Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Βασικά αυτό για να πω την αλήθεια μου το είδα στην τρόπικα και νομίζω και εδώ στην ομάδα δημιουργίας για τα φυτά.

 

Παίρνουν την Monnieri compact και την κλαδεύουν ανά τακτά χρονικά διαστήματα για να διατηρήσουν ένα είδος τάπητα εκεί που θέλουν.

 

 

Δυσκολα να εχεις την compact ομως που μενει κοντη...απο την κανονικη bacopa που εχεις εσυ,εχει τεραστια διαφορα στο υψος..

Δες εδω ποσο γινεται η κανονικη http://www.aquazone.gr/forums/topic/84745-bacopa-monnieri/

Δες εδω ποσο γινεται η compact http://tropica.com/en/plants/plantdetails/4467/4467

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Πω..αυτή την διαφορά δεν την ήξερα. Και δεν ξέρω ποια έχω , αν είναι η compact ή η κανονική. Να το αφήσω και ανάλογα με το πόσο θα ψηλώσει θα καταλάβω;

 

Πάντως κακό δεν της έκανε , με την έννοια ότι το φυτό αναπτύσεται κανονικά παρόλο που το είχα 1 με το έδαφος.

Link to comment
Share on other sites

Την copact δυσκολα την εχεις,νομιζω οτι αυτη την ποικιλια την εχει βγαλει η tropica και μονο αυτη την εχει.

Και tropica φυτα μονο ενα μαγαζι στην Ελλαδα απ οσο ξερω φερνει.

Μαλλον την κανονικη εχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτός που το πήρα κοντά στο Μαρούσι με την τρόπικα συνεργάζεται!

 

Τι να πω. και σκέψου την έχω προς τα μπροστά γιατί στο μυαλό μου έχω τον τάπητα αυτόν.

Link to comment
Share on other sites

Εχει φυτα τροπικα η απλα εχει προιοντα? Γιατι προιοντα εχουν ολοι,φυτα ομως οχι.

Link to comment
Share on other sites

Φυτά τροπικά με καρτελάκι τρόπικα αλλά και αυτός εκεί μου έλεγε συνέχεια μπες στην τρόπικα να δεις τι θες να φτιάξεις , με αυτήν συνεργάζομαι.

 

Το aquario είναι το έχεις και στο φόρουμ εδώ συνεργαζόμενο.

 

Θέλω επίσης να πω κάτι λίγο περίεργο. Χτες κάνοντας μία βόλτα σε ένα κατάστημα που ασχολείται με aquascapes , όπως μιλούσαμε κλπ , του είπα για την θολούρα στο ενυδρείο και αν είναι να βάλω purigen κλπ. Moυ λέει μην δίνεις λεφτά για Purigen , θα σου δώσω 2 αμπούλες με βακτήρια συμπυκνωμένες, 1 βακτήρια-1 τροφή για βακτήρια και θα στο καθαρίσει.

Ε για περίεργο λόγο το ενυδρείο καθάρισε πάρα πολύ.

 

Πώς γένιν αυτό; ;)

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Θέλω επίσης να μου πείτε τι συγκεκριμένη λίπανση να ακολουθήσω; Κάλιο; 

 

Επίσης, τα νιτρικά μου δεν έχουν ξεπεράσει ποτέ τα 5-10... κάπου στα 5 είναι συνεχώς. Μάλλον οι εγέριες κάνουν πάρτυ σε αυτό το κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Φυτά τροπικά με καρτελάκι τρόπικα αλλά και αυτός εκεί μου έλεγε συνέχεια μπες στην τρόπικα να δεις τι θες να φτιάξεις , με αυτήν συνεργάζομαι.

 

Το aquario είναι το έχεις και στο φόρουμ εδώ συνεργαζόμενο.

 

Θέλω επίσης να πω κάτι λίγο περίεργο. Χτες κάνοντας μία βόλτα σε ένα κατάστημα που ασχολείται με aquascapes , όπως μιλούσαμε κλπ , του είπα για την θολούρα στο ενυδρείο και αν είναι να βάλω purigen κλπ. Moυ λέει μην δίνεις λεφτά για Purigen , θα σου δώσω 2 αμπούλες με βακτήρια συμπυκνωμένες, 1 βακτήρια-1 τροφή για βακτήρια και θα στο καθαρίσει.

Ε για περίεργο λόγο το ενυδρείο καθάρισε πάρα πολύ.

 

Πώς γένιν αυτό; ;)

 

Περίεργα μας τα λες, δηλαδή αν παρακάτω υπήρχε κι άλλο μαγαζί και του έλεγες του πρόβλημα και σου έλεγε λάθος αυτό που έκανες κάνε αυτό που θα σου πω θα το κανες!! Κι αν ξαναρώταγες και 3ο μαγαζί και σου έλεγε κάτι άλλο θα το κανες κι αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Καλά ήξερα τι έπαιρνα, δεν το πήρα έτσι στην τύχη. Βακτήρια ήταν που χρησιμοποιώ ακόμα ούτως ή άλλως στην αλλαγή νερού. Μπήκα και τα έψαξα πριν τα βάλω δεν τα έβαλα στα τυφλά. Οπότε αφού έκανα αλλαγή 30% τα πρόσθεσα.

Απλά το περίεργο της υπόθεσης είναι ότι τα βακτήρια αυτά καθάρισαν πολύ το νερό και αυτό μου προξένησε εντύπωση. Και είναι πράγματι βακτήρια δεν έχει καμμία σχέση με καθαριστικά νερού κλπ.

 

Και οι 2 δόσεις έχουν 4 ευρώ άλλο και αυτό. Δηλαδή άμα θες να ρίχνεις γενικότερα στις αλλαγές σου, θέλεις χρυσάφι.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε κάθε αλλαγή να ρίχνεις βακτήρια; Σε στρώσιμο είσαι;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί σε κάθε αλλαγή να ρίχνεις βακτήρια; Σε στρώσιμο είσαι;

Έχω αδύναμη βιολογία. Παρ'όλο που εδώ και κάποιο καιρό μετράω κανονικά νο3 , μετράω παρ'όλα αυτά και κάτι ψιλά νο2 της τάξεως του 0,05.

 

Πρέπει να την ενισχύω λίγο μέχρι το 3μηνο για να μην υπάρξει κάποια ανισορροπία+ ότι έχω και γέννα που όσο μικρά και αν είναι το νερό επιβαρύνθηκε και το βιολογικό υλικό δεν είναι ακόμα ικανό να ανταπεξέλθει τόσο καλά.

Link to comment
Share on other sites

τελικα με το purigen τι εγινε ? :D

Δεν το έχω δοκιμάσει xD Ψάχνω μποστανά που να ξέρει αποδεδειγμένα πως δεν επηρεάζει τις λιπάνσεις!

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο purigen είναι το ενυδρειακό βαμβάκι. Ελάχιστοι είναι αυτοί που το πλήρωσαν, γι' αυτό δεν βλέπεις και γνώμες γι' αυτό το προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω πάνω σε ένα μπαλάκι Moss που έχω μία τριχωτή καταπράσινη γλίτσα που εξέχει. Πουθενά αλλού στο ενυδρείο δεν το βλέπω αυτό.

 

Μήπως είναι καμμία αρχή κυανοβακτηρίου;

Link to comment
Share on other sites

Nα για δείτε. Στα αριστερά πάνω το μπαλάκι έχει αυτό. 

post-61846-0-96240600-1455738898_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γιατι;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κουλαρετε λιγο με τα πραγματα, δε μπορεις να φτιαξεις ενυδρειο σε αποστειρωμενο περιβαλλον χιλια δυο θα βγουν γιατι ετσι ειναι η φυση, αν δε βγαιναν τετοια πραγματα κατι δε θα πηγαινε καλα

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια κουλαρετε λιγο με τα πραγματα, δε μπορεις να φτιαξεις ενυδρειο σε αποστειρωμενο περιβαλλον χιλια δυο θα βγουν γιατι ετσι ειναι η φυση, αν δε βγαιναν τετοια πραγματα κατι δε θα πηγαινε καλα

 

Εσενα αν βγαλει κυανο αστο και μη κανεις τιποτα.Το πολυ πολυ να ξεστησεις το ενυδρειο και να το ξαναστησεις..

Link to comment
Share on other sites

Εσενα αν βγαλει κυανο αστο και μη κανεις τιποτα.Το πολυ πολυ να ξεστησεις το ενυδρειο και να το ξαναστησεις..

 

ασε μας ρε ραστα, κατσε 24 ωρες απο το ενυδρειο σου και κοιτα μην εμφανιστει κανενα σαλιγκαρι και παθεις τιποτα

δε λεω για το κυανο πραγματι ειναι ζημια αλλα γενικα μη τα λεπτολογιζουμε ολα

Link to comment
Share on other sites

ασε μας ρε ραστα, κατσε 24 ωρες απο το ενυδρειο σου και κοιτα μην εμφανιστει κανενα σαλιγκαρι και παθεις τιποτα

δε λεω για το κυανο πραγματι ειναι ζημια αλλα γενικα μη τα λεπτολογιζουμε ολα

 

Για χαλαρωσε λιγο και μιλα λιγο καλυτερα!

Οταν εσενα θα σου βγει αλγη και θα ανοιξεις θεμα,θα σου βαλω απο κατω αυτα τα 2 ποστ που εκανες τωρα,να δουμε τι θα απαντησεις τοτε!

Link to comment
Share on other sites

ασε μας ρε ραστα, κατσε 24 ωρες απο το ενυδρειο σου και κοιτα μην εμφανιστει κανενα σαλιγκαρι και παθεις τιποτα

δε λεω για το κυανο πραγματι ειναι ζημια αλλα γενικα μη τα λεπτολογιζουμε ολα

Δεν εχεις καταλαβει μαλλον κατι ...

Ολη η ιστορια ,ειναι να βρεις την αιτια του προβληματος στην αρχη...

Αν το αφησεις στην τυχη του , δυστηχως εχεις χασει το παιχνιδι...

 

Γιαυτο και θελει και λιγη προσοχη στο διαβασμα του ενυδρειου.

Εγω δεν τα βλεπω τα ενυδρεια μου ολη μερα, αλλα οταν τα κοιταζω βλεπω ενα ενα φυτο τι κανει , πως μεγαλωνει αν κατι λειπει, μετα βλεπω και ζωντανα. ...

Δυστηχως θελει καθημερινο ελενχο το ενυδρειο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...