Jump to content

HELP Για ενυδρειο λιγο μεγαλουτσικο 2000lt


Recommended Posts

Εγω θα έλεγα οτι τα παιδιά θα χάζευαν περισσότερο με κάτι τέτοιο .

 

 

post-62-0-15843800-1448057692_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 106
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για χρυσοψαρα τι γνωμη εχετε?

 

Πολύ εύκολα στη συντήρηση, αλλά το καλοκαίρι θα χρειάζονται κάποιο είδος ψύξης, σε αντίθεση με το Χειμώνα που δεν είναι απαραίτητος θερμαντήρας. Αν προτιμήσετε χρυσόψαρα θα πρότεινα COMMON/COMET που είναι πιο ανθεκτικά απο τα FUNCY, και μπορύν να γίνουν αρκετα μεγάλα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω για χρυσοψαρα.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο για την προσπαθεια Bill :thumbsu:

 

Xρυσοψαρα βαλε, ευκολα και ανεξοδα (σκεψου μονο τους θερμοστατες τοσα λιτρα)

Link to comment
Share on other sites

Για χρυσοψαρα τι γνωμη εχετε?

+1

Link to comment
Share on other sites

Ενυδριο χωρις χρονο και χρηματα δεν γινεται... Σκεφτειτε τι θα βαλετε μεσα, να ειναι μικρα και λιγα μεσα στη θαλασσα που εχετε για ενυδριο ωστε η συντηρηση να ειναι ελαχιστη...

Παρ ολα αυτα, δυο οσκαρ και μονο αυτα, θα ηταν πολυ οικονομικη - ωραια λυση αφου εχουν απιστευτη συμπεριφορα!

Link to comment
Share on other sites

Χμ και τα χρυσοψαρα ειναι καλη επιλογη.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον σε χρυσοψαρα θα παω γιατι βλεπω πολλα πλεονεκτηματα και το μονο μειονεκτημα που εχω δει ειναι οτι αφοδευουν full αλλα στα πολλα λιτρα και με 4 φιλτρα που εχει δεν νομιζω οτι θα εχω προβλημα, οποτε θα παω λογικα σε common η comet που ειναι και φτηνα, και ανθεκτικα, και ομορφα για τα παιδια,και δεν χρειαζεται να αλλαξω διακοσμηση στο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Και δε χρειάζεται να τα πάρεις μεγάλα , θα μεγαλώσουν πολύ γρήγορα .

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου ομως να βαλεις αφρικανες κ μολις αρχισουν να γεννανε να χαζευουν τα παιδακια τον "μπαμπα" την "μαμα" κ τα "παιδια" τους!Οπως προειπε φιλος ολοι εχουμε κιχλιδες που θελουμε να τις δωσουμε.Μολις μιλισα με τον boner κ συμφωνησαμε,αν το κανετε αφρικανικο να σου στειλουμε καμια 15αρια ψαρακια.Τα εξοδα αποστολης δικα μας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε και καλως ηρθες!!!

 

θα συμφωνισω και εγω για τα χρυσιψαρα, απλα θελουν αρκετη φροντιδα απο μερια συντηρισεις, δηλαδη αλλαγες νερου μεγαλες και καθαρισμα τα φιλτρα τακτικα γιατι ειναι "βρωμιαρικα" ζωντανα.

 

εγω ειχα χρυσοψαρα σε θερμοκρασιες μεχρι και 29 βαθμους και την βγαλανε μια χαρα για περιπου 3 χρονια, μετα τα εδωσα γιατι ξεστηνα τα περισσοτερα ενυδρεια μου τοτε.

 

το χειμωνα δε θα κανουν τρελη οικονομια απο μερια θερμανσης, αμα το κρατησεις με τα ψευτικα διακοσμητικα θα γλυτωσουν και ρευμα απο τον φωτισμο που θα χρειαζοντουσταν τα αληθινα σε αυτα τα λιτρα....

 

τα ψαρια που εχει ηδη εννοητε οτι τα δινεις, αρκει να βρεθει καποιος με ισαξιο ενυδρειο που να μπορει να τα φιλοξενησει....

 

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα φιλε και καλως ηρθες!!!

 

θα συμφωνισω και εγω για τα χρυσιψαρα, απλα θελουν αρκετη φροντιδα απο μερια συντηρισεις, δηλαδη αλλαγες νερου μεγαλες και καθαρισμα τα φιλτρα τακτικα γιατι ειναι "βρωμιαρικα" ζωντανα.

 

εγω ειχα χρυσοψαρα σε θερμοκρασιες μεχρι και 29 βαθμους και την βγαλανε μια χαρα για περιπου 3 χρονια, μετα τα εδωσα γιατι ξεστηνα τα περισσοτερα ενυδρεια μου τοτε.

 

το χειμωνα δε θα κανουν τρελη οικονομια απο μερια θερμανσης, αμα το κρατησεις με τα ψευτικα διακοσμητικα θα γλυτωσουν και ρευμα απο τον φωτισμο που θα χρειαζοντουσταν τα αληθινα σε αυτα τα λιτρα....

 

τα ψαρια που εχει ηδη εννοητε οτι τα δινεις, αρκει να βρεθει καποιος με ισαξιο ενυδρειο που να μπορει να τα φιλοξενησει....

αρκετά μας ξεκοκάλισε το κράτος άσε να του φάμε και λίγα εμείς, μην ξεχνάς πως είναι σχολείο το ρεύμα το πληρώνει ο δήμος κατ΄ επέκταση το κράτος. :)

 

Βάλε αφρικανες και κάντω σάουνα :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω βρε εαν ειναι δημοσιος ή ιδιωτικος ο παιδικος.....

Καντο σαουνα λεει!!! Αχαχαχαχαχαααα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλει χρυσόψαρα δεν χρειάζεται να έχει θερμαντήρες, κανα ανεμιστηράκι το καλοκαιρι μόνο

Link to comment
Share on other sites

Παντως και εγω το κοινωνικο μου 350 λιτρα με ευκολα φυτα, εφ οσον δεν το εχω στοκαρει πολυ, με μια αλλαγη 1/3 μια στον 1,5-2 μηνες και ταισμα 3-4 φορες τη βδομαδα παει πολυ καλα!

https://goo.gl/photos/1hfdHGN1vJyEbiu3A

Link to comment
Share on other sites

αρκετά μας ξεκοκάλισε το κράτος άσε να του φάμε και λίγα εμείς, μην ξεχνάς πως είναι σχολείο το ρεύμα το πληρώνει ο δήμος κατ΄ επέκταση το κράτος. :)

 

Βάλε αφρικανες και κάντω σάουνα :)

 

Το κρατος εμεις το πληρωνουμε, τι λογικη ειν αυτη;

 

Μην το παμε ομως εκει το θεμα γιατι βλεπω να κλειδωνει κι αυτο

Φιλικα Βασιλης :thumbsu:

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Αλλου ειναι το περιεργο στην συγκεκριμενη περιπτωση...αν μετα απο χρονια θα τον ρωτησουνε ποσα λιτρα ειναι το πρωτο ενυδρειο που εστησες και περιμενουν μια απαντηση του τυπου 60 ή 100 ή το πολυ διακοσια και αυτος απαντησει 2000 λιτρα!!θα ηθελα να ημουν μπροστα...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Και οχι μονο αυτο θελει να βαλει το πρωτο ενυδρειο σπιτι του ο χωρος στο δωματιο του εχει μηκος 1.15 πηγαινει στα μαγαζια για ερευνα αγορας και μολις τα βλεπει του φαινονται μινιατουρες. Αντε τωρα με τι ψυχολογια να κανει ξεκινημα οταν καθε μερα για 8 ωρες ασχολειται με το θηριο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Και οχι μονο αυτο θελει να βαλει το πρωτο ενυδρειο σπιτι του ο χωρος στο δωματιο του εχει μηκος 1.15 πηγαινει στα μαγαζια για ερευνα αγορας και μολις τα βλεπει του φαινονται μινιατουρες. Αντε τωρα με τι ψυχολογια να κανει ξεκινημα οταν καθε μερα για 8 ωρες ασχολειται με το θηριο.

Χαχαχα..Καλα αυτο το συναισθημα το ξερω!!!ετσι νιωθω με τα μικρα που στηνω σπιτι η αλλου σε σχεση με το 700 αρι.φαντασου δλδ σε τριπλασια λιτρα!!
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να ανάψω φωτιές,

για σκέψου φίλε μου να έχεις σε αυτο το ενυδρείο χρυσόψαρα 30-35 ποντους

Κατι σαν και αυτά :)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σκεψου ομως και ποση τροφη θελουν... Και πως την ξαναβγαζουν τη τροφη... Επιμενω ειτε σε ελαχιστο πλυθησμο σε μεγαλα ψαρια, ή κοινονικο με λιγα κοπαδάκια...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...