Jump to content

Ποιά ψάρια ζούν στο νερό της Αθήνας


Recommended Posts

Τα παρακάτω έχουν περάσει από το ενυδρείο μου και κάποια από αυτά έχω ακόμα.

 

Astronotus ocellatus, Oscar chichlide

Amphilophus citrinellus, Midas chichlide

SAE

Cloun Botia

Crenicichla semifasciata

L190 royal pleco

L029 Leporacanthicus galaxias

papyrocranus afer

parachromis friedrichsthalii

 

Με νερό βρύσης το οποίο όμως φιλτράρεται, δεν ξέρω εάν παίζει κάποιο ρόλο απλά το αναφέρω.

 

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Επισης ενας εκτροφεας ειναι επιτυχημενος αν δινει απογονους που δεν θα ψωφουν στο νερο του αγοραστη.Αν εκαναν τις εκτροφες σε μ****α νερο το 80% απο τα ψαρια που πουλουσαν θα πεθαιναν στα χερια του νεου ιδιοκτητη.

 

Δεν χρειαζεται εδω να εμβαθυνουμε στο αν ειναι σωστο η οχι για τα ψαρια και δεν θα βγει πουθενα,γιατι οποιος εχει ενυδρειο ξερει οτι τα ψαρια θα ηταν καλυτερα στο ποταμι,παρ'ολα αυτα επιλεγει να τα εχει σπιτι του.

 

Αρα λοιπον ψαρι εκτροφης γενιεται και μεγαλωνει σωστα σε παραμετρους ιδιους με το νερο που γεννηθηκε.

Αυτό δεν μπορούμε να το ξέρουμε και δεν μπορούμε να το πούμε για όλα τα ψάρια.

 

Όπως λες το κάνει αυτό ο εκτροφέας για να έχουν αντοχές τα ψάρια στο νερό του δικτύου μας που είναι ως επι το πλείστων σκληρό και πολύ καλά κάνει. 

Μήν ξεχνάς όμως πως τα ψάρια του εκτροφέα δεν παραμένουν και πολύ μέσα σε αυτό το νερό αλλά μόλις μεγαλώσουν (και τα μεγαλώνουν γρήγορα αυτοί) φεύγουν προς πούληση στον κατάστημα και από εκεί στον καταναλωτή, εν όλιγις ζουν τα ψάρια αυτά για ένα μικρό χρονικό διάστημα της ζωής τους στο σκληρό νερό.

 

Το ερώτημα που τίθεται είναι, θα φτάσουν σε βαθιά γεράματα αν συνεχίζουμε να τα κρατάμε εμείς στο σκληρό νερό; θα φτάσουν το προσδόκιμο ζωής τους;

 

Αυτό για να το ξέρουμε θα πρέπει να πειραματιστούμε με κάθε είδος ξεχωριστά όχι μόνο μια φορά αλλά πολλές φόρες ώστε να βγάλουμε σαφή συμπεράσματα.

Όσο αυτό δεν γίνετε, ή δεν έγινε σε όλα τα ψάρια τότε εμείς οφείλουμε από την στιγμή που τα παραλάβουμε στα χέρια μας να το προσαρμόσουμε σιγά σιγά στις παραμέτρους που συναντάμε στο φυσικό τους περιβάλουν.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα,εχω κρατησει μονομαχο σε νερο βρυσης για 4 χρονια και pseudomugil gertrudae παλι σε νερο βρυσης για 3 χρονια.

Ο μονομαχος μετα τα 4 χρονια μας αφησε και τα gertrudae δοθικαν μετα τα 3 χρονια σε αλλον χομπιστα λογο αλλαγης ψαροσυνθεσης.

Έγινε επεξεργασία - rastafarian
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποιά ψάρια μπορούν να ζήσουν στο νερό της Αθήνας και σε θερμοκρασία 25 βαθμούς και άσχετα απο λίτρα .

Να φτιάξουμε μια λίστα .

Χωρίς πολλά λόγια μόνο ονομασίες ψαριών .

 

 

Και γιατί να το πώ ; Οι περισσότεροι που έχουν ενυδρεία δεν γνωρίζουν ούτε τα τέστ πως γίνονται , γιατί να περιορίσω το δείγμα , εγω θέλω να γράψουν όσο γίνετε περισσότεροι την εμπειρία τους .

Αν ήθελα τιμές θα τις έγραφα , θα πήγαινα και στα προφίλ θα έκανα μια αντιγραφή και θα τελείωνε το θέμα .

Πρακτικά την εμπειρία ζητάω από τα μέλη και σε αυτό φταίω που δεν το διευκρίνισα .

Δεν με ενδιαφέρει το τι κάνει ο κάθε ένας με ενδιαφέρει μόνο να μη πειράζει το νερό της βρύσης ως προς τα χαρακτηριστικά του .

Με ενδιαφέρει να μάθω με ποιά ψάρια είναι ευχαριστημένος ο κόσμος στην Αθήνα , χωρίς να σκαλίζει το νερό του .

 

Τα αρχικό ερώτημα είναι μια γνώμη για το ποια ψάρια μπορούν να ζήσουν στο νερό της Αθήνας. Χωρίς να μας ενδιαφέρουν οι τιμές του νερού με μόνο κριτήριο την θερμοκρασία. Ούτε για πόσο διάστημα, ούτε συγκάτοικοι που μπορεί να στρεσάρουν τα ψάρια, ούτε αν είχαμε απώλειες ούτε τίποτα άλλο.

 

Μετά συμπληρώθημε με ποιά ψάρια μείναμε εμείς ευχαριστημένοι. Γενικό. Κάποιος μπορεί να τα κράτησε δύο μήνες μετά να τα έδωσε και να έμεινε ευχαριστημένος ή όχι, άλλος μπορεί να τα κράτησε ένα χρόνο να τα έχασε και πάλι να έμεινε ευχαριστημένος ή όχι κοκ.

 

Με βάση τα παραπάνω θα μπορούσε ίσως να γεννικευτεί το ερώτημα για ψάρια που μπορούν να ζήσουν στο νερό της χώρας μας.

 

Καλύτερα να μην μπούμε σε αυτό το βέμα σε συζήτηση για ανοχές ψαριών, αλλαγή του DNA των ψαριών αναπαραγωγής που είναι και προσωπικές μη εμπεριστατωμένες απόψεις αλλά και μάλλον εκτός θέματος.

 

Περιμένω με ενδιαφέρον το συμπέρασμα που θα μπορούσε να βγει από αυτή την παράθεση εμπειριών. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο απο πανω φιλος μπηκε με στο μυαλο μου. Και εγω περιμενω τα σιμπεραζματα αυτου του θεματος.

Link to comment
Share on other sites

1. Black phantom tetra

2. Black neon tetra

3. Pygmy corydoras

4. Ember tetra

5. Lemon tetra

6. Pristella tetra

7. Corydoras aeneus

8. Harlequin rasbora

9. Cherry barb

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αυτά τα ψάρια ζούνε στο νερό της Αθήνας ;

Για γράψτε να βοηθήσουμε την έρευνα .

Link to comment
Share on other sites

Αν κ η εμπειρία μου είναι μόνο 4 μηνών τα ψάρια μου φαίνονται να αναπτύσονται σωστά βγάζοντας φοβερά χρώματα κ δείχνουν υγιέστατα ....

Έχουμε κ λέμε:

Convict cichlid

Green terror

Jack Dempsey

Fire mouth

Severum

Ancistrus

Blue Acara

Link to comment
Share on other sites

Για αρκετά χρόνια Δίσκους εκτροφής με πολλές γέννες, μετά Αγγελόψαρα, key hole και τελευταία Severum,Geophagus surinamensis,Hypsophrys Nicaraguensis, μαζι με πολλά είδη βυθόψαρων :

Corydoras (aeneus,sterbai),Planiloricaria Cryptodon, L 47 mango pleco, L 18 , L 81 golden nuget,Ancistrus Dolihopterus L 183, L 74, L 191 , L 190 Royal pleco, L 204 peckoltia, L 333 Hypancistrus, ancistrus cf. cirrhosus (sp3),Hypancistrus sp.L 236, Οττόκυκλους και γαρίδες red cherry,Cardinal tetra, Hemigrammus bleheri.

Έγινε επεξεργασία - south
Link to comment
Share on other sites

Εκτος από  χρυσόψαρα  εχω και White Cloud Mountain Minnow

 

Link to comment
Share on other sites

Κάποια ακόμα που ξέχασα

Fire eel

parachromis dovii

parachromis managuensis

channa aurantimaculata

Έγινε επεξεργασία - Force
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...