μέσα στην ημέρα τόσο γρήγορα από τα φυτά; Έχω και εγκέριες μέσα που είναι ρουφήχτρες.

 

 

Το nitrogen όπως και το γενικό λίπασμα τα διαλύω σε ένα ποτήρι κρασιού με νερό ενυδρείου και μετά τα βάζω μέσα.

 

Kαι επίσης , επειδή το ψάχνω όσο μπορώ , παρακάτω είναι η απάντηση της seachem σχετικά με τα νο3 , το Nitrogen Και το Purigen στο φίλτρο. Την βάζω επακριβώς.

 

Using Purigen in this circumstance will likely not impact Flourish Nitrogen. Purigen does have a limited affinity for nitrate but this is dwarfed by it's affinity for other nitrogenous compounds before breaking down into nitrate. Because of this, and the fact that Purigen polishes water and does not impact trace minerals, Purigen is often preferred in planted and reef aquariums.
 
Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που θα στο πω,αλλα ετσι δουλεια δεν γινεται..ριχνεις 10 σκευασματα ταυτοχρονα που το καθενα μπορει να επιρεαζει το αλλο..Τι να βοηθησουμε και τι να πουμε?

Η καφε αλγη κανει τον κυκλο της και φευγει μονη της.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που θα στο πω,αλλα ετσι δουλεια δεν γινεται..ριχνεις 10 σκευασματα ταυτοχρονα που το καθενα μπορει να επιρεαζει το αλλο..Τι να βοηθησουμε και τι να πουμε?

Η καφε αλγη κανει τον κυκλο της και φευγει μονη της.

Μα 2 σκευάσματα ρίχνω όλα κιόλα..

 

Με ένα τεστ no3 της jbl τα μετράω Nic , μήπως δεν μπορεί να το διαβάσει;

Link to comment
Share on other sites

Δεν απάντησες στην ερώτηση του nicpapa, πως να σε βοηθήσουν;

Link to comment
Share on other sites

Πρώτη φορά έβαλα χτες την αναλογία που αντιστοιχεί σε 85 καθαρά λίτρα. Δηλαδή αν στα 160 λίτρα είναι 5 μλ εγώ στα 85 βάζω 2,6.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

2.6 συνολικά ή 2.6 χ 3 φορές τη βδομάδα; Ακόμα και χ3 να είναι βάζεις συνολικά 7,8ml x0,77ppm αν τα έχω υπολογίσει σωστά που αναλογεί το nitrogen στα λίτρα σου, βάζεις περίπου 6ppm NO3, αν έχω λάθος θα το πει ο nicpapa που το ξέρει καλύτερα, εγώ πιστεύω ότι ρίχνεις λίγο, εσύ πόσο μετράς πριν την αλλαγή του νερού; 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον calculator της seachem, αν ρίχνεις 2.6ml x 3 φορές την εβδομάδα, δηλαδή σύνολο 7.8ml την εβδομάδα, θα σου ανέβουν τα νιτρικά 1.4ppm την εβδομάδα! Τίποτα δηλαδή.

Δες το και μόνος σου:

Γράψε 22.45 τα καθαρά γαλόνια σου

Current nitrogen: 0 ppm

Desired nitrogen: 1.4 ppm

 

Και δες πόσο σου λέει να ρίχνεις την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

0 ΝΟ3 μετράω. Μάλλον πρέπει να πάρει πόδι το purigen. Δεν αφήνει να γίνει δημιουργία νο3.
 

Επίσης δείτε μία ανούμπια στη φωτό. Nitrogen deficiency δεν είναι αυτό; Eίναι το μόνο φυτό που παρουσίαζει προβλήματα χαμηλών νιτρικών.

post-61846-0-01446400-1455893042_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Ναι για έλλειψη αζώτου μου κάνει και εμένα. Φωσφορικά μετράς;

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω τέτοιο τεστ.

Εχω 1 νο3 δεν γίνεται ετσι..

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον calculator της seachem, αν ρίχνεις 2.6ml x 3 φορές την εβδομάδα, δηλαδή σύνολο 7.8ml την εβδομάδα, θα σου ανέβουν τα νιτρικά 1.4ppm την εβδομάδα! Τίποτα δηλαδή.

Δες το και μόνος σου:

Γράψε 22.45 τα καθαρά γαλόνια σου

Current nitrogen: 0 ppm

Desired nitrogen: 1.4 ppm

 

Και δες πόσο σου λέει να ρίχνεις την εβδομάδα.

 

Διαβασε κατω στο προγραμματακι της seachem τι γραφει.

 

Στα 85 λιτρα τα 2,6 ml ανεβαζουν περιπου 2 ppm no3.

Τωρα αν τα βαζεις μια φορα την εβδομαδα ειναι λογικο να μην μετρας κιολας.

 

Δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε τα συγκεκριμενα τεστ, αλλα της api που εχω, αν δεν ταρακουνησεις τα μπουκαλακια , μετρανε 0.

Ναι το purigen αν δεν κανω λαθος τραβαει νιτρικα.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τον calculator της seachem, αν ρίχνεις 2.6ml x 3 φορές την εβδομάδα, δηλαδή σύνολο 7.8ml την εβδομάδα, θα σου ανέβουν τα νιτρικά 1.4ppm την εβδομάδα! Τίποτα δηλαδή.

Δες το και μόνος σου:

Γράψε 22.45 τα καθαρά γαλόνια σου

Current nitrogen: 0 ppm

Desired nitrogen: 1.4 ppm

 

Και δες πόσο σου λέει να ρίχνεις την εβδομάδα.

 

Νίκο έκανα λάθος; Λες ότι θα ανέβουν τα νιτρικά 1,4 αλλά εγώ τα έβγαλα 6 συνολικά την εβδομάδα όπως κι εσύ στο ποστ 364, ποιο είναι το σωστό; Θέλω να ξέρω ότι τα υπολογίζω σωστά και συγγνώμη για την παρέμβαση. 

Επίσης γιατί στο calculator μου βγάζει 97ml?

 

Έγινε επεξεργασία - Ρομποτής Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Διαβασε κατω στο προγραμματακι της seachem τι γραφει.

 

Στα 85 λιτρα τα 2,6 ml ανεβαζουν περιπου 2 ppm no3.

Τωρα αν τα βαζεις μια φορα την εβδομαδα ειναι λογικο να μην μετρας κιολας.

 

Δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε τα συγκεκριμενα τεστ, αλλα της api που εχω, αν δεν ταρακουνησεις τα μπουκαλακια , μετρανε 0.

Ναι το purigen αν δεν κανω λαθος τραβαει νιτρικα.

Άρα θα πρέπει να βάζω κάθε μέρα ή μεγαλύτερη ποσότητα.

 

Και εμένα ταρακούνημα θέλει αλλά το έχω μάθει και του δίνω γερά.

 

Το Purigen δεν αφήνει τα οργανικά να διασπαστούν σε αμμωνία, νιτρώδη , νιτρικά άρα χωρίς να τραβάει άμεσα τα νιτρικά δεν αφήνει την παραγωγή τους. 

Επίσης οι γέριες σίγουρα μου κάνουν κακό. Δεν προλαβαίνω να της κόψω και σε 3 μέρες είναι στηξν επιφάνεια. 

 

Η ανούμπια που είναι αργής ανάπτυξης τι να προλάβει να φάει.

 

Πρέπει μου φαίνεται να βγάλω το purigen για να δω χαϊρι στα νο3. Απλά μου κάνει εντύπωση γιατί σε κάποια βίντεο του το χρησιμοποιεί ο james findley από ada.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε κατω στο προγραμματακι της seachem τι γραφει.

 

Στα 85 λιτρα τα 2,6 ml ανεβαζουν περιπου 2 ppm no3.

Τωρα αν τα βαζεις μια φορα την εβδομαδα ειναι λογικο να μην μετρας κιολας.

 

Δεν τα εχω χρησιμοποιησει ποτε τα συγκεκριμενα τεστ, αλλα της api που εχω, αν δεν ταρακουνησεις τα μπουκαλακια , μετρανε 0.

Ναι το purigen αν δεν κανω λαθος τραβαει νιτρικα.

 

Αν χρησιμοποιήσεις ισοδύναμη νιτρική αξία στα κουτιά τωρινών και επιθυμητών επιπέδων, χώρισε το αποτέλεσμα στα 5.

Δεν καταλαβαίνω, τι θέλει να πει;

Κωνσταντίνε, εγώ έγραψα αυτό για το προγραμματάκι της seachem, μην μπερδεύεσαι. Το έβαλα για να δείξω ότι η ποσότητα νιτρικών που ρίχνει τώρα, του δίνει 1.4ppm νιτρικών.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Νίκο έκανα λάθος; Λες ότι θα ανέβουν τα νιτρικά 1,4 αλλά εγώ τα έβγαλα 6 συνολικά την εβδομάδα όπως κι εσύ στο ποστ 364, ποιο είναι το σωστό; Θέλω να ξέρω ότι τα υπολογίζω σωστά και συγγνώμη για την παρέμβαση. 

 

Για ξαναδιαβασε την απαντηση μου επανω.. :)

Στα 85 λιτρα τα 2,6 ml ανεβαζουν περιπου 2 ppm no3.

 

Στον calclulator της seachem , πρεπει να διαιρεσεις τα ml στο τελος  /5 .....

Link to comment
Share on other sites

Για τα νιτρικά ταΐζε περισσότερο

Ασε το ενυδρειο που ειναι καινούργιο να πάρει μια σειρά δε χρειάζεται συνέχεια επεμβάσεις πάνω του γιατι του χάλασε τις ισορροπίες που προσπαθεί να αποκτήσει και ΘΑ αποκτήσει σίγουρα με το πέρασμα του χρόνου

Link to comment
Share on other sites

Eγώ μόλις έβγαλα το purigen. Δεν λέω φοβερή δουλειά στο clarification αλλά δεν γίνεται με τα νο3. Παρουσίασα και κυανοβακτήριο και έλειψη αζώτου σε κάποια φυτά.

 

Προχτές μέτραγα 5-10 νο3. Μπαίνει το Purigen και το ίδιο βράδυ μετράω 0 νο3. Τα φυτά φάγανε τα νο3 και λόγω της χημικής φίλτρανσης η παραγωγή νέων νο3 είναι Stopped. Οπότε και να προσθέσεις αυτά τα ελάχιστα No3 από το nitrogen δεν είναι ικανά να κάνουν τίποτα.

 

Τι να πω , δεν ξέρω πως το χρησιμοποιούν σε aquascapes Κλπ ή αν το βάζουν μόνο για φωτογραφίες.

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολύ γρήγορο συμπέρασμα μιας μέρας , θα πω πως απότι φαίνεται το προϊον αυτό θα ήταν ιδανικό για κάποιον με ξερό ενυδρείο. Τanganyika , malaoui κλπ. Καθώς τα ψάρια στην κυριολεξία πετάνε από την διαύγεια του νερού και ταυτόχρονα έχει 0 νο3 και πολύ καλή ισορροπία.

 

Στο φυτεμένο αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δεν γίνεται. Εκτός αν μπορείς να προσθέτεις κάθε μέρα 10 no3 που όταν κλείσουν τα φώτα θα είναι 0 και πάει λέγοντας.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ μόλις έβγαλα το purigen. Δεν λέω φοβερή δουλειά στο clarification αλλά δεν γίνεται με τα νο3. Παρουσίασα και κυανοβακτήριο και έλειψη αζώτου σε κάποια φυτά.

 

Προχτές μέτραγα 5-10 νο3. Μπαίνει το Purigen και το ίδιο βράδυ μετράω 0 νο3. Τα φυτά φάγανε τα νο3 και λόγω της χημικής φίλτρανσης η παραγωγή νέων νο3 είναι Stopped. Οπότε και να προσθέσεις αυτά τα ελάχιστα No3 από το nitrogen δεν είναι ικανά να κάνουν τίποτα.

 

Τι να πω , δεν ξέρω πως το χρησιμοποιούν σε aquascapes Κλπ ή αν το βάζουν μόνο για φωτογραφίες.

 

Απο οσο γνωριζω δεν το χρησιμοποιουν σε φυτεμενα.

Αλλα σε γαριδαδικα και θαλασσινα.

Link to comment
Share on other sites

Για ξαναδιαβασε την απαντηση μου επανω.. :)

Στα 85 λιτρα τα 2,6 ml ανεβαζουν περιπου 2 ppm no3.

 

Στον calclulator της seachem , πρεπει να διαιρεσεις τα ml στο τελος  /5 .....

Οκ ευχαριστώ, κόλλησα που έγραψες 1,4ml την εβδομάδα, όχι τίποτα άλλο ήθελα να ξέρω ότι κατάλαβα πως υπολογίζεις τις δοσολογίες μη κάνω καμιά μπαρούφα! :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο γνωριζω δεν το χρησιμοποιουν σε φυτεμενα.

Αλλα σε γαριδαδικα και θαλασσινα.

Θαλασσινά σίγουρα, γαριδάδικα και αυτά φυτεμένα δεν είναι;

 

Κοίτα εγώ το tip το πήρα από την ada και συγκεκριμένα από κάτι aquascapes του findley που το έβαζε στο φίλτρο και έβλεπες το νερό διαμάντι. Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνουν αυτοί.

 

Εγώ ξέρω πως αν δεν ανεβάσω νιτρικά με κάποιους τρόπους μέχρι την αλλαγή νερού στο τέλος της εβδομάδας, τότε και το κυανοβακτήριο δεν θα φύγει αλλά και τα φυτά θα πεθαίνουν..

 

Όσον αφορά το κρύσταλλο νερό, βλέπω πολλά φυτεμένα κρύσταλο χωρίς αυτό το προϊον οπότε είναι και θέμα ωρίμανσης. 

 

Εγώ θα το κρατήσω σαν έκτακτης ανάγκης φίλτρανση σε περίπτωση που υπάρξουν spikes σε τιμές.

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...