Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

ρε παιδια κουλαρετε λιγο με τα πραγματα, δε μπορεις να φτιαξεις ενυδρειο σε αποστειρωμενο περιβαλλον χιλια δυο θα βγουν γιατι ετσι ειναι η φυση, αν δε βγαιναν τετοια πραγματα κατι δε θα πηγαινε καλα

 

Σε αυτο εχεις μεγαλο λαθος,,,,

Αν δεν γνωριζεις , και κανεις του κεφαλιου σου , τοτε ναι θα βγουνε χιλια δυο πραγματα....

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο purigen είναι το ενυδρειακό βαμβάκι. Ελάχιστοι είναι αυτοί που το πλήρωσαν, γι' αυτό δεν βλέπεις και γνώμες γι' αυτό το προϊόν.

 

Οπως τα λεει και ο φιλος , το ενυδρειακο βαμβακι κανει μια χαρα την δουλεια του.

Δεν χρειαζονται purigen κτλ. ...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ειναι κατι αυτο;

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ειναι κατι;

Link to comment
Share on other sites

Κυανο. Κοψτο και πετα το αλλα δες και λιγο το κυανο. Κατι κανεις λαθος εκει και βγηκε.

Send from the heart of the Amazonas

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου κυανό είναι, όπως σου είπαν. Κοψε το φυτό και πετά το και βελτίωσε την κυκλοφορία στο ενυδρείο. Συνήθως το κυανό ευνοείται από κακή κυκλοφορία του νερού .Δες και τα θρεπτικά που εχεις από λιπάσματα κτλ. Έχεις διοξείδιο;

Link to comment
Share on other sites

Ολα για κάποιο λογο βγαίνουν. Ολα θα κάνουν τον κύκλο τους, ετσι πρέπει!

 

 

Μέσα σε αυτο το φόρουμ κατα καιρούς εχω ακούσει τα πιο ακραία πράγματα...

Ας μην είμαστε τόσο  ψείρες, και εγω στην αρχη οταν έβγαινε κατι έλεγα τι φάση μήπως κάνω κάτι λάθος?

Αλλά δεν μπορώ να βλέπω ποστ σου στυλ:
-Κοψτο , πέτα το, ρίξε ξίδι.

-Είδα σαλιγκάρι -> ξεστησε το και πάλι απο την αρχή

-Τι? Δεν έκλεισες τα φώτα στην προσαρμογή???

-Έβγαλε απτέσια ο βράχος -> Έξω στον ήλιο, ξυδι, χλωρίνη και βιτριόλι

-Άλγη -> Πέτα το, καταστράφηκες κτλ

-Βράσε τις πέτρες 3 μερόνυχτα πριν τις βάλεις μέσα

 

Προσωπικά γούσταρα πολύ να παρακολουθώ ο,τι έβγαινε στο ενυδρείο και δεν έκανα κάποια κίνηση να το αφαιρέσω, ολα δούλευαν ρολόι. 

Αν δεν θέλουμε να έχουμε προβλήματα ας αφήσουμε τα ψάρια στο φυσικό τους περιβάλλον. Δεν θέλω να προσβάλω κανέναν, άλλωστε δεν γράφω πια στο φόρουμ.

 

Καλή τύχη με το ενυδρείο μαν :)

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα όλα για κάποιο λόγο βγαίνουν..

 

Μπορεί να είναι και η κυκλοφορία επειδή έχω καλσόν στο φίλτρο λόγο της γέννας. 

 

Έχω co2 ναι..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι. Επειδή το έχω παρακάνει με το day color θα ήταν υπερβολή αν έβαζα στη θέση της μίας day λάμπας μία ροζ; Απλά αυτή μπορεί να μπει μόνο στην μπροστινή θέση. Είναι μεγάλο λάθος να μπει η ροζ μπροστά;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ολα για κάποιο λογο βγαίνουν. Ολα θα κάνουν τον κύκλο τους, ετσι πρέπει!

 

 

Μέσα σε αυτο το φόρουμ κατα καιρούς εχω ακούσει τα πιο ακραία πράγματα...

Ας μην είμαστε τόσο  ψείρες, και εγω στην αρχη οταν έβγαινε κατι έλεγα τι φάση μήπως κάνω κάτι λάθος?

Αλλά δεν μπορώ να βλέπω ποστ σου στυλ:

-Κοψτο , πέτα το, ρίξε ξίδι.

-Είδα σαλιγκάρι -> ξεστησε το και πάλι απο την αρχή

-Τι? Δεν έκλεισες τα φώτα στην προσαρμογή???

-Έβγαλε απτέσια ο βράχος -> Έξω στον ήλιο, ξυδι, χλωρίνη και βιτριόλι

-Άλγη -> Πέτα το, καταστράφηκες κτλ

-Βράσε τις πέτρες 3 μερόνυχτα πριν τις βάλεις μέσα

 

Προσωπικά γούσταρα πολύ να παρακολουθώ ο,τι έβγαινε στο ενυδρείο και δεν έκανα κάποια κίνηση να το αφαιρέσω, ολα δούλευαν ρολόι. 

Αν δεν θέλουμε να έχουμε προβλήματα ας αφήσουμε τα ψάρια στο φυσικό τους περιβάλλον. Δεν θέλω να προσβάλω κανέναν, άλλωστε δεν γράφω πια στο φόρουμ.

 

Καλή τύχη με το ενυδρείο μαν :)

 

Και βεβαια ολα για καποιον λογο βγαινουν και αυτο γινεται οταν κανουμε κατι λαθος.

Αν αφησεις την αλγη και δεν διορθωσεις απο την αρχη αυτο που φταιει,τοτε μετα τα πραγματα γινονται δυσκολα.

Επισης σε βρησκω λιγο υπεβολικο φιλε μου,δεν ειδα καποιον να λεει ξεστησε ενυδρειο αφου βρηκες σαλιγκαρι,ουτε για αλγη πετα το καταστραφικες..κανεις τα πραγματα τραγικα ενω δεν ειναι.

Και να σου πω και κατι αλλο,αν θελω ενα ενυδρειο με υγειη φυτα,χωρις αλγες ειναι κακο? Πρεπει να εχω αλγες?

Και μη συγκρινεις τη φυση με το ενυδρειο,καμια σχεση το ενα με το αλλο.

Και ειναι τελειως λαθος αυτο που ειπωθικε πιο πανω οτι αν δεν εχεις αλγη κατι δεν παει καλα...

 

Να ρωτήσω κάτι. Επειδή το έχω παρακάνει με το day color θα ήταν υπερβολή αν έβαζα στη θέση της μίας day λάμπας μία ροζ; Απλά αυτή μπορεί να μπει μόνο στην μπροστινή θέση. Είναι μεγάλο λάθος να μπει η ροζ μπροστά;

 

Ευχαριστώ

Διαβασε εδω για το φως http://www.aquazone.gr/forums/topic/56782-o-%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%86%CF%85%CF%84%CE%B5%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CE%BF%CF%85-%CE%B5%CE%BD%CF%85%CE%B4%CF%81%CE%B5%CE%AF%CE%BF%CF%85/

Link to comment
Share on other sites

To διάβασα Ράστα. Επειδή λέει ότι συνήθως μπαίνουν μπροστά τα υψηλά κέλβιν για αυτό ρωτάω. Δεν έχω την δυνατότητα να τοποθετήσω την ροζ λάμπα στη μέση γιατί στη μέση είναι η led που θυμίζει λίγο day , έχει ψυχρό λευκό με λίγο ροζ. Και πίσω πίσω τρίτη είναι nature. Oπότε αν θέλω να το σπάσω λίγο θα πρέπει να μπει η ροζ μπροστά, η 2η led που είναι day με ροζ στο κέντρο και η nature στην πλάτη.

 

Δεν έχω άλλη επιλογή για αυτό ρωτάω. Αν είναι μεγάλο λάθος και δεν αξίζει να μην την πάρω καν.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά δοκίμασα ένα σακουλάκι Purigen. Αυτό που μπορώ να πω είναι ότι μέσα σε ήδη 4 ώρες βλέπω το νερό όπως ποτέ άλλωτε. Τώρα για τα υπόλοιπα θα μιλήσουν οι μετρήσεις.

 

Επίσης πήρα το nitrogen για να ανεβάσω τα νο3 μου που είναι στα 5. Αυτό να του συμπεριφερθώ στη δοσολογία όπως το γενικό λίπασμα flourish; Δηλαδή η δόση που αφορά τα λίτρα μου δια 3; και μετά δια 2;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τεστ νιτρικών?

Link to comment
Share on other sites

Εχεις τεστ νιτρικών?

Ναι αμέ. Δεν έχουν πάει πάνω από 5 ποτέ, βέβαια λόγω γέννας κλπ  έχω κάνει συχνές αλλαγές νερού αλλά και από πριν το μαξ μου είναι 5. Πριν βάλω και κάποια φυτά καινούργια που έχω βάλει τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Κυανο ειναι..

Πιστεύω δεν είναι τυχαίο που βγήκε αφότου τοποθετήθηκε το καλσόν στο φίλτρο και έριξε την κυκλοφορία. Γιατί από co2 είμαι πράσινη ένδειξη με dropchecker από φωτισμό δεν έχω κάποιο φάσμα περίεργο. Τώρα για τα άλλα πραγματικά δεν ξέρω..

 

Για να μην το πετάξω το κλάδεψα , αφαίρεσα τα κομματάκια και θα δούμε. Δεν ξέρω αν έχουν μείνει υπολείματα πάνω θα φανεί τις επόμενες ημέρες στο φούντωμα του.

Ευτυχώς είναι το μόνο σημείο που έκανε εμφάνιση.

Link to comment
Share on other sites

Στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα η seachem τα νιτρικά προτείνει να τα βάζουμε σε δυο δόσεις.

Οπότε ένας ασφαλής τρόπος είναι ο εξής: μέτρα πρώτα τα νιτρικά σου, μετά ρίξε την προτεινόμενη δόση και μετά από κανα δυο ώρες ξανακάνε μέτρηση για να δεις πόσο ανέβηκαν. Ετσι με αυτό τον τρόπο σιγά σιγα θα κάνεις τις ανάλογες ρυθμίσεις.

 

Link to comment
Share on other sites

Στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα η seachem τα νιτρικά προτείνει να τα βάζουμε σε δυο δόσεις.

Οπότε ένας ασφαλής τρόπος είναι ο εξής: μέτρα πρώτα τα νιτρικά σου, μετά ρίξε την προτεινόμενη δόση και μετά από κανα δυο ώρες ξανακάνε μέτρηση για να δεις πόσο ανέβηκαν. Ετσι με αυτό τον τρόπο σιγά σιγα θα κάνεις τις ανάλογες ρυθμίσεις.

Ευχαριστώ.  Η αλήθεια είναι πως την έλειψη νιτρικών εγώ την βλέπω στις βαλισνέριες. Ενώ τα φυτά μεγαλώνουν και αναπτύσονται οι βαλισνέριες πέρα από δρομείς δεν ανεβαίνει σε ύψος. Βγάζει δρομείς χωρίς να ψηλώνει. Σε ένα γρήγορο search που έκανα διάβασα πως αυτό ίσως είναι έλειψη επαρκών νιτρικών και είπα να δοκιμάσω.

 

Τώρα για το κυανό τι να κάνω ρε γαμώτο..Να το πετάξω το μπαλάκι; Το λυπάμαι να το πετάξω..

Link to comment
Share on other sites

Ποιες βαλισνέριες έχεις?

Το μπαλάκι αφου έπιασε κυανό, θα το είχα ήδη πετάξει για σιγουριά. Αν εξαπλωθεί θα ταλαιπωρηθείς πραγματικά.

Link to comment
Share on other sites

Το κούρεψα τελείως , όσο δεν πάει. Τώρα θα δείξει...

 

Τις ασιάτικα έχω. Αλλά προχωράνε φυτά προς τα πάνω μεγαλύτερων απαιτήσεων και μικρότερης ανάπτυξης και αυτές όχι..

Link to comment
Share on other sites

Οι ασιάτικα είναι αυτές με τα φύλλα που κάνουν λίγο στρίψιμο. Θα ψηλώσουν στο μέλλον αρκετά αλλά όχι όπως οι giga.

Link to comment
Share on other sites

Οι ασιάτικα είναι αυτές με τα φύλλα που κάνουν λίγο στρίψιμο. Θα ψηλώσουν στο μέλλον αρκετά αλλά όχι όπως οι giga.

Ναι αυτές είναι! Και μου έκανε εντύπωση πως είναι το μόνο φυτό που δεν παρουσίαζει άνοδο σε ύψος. Μπορεί να την άκουσε όσο έριχνα υγρό άνθρακα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτές είναι! Και μου έκανε εντύπωση πως είναι το μόνο φυτό που δεν παρουσίαζει άνοδο σε ύψος. Μπορεί να την άκουσε όσο έριχνα υγρό άνθρακα.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να ευθύνεται ο υγρος άνθρακας, θα το είχες καταλάβει γιατί θα παρουσίαζε <<λιώσιμο>>

Απλά είναι το είδος που θέλει τον καιρό του για να αρχίσει να ψηλώνει. Εξάλλου το οτι πετάει δρομείς είναι πολύ καλό σημάδι.

Link to comment
Share on other sites

Απο τη στιγμη που εβγαλες κυανο,τα σπορια του υπαρχουν ηδη μεσα στο ενυδρειο σου και στο φιλτρο σου.

Αν δεν βρεις τι φταιει και δεν το διορθωσεις θα ξαναβγει,δεν φευγει τοσο ευκολα αν βγει.

Link to comment
Share on other sites

Πριν δύο μήνες περίπου έπιασα κυανοβακτήριο, στην άμμο και σε φυτά, στο σημείο που το έπιασα δεν είχα καλή κυκλοφορία και ταυτόχρονα είχα μηδενικά νιτρικά, έβαλα δεύτερο κυκλοφορητή στην πλευρά που είχα το κυανό ο οποίος πέρα απ την κυκλοφορία ταυτόχρονα έπαιζε το διαχυτήρα του διοξειδίου, ανέβασα τα νιτρικά αφού πριν μου πει ο nicpapa πόσα ppm έβαζε το nitrogen έριχνα πολύ λίγα, έκανα και την θεραπεία με την ερυθρομυκίνη σε σκόνη, αφαίρεσα τα προσβεβλημένα φυτά και σε δύο εβδομάδες καθάρισα, θέλω να πω ότι το κυανό είναι συνδυασμός κακών συνθηκών κι έτσι πρέπει να αντιμετωπιστεί. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...