Jump to content

Το νεο μου ενυδρειο 300 λιτρα (παρουσιαση)


Recommended Posts

Εχεις κλεισει καλα το φιλτρο?

Απο που χανει?

Μηπως οι φλατζες που εχει ειναι χαλασμενες και δεν σφραγιζει?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λοιπον! το φιλτρο απο τι το ιδα αλλα χωρις να ειμαι σιγουρος ειναι μια χαρα

το σφραγισα μια χαρα , ενωσα τις σωληνωσεις και τα εβαλα στο νερο. την ωρα που το πομπαρω για να παρει νερο το φιλτρο αμεσως τρεχει το νερο κατο στο πατωμα.το νερο βγαινει απο το φιλτρο! ειμαι 100% σιγουρος οτι το εκλεισα μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Πριν τρομπαρεις γεμιζεις το φιλτρο με νερο η ειναι αδειο?

Απο ποια σημεια τρεχει το νερο?

Δηλαδη το φιλτρο ειναι γεματο νερο και οταν δεν το τρομπαρεις δεν τρεχει?

Link to comment
Share on other sites

εκεινος στο πετ σοπ μου ειπε να βαλω μεσα νερο απο το ενυδρειο μου και να το γεμισο

δεν ειμαι σιγουρος απο πια σημεια τρεχει το νερο η απο κατο η απο τα πλαγια

οταν το πομπαρω μπενει λιγο νερο στην σωληνα και μετα τρεχει το νερο απο το φιλτρο

 

να μια φωτογραφια την ωρα που το εφερα σπιτι

http://prntscr.com/8ds3yg

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρεις απο που χανει νερο,δεν νομιζω οτι μπορει καποιος να σε βοηθησει.

Link to comment
Share on other sites

ασε θα το παρω αυριο πισω στο πετ σοπ να δουμε τι λαθος εχει η τι λαθος κανω εγω.. αν ειναι οντως προβληματικο θα το επιστρεψω πισω

Link to comment
Share on other sites

Έχω και εγώ ένα παρόμοιο της Sera, την πρώτη φορά του άλλαξα τις φλάντζες. Δοκίμασέ το. Αν έχουν στεγνώσει, εκεί είναι το πρόβλημα. Το κόστος για τις φλάτζες είναι μικρό. 

 

Link to comment
Share on other sites

πηγα ξανα στο πετ σοπ.. μου εδειξε ξανα πως τρομπαρω και το λειτουργεισε.τα αφησα οπως ειναι.. ερχομαι σπιτι, το τρομπαρω μια χαρα, το ξεκινω ξανα και το αποτελεσμα ειναι να τρεχει ξανα το νερο κατο στο πατωμα και να πλημυρισουμε και παλι. δεν ξερω τι αλλο να κανω

 

απο αυτη την πλευρα τρεχει το νερο

http://prntscr.com/8e1jr5

Link to comment
Share on other sites

Τις φλάντζες τις άλλαξε ή απλά έκανε τον έξυπνο ο πετσοπάς; Αμα βαριέσαι να περιμένεις, βάλε βαζελίνη (δεν διαλύεται στο νερό - είναι ασφαλής) γύρω - γύρω και δες τι παίζει. Επίσης, δοκίμασε να το σηκώσεις πιο ψηλά (βάλε κάτι να πατάει από κάτω, ώστε να δέχεται μικρότερη πίεση). 

Link to comment
Share on other sites

Οταν λες τρέχει νερό....τρέχει καλά ή στάζει; στάζει από πολλά σημεία ή από ένα μόνο; Η φωτογραφία δε βοηθάει και πολύ γιατί δε καταλαβαίνω που ακριβώς εντοπίζεται το πρόβλημα.

 

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εχει αλλαξει τις φλαντζες.θα δοκιμασω για τελευταια φορα και θα βαλω το φιλτρο πιο ψηλα αν δεν κανει θα του το επιστρεψω αυριο.

το νερο τρεχει σιγα σιγα απο την πλευρα που σας εστειλα την φωτογραφια εκει που ειναι το πλευρο που ανοιγουμε το καπακι

Link to comment
Share on other sites

το εκανα πιο ψηλα το φιλτρο με αποτελεσμα να χανει νερο απο τις δυο πλευρες τωρα

ωριστε πιο ξεκαθαρες φωτογραφειες

http://prntscr.com/8e2lrn

http://prntscr.com/8e2m8t

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το λαστιχάκι στεγανοποίησης (φλάντζα κεφαλής) που φαίνεται οτι θέλει αλλαγή. Μέτρα τη διάμετρό του και το πάχος του και πήγαινε σε ένα κατάστημα με είδη υδραυλικών και δες αν μπορείς να βρείς ενα ίδιο (και για να το βρείς γρήγορα αλλά και φθηνά. Εγω αντίστοιχο είχα βρει σε τέτοιο κατάστημα και έκανε μια χαρά τη δουλειά του). Μέχρι τότε, πάρε λίγο τεφλόν και πέρνα 2-3 βόλτες το αυλάκι που μπαίνει το λαστιχάκι και βάλτο από πάνω για να σφίξει λίγο περισσότερο στο κλείσιμο της κεφαλής. Είναι μια προσωρινή λύση μέχρι να δεις τι θα κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον το λαστιχάκι στεγανοποίησης (φλάντζα κεφαλής) που φαίνεται οτι θέλει αλλαγή. Μέτρα τη διάμετρό του και το πάχος του και πήγαινε σε ένα κατάστημα με είδη υδραυλικών και δες αν μπορείς να βρείς ενα ίδιο (και για να το βρείς γρήγορα αλλά και φθηνά. Εγω αντίστοιχο είχα βρει σε τέτοιο κατάστημα και έκανε μια χαρά τη δουλειά του). Μέχρι τότε, πάρε λίγο τεφλόν και πέρνα 2-3 βόλτες το αυλάκι που μπαίνει το λαστιχάκι και βάλτο από πάνω για να σφίξει λίγο περισσότερο στο κλείσιμο της κεφαλής. Είναι μια προσωρινή λύση μέχρι να δεις τι θα κάνεις.

δεν ειναι καλυτερα να του το παρω αυριο πισω και να πω του ιδιου να μου δωσει αλλο δωρεαν? αυτος μου το πουλησε και μου ειπε οτι θα ειναι μια χαρα...

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι καλυτερα να του το παρω αυριο πισω και να πω του ιδιου να μου δωσει αλλο δωρεαν? αυτος μου το πουλησε και μου ειπε οτι θα ειναι μια χαρα...

 

Καλύτερα έτσι. Αν βρείς πάντως λαστιχο είναι πολύ φθηνό (δε μιλάω για της εταιρείας). Πήγαινέ το όμως μπας και φταίει κάτι άλλο. Βάλτο σε λειτουργία στο μαγαζί του αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα για να το δεί ο ίδιος το πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - Safarpn
Link to comment
Share on other sites

το εβαλε και σημερα σε λειτουργεια αλλα δεν διαπιστοσα το προβλημα. εβγαλα φωτογραφειες να του τις διξω αυριο.

και αν χρειαστει να αγορασω αλλο λαστιχο δεν θα το δεχθω και θα του επιστρεψω το φιλτρο πισω διοτι ειναι σαν να με κοροιδευει.. αν μου το δωσει δωρεαν , θα ειναι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι βιαστικες να βαλεις ψαρια και τωρα ειναι τοσες μερες χωρις φιλτρο..και αν παρεις καινουριο φιλτρο θα ειναι αστρωτο και θα αρχισουν τα προβληματα..

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι οτι βιαστικες να βαλεις ψαρια και τωρα ειναι τοσες μερες χωρις φιλτρο..και αν παρεις καινουριο φιλτρο θα ειναι αστρωτο και θα αρχισουν τα προβληματα..

το ενυδρειο που ηταν τα ψαρια μεσα το πουλησα και δεν ειχα που να βαλω τα ψαρια,γιαυτο αναγκαστηκα να τα βαλω στο καινουργιο μου ενυδρειο. τι προβληματα θα εχω?

Link to comment
Share on other sites

Πρωτα βαζουμε τα ψαρια στο νεο ενυδρειο και μετα πουλαμε το παλιο,για να μην εχουμε τα προβληματα που εχεις τωρα..

Τι προβληματα θα εχεις? Θα εχεις αμμωνια και θα καψεις τα ψαρια...Το πηγες πολυ λαθος,δυστοιχος δεν διαβασες τα θεματα για τους αρχαριους..

Link to comment
Share on other sites

Οτι είναι να κάνεις με το φίλτρα, καν' το γρήγορα. Μέχρι να βάλεις φιλτρο, να ταίζεις με φειδώ (κάθε 2 μέρες και μικρη ποσότητα) και να κάνεις συχνές αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινας καθημερινες αλλαγες, δεν ταιζεις, βαζεις εαραντλια, και αν εχεις καποιον κυκλοφορητη, βαλτον να δουλευει για μην μενει στασιμο το νερο.

Το φιλτρο Μιχαλη ειναι επενδυση γιατι εναι η καρδια του ενυδρειου και γιαυτο καλυτερα ηταν να δωσεις κατι παραπανω και να σαι ησυχος παρα αυτο που συμβαινει τωρα.

Στάλθηκε από το LG-P710 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

εχω μεγαλη αεραντλια που την πηρα μαζι με το ενυδρειο! οταν βαλω το φιλτρο 8α την προσθεσω και αυτη και θα τα συνδιασω με αλλαγες νερου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...