Jump to content

Νέος με φυτά , την βοήθεια σας!


Fred13

Recommended Posts

Με τα νιτρικά θα πρέπει να μετρήσεις για να ξέρεις τι θα ρίξεις, μην ταλαιπωρείς τα ψάρια για να χεις καλά τα φυτά!

Link to comment
Share on other sites

5 no3 έχω ;)

Link to comment
Share on other sites

Για την θολούρα που αναφέρω παραπάνω λέω τελικά μήπως χρησιμοποιήσω seachem purigen που δεν είναι χημικό και βλέπω κάνει δουλειά σε πολύ κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

Τι χρώμα έχει αυτή η θολούρα; Στην φώτο δεν διακρίνω τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Η θολούρα στην κάμερα δεν φαίνεται σωστά.

Ειναι όμως πολυ θολό. Σαν χιλιάδες σωματίδια σκόνης να αιωρούνται.

Από το πλαϊνό τζαμί κάποιες φορές μετά το μισό ενυδρειο δεν βλέπεις.

Μήπως να βάλω τον άνθρακα για 48 ώρες να πάρει ότι ειναι να πάρει και να τον βγάλω. Μην ξοδεύομαι με αλλά.

Την ίδια δουλειά κάνουν και οι uv λάμπες η ειναι άσχετο;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις τι είναι, δεν μπορείς να δοκιμάζεις στην τύχη. Οι uv λάμπες κάνουν πολύ καλή δουλειά στην green water άλγη.

Μήπως γίνεται όταν ανακατεύεις τον βυθό; Στις μεταφυτεύσεις; Ενυδρειακό βαμβάκι έχει το φίλτρο σου; Το αλλάζεις συχνά;

Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν οποτε πειραζα το βυθό μετά από καμία μέρα θα είχε καθαρίσει αλλά τιποτα.

Εχω απολα και τα αλλάζω συχνά.

Να βάλω τον άνθρακα 2 μέρες; Ενταξει θα μου τραβήξει λίπασμα όσο θα λειτουργήσει αλλά άμα δώ ότι έκανε δουλειά θα τον βγάλω και στη 1 μέρα.

Δεν ξερω αλλά πρέπει και να δοκιμάσω κατι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Θα ήθελα την γνώμη σας για την χημική φίλτρανση με seachem purigen. To προϊόν ισχυρίζεται πως εκτός απότι κάνει κρύσταλλο το νερό , μείωνει αμμωνία και νιτρικά , δεν τραβάει τα θρεπτικά στοιχεία που χρειάζονται τα φυτά για την ανάπτυξη τους. 

Αυτά αν ισχύουν επακριβώς , τότε θα δικαιολογείται και κάπως η τσουχτερή τιμή του.

Μέσα στην έρευνα που έκανα επικαλείται επίσης ότι χρησιμοποιείται από aquascapers παγκοσμίως. Τώρα εννοούν ότι το βάζουν για να φωτογραφίσουν ή καθόλη τη διάρκεια; Αυτό δεν διευκρινίζεται.

 

Επίσης , θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο όμορφο φυτό επιφάνειας το οποίο να υπάρχει στην χώρα μας. Καθώς και επιγραμματικά τα + και τα - του. 

 

Και να παρατηρήσω κάτι. Στο προφίλ της εγέριας η ελοντέα , αναγράφεται πως μπορεί να μείνει ελεύθερο φυτό επιφάνειας. Πως όμως μένει στην επιφάνεια; Γιατί εμένα βυθίζεται..

 

Και τέλος, ξέρει κανείς τον echinodorus hot pepper; Πολλές ονομασίες και πολλές οικογένειες. Καταφεύγω στο φόρουμ αλλά έτσι όπως τα πουλάνε δεν βγάζεις άκρη.

Link to comment
Share on other sites

Any advice? :)

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτήσω αν τωρα που εχω αέριο co2 ο υγρός άνθρακας χρησιμεύει κάπου η παει ντουλάπι.

Link to comment
Share on other sites

Και όσο αυξάνω φυτό μάζα αυξάνω και φυσαλιδες;

Link to comment
Share on other sites

Το εξέλ μπορεί να σου χρειαστεί στο μέλλον για καταπολέμηση άλγης, για τις φυσαλίδες είπαμε άσε το drop checker να σου υποδείξει αν υπάρχει η κατάλληλη ποσότητα διαλυμένου διοξειδίου στο νερό, αν αυξηθεί η φυτομάζα αυτό που ίσως θα χρειαστεί να αυξήσεις θα είναι η ποσότητα των λιπασμάτων, μην ξεχνάς όμως κι ότι θα κλαδεύεις οπότε από δω και πέρα παρατηρείς και ανάλογα πράττεις, το κάθε ενυδρείο είναι ξεχωριστό και τώρα είσαι σ ένα σημείο στο οποίο θα χρειαστεί να παίρνεις κι από μόνος σου αποφάσεις "διαβάζοντας" το ενυδρείο σου. 

Link to comment
Share on other sites

H καφέ άλγη έχει θέμα. Την βγάζω και αμέσως μετά την επόμενη μέρα αρχίζει να εμφανίζεται!

 

Βάζω μία φωτογραφία της αλτερνανθέρα η οποία από τότε που μπήκε φως και co2 έχει πάθει παράκρουση. Έφτασε 30 πόντους , πετάει φύλλα συνεχώς. Τα παρακάτω της φύλλα δεν είναι καλά είναι σαν χαλασμένα. Έγιναν έτσι όσο δεν είχα φώτα και co2.

 

Πρέπει να την κλαδέψω να την ανανεώσω και να μεταφυτέψω δίπλα της. Πώς κλαδεύεται;; :s Δεν ξέρω που να κόψω και αν πρέπει να κόψω να μη τη χαλάσω.

 

Τέλος, κλάδεψα μία ανούμπια και εκεί που κλάδεψα βγάζει ασταμάτητα φυσαλίδες μέχρι πάνω σαν κλωστή. Επίσης η ίδια ανούμπια επειδή την βλέπει πολύ το φως παρουσίασε λίγο τριχωειδή άλγη. Είναι κολητική για το ενυδρείο να την απομακρύνω;

post-61846-0-56578100-1455647498_thumb.jpg

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κάτω μέρος είναι χάλια, άσε το φυτό να μεγαλώσει λίγο ακόμα, και μετά κλάδεψε στο σημείο που αρχίζει το υγειές κομμάτι, και φυτεψέ το.

Tην  τριχωειδή μπορείς να την αφαιρέσεις μηχανικά. Όλες οι άλγες οταν υπάρχουν στο ενυδρείο και βρούν  ευκαιρία μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κάτω μέρος είναι χάλια, άσε το φυτό να μεγαλώσει λίγο ακόμα, και μετά κλάδεψε στο σημείο που αρχίζει το υγειές κομμάτι, και φυτεψέ το.

Tην  τριχωειδή μπορείς να την αφαιρέσεις μηχανικά. Όλες οι άλγες οταν υπάρχουν στο ενυδρείο και βρούν  ευκαιρία μπορεί να δημιουργήσουν πρόβλημα.

Mάλλον τότε έκανα βλακεία.. Επειδή έκανα συντήρηση και δεν διάβασα την απάντηση την κλάδεψα.. Πήρα το επάνω μέρος και το μεταφύτεψα μπροστά από τα ψηλότερα κομμάτια που μείνανε.

Εν τω μεταξύ τα πάνω φύλλα που βλέπεις γυρίσανε και κοιτάνε τον θεό μέσα σε 2 ημέρες που μπήκε φως + cο2 . Είχανε αρχίσει και αυτά να παίρνουν την κάτω βόλτα. Μέσα σε 2 ημέρες αυτό δεν το έχω ξαναδεί. Πήρε το φυτό 1 με 2 πόντους και το ξέρω επειδή είχα βάλει σημάδι για να παρατηρώ ανάπτυξη.

 

Τώρα για αυτά που μείνανε τι να κάνω; Να τα αφαιρέσω τα φύλλα και να αφήσω μόνο τον κορμό με κάτι μωρά φύλλα μισού εκατοστού που έχει; Η να τα αφήσω και αυτά πάνω μήπως πάρουν τα πάνω τους;

 

Mεγάλο πρόβλημα έχω με την καφέ άλγη την οποία την αφαιρώ με την ξύστρα  και απλά μετράω 2 ώρες και είναι εκεί! Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω; Να μειώσω φωτοπεριόδο; Λίπασμα; Τι να κάνω...

Link to comment
Share on other sites

Mάλλον τότε έκανα βλακεία.. Επειδή έκανα συντήρηση και δεν διάβασα την απάντηση την κλάδεψα.. Πήρα το επάνω μέρος και το μεταφύτεψα μπροστά από τα ψηλότερα κομμάτια που μείνανε. Αυτό ακριβώς πρέπει να κάνουμε σε κανονικές συνθήκες. Στην δική σου περίπτωση και για να μην φαίνετε άσχημο σου πρότεινα στην ουσία να κρατήσεις μόνο το πάνω υγειές τμήμα. Η αλτερανθέρα είναι φυτό ταχείας αναπτύξεως οπότε μη φοβάσαι, μόλις βρει αυτά που θέλει θα πάει σφαίρα.

Εν τω μεταξύ τα πάνω φύλλα που βλέπεις γυρίσανε και κοιτάνε τον θεό μέσα σε 2 ημέρες που μπήκε φως + cο2 . Είχανε αρχίσει και αυτά να παίρνουν την κάτω βόλτα. Μέσα σε 2 ημέρες αυτό δεν το έχω ξαναδεί. Πήρε το φυτό 1 με 2 πόντους και το ξέρω επειδή είχα βάλει σημάδι για να παρατηρώ ανάπτυξη.

 

Τώρα για αυτά που μείνανε τι να κάνω; Να τα αφαιρέσω τα φύλλα και να αφήσω μόνο τον κορμό με κάτι μωρά φύλλα μισού εκατοστού που έχει; Η να τα αφήσω και αυτά πάνω μήπως πάρουν τα πάνω τους; Αστα και βλέπεις, λογικά εκεί που έκοψες θα πετάξουν νέους βλαστούς

 

Mεγάλο πρόβλημα έχω με την καφέ άλγη την οποία την αφαιρώ με την ξύστρα  και απλά μετράω 2 ώρες και είναι εκεί! Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω; Να μειώσω φωτοπεριόδο; Λίπασμα; Τι να κάνω...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Σωτήρη. 

 

Περιμένω και κάποιον αν μπορεί να μου πει αν η χημική φίλτρανση seachem purigen είναι τόσο μαγική όσο περιγράφεται γιατί έπαθα την πλάκα μου με την διαύγεια που έχουν τα ενυδρεία που το χρησιμοποιούν.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω 1 ερώτηση σχετικά με την σωστή διάχυση του co2.
 

Εγώ το τρέχω στις 60 φυσαλίδες/δευτερόλεπτο. Το dropchecker έχει πράσινη ένδειξη και γενικότερα οι πρώτες αντιδράσεις των φυτών είναι εκπληκτικές. 

Τα ψάρια δεν έδειξαν καμία δυσανασχέτηση στη βραδινή παροχή.

 

Παρατηρώ όμως στην επιφάνεια να σχηματίζονται και να παραμένουν μικρά φισαλίδια που υποθέτω είναι co2.  Αυτό το co2 πάει χαμένο επειδή δεν διαλύεται στο νερό;

 

Υπάρχει κάποιο tip για να έχω την καλύτερη δυνατή διάχυση μέσα στο νερό; Έχω και έναν κυκλοφορητή που κάθεται αν αυτό θα βοηθήσει σε κάτι.

 

Και τέλος , κάτι άσχετο με το παραπάνω. Θέλω να βάλω κάποιο φυτό επιφάνειας, 1ον επειδή μου αρέσουν και 2ον επειδή θα μου δώσουν μία νώτα φωτισμού στο πήγαιν-έλα τους που πιστεύω καλό θα κάνει.

Στο βίντεο αυτό έχει κάποια φυτά επιφάνειας που μου αρέσουν πολύ. Ξέρετε πως λέγονται:

 

 

 

Ευχαριστώ

Έγινε επεξεργασία - Light0r
Link to comment
Share on other sites

Αν διακρίνω καλά, πρέπει να είναι pistia stratiotes. Τα φυτά επιφάνειας να ξέρεις ότι θα κόψουν φωτισμό στα υπόλοιπα φυτά που είναι από κάτω (ανάλογα βέβαια και το μέγεθός τους και την ποσότητα που θα βάλεις).

Σχετικά με την γραμμή σαν κλωστή στην ανούμπια που ανέφερες, είναι η φωτοσύνθεση που έκανε την στιγμή που έκοψες το φύλλο. Δεν είναι ανησυχητικό, μην φοβάσαι.

Διάχυση co2 πως κάνεις;

 

Link to comment
Share on other sites

Αν διακρίνω καλά, πρέπει να είναι pistia stratiotes. Τα φυτά επιφάνειας να ξέρεις ότι θα κόψουν φωτισμό στα υπόλοιπα φυτά που είναι από κάτω (ανάλογα βέβαια και το μέγεθός τους και την ποσότητα που θα βάλεις).

Σχετικά με την γραμμή σαν κλωστή στην ανούμπια που ανέφερες, είναι η φωτοσύνθεση που έκανε την στιγμή που έκοψες το φύλλο. Δεν είναι ανησυχητικό, μην φοβάσαι.

Διάχυση co2 πως κάνεις;

Kαλημέρα,

 

Όχι μωρέ λίγα ξέρεις 3-4 και για τον φωτισμό εντάξει επειδή έχω υπέραρκετο νομίζω πως δεν θα κάνει κακό! Ξέρεις μήπως και κανένα άλλο που επιφάνειας όμορφο που υπάρχει Ελλάδα;

 

Διάχυση κάνω με έναν κλασικό κεραμικό διαχυτή-ποτηράκι , το έχω βάλει στο τζάμι στα πλάγια χαμηλά στη γωνία και πάνω συναντά την έξοδο φίλτρου.

Link to comment
Share on other sites

Μη βαλεις φυτα επιφανειας,θα σου κοψουν φως.

Οι φυσαλιδες που ειδες να βγαινουν απο το σημειο που εκοψες το φυλλο δεν ειναι φωτοσυνθεση αλλα οξυγονο που βγαινει απο το φυτο.

Link to comment
Share on other sites

Μη βαλεις φυτα επιφανειας,θα σου κοψουν φως.

Οι φυσαλιδες που ειδες να βγαινουν απο το σημειο που εκοψες το φυλλο δεν ειναι φωτοσυνθεση αλλα οξυγονο που βγαινει απο το φυτο.

Kαι μάλιστα τόσες πολλές ανεβαίνουν ακατάπαυστα πάνω σαν κλωστή.

 

Ήθελα να σου γράψω πως η μπακόπα για καλή μου τύχη έπιασε ;) Ψηλώνει συνεχώς!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει να την κοβεις κοντη οπως την ειχες ομως.

Βασικά αυτό για να πω την αλήθεια μου το είδα στην τρόπικα και νομίζω και εδώ στην ομάδα δημιουργίας για τα φυτά.

 

Παίρνουν την Monnieri compact και την κλαδεύουν ανά τακτά χρονικά διαστήματα για να διατηρήσουν ένα είδος τάπητα εκεί που θέλουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...