Jump to content

Στρώσιμο με ψάρια και φυτά


Recommended Posts

καλημέρα σας. 'Εχω αι εγώ μια απορία.

πάντα όταν μιλάμε για ιχθυοφόρτιση το κάνουμε διαβάζοντας τα προφίλ και έχοντας υπόψιν μας τα λίτρα και μερικές φορές μήκος και ύψος ενυδρείου σε κάποια είδη.

ποιός όμως είναι ο συσχετισμός ιχθυοφόρτισης σε σχέση με το φίλτρο?

δηλαδή ένα λίτρο βιολογικό υλικό τι δυνατότητες έχει σε φίλτρανση?

Συνήθως η εταιρίες που πουλούν φίλτρα μας λένε και για πόσα λίτρα ενυδρείου κάνουν. Παράδειγμα αν ένα φίλτρο γράφει 80-120 σημαίνει ότι αν έχουμε ένα ενυδρείο μέσα σε αυτά τα λίτρα δεν θα έχουμε πρόβλημα.

 

Τώρα γιατί γράφουν 80-120 και δεν γράφουν έως 120; Απλά γιατί αν έγραφαν έως 120 τότε θα υπήρχε ο κίνδυνος κάποιος να έβαζε αυτό το φίλτρο σε ενυδρείο 20 λίτρων και να το έκαμνε θάλασσα λόγο της έντονης ροής.

Άρα το 80 σημαίνει πως δεν κάνει για ενυδρεία κάτω των 80 λίτρων όχι λόγο της βιολογίας αλλά λόγο της έντονης ροής.

Το 120 σημαίνει τα μέγιστα λίτρα στα οποία μπορεί το φίλτρο να αντεπεξέλθει σε ροή αλλά και σε βιολογική φίλτρανση πάντα υπό νορμάλ ιχθυοφόρτηση και όλα αυτά με τα μαμισια υλικά του φίλτρου. Πολλοί όμως τα ενυδρεία τους τα υπερφορτόνουν και αναγκάζονται να αλλάξουν το υλικό φιλτρανσης με κάποιο που τους δίνει μεγαλύτερη επιφάνεια φίλτρανσεις και κάποιοι το αλλάζουν γιατί θέλουν να μπουν στο κλούπ της άσκοπης κατανάλωσης :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως προσωπικα παντα στρωνω με ψαρακι, βαζω ενα, μετα δευτερο μολις μετρησω τα πρωτα νιτρικα και αυξανω οσο περνανε οι βδομαδες και δεν μετραω αμμωνια. Και αυτο και σε μη φυτεμενα, τωρα προχθες μετρησα επιτελους 0 αμμωνια στο reef που στηνω και προκειται να παρω αλλο ενα, και αλλο ενα οπου φυσικα τα εχω επιλεξει εξ αρχης!

Με αυτο το τροπο στρωνω χωρις μπολι, χωρις να χασω ή να βασανισω ψαρακι..

Link to comment
Share on other sites

Αν η ιχθυοφορτιση είναι πολύ μικρή τότε μπορούμε και χωρίς φυτά. Αυτό όμως για να γίνει πρέπει τα ψάρια να μην είναι κοπαδοψαρα ώστε να μπορείς να βάλεις 1-2, ή να είναι μεγάλο το ενυδρείο. Παράδειγμα έστρωσα το ενυδρείο μου με σκαλαρια χωρίς φυτά γιατί δεν τα είχα άμεσα διαθέσιμα, άλλα έβαλα 6 σκαλάρια μεγέθους 2 ευρώ σε 350 λίτρα τα ψάρια είχαν χαθεί στο ενυδρείο :) .

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν εχω δοκιμασει αυτη τη μεθοδο για στρωσιμο.

Σιγουρα με σωστες κινησεις μπορει καποιος να το δοκιμασει αλλα υπαρχουν προυποθεσεις για να γινει αυτο οπως εχει γραψει και ο Χρηστος.

Τα φυτα σιγουρα βοηθουν και ειδικα τα γρηγορης αναπτυξης.

Το φιλτρο πιστευω οτι δεν παιζει ρολο αν ειναι πολυ μεγαλο και με πολυ υλικο μεσα.Το φιλτρο πρεπει να αγοραζεται σε σχεση με την ιχθιοφορτωση που θα εχουμε,δηλαδη ενα μεγαλο φιλτρο με πολυ υλικο,δεν θα γεμισει ποτε με βιολογια αν εχουμε 2-3 μικρα ψαρακια.Οπως και αν βαλεις 3 φιλτρα σε σειρα,δεν υπαρχει ποτε περιπτωση να εχουν ολα βιολογια γιατι δεν θα υπαρχει τροφη για για βακτηρια ωστε να αναπτυχθουν σε ολα τα φιλτρα.Οπωτε το να εχεις πχ 3 φιλτρα δεν σημαινει οτι μπορεις να βαλεις τα 3πλασια ψαρια σε ενα ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Πρίν δύο εβδομάδες πήρε ο γιός μου ένα ενυδρείο μεταχειρισμένο 120 λίτρων μικτά .

Το έπλυνε πολύ καλά , έβαλε μπόλι απο κάποιο παλιό βιολογικό υλικό που είχα στη ταράτσα πεταμένο , τα φυτά του και 3 γατόψαρα .

Χθές έβαλε και τα ψάρια που ήθελε , Endler .

Λόγω του ότι τα παράγγειλε απ έξω δεν γνώριζε ακριβώς τη ποσότητα που θα ερχόταν και του ήρθαν 136 ψάρια .

Χθές τα έβαλε μέσα με προσαρμογή μόνο ως προς τη θερμοκρασία και σήμερα δείχνουν όλα μια χαρά .

Θα δούμε και τη συνέχεια .

Link to comment
Share on other sites

Χαλαρά ξεκίνησε με έναν αριθμό ψαριών φυσιολογικό :lmao:

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο , να κάνω και εγώ τις ερωτήσεις μου, τους ενδοιασμούς μου αλλά να κάνω και λίγο το δικηγόρο του διαβόλου.

Έχεις κάνεις καθόλου μετρήσεις  να δεις που βρίσκονται οι τιμές αμμωνίας και νιτρωδών σε  όλη τη διάρκεια της διαδικασίας ;

 

Είπες επίσης πως βάζεις φυτά γιατί και αυτά μεταφέρουν βακτήρια που επιταχύνουν το κύκλο του αζώτου, αυτό είναι αλήθεια, είπες όμως πως δεν βάζεις μπόλι για να μη μεταφέρεις τυχόν άλγη,  και τα φυτά όμως με τον ίδιο τρόπο μπορεί να μεταφέρουν σπόρια ή ίχνη άλγης επομένως δεν το γλυτώνεις αυτό, μπορείς βέβαια να τα απολυμάνεις αλλά τότε χάνεις και τυχόν βακτήρια, άρα σε αυτή τη περίπτωση τα φυτά θα είναι στείρα μικροοργανισμών  θα λειτουργήσουν μόνο σαν καταναλωτές αμμωνίας .

 

Να πω όμως πως χωρίς μετρήσεις τη θεωρώ επίφοβη τη διαδικασία, και ειδικά για έναν αρχάριο, γιατί εδώ μιλάμε πως θα υπάρχουν ψάρια μέσα και η μέθοδος αυτή δεν συγχωρεί λάθη, τυχόν λάθος μπορεί να σημαίνει και απώλεια άμεση ή έμμεση.

 

Γενικά όμως ως προς το θέμα του χρόνου της οριστικής ολοκλήρωσης του κύκλου του αζώτου δεν διαφέρει με τη μέθοδο της αμμωνίας, και οι 2 το ίδιο χρονοβόρες θεωρώ πως είναι, άσχετα αν σε αυτή τη μέθοδο βάλεις τμήμα της ιχθυοφόρτισης, και για  να μη πω , πως λόγω της μικρής συγκέντρωσης αμμωνίας  η μέθοδος αυτή θα είναι πιο χρονοβόρα.

 

Γενικά μια μέθοδος κρίνεται από την αποτελεσματικότητα της και από το κόστος της, σίγουρα είναι αποτελεσματική αυτή η μέθοδος, δηλαδή σίγουρα κάποια στιγμή  θα έχουμε ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου, αλλά να δούμε και το κόστος σε σχέση με άλλες μεθόδους, και όταν λέω κόστος δεν εννοώ μόνο το οικονομικό , αλλά την ενασχόληση και τη δυσκολία της καθώς και το χρόνο ολοκλήρωσης.

 

Ο μεγάλος  μου ενδοιασμός βέβαια είναι πως δεν υπάρχουν μετρήσεις, αυτό «στο περίπου» και η σιγουριά του σχοινοβάτη  με φοβίζει λίγο, και ειδικά όταν υπάρχουν ψάρια μέσα. Και για να μη παρεξηγηθώ, το «στο περίπου» το λέω γιατί στις διαδικασίες της φύσης πάντα υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες και λόγω μιας μικρής λεπτομέρειας τα πάντα μπορούν  να ανατραπούν.

 

Προσωπικά τη μέθοδο αυτή  δεν θα την πρότεινα σε αρχάριο, ειδικά αν δεν υπάρχουν τεστ.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο , να κάνω και εγώ τις ερωτήσεις μου, τους ενδοιασμούς μου αλλά να κάνω και λίγο το δικηγόρο του διαβόλου.

Έχεις κάνεις καθόλου μετρήσεις  να δεις που βρίσκονται οι τιμές αμμωνίας και νιτρωδών σε  όλη τη διάρκεια της διαδικασίας ;

όχι και αν θες να μάθεις στο περίπου γιατί διάβασε εδώ

 

Είπες επίσης πως βάζεις φυτά γιατί και αυτά μεταφέρουν βακτήρια που επιταχύνουν το κύκλο του αζώτου, αυτό είναι αλήθεια, είπες όμως πως δεν βάζεις μπόλι για να μη μεταφέρεις τυχόν άλγη,  και τα φυτά όμως με τον ίδιο τρόπο μπορεί να μεταφέρουν σπόρια ή ίχνη άλγης επομένως δεν το γλυτώνεις αυτό, μπορείς βέβαια να τα απολυμάνεις αλλά τότε χάνεις και τυχόν βακτήρια, άρα σε αυτή τη περίπτωση τα φυτά θα είναι στείρα μικροοργανισμών  θα λειτουργήσουν μόνο σαν καταναλωτές αμμωνίας .

Λόγο χώρου πάντοτε είχα ένα βασικό ενυδρείο και κάτι πειραματικά. όταν το βαριόμουνα άρχιζα να το παραμελώ και συνάμα να σκέφτομαι τη όμορφο θα γίνει το νέο ενυδρείο. Όσο εγώ ονειρευόμουν άλλο τόσο γέμιζε το ενυδρείο με κάθε λογιών άλγη. φαντάζεσαι να έπαιρνα μπόλι από ένα τέτοιο ενυδρείο τη θα γίνονταν; Θα μου πεις μπορεί και τίποτα, αλλά έλα που είχα και έχω ψύχωση και δεν θέλω να ανακατεύω τα παλιά με τα νέα.

 

Να πω όμως πως χωρίς μετρήσεις τη θεωρώ επίφοβη τη διαδικασία, και ειδικά για έναν αρχάριο, γιατί εδώ μιλάμε πως θα υπάρχουν ψάρια μέσα και η μέθοδος αυτή δεν συγχωρεί λάθη, τυχόν λάθος μπορεί να σημαίνει και απώλεια άμεση ή έμμεση.

Άν κάποιος δεν βασίζεται τον εαυτό του να ακολουθήσει κάποια βήματα τότε ας το αφήσει

 

Γενικά όμως ως προς το θέμα του χρόνου της οριστικής ολοκλήρωσης του κύκλου του αζώτου δεν διαφέρει με τη μέθοδο της αμμωνίας, και οι 2 το ίδιο χρονοβόρες θεωρώ πως είναι, άσχετα αν σε αυτή τη μέθοδο βάλεις τμήμα της ιχθυοφόρτισης, και για  να μη πω , πως λόγω της μικρής συγκέντρωσης αμμωνίας  η μέθοδος αυτή θα είναι πιο χρονοβόρα.

Όσο αφορά το τελικό αποτέλεσμα μας παίρνει περίπου τον ίδιο χρόνο, η βασικές διαφορές είναι ότι έχουμε μέρος τον ψαριών σχεδόν εξ αρχής και ότι δεν μπορείς να συγκρίνεις ποιοτικά το ένα στρώσιμο με το άλλο στην αμμωνία και δεν είσαι πάνω από το κεφάλι του με συνεχές μετρήσεις. 

 

Γενικά μια μέθοδος κρίνεται από την αποτελεσματικότητα της και από το κόστος της, σίγουρα είναι αποτελεσματική αυτή η μέθοδος, δηλαδή σίγουρα κάποια στιγμή  θα έχουμε ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου, αλλά να δούμε και το κόστος σε σχέση με άλλες μεθόδους, και όταν λέω κόστος δεν εννοώ μόνο το οικονομικό , αλλά την ενασχόληση και τη δυσκολία της καθώς και το χρόνο ολοκλήρωσης.

Αυτό θα το κρίνει αυτός που θα αποφασίσει ποιος τρόπος του είναι ποιο βολικός. Ο κάθε ένας έχει διαφορετική αντίληψη πχ εμένα η αμμωνία μου φαίνεται βουνό ενώ με τα ψάρια μου είναι παιχνίδι.

 

Ο μεγάλος  μου ενδοιασμός βέβαια είναι πως δεν υπάρχουν μετρήσεις, αυτό «στο περίπου» και η σιγουριά του σχοινοβάτη  με φοβίζει λίγο, και ειδικά όταν υπάρχουν ψάρια μέσα. Και για να μη παρεξηγηθώ, το «στο περίπου» το λέω γιατί στις διαδικασίες της φύσης πάντα υπάρχουν αστάθμητοι παράγοντες και λόγω μιας μικρής λεπτομέρειας τα πάντα μπορούν  να ανατραπούν.

Αν διαβάσεις το πρώτο λινκ που σου έδωσα θα καταλάβεις ότι με την μέθοδο της σταδιακής ιχθυοφορτησης δεν υπάρχει περίπτωση να ξεφύγουν η τιμές όλα στην ζωή είναι μαθηματικά.

 

Προσωπικά τη μέθοδο αυτή  δεν θα την πρότεινα σε αρχάριο, ειδικά αν δεν υπάρχουν τεστ.

όπως και εγώ την αμμωνία :)

 

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρώσω, ή μέθοδος στρωσίματος με ψάρια δεν είναι κάτι το νέο αλλά μια μέθοδος που εφαρμόζεται εδώ και δεκαετίες.

Δεν είναι μια μια μέθοδος που την ανακάλυψε ο Χρήστος την την υπερασπίζεται με νύχια και με δόντια. Μεγάλη επιστήμονες και ακουαριστες την χρησιμοποιούσαν και την χρησιμοποιούν ίσος λιγότερα τώρα γιατι έκαναν την εμφάνισή τους τα έτυμα βακτήρια. 

Link to comment
Share on other sites

Όντως Χρήστο πολύ ενδιαφέρον αυτό το άρθρο, δεν το είχα υπόψη μου

Αυτό ναι, έχει μια βάση  να στηριχθεί κάποιος, αρκεί βέβαια να είναι μελετηρός και πειθαρχημένος. Όμως ένας τέτοιος  χομπίστας πιστεύω πως μπορεί να εφαρμόσει οποιαδήποτε μέθοδο με ασφάλεια :)

 

Από την άλλη όμως , στην μέθοδο με την αμμωνία τέθηκε σαν δυσκολία ο υπολογισμός της αμμωνίας που πρέπει να μπει, που με μια απλή μέθοδο των τριών λύνεται ή ακόμα και στο περίπου, αφού δεν υπάρχει κίνδυνος γιατί δεν υπάρχουν ψάρια, σκέψου τώρα να θέλει να μετρήσει την αμμωνία που μπορεί να βγάλουν τα Χ ψάρια στα Ψ λίτρα ενυδρείου σε μια περίοδο Ζ ημερών τι έχει να γίνει :)

 

Σε αυτές τις λεπτομέρειες κολλάω στο να μη προτείνω σε έναν αρχάριο αυτή μέθοδο, ή να το πω καλύτερα, δυσκολεύομαι να προτείνω μεθόδους που υπάρχουν ψάρια, και ειδικά αν δεν υπάρχουν τεστ. Βέβαια ουτε και την αμμωνία θα προτείνω.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρώσω, ή μέθοδος στρωσίματος με ψάρια δεν είναι κάτι το νέο αλλά μια μέθοδος που εφαρμόζεται εδώ και δεκαετίες.

Δεν είναι μια μια μέθοδος που την ανακάλυψε ο Χρήστος την την υπερασπίζεται με νύχια και με δόντια. Μεγάλη επιστήμονες και ακουαριστες την χρησιμοποιούσαν και την χρησιμοποιούν ίσος λιγότερα τώρα γιατι έκαναν την εμφάνισή τους τα έτυμα βακτήρια. 

 

 

Ναι είναι γνωστό αυτό Χρήστο, αλλά μη ξεχνάμε πως πάντα στις μεθόδους  με ψάρια όλοι αναφέρουν και πιθανές απώλειες ή μείωση του προσδόκιμου ζωής των πρώτων ψαριών.

Αν θυμάσαι στο θέμα με την αμμωνία από τις 9 ιστοσελίδες που ανάφερα , οι 5 είχαν στρώσιμο με ψάρια μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, να αλλάξω τον τίτλο του θέματος σου σε: "Στρώσιμο με ψάρια και φυτά" ; γιατί έτσι όπως είναι τώρα είναι ελλιπής.

Link to comment
Share on other sites

Χρήστο, να αλλάξω τον τίτλο του θέματος σου σε: "Στρώσιμο με ψάρια και φυτά" ; γιατί έτσι όπως είναι τώρα είναι ελλιπής.

οκ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...