Jump to content

Aπορίες περί στρωσίματος


Recommended Posts

Μην είσαι απόλυτος και να δέχεσαι τις μεθόδους που λειτουργούν άσχετα αν δεν τις προτείνεις, αυτό είναι καθαρά προσωπικό, δεν μπορείς όμως να λες πως είναι λάθος σε κάτι που λειτουργεί άψογα και με 100% ασφάλεια

 

Καταχρηστικά χρησιμοποιείς το 100% !!!

100% υπάρχει μόνο σε ένα ενυδρείο που βρίσκονται όλα σε πλήρη ισορροπία .

Η αμμωνία δεν είναι το παν σε ένα ενυδρείο .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 220
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ειτε θες να το καταλαβεις ειτε οχι,η μεθοδος μπολιασματος δεν ειναι αυτη που προτεινεις!

Η μεθοδος μπολιασματος δεν περιεχει μεσα προσθεση αμμωνιας,αυτο το εχεις βγαλει εσυ και το προτεινεις,δεν ειναι ετσι ομως η μεθοδος!

Η μεθοδος ειναι,μπολιαζεις και την επομενη μερα βαζεις ενα μικρο αριθμο ψαριων.

Δεν καταλαβαινω γιατι ενα τοσο απλο πραγμα οπως το στρωσιμο,το εχετε κανει πειρηνικη φυσικη με αμμωνιες κτλ.

Μπερδευεται τους αρχαριους και τα πραγματα γινονται χειροτερα.

 

 

Φιλέ μου , όταν μου αποδείξεις που είναι το λάθος και που είναι ο κίνδυνος για αυτό που λες θα το συζητήσουμε, με τεκμηρίωση όμως, σταμάτα να λες όμως λάθος σε κάτι που δεν σου αρέσει, ας είμαστε τεκμηριωμένοι σε αυτά που απαντάμε, μας διαβάζει και άλλος κόσμος

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου , όταν μου αποδείξεις που είναι το λάθος και που είναι ο κίνδυνος για αυτό που λες θα το συζητήσουμε, με τεκμηρίωση όμως, σταμάτα να λες όμως λάθος σε κάτι που δεν σου αρέσει, ας είμαστε τεκμηριωμένοι σε αυτά που απαντάμε, μας διαβάζει και άλλος κόσμος

 

Επειδη μας διαβαζει και αλλος κοσμος οπως λες,σταματα να αλλαζεις τις μεθοδους με το πως τις θες εσυ!

Οι μεθοδοι εχουν συγκεκριμενα βηματα και εσυ προτεινεις δικα σου.

Ετσι μπερδευεις τους αρχαριους.

Σταματα το σε παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Καταχρηστικά χρησιμοποιείς το 100% !!!

100% υπάρχει μόνο σε ένα ενυδρείο που βρίσκονται όλα σε πλήρη ισορροπία .

Η αμμωνία δεν είναι το παν σε ένα ενυδρείο .

 

 

Συμφωνώ απόλυτα, η αμμωνία είναι όμως το πρώτο και το πιο επικίνδυνο που θα πρέπει να αντιμετωπίσουμε, για αυτό ξεκινάμε με αυτό, τα υπόλοιπα έρχονται από μόνα τους, και για αυτό λέμε πως ένα ενυδρείο είναι 100% ώριμο μετά από 6 μήνες +

Link to comment
Share on other sites

Βλεπεις εδω να λεει καπου για προσθηκη καθαρης αμμωνιας? http://www.aquazone.gr/forums/topic/43686-%CE%BC%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%85-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF/

Μην αλλαζεις λοιπον τις μεθοδους με το πως τις θες εσυ!

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μας διαβαζει και αλλος κοσμος οπως λες,σταματα να αλλαζεις τις μεθοδους με το πως τις θες εσυ!

Οι μεθοδοι εχουν συγκεκριμενα βηματα και εσυ προτεινεις δικα σου.

Ετσι μπερδευεις τους αρχαριους.

Σταματα το σε παρακαλω.

 

 

Η απάντηση σου δεν είναι τεκμηριωμένη φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Η απάντηση σου δεν είναι τεκμηριωμένη φίλε μου

 

Διαβασε το λινκ πιο πανω πως γινετε το μπολιασμα και αν δεις πουθενα να λεει προσθηκη καθαρης αμμωνιας εμενα να μου τρυπισεις την μυτη.

Και ασε τις τεκμηριωμενες απαντησεις,το αρθρο που σου εβαλα πιο πανω,μια χαρα τεκμηριωμενο ειναι.

Τωρα αν εσυ θες να ριχνεις αμμωνιες στο δικο σου καντο,ομως μην το προτεινεις στους αλλους γιατι στα βηματα δεν λεει κατι τετοιο.

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ μου , όταν μου αποδείξεις που είναι το λάθος και που είναι ο κίνδυνος για αυτό που λες θα το συζητήσουμε, με τεκμηρίωση όμως, σταμάτα να λες όμως λάθος σε κάτι που δεν σου αρέσει, ας είμαστε τεκμηριωμένοι σε αυτά που απαντάμε, μας διαβάζει και άλλος κόσμος

 

Αυτό ισχύει και για σένα .

Η αμμωνία είναι δηλητήριο ;  ΝΑΙ

Η μοναδική τροφή των βακτηρίων είναι η αμμωνία ; ΟΧΙ

Ποιά άλλη τεκμηρίωση θέλεις ;

Τι είναι αυτό που εξακολουθείς να μη καταλαβαίνεις ;

Τόσα επιχειρήματα σου έχουμε καταθέσει και επιμένεις με ενα ενυδρείο που έχεις στήσει στη ζωή σου .

Link to comment
Share on other sites

Βλεπεις εδω να λεει καπου για προσθηκη καθαρης αμμωνιας? http://www.aquazone.gr/forums/topic/43686-%CE%BC%CF%80%CF%8C%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%83%CE%BC%CE%B1-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%85-%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B5%CF%84%CE%BF%CE%B9%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CF%83%CE%AF/

Μην αλλαζεις λοιπον τις μεθοδους με το πως τις θες εσυ!

 

Τι σχέση έχει αυτό ; Και αυτή είναι μια μέθοδος αλλα όχι και η μοναδική

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει αυτό ; Και αυτή είναι μια μέθοδος αλλα όχι και η μοναδική

 

Αυτη ειναι η μεθοδους του μπολιασματος,η σωστη!

Τωρα αν δεν το καταλαβαινεις εσυ,τι να πω.

Εσυ αν θες ριχνε αμμωνιες,ανθρακες και οτι αλλο θες. Οι αλλοι δεν χρειαζεται να το κανουν αυτο.

Link to comment
Share on other sites

Τι σχέση έχει αυτό ; Και αυτή είναι μια μέθοδος αλλα όχι και η μοναδική

 

Γι αυτό σου έγραψα οτι και εγω πήγα Θεσσαλονίκη μέσο Κέρκυρας !!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ισχύει και για σένα .

Η αμμωνία είναι δηλητήριο ;  ΝΑΙ

Η μοναδική τροφή των βακτηρίων είναι η αμμωνία ; ΟΧΙ

Ποιά άλλη τεκμηρίωση θέλεις ;

Τι είναι αυτό που εξακολουθείς να μη καταλαβαίνεις ;

Τόσα επιχειρήματα σου έχουμε καταθέσει και επιμένεις με ενα ενυδρείο που έχεις στήσει στη ζωή σου . 

Αυτό είναι επί προσωπικού και δεν στο επιτρέπω, δεν κάνουμε κόντρες εδω μέσα ποιος την έχει πιο μεγάλη , την εμπειρία τη γνώση κλπ, και φυσικά δεν με ξέρεις και δεν ξέρεις τι και πόσα έχω στήσει

 

και βέβαια ισχύει και για εμένα

Την ίδια ακριβώς αμμωνία βγάζουν και τα ψάρια, και ΝΑΙ και αυτή είναι δηλητήριο

Ναι δεν είναι η μοναδική τροφή, χρειάζονται και μεταλλικά άλατα, που το έχω ξαναπεί και παλιότερα πως στο στρώσιμο κάνουν καλό οι αλλαγές γιατί προσθέτουν μεταλλικά άλατα, αλλά κάποιοι που μάλλον δεν ξέρουν με κραξανε.

 

Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί αντιδράτε έτσι σε κάτι που λειτουργεί, άσχετα με το ότι υπάρχουν και άλλοι τρόποι.

Και βλέπω έντονη ειρωνεία και μεγάλη επιθετικότητα, προς τι όλο αυτό ; Θεωρώ πως γράφω πολύ προσεκτικά και πολύ κόσμια, κάτι που δεν κάνετε εσείς, και αν δεν κάνω λάθος , αυτό είναι αντίθετο με τους κανονισμούς του φόρουμ, αν επίσης θεωρείται πως δεν είμαι ευπρόσδεκτος μπορείτε κάλλιστα να μου ζητήσετε να αποχωρήσω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ξαναγραφω ξανα παλι...

Το ενυδρειο στρωνεται με ολους τους τροπους...

Και με αμμωνια ,με μπολι,με βακτηρια,  με τροφη και ακομη και με σαλιγκαρακια...

Τι καθεσται και λετε, ο νεος θα παρει μετρησεις οποια μεθοδο και αν ακολουθησει.

Δυστηχως εδω στην Ελλαδα ακομη με αυτο ασχολουμαστε, πως να στρωσουμε το ενυδρειο. :)

Link to comment
Share on other sites

" Αυτό είναι επί προσωπικού και δεν στο επιτρέπω, δεν κάνουμε κόντρες εδω μέσα ποιος την έχει πιο μεγάλη , την εμπειρία τη γνώση κλπ, και φυσικά δεν με ξέρεις και δεν ξέρεις τι και πόσα έχω στήσει "

Σου απαντώ :

Προσωπικές απόψεις δεν εκφράζεις ; ........ Σαφώς και είναι δικαίωμά σου να τις εκφράζεις . Το να προσπαθείς όμως νέους στο χώρο να μεταφέρεις την άποψή σου , εκμεταλλευόμενος την άγνοιά τους και το ότι δεν έχουμε χρόνο να γράφουμε οι παλιοί , δεν είναι σωστό .

Τις κόντρες εδω μέσα τις κάνεις εσύ . Αν πράγματι είχες εμπειρία σε διαφορετικές μεθόδους δεν θα μίλαγες με αυτό το τρόπο και θα καταλάβαινες τι σου λέω . Τι να καθίσεις να μου πείς εσύ σε εμένα μετά απο κάτι χιλιάδες ενυδρεία που έχω στήσει .

Παρ όλα αυτά σε όλη τη διάρκεια της συζήτησης αναφέρομε σε συγκεκριμένα ονόματα και επιστήμονες , αναγνωρισμένους παγκοσμίως και όχι σε εμένα .

Σου αναφέραμε σαν παράδειγμα τι έγινε στο διαγωνισμό των Δίσκων παρουσία εκατοντάδων ανθρώπων που ασχολούνται με το χόμπι .

Τι θέλεις , να μη σου φέρουμε αντίρρηση σε αυτά που λές ; Θεωρείς σωστό να μη σου μιλήσουμε και να σε αφήσουμε έτσι ;

Και πάλι καλά με το τρόπο σε αντιμετωπίζω ....... αν ήμουν διαχειριστής θα σε είχα μπανάρει για το " προσηλυτισμό " που προσπαθείς να κάνεις σε νέους στο χόμπι . Αν και οφείλω να παραδεχτώ οτι το κάνεις έξυπνα .

Αν πράγματι είσαι χομπίστας που γνωρίζει κάποια πράγματα σωστά , ξέρεις πολύ καλά τη κουβέντα που γίνεται μεταξύ μας οτι κάποια πράγματα δεν λέγονται στα φόρουμ γιατί θα μας κράξουν οι "εξυπνάκηδες" . Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν ξέρω , εγώ είμαι απο αυτούς που τα γράφουν .

 

Και στο τέλος τέλος το φόρουμ εδώ δεν τη δέχεται αυτή την άποψη γιατί δεν το σέβεσαι αυτό ;  Κι άμα σε ενδιαφέρει τόσο το θέμα ας ερχόσουνα στη συνάντηση να με δείς και να σε δω στα μάτια και όχι πίσω απ το πληκτρολόγιο . Εμένα όλοι με ξέρουν και βγαίνω και γράφω με θάρρος τη γνώμη μου , γνωρίζοντας οτι θα με πιάσει αύριο ο Μήτσος και θα μου τα χώσει γι αυτά που γράφω αν και ξέρει οτι τα γράφω γι αυτόν .

 

Και επειδή τυγχάνει να γνωρίζω και λίγο απο την ιστορία του ενυδρείου στην Ελλάδα θα σου πω και αυτό που δεν το ξέρεις .

Επι εποχής συλλόγου είχε γίνει συνάντηση στα γραφεία του συλλόγου γι αυτό το θέμα και απο τα 20 άτομα που υποστήριζαν την αμμωνία , μόνο ένας είχε ακολουθήσει τη διαδικασία οι υπόλοιποι που ήταν υπέρ και γράφανε στα φόρουμ για τη χρήση αμμωνίας κανείς τους δεν την είχε χρησιμοποιήσει . Και δυστυχώς αυτοί οι άνθρωποι παρέσυραν πολύ κόσμο να μπεί σε αυτή τη διαδικασία και να ταλαιπωρείτε αδίκως .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου , γράφουμε σε ένα φόρουμ και παραθέτουμε τις απόψεις μας και τις εμπειρίες μας.

Σύμφωνα με το σκεπτικό σου μάλλον δεν θα έπρεπε να γράφει κανείς εκτός από κάποιους παλιούς, αν αυτό είναι η επίσημη θέση του φόρουμ ας το ανακοινώσει στους κανόνες.

Ποτέ δεν πρόσβαλα κανέναν με τον τρόπο που γράφω και πάντα συμπεριφέρομαι κόσμια, και όχι γιατί είναι στους κανόνες του φόρουμ αλλά γιατί έτσι λειτουργώ.

Θεωρώ πως στο θέμα που γράφουμε δεν είναι για να λύσουμε προσωπικές διαφορές, γιατί έτσι το θέτεις, εγω κόντρες δεν κάνω, αναφέρω μεθόδους τεκμηριωμένες.

Επίσης καλό θα ήταν οι διαχειριστές τους φόρουμ να προσθέσουν στους κανόνες πως δεν επιτρέπεται να αναφέρομε άλλες μεθόδους στρωσίματος εκτός από τις επίσημες που αναφέρονται στο φόρουμ.

Επειδή το καταστρέψαμε το θέμα του φίλου δεν έχω σκοπό να το συνεχίσω, ανάφερα τις απόψεις μου, πάντα τεκμηριωμένες, και όποιος θέλει τις ακολουθεί, και αν ενδιαφέρεται κάποιος για το πόσο λειτουργούν ή όχι δεν έχει παρά να ακούσει τη γνώμη αυτών που ακολούθησαν τη μέθοδο που πρότεινα.

Επίσης θα ήθελα και επίσημα να ακούσω την άποψη των διαχειριστών για αυτή τη συμπεριφορά, και αν κρίνουν πως είμαι ανεπιθύμητος ή η συμπεριφορά μου είναι απαράδεκτη πολύ ευχαρίστως να αποχωρήσω.

Αυτά, τέλος από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Και πάλι καλά με το τρόπο σε αντιμετωπίζω ....... αν ήμουν διαχειριστής θα σε είχα μπανάρει για το " προσηλυτισμό " που προσπαθείς να κάνεις σε νέους στο χόμπι . Αν και οφείλω να παραδεχτώ οτι το κάνεις έξυπνα .

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.Προτεινεις να φιμωνεται οποιος εχει διαφορετικη αποψη απο

εσενα(επιστροφη στον Μεσαιωνα).

 

Και στο τέλος τέλος το φόρουμ εδώ δεν τη δέχεται αυτή την άποψη γιατί δεν το σέβεσαι αυτό ;

 

Σταματη ξεχνας κατι βασικο,το φορουμε ειναι τα μελη του και οχι εσυ και ο

rastafarian.Σε ενα μη καθοδηγουμενο φορουμ πρεπει να ακουγονται ολες

οι αποψεις και τα μελη να διαλεγουν ποιες πρεπει να διαλεξουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω.

Με την αμμωνια δεν χρειαζονται μετρησεις, παρα μονο στο τελος για ελεγχο των νιτρικων και το ποσοστο της αλλαγης που πρεπει να γινει για να ερθουν σε φυσιολογικα επιπεδα.

 

Με τα βακτηρια πρεπει να γινονται καθημερινα μετρησεις γιατι υπαρχουν ψαρια μεσα στο ενυδρειο.

Κατσε για να καταλαβω τωρα.... τοσο καιρο μιλας για στρωσιμο με αμμωνια και δε ξερεις πως γινετε?χαχαχαχχαχχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ειναι δυνατον να γραφεις οτι με την αμμωνια δε χρειαζονται μετρησεις?

Link to comment
Share on other sites

Κατσε για να καταλαβω τωρα.... τοσο καιρο μιλας για στρωσιμο με αμμωνια και δε ξερεις πως γινετε?χαχαχαχχαχχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ειναι δυνατον να γραφεις οτι με την αμμωνια δε χρειαζονται μετρησεις?

 

Φιλε μου αν θες να κανουμε σοβαρη συζητηση, αυτο που εγραψα ειναι προφανες οτι δεν χρειαζεται να εχει καποιος στρωσει ενυδρειο (με οποιοδηποτε τροπο) για να καταλαβει τι συμβαινει.

Ολα ειναι γραμμενα και προκειται για απλη λογικη.

 

Γραφεις:

 

Διαφωνω και γενικα καλο θα ειναι να μην σπερνουμε το τρομο, το στρωσιμο ενος ενυδρειου ειναι απο τις πιο απλες διαδικασιες στο χομπυ αυτο. Παιζει βεβαια ρολο και ο τροπος, εαν λοιπον στρωνουμε οπως πρεπει με βακτηρια απλα κι ωραια ποτε δε θα εχουμε προβλημα. Εαν θες να στρωσεις με αμμωνια π.χ. που ειναι και χρονοβορο και απαιτει και συνεχεις μετρησεις τοτε καλα κανεις για μενα.. αλλα κακο του κεφαλιου σου μιας και μπαινεις σε μπελαδες χωρις λογο. Αλλα απο τη στιγμη που στο εμποριο με 5 ευρω στρωνεις αμεσα τοτε γιατι να πας σε αλλες διαδικασιες.

Οπως το γραφεις συγκρινεις σε ποια περιτπωση χρειαζονται απαραιτητα μετρησεις και μαλιστα συχνες, στο στρωσιμο με βακτηρια+ψαρια και στο στρωσιμο με αμμωνια χωρις ψαρια,

 

Καποιος που προσεχει τα ψαρια του, δεν θα κανει καθημερινες μετρησεις, οταν θα βαλει ψαρια σε ανωρυμο ενυδρειο με βακτηρια, με τον κινδυνο να εχει εξαρση αμμωνιας ή/και νιτρωδων, ιδιως αν ειναι αρχαριος και εχει κανει λαθος στην αρχικη ιχθυοφορτωση μιας και οι οδηγιες των σκευασματων ειναι ασαφεις σε αυτον τον τομεα τουλαχιστον. Καθε μερα αυτα τα προβληματα δεν διαβαζουμε απο τους αρχαριους?? η κανω λαθος??? Ποιος θα με διαψευσει?? Ειδαμε ΠΟΤΕ κανενα θεμα να ανοιγεται απο καποιον που χανει ψαρια ενω στρωνει με αμμωνια ?????????

 

Μετρησεις σε στρωσιμο με αμμωνια θα κανεις μονο για να δεις .... πως προχωραει το στρωσιμο.

Μπορεις αν θες (και εισαι αρχαριος ή περιεργος) να κανεις και μετρησεις, να κανεις πχ μια μετρηση στην αρχη για να επαληθευσεις οτι ξεκινησε ο κυκλος του αζωτου. μια στη μεση και μετα στο τελος, καπου που υπολογιζεις οτι ειναι ετοιμο το ενυδρειο.

Δεν ειναι προφανως θεμα ασφαλειας των ψαριων η αναγκη μετρησεων με αμμωνια, γιατι πολυ απλα δεν .... υπαρχουν ψαρια στο ενυδρειο.

Ποσο πιο απλο και λογικο?

Link to comment
Share on other sites

Οσο για τους "παλιους", θα πω μονο οτι δεν θα ξαναμπω σε συζητηση μαζι τους, γιατι πλεον καταλαβα οτι δεν εχει να κανει με συζητηση αυτο το πραγμα.

Ολα οπως καταλαβα, τουλαχιστον απο το ποστ 189, εινα θεμα εγωισμου απο παλιες ιντριγκες μεταξυ τους.

Δεν υπαρχει περιπτωση να συζητησουμε σοβαρα και να προχωρησουμε.

Γιαυτο ο καθενας ας ακολουθησει το δρομο του ομορφα και ωραια.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ααα και να μη ξεχασω κατι.

Ολα αυτα τα οφτοπικ γραφονται σε ενα θεμα που ενα ενυδρειο στρωθηκε (ακομα και με μικρα λαθακια πχ στην ποσοτητα τροφης κλπ) σε 27 μερες (24/8 εως 20/9, ποστ 69) με τροφη+βακτηρια και μετα απο το στρωσιμο διατηρησε ζωντανη την βιολογια του με αμμωνια, (οπως προταθηκε στο ποστ 70 απο τον takis_gt που κατακεραυνωθηκε κι αυτος στο ποστ 167 για αυτην την προταση) μεχρι να μπουν τα πρωτα 6 ψαρια, απο τα οποια τελικα (κι αυτο εχει σημασια) δεν χαθηκε κανενα.

Απαραδεκτα και ανεπιτυχη αυτα για καποιους.

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις στο στρωσιμο με την αμμωνια θες σχεδον καθημερινα με τη λογικη οτι κρατας τη ποσοτητα της αμμωνιας μεσα στο ενυδρειο σου σε ενα σεβαστο επιπεδο. Αλλιως στρωσιμο με αμμωνια δεν... εκτος κι αν εισαι της λογικης πεταμε μια ποσοτητα αμμωνιας στην αρχη και οπου μας βγαλει. Και αυτο ειναι και που δε το συνιστουμε ΕΙΔΙΚΑ σε αρχαριους. Τα θεματα που βλεπουμε καθημερινα ειναι λαθη αρχαριων φιλων και οχι προβληματα με μετρησεις η στρωσιμο. Δηλαδη, ειναι λαθη τα οποια κανουν κατα το στρωσιμο που οδηγουν σε προβληματα. Το στρωσιμο με βακτηρια ειναι πραγματικα πολυ απλο και οι μετρησεις που χρειαζονται ειναι συνηθως εβδομαδιαιες η αν υπαρξει καποιο προβλημα. Εαν στρωσεις οπως πρεπει  προβλημα δεν εχεις. Καμια ασαφεια στα προιοντα και στις εταιρειες ειναι ολες ξεκαθαρες και ειδικα οι 2-3 πιο δημοφιλεις ειναι ξεκαθαρες. Σταματηστε πια να το κανετε μεσανατολικο και να επιμενετε σε κατι και το χειροτερο να πρεπει και ολοι οι υπολοιποι να συμφωνησουν ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ οτι τα βακτηρια των εταιρειων ειναι ασαφη και για πεταμα. Ξαναλεω για τελευταια φορα ναι μπορεις να στρωσεις ενυδρειο με αμμωνια ειναι ομως τροπος σιγουρα πιο δυσκολος απο τα βακτηρια και σιγουρα πιο χρονοβορος και επικινδυνος για εναν αρχαριο. Μας το ειπαν επιστημονες, αλλωστε κανεις δε θα ξεχασει εκεινη τη μερα (οσοι ηταν εκει) με τον untergasser και τον φιλο να επιμενει επι ποση ωρα για την αμμωνια. Δεν υπαρχει λογος να συντηρησεις βιολογια στρωμμενη, με αμμωνια. Κανενας λογος πραγματικα. Βαζεις ψαρια. Και εχεις ενυδρειο. Αλλιως συνεχιζουμε να παιζουμε με την αμμωνια και γινομαστε χημικοι.

 

 

 Παμε τωρα στο θεμα του φιλου. Γραφει στο πρωτο ποστ ...(για να ξερουμε και τι λεμε) 

<Στις 24/8 ξεκίνησα το στρώσιμο του ενυδρείου μου βάζοντας για αρχή τροφή σε τούλι και βακτήρια (jbl denitrol)

Mέχρι τις 27/8 δεν μετρούσα αμμωνία οπότε αφαίρεσα την τροφή και έριξα καθαρή αμμωνία ώστε να έχω 4ppm.

Χτες παρουσιάστηκαν τα πρώτα νιτρώδη και σήμερα,μετά από 4 μέρες η κλίμακα είναι σχεδόν στο τέρμα.

Συνεχίζω καθημερινά με τα βακτήρια καθώς σήμερα πρόσθεσα και λίγη αμμωνία αφού είχε πέσει στα 2ppm περίπου.>

 3 μερες μετα ξεκινησε αμμωνια ενω δεν μετρουσε αμμωνια και ενω εριχνε βακτηρια. Δηλαδη μετα τη 3 μερα στρωνει με αμμωνια. 

Link to comment
Share on other sites

Ααα και να μη ξεχασω κατι.

Ολα αυτα τα οφτοπικ γραφονται σε ενα θεμα που ενα ενυδρειο στρωθηκε (ακομα και με μικρα λαθακια πχ στην ποσοτητα τροφης κλπ) σε 27 μερες (24/8 εως 20/9, ποστ 69) με τροφη+βακτηρια και μετα απο το στρωσιμο διατηρησε ζωντανη την βιολογια του με αμμωνια, (οπως προταθηκε στο ποστ 70 απο τον takis_gt που κατακεραυνωθηκε κι αυτος στο ποστ 167 για αυτην την προταση) μεχρι να μπουν τα πρωτα 6 ψαρια, απο τα οποια τελικα (κι αυτο εχει σημασια) δεν χαθηκε κανενα.

Απαραδεκτα και ανεπιτυχη αυτα για καποιους.

μετα τη 3η μερα λεει στο πρωτο κιολας ποστ οτι στρωνει με αμμωνια... οποτε κατι λαθος εχεις καταλαβει. και στο ποστ 69 λεει οτι συντηρουσε αμμωνια. 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για να στρώσει το ενυδρείο, βάζω μέσα 3 παγκάσιους και 2 φαλαινοκαρχαρίες και περιμένω να φαγωθούν μεταξύ τους!

Παρακαλώ να γίνει υπόμνημα η παραπάνω μέθοδος!!!

 

Απορώ τι κάθεστε και λέτε τόσες μέρες, για ένα θέμα για το οποίο ισχύει : Ο καθένας στρώνει το ενυδρείο όπως θέλει, με τα συν και τα πλην της κάθε μεθόδου

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

 Παμε τωρα στο θεμα του φιλου. Γραφει στο πρωτο ποστ ...(για να ξερουμε και τι λεμε) 

<Στις 24/8 ξεκίνησα το στρώσιμο του ενυδρείου μου βάζοντας για αρχή τροφή σε τούλι και βακτήρια (jbl denitrol)

Mέχρι τις 27/8 δεν μετρούσα αμμωνία οπότε αφαίρεσα την τροφή και έριξα καθαρή αμμωνία ώστε να έχω 4ppm.

Χτες παρουσιάστηκαν τα πρώτα νιτρώδη και σήμερα,μετά από 4 μέρες η κλίμακα είναι σχεδόν στο τέρμα.

Συνεχίζω καθημερινά με τα βακτήρια καθώς σήμερα πρόσθεσα και λίγη αμμωνία αφού είχε πέσει στα 2ppm περίπου.>

 3 μερες μετα ξεκινησε αμμωνια ενω δεν μετρουσε αμμωνια και ενω εριχνε βακτηρια. Δηλαδη μετα τη 3 μερα στρωνει με αμμωνια. 

 

Ακομα καλυτερα αν ηταν ετσι.

Εστρωσε με αμμωνια, διατηρησε ζωντανη τη βιολογια και μετα το στρωσιμο με αμμωνια, εβαλε και ψαρια και ολα καλα.

Ολα τα "ασχημα" και μη "αποδεκτα" σε ενα ενυδρειο.

 

(Και με τροφη θα εστρωνε, απλα εβαζε λιγη οπως του εγραψα και δεν φαινοταν στις μετρησεις, Ο κυκλος γινοταν ομως. Αυτον τον τροπο τον εχω "σπουδασει" ας πουμε.)

Link to comment
Share on other sites

Απορώ τι κάθεστε και λέτε τόσες μέρες, για ένα θέμα για το οποίο ισχύει : Ο καθένας στρώνει το ενυδρείο όπως θέλει, με τα συν και τα πλην της κάθε μεθόδου

Ετσι.

Αρκει να προσεχουμε τα ψαρακια και να μη φοβομαστε να ζητησουμε βοηθεια αν χρειαστει.

Έγινε επεξεργασία - Jimi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...