Jump to content

τα πρωτα μου tetra


Recommended Posts

Καλα, πνιγονται τα ψαρια απο τα χαλικια; πρεπει να βαλω και εγω αμμο;τι να κανω να μη τρωνε τα χαλικια; να βαλω μεγαλα βοτσαλα;

 

Τα ψαρια δεν πνιγονται απο τα χαλικια,απλα μερικα ψαρια τραυματιζονται απο τα χαλικια,οπως τα γατοψαρα.

Αναλογα τι ψαρια εχεις,πρεπει να εχεις και τον αναλογο βυθο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 137
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα μονά ψάρια που ξέρω πως μπορούν να "πνιγούν" από χαλικάκι είναι τα χρυσόψαρα, επειδή έχουν την συνήθεια να παίρνουν χαλίκια στο στόμα τους και να τα "πιπιλίζουν" σαν καραμέλα. Σε ένα από αυτά κόλλησε ένα στο λαιμό του και επιστρατεύτηκε τσιμπιδάκι...

Link to comment
Share on other sites

εγω τωρα με αυτο το πολυ ψιλο χαλικακι για βυθο τι ψαρακια μπορω να βαλω?

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσοψαρα ειναι μεγάλες καταπιολες. Και βαζουμε το τσιμπιδακι μεσα στο στομα και του τραβαμε τα αντερα ; Συγκλονιζομαι οταν το συλογιζουμε

Link to comment
Share on other sites

Τα χρυσοψαρα ειναι μεγάλες καταπιολες. Και βαζουμε το τσιμπιδακι μεσα στο στομα και του τραβαμε τα αντερα ; Συγκλονιζομαι οταν το συλογιζουμε

 

Στα χρυσόψαρα αρέσει να βάζουν τα χαλικάκια στο στόμα και τα φτύνουν γιατί με αυτό τον τρόπο βρίσκουν τροφή.... Σίγουρα δεν θα τραυματιστούν, μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

αυριο ξεκιναει η αλλαγη χαλικιων και αντικατασταση ριζες αντι πετρες. τωρα το βαρελι με την τυρφη το εχω από την πεμπτη αλλα δεν βλεπω μεγαλη διαφορα στο χρωμα και το ph το μετρησα σημερα 7.5 είναι. διαβασα στο φορουμ ότι θελει 3-4 μερες όπως επισης ότι πρωτα πεφτει η σκληροτητα του νερου και μετα το ph. θα μετρησω και αυριο το πρωι και μετα θα ξεκινησω. η τυρφη που πηρα ειναι όπως περνεις καπνο και ισως να εβαλα και λιγη. δεν πειραζει την άλλη βδομαδα στην επομενη αλαγη θα βαλω πιο πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Τι σκλητοτητες ειχες και τι εχεις τωρα?

Ποσα λιτρα νερο φτιχνεις και ποσο τυρφη εχεις βαλει?

Τι φιλτρο χρησιμοποιεις στο βαρελι?

Link to comment
Share on other sites

test για σκληροτητα δεν εχω ακομα εχω μονο για ph. απλα μου ειπε στο μαγαζι ότι πρωτα πεφτει η γενικη σκληροτητα του νερου και μετα το ph

φτιαχνω 20 λιτρα νερο και μου ειπε να βαλω φαντασου  ένα φλιτζανι καφε (ελληνικου) . και το ξαναλεω η τυρφη που μου εδωσε είναι σαν καπνος που στριβουμε. εγω παντος πιστευω ότι είναι λιγη γι αυτά τα λιτρα

το φιλτρο είναι από ένα φιλο που γυρναει 200l/h αλλα με την ποσοτητα που εβαλα ουτε το μισο δεν γεμισα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην,χωρις τεστ για gh δεν μπορεις να επεξεργαστεις το νερο.Αν δεν εχει τετοιο τεστ,πως θα καταλαβεις αν δουλευει η τυρφη και ποσο επεσε?

Η τυρφη που πηρες μαλλον δεν κανει..βαζουμε τυρφη σε κοκκους οχι αυτη που βαζουν στα τεραριουμ.

Παρε αλλη τυρφη σε κοκκους και γεμισε οσο χωραει το φιλτρο μεσα,αδειασε ολο τον καδο του και γεμισε το με τυρφη την οποια θα εχεις βαλει μεσα σε καλσον.

Ισως και το φιλτρο να ειναι μικρο.

Παρε και τεστ για gh,ετσι οπως το κανεις δεν θα βγαλεις ακρη.

Μην ακους το πετ σοπ.

Link to comment
Share on other sites

τα τεραριουμ τι είναι. αυτή η τυρφη γραφει active peat εχει απ εξω κατι δισκους και είναι της as . μα και εμενα κατι δεν μου κολαγε, και η ποσοτητα που μου εδειξε μου φανηκε λιγη. κατω κατω το κουτι εχει ένα φιλτρο και λεει 60 γραμαρια τι εννοει δεν ξερω.

παντος rast εχεις δικιο πρεπει να παρω την άλλη και να παρω και ένα τεστ  για σκηροτητα. τα τεστ τα περνω σιγα σιγα γιατι θα μπουμε μεσα σε λιγο αφου από ένα δωρο χρυσοψαρο βρεθήκαμε με ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δώσε λίγη προσοχή στην τύρφη, μην την στουμπώσεις στο φίλτρο μέσα ώστε να μπορεί το νερό να περνάει με ευκολία. Διαφορετικά δεν θα δουλέψει η τύρφη και συνεπώς δεν θα πέφτουν οι σκληρότητες.

Από εταιρία προσωπικά προτιμώ την fluval, είναι καθαροί κόκκοι και τίποτα άλλο. Της sera που πήρα το 1/4 σχεδόν είχε γίνει σκόνη, πράγμα που δεν το θέλουμε και επίσης είχε πολλά κομμάτια που ήταν σαν μικρά κλαδάκια. Δεν μου άρεσε καθόλου.

Όταν βρεις τις ρουτίνες σου σχετικά με την τύρφη (πόση ποσότητα χρειάζεσαι για να έρθει το νερό εκεί που θες) φρόντισε αυτή την ποσότητα να την μοιράσεις σε 2 τούλια και να τα αλλάζεις εναλλάξ κάθε 10 μέρες περίπου έτσι ώστε να πετύχεις και σταθερότητα. 

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

Θα βαλω απο αυριο την διπλασια ποσοτητα απο αυτη που εβαλα μεχρι να τελειωσει αυτη που εχω και μετα θα κοιταξω να βρω αυτη που λες.οταν λες να μην το στουμπωσω εννοεις να μην βγαινει το νερο δυσκολα απο το φιλτρο ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή μην ρίξεις πολύ το ph.Η πτώση του στο ενυδρείο να είναι όσο πιο σταδιακή γίνεται. Δεν πειράζει δηλαδή να πέσεις μισό βαθμό την ημέρα, αρκεί να μην είναι μπαμ και κάτω.

Δεν χρειάζεται να βιάζεσαι ώστε να το ρίξεις σύντομα, σιγά σιγά και με τις αλλαγές θα φτάσεις στο επιθυμητό σημείο.

Όσων αφορά τώρα το αν βγαίνει το νερό εύκολα ή δύσκολα απ' το φίλτρο:

Δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αυτό σαν μέτρο σύγκρισης, γιατί το νερό μπορεί ναι μεν να βγαίνει εύκολα απ' το φίλτρο,αλλά μπορεί να βρίσκει άλλες διόδους να περνάει, αλλά όχι μέσα απ' την τύρφη όπου και θέλουμε.

Στο μάτι φρόντισε η τύρφη να μην είναι πολύ στριμωγμένη.

Επίσης εντελώς εμπειρικά, αν το νερό δεν μαυρίσει, η τύρφη δεν έχει κάνει δουλειά. Θα το δεις και στις μετρήσεις σου.

Έγινε επεξεργασία - AgMa
Link to comment
Share on other sites

αρα θα την απλωσω μεσα στο καλσον να πιασει οσο ολο το χωρο της καλτσας γιατι οπως σου ειπα ειναι σαν καπνος. θα βαλω και αυτη που ειχα την προηγουμενη βδομαδα ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κάνει αυτή που έχεις και δεν μπορώ να σου πω. Απλά να ξέρεις ότι η δράση της κρατάει περίπου 10 μέρες και μετά αρχίζει και ξεθυμαίνει, δεν είναι το ίδιο δυνατή. Άρα δεν ξέρω και κατά πόσο θα σε βοηθήσει αυτή που έχεις απ' την περασμένη 'βδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

Τεστ για gh πηρες? Χωρις αυτο δεν μπορεις να προχωρησεις γιατι δεν θα ξερεις αν μεταβαλλεται η οχι.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανχωνεστε πηρα. Πηγα εχτες στο pet shop δεν το ειχε και θα μου το φερει αυριο απο αλλο μαγαζι. Της jpl πηρα οπως εχω και για το ph.ελπιζω να ειναι καλο.τωρα εχω αρχισει να ψαχνω και για καποια ευκολα φυτα αλλα σιγα σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Αφού μπορεί να καταλάβει απ' το ph Κώστα.

 

Τι να καταλαβει απο το ph?

Αφου πρωτα πεφτει το gh ρε παιδια και μετα το ph.

Πρωτα μετρας gh για να δεις αν δουλευει η τυρφη και ποσο γρηγορα μαλακωνει το νερο και μετα βλεπεις διαφορες στο ph.

Link to comment
Share on other sites

Ναι γιατι την προηγουμενη βδομαδα ετσι την πατησα. Ελεγα οτι θα δω απο το ph εφτασε η κυριακη και δεν ειδα τιποτα.αν την τριτη μερα εβλεπα οτι οι τιμες ειναι ιδιες θα προσθετα τυρφη.βεβαια την εβαλα και αργα. Την εβαλα πεμπτη για να κανω αλαγη την κυριακη το πρωι.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε..χιλια συγνωμη..εγραψα πατατα πιο πανω..

Το kh επιρεαζει το ph και οχι το gh που εγραψα...:(

Αν εχεις παρει ηδη το τεστ για το gh και δεν το εχεις ανοιξει ακομα,αν μπορεις πηγαινε να στο αλλαξει και παρε για kh.

Και παλι χιλια συγνωμη για το λαθος που εγραψα,μπερδευτικα :(

Link to comment
Share on other sites

Κατσε να την παρω τηλ αν δεν μου το εχει φερει. Το kh τι μετραει? Αφου την γενικη σκληροτητα την μετραει το gh. Εμεις αυτο δεν θελουμε να δουμε να πεφτει?

Link to comment
Share on other sites

Οκ rast το διαβασα ναι το kh πρεπει να παρω θα της πω να το αλαξει αν και δεν με πηρε τηλ σημερα οτι το εχει φερει.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...