Jump to content

τα πρωτα μου tetra


Recommended Posts

Θα βαλω απλα μπαινω απο το κινητο συνεχεια λογο δουλειας. θα βρω λιγο χρονο να ανεβασω καμια φωτο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όμορφα ψαράκια έχεις διαλέξει!

 

Για τα apisto δεν μπορώ να πω κάτι αφού δεν έχω σχετική γνώση.

 

Όμως για τα Buenos Aires tetra που διάλεξες δεν είμαι βέβαιος πως είναι η πιο κατάλληλη επιλογή. Βέβαια, ποτέ δεν είχα αυτά τα ψάρια και ίσως κάνω λάθος αλλά επειδή είναι αρκετά συνηθισμένα ψάρια στα petshop, μου είχαν τραβήξει την προσοχή στο παρελθόν και είχα διαβάσει για αυτά. Οι "ενστάσεις" μου είναι δύο. Η πρώτη (και με την μικρότερη δημασία ίσως) είναι ότι σύμφωνα πάντα με τα όσα έχω διαβάσει, θα μασουλίσουν με ευχαρίστηση τα φύλλα από τα σχετικά μαλακά φυτά. Αν αυτό αληθεύει, μάλλον θα περιορίσει πολύ τις επιλογές σου σε φυτά. Η δεύτερη "ένσταση" αφορά το τελικό μέγεθος των ψαριών. Ανέκαθεν γνώριζα πως είναι από τα μεγαλόσωμα τέτρα. Όπως και τα colombian tetra που είχες πριν. Με μια γρήγορη ματιά στο διαδίκτυο βλέπει κανείς τα διάφοαρα σάιτ να του δίνουν τελικό μέγεθος από 5 ως 8 εκατοστά. Αν η αλήθεια είναι προς το πάνω όριο, νομίζω πως υπάρχει πρόβλημα χώρου. :)

Link to comment
Share on other sites

Στο θεμα των φυλλων μαλλον εχεις δικιο δυο μικρα φυλλα που πηγαν να πεταξουν οι anubies την αλλη μερα φαγωθηκαν. Τωρα το μεγεθος μου ειπαν απο 4 ως 5 μαξιμουμ για τα alpino. Ειναι πιο μικρα απο τα columpian. Παντως ειμαι και σε φαση να αφησω μονο τα apistogramma μεσα θα δειξει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα το ενυδρειο φιλοξενει τα δυο agassizii εδωσα ολα τα τετρα και μου εχουν μεινει δυο τετρα τα οποια δεν βγαινουν με τιποτα. Ειναι συνεχεια κατω απο τις ανουμπιες. Το σαββατο με την αλλαγη νερου θα βγαλω τις ριζες με τις ανουμπιες για να τα βγαλω.

Εχω αγορασει ολα τα μεγεθη αποχης μπας και κανω τιποτα αλλα μπα απογοητευτηκα.

Ξερει κανεις κανενα τροπο πριν αρχισω το ξηλωμα;

Link to comment
Share on other sites

Ειναι απο το κινητο θα προσπαθησω να βγαλω καλυτερη

Link to comment
Share on other sites

Ελπιζω να ειναι καλυτερη αυτη.

Τα apistogramma ειναι κρυμενα πισω απο τα ξυλα

post-61277-0-74091100-1446123495_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μήπως με κάποιο τρόπο να έκανες λίγη σκια στις ανούμπιες ??

Πώς μπορούμε να κάνουμε σκιά στο ενυδρείο; Έγινε επεξεργασία - manos3
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καταφερα και εκανα λιγο σκια στις anubies γιατι θα μας ετρωγε η αλγη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...