Jump to content

Λίτρα Και Αλλαγές....


Recommended Posts

Επειδη η αλλαγη νερου ειναι στην ουσια αραιωση των στοιχειων νομιζω οτι μικροτερη αλλαγη απο 1/3 (30%) δεν εχει και μεγαλη σημασια.Δηλαδη δεν ειναι μονο θεμα ρυπων αλλα και διαφορων στοιχειων που αν ξεφυγουν ή δεν καταναλωθουν απο τους οργανισμους θα πληθυνουν ξαφνικα μεσα στο ενυδρειο.

 

Γιατι τα στοιχεια που μετραμε και υπαρχουν τεστ ειναι μερικες δεκαδες ενω αυτα που βρισκονται στα νερο χιλιαδες.

Αραιωση ποιων στοιχειων βρε αδερφε..... ? Δηλαδη οταν κανεις αλλαγη νερου εσυ πιστευεις οτι ''αραιωνεις'' ''στοιχεια'' ? 

Link to comment
Share on other sites

Επειδη η αλλαγη νερου ειναι στην ουσια αραιωση των στοιχειων νομιζω οτι μικροτερη αλλαγη απο 1/3 (30%) δεν εχει και μεγαλη σημασια.Δηλαδη δεν ειναι μονο θεμα ρυπων αλλα και διαφορων στοιχειων που αν ξεφυγουν ή δεν καταναλωθουν απο τους οργανισμους θα πληθυνουν ξαφνικα μεσα στο ενυδρειο.

 

Γιατι τα στοιχεια που μετραμε και υπαρχουν τεστ ειναι μερικες δεκαδες ενω αυτα που βρισκονται στα νερο χιλιαδες.

 

Μα γι αυτο ειπα οτι αν βαλει λιγα ψαρια που δεν ειναι ρυπογοννα και πολλα φυτα γρηγορης αναπτυξης,μπορει να κανει και αλλαγες νερου ανα 15 μερες,δεν θα εχει κανενα προβλημα.

Επισης δεν ειναι μονο αραιωση των στοιχειων αλλα και φρεσκαρισμα του νερο και των ιχνοστοιχειων.

Αν σε ενα ενυδρειο δεν πεφτουν λιπασματα,ταιζουμε σωστα,εχουμε σωστο φιλτρο,λιγα ψαρακια και πολλα φυτα,δεν ειναι αναγκη να κανουμε αλλαγες καθε εβδομαδα.Δεν λεω να κανουμε και καθε μηνα,αλλα καθε 15 μερες μπορουμε να το κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το ελαχιστο δεν ειναι 30% την εβδομαδα..το καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο και μην υπερβαλεται!Τι θα πει δηλαδη ελαχιστο 30%?

Αν εχω λιγα ψαρια σε 100 λιτρα πρεπει να κανω 30% καθε εβδομαδα?Μην αρχιζουμε παλι τα ιδια..

Οι μετρησεις μας λενε ποτε θα κανουμε αλλαγη νερου και η ψαροσυνθεση μας.

Απλα,το 30% ειναι δοκιμασμενο και υπαρχει και μια δικληδα ασφαλειας για τυχον λαθος μεσα στην εβδομαδα,αυτο δεν σημαινει ομως οτι ειναι το στανταρ.

Soulaki,αναλογα τα ψαρια που θα βαλεις και τι φιλτρο θα εχεις αλλα και τι μετρησεις,θα κανεις και αναλογες αλλαγες νερου.Οχι ομως καθε μηνα.Το πολυ να το πας ανα 15 μερες,οχι παραπανω.

Αν βαλεις αρκετα φυτα γρηγορης αναπτυξης και λιγα ψαρια που δεν ειναι ρυπογοννα,μια χαρα θα παει το ενυδρειο με αλλαγες ανα 15 μερες.

 

Ποια ψαράκια γλυκου νερού, και χωρίς επεξεργασια νερού, μπορούν να μπούν σε 170λτ.

Η προοπτική μείωσης των χρυσόψαρων σε 2 ακόμα και στα 170 μάλλον δεν παίζει , έτσι ? ( για αλαγές 15θημέρου τουλάχιστον )

 

Link to comment
Share on other sites

Αραιωση ποιων στοιχειων βρε αδερφε..... ? Δηλαδη οταν κανεις αλλαγη νερου εσυ πιστευεις οτι ''αραιωνεις'' ''στοιχεια'' ? 

 

Φανταζομαι οτι εννοει για να νιτρικα αλλα και το redox αλλα εδω δεν μιλαμε για αλλαγες μηνα αλλα για 15 ημερων και αυτο με τις προυποθεσεις που ειπα πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ψαράκια γλυκου νερού, και χωρίς επεξεργασια νερού, μπορούν να μπούν σε 170λτ.

Η προοπτική μείωσης των χρυσόψαρων σε 2 ακόμα και στα 170 μάλλον δεν παίζει , έτσι ? ( για αλαγές 15θημέρου τουλάχιστον )

 

 

Υπαρχουν ψαρακια που μπορεις να βαλεις.

Πχ θα μπορουσες να βαλεις μια μικρη ομαδα απο cherry barbs,ειναι μικρα ψαρακια και δεν ειναι πολυ ρυπογοννα.Ομως,αντι να βαλεις οσα ψαρακια θα εβαζες κανονικα,πχ 20,τωρα θα βαλεις 10.

Μπορεις επεισης να βαλεις μια μικρη ομαδα απο pseudomugil gertrudae η furcatus,παλι καμια 10αρια ατομα.

Ολα αυτα με πολλα φυτα γρηγορης αναπτυξης για να σου φιλτραρουν και αυτα το νερο απο τα νιτρικα σου.

Χρυσοψαρα οχι,δεν θα το προτεινα.

Αυτο το ενυδρειο,τι φιλτρο θα εχει?

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ψαρακια που μπορεις να βαλεις.

Πχ θα μπορουσες να βαλεις μια μικρη ομαδα απο cherry barbs,ειναι μικρα ψαρακια και δεν ειναι πολυ ρυπογοννα.Ομως,αντι να βαλεις οσα ψαρακια θα εβαζες κανονικα,πχ 20,τωρα θα βαλεις 10.

Μπορεις επεισης να βαλεις μια μικρη ομαδα απο pseudomugil gertrudae η furcatus,παλι καμια 10αρια ατομα.

Ολα αυτα με πολλα φυτα γρηγορης αναπτυξης για να σου φιλτραρουν και αυτα το νερο απο τα νιτρικα σου.

Χρυσοψαρα οχι,δεν θα το προτεινα.

Αυτο το ενυδρειο,τι φιλτρο θα εχει?

 

υπολόγιζα ότι θα βάλω το 2213, αλλά μάλλον δεν κάνει απ ότι μου λέτε.

 

Link to comment
Share on other sites

To 2213 η εταιρια το δινει για ενυδρεια μεχρι 250 λιτρα...

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Αλλά μου γράψαν τα παιδιά παραπάνω , ότι πάντα υπολογίζουμε πολύ παρά κάτω σε λτ, για να είμαστε καλυμένοι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι.Αλλά μου γράψαν τα παιδιά παραπάνω , ότι πάντα υπολογίζουμε πολύ παρά κάτω σε λτ, για να είμαστε καλυμένοι.

 

Ναι οκ,αυτο ομως ισχυει οταν εχεις χρυσοψαρα..οταν εχεις μικρα ψαρακια που δεν ειναι ρυπογοννα δεν ισχυει και πολυ αυτο..Εγω πιστευω οτι το φιλτρο αυτο σου κανει μια χαρα,3 λιτρα βιολογικο υλικο χωραει,δεν το λες και λιγο για 10 μικρα ψαρακια..

Εγω στο 110 λιτρα μου,εχω ενα fluval 105..που η εταιρια το δινει για 100 λιτρα..αρα μαλλον δεν μου κανει..και ομως,εχω μεσα 6 ψαρακια απο την λιμνη Τανγκανικα και δεν εχω κανενα θεμα..

Link to comment
Share on other sites

Οκ.θα δώ τι θα κάνω.Η αλήθεια είναι ότι ήθελα να βολέψω τα ήδη υπάρχοντα ψαράκια μου εκεί.Και να τα βλέπω να μεγαλώνουν....τώρα προβληματίστηκα, θα δώ τι θα κάνω. :wacko:

Ευχαριστώ πολύ όλους σας, για τις πολύτιμες συμβουλές σας. :)

Link to comment
Share on other sites

Με τα χρυσοψαρα δεν μπορεις να μη κανεις αλλαγες νερου καθε εβδομαδα,ειναι πολυ ρυπογοννα ψαρια.Και το φιλτρο σου δεν νομιζω να σου φτασει γι αυτα τα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Soulaki για αρχή πάρε το ενυδρείο. Βάλε τα χρυσόψαρα σου μέσα και σιγά σιγά βλέπεις πως πάει το πράγμα. Κανε μετρήσεις στην αρχή κάθε δύο τρεις μέρες και τάιζε μέρα παρά μέρα στην ανάγκη. Όταν θα δεις τα νιτρικά στο 20 κάνε αλλαγή. Θα βρεις τη συχνότητα των αλλαγών και στο εν τω μεταξύ θα δεις και το κόστος του νερού.

Δεν σου παρουσιάζετε τέτοια ευκαιρία κάθε μέρα. Μετά θα το μετανιώσεις. Αν το καλό σκεφτείς θα αλλάζεις 30 40 λίτρα επιπλέον. Φίλτρο μην αλλάξεις ακόμα. Θα το δεις αν αντεχει και για ποσο από τις μετρήσεις σου. Μην προσθέσεις όμως αλλά ψαράκια....

Link to comment
Share on other sites

Σουλακι το νερό της αλλαγής δεν παέι χαμένο, χρησιμοποιησε το για πότισμα! ;)

Στάλθηκε από το G320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα φιλτρο/ λιτρα ειναι καπως πολυσυνθετο! Αν πχ σε 100 λιτρα εχεις ενα φιλτρο για 200 λιτρα θεωρητικα εισαι καλα. Αν ομως σε αυτα τα 100 λιτρα εχεις 10 ψαρια σαν τα χρυσοψαρα ας πουμε ε τοτε δεν εισαι καλα!

Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις;

Link to comment
Share on other sites

Εχω και θέμα και με την βλακεία το ίντερνετ, και δεν μπορώ να μπαίνω όποτε θέλω.Σήμερα λοιπόν που είδα όλα τα μηνύματα....τι να πώ. Με ξαφνιάσατε.

Τι να πρωτοαπαντήσω.......

Για μεγαλύτερο φίλτρο σε αυτή την φάση, δεν είμαι.Με την καμία όμως.

Ξέρω ότι είναι λίγα τα λτ , αλλά τα ψάρια είναι μικρά ακόμα

Τα νιτρικά μου είναι 25.Για το τιμολόγιο, αρκεί να σας πώ , ότι ο γείτονάς μου, ποτίζοντας τα λιγοστά φυτά του, του ήρθε λογαριασμός 500 ευρώ.......και παρόλο που ξεσηκώθηκε όλος ο σύλογος, λόγω υπερχρεώσεων  ( στον οποίο ανήκουμε ) δεν κάναμε τίποτα.

Και για να μην σας κουράζω, εάν το πάρω, και αλάξω ψαροσύνθεση, πάλι οι αλαγές θα είναι οι προαναφερώμενες ? ή αν δεν κρατήσω και τα 3 ψαράκια μου? :bigemo_harabe_net-99:

γιατί ακούω από κάποιους για αλαγές 1 φορά τον μήνα.( σε μεγαλύτερα ενυδρεία βέβαια, 200-250λτ )

 To φιλτρο για 3 χρυσοψαρα fancy φτανει.

Ο λογαριασμος του ηρθε 500 για αλλο λογο και οχι ποτιζοντας τα ... λιγοστα φυτα. Κατι δεν σας λεει μαλλον.

Αν αλλαξεις συνθεση αλλαζουν ολα.

Οπως εισαι με 3 fancy, απλα αλλαζεις απο 70-150 λιτρα την εβδομαδα, αναλογα το μεγεθος τους και το ταισμα που γινεται.

Αν αλλαζεις μια φορα το μηνα, θα πρεπει να αλλαζεις πολυ περισσοτερο νερο οποτε οικονομια δεν κανεις.

Η ποσοτητα του νερου που πρεπει να αλλαζεται, παει αναλογα τους ρυπους που πεφτουν στο νερο, ειτε ειναι μεγαλο το ενυδρειο ειτε οχι.

Αν πρεπει (απο μετρησεις κλπ) να αλλαξεις 50 λιτρα την εβδομαδα λογω των ρυπων, αν εχεις 100 λιτρα ενυδρειο, κανεις 50% αλλαγη, ενω αν εχεις 200 λιτρα, κανεις 25%.

Σε αυτο το παραδειγμα, αν θελεις να κανεις καθε μηνα αλλαγη, στο 100λιτρο δεν μπορεις, ενω στο 200λιτρο κανεις περιπου 75% .

Τα ψαρια ομως μεχρι να τελειωσει ο μηνας θα μαρτυρησουν.

 

Link to comment
Share on other sites

Προταση,επειδη χομπυ κανουμε και πρεπει να το κανουμε χαλαρα εαν δεν εχεις δυνατοτητα να συντηρεις το ενυδρειο(δεν θελω να σε προσβαλω) μην το παιρνεις ΄η παρτο και χαρισε το σε συνχομπιστα.

Έγινε επεξεργασία - stav
Link to comment
Share on other sites

Soulaki για αρχή πάρε το ενυδρείο. Βάλε τα χρυσόψαρα σου μέσα και σιγά σιγά βλέπεις πως πάει το πράγμα. Κανε μετρήσεις στην αρχή κάθε δύο τρεις μέρες και τάιζε μέρα παρά μέρα στην ανάγκη. Όταν θα δεις τα νιτρικά στο 20 κάνε αλλαγή. Θα βρεις τη συχνότητα των αλλαγών και στο εν τω μεταξύ θα δεις και το κόστος του νερού.

Δεν σου παρουσιάζετε τέτοια ευκαιρία κάθε μέρα. Μετά θα το μετανιώσεις. Αν το καλό σκεφτείς θα αλλάζεις 30 40 λίτρα επιπλέον. Φίλτρο μην αλλάξεις ακόμα. Θα το δεις αν αντεχει και για ποσο από τις μετρήσεις σου. Μην προσθέσεις όμως αλλά ψαράκια....

 

Μάλλον αυτό θα κάνω, γιατί έχω μπριζωθεί, και μόνο που το σκέφτομαι. :thumbsu:

Εννοείτε, όχι αλλα ψάρια....

 

Link to comment
Share on other sites

Σουλακι το νερό της αλλαγής δεν παέι χαμένο, χρησιμοποιησε το για πότισμα! ;)

Στάλθηκε από το G320 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ναι , το ξέρω αυτό το κάνω ήδη, μου το είπε ο πετσοπάς της γειτονιάς.....είναι το καλύτερο λίπασμα.. :jig:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα φιλτρο/ λιτρα ειναι καπως πολυσυνθετο! Αν πχ σε 100 λιτρα εχεις ενα φιλτρο για 200 λιτρα θεωρητικα εισαι καλα. Αν ομως σε αυτα τα 100 λιτρα εχεις 10 ψαρια σαν τα χρυσοψαρα ας πουμε ε τοτε δεν εισαι καλα!

Δεν ξερω αν με καταλαβαινεις;

 

Ναι , το πιασα το νόημα....

 

Link to comment
Share on other sites

 To φιλτρο για 3 χρυσοψαρα fancy φτανει.

Ο λογαριασμος του ηρθε 500 για αλλο λογο και οχι ποτιζοντας τα ... λιγοστα φυτα. Κατι δεν σας λεει μαλλον.

Αν αλλαξεις συνθεση αλλαζουν ολα.

Οπως εισαι με 3 fancy, απλα αλλαζεις απο 70-150 λιτρα την εβδομαδα, αναλογα το μεγεθος τους και το ταισμα που γινεται.

Αν αλλαζεις μια φορα το μηνα, θα πρεπει να αλλαζεις πολυ περισσοτερο νερο οποτε οικονομια δεν κανεις.

Η ποσοτητα του νερου που πρεπει να αλλαζεται, παει αναλογα τους ρυπους που πεφτουν στο νερο, ειτε ειναι μεγαλο το ενυδρειο ειτε οχι.

Αν πρεπει (απο μετρησεις κλπ) να αλλαξεις 50 λιτρα την εβδομαδα λογω των ρυπων, αν εχεις 100 λιτρα ενυδρειο, κανεις 50% αλλαγη, ενω αν εχεις 200 λιτρα, κανεις 25%.

Σε αυτο το παραδειγμα, αν θελεις να κανεις καθε μηνα αλλαγη, στο 100λιτρο δεν μπορεις, ενω στο 200λιτρο κανεις περιπου 75% .

Τα ψαρια ομως μεχρι να τελειωσει ο μηνας θα μαρτυρησουν.

 

 

Το θέμα του λογαριασμού πονάει, άστο.

Δεν πλήρωσε μόνο αυτός υπέρογκο ποσό,αλλά όλοι μας. Γι αυτό τρέξαμε και σε δικηγόρο.

Εννοείτε ότι δεν θέλω να βάλω τα μωράκια μου σε τέτοια διαδικασία, γι αυτό άλλωστε άνοιξα και το θέμα.

Από τις απόψεις όλων σας όμως κατάλαβα ότι βάσει μετρήσεων κάνω και αλαγές, και απ ότι μου γράφει η φίλη μου η Μαρή,  πιο πάνω όταν δώ 20 νιτρικά καιρός να αλάξω νεράκι....

Είσαι και εσύ πολύ κατατοπιστικός πάντως.. :bow: .να στε καλά βρέ παιδιά όλοι σας. :thumbsu:

 

Θα κοιτάξω αν αντέχει το πάσσο της κουζίνας το βάρος, αρχικά και προχωράω...

Ευτυχώς έχω και φίλο μαραγκό, και θα μου την βρεί την λύση φαντάζομαι.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σουλα πουλα και εσυ στον ιδιοκτητη της γεωτρησης το νερο της αλλαγης ως φοβερο και καταπληκτικο νερο/λιπασμα για να βγαλεις κανα σπασμενο.... χαχαχα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σουλα πουλα και εσυ στον ιδιοκτητη της γεωτρησης το νερο της αλλαγης ως φοβερο και καταπληκτικο νερο/λιπασμα για να βγαλεις κανα σπασμενο.... χαχαχα...

 

Kαλόοοοοοοο. :thumbsu:

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν ψαρακια που μπορεις να βαλεις.

Πχ θα μπορουσες να βαλεις μια μικρη ομαδα απο cherry barbs,ειναι μικρα ψαρακια και δεν ειναι πολυ ρυπογοννα.Ομως,αντι να βαλεις οσα ψαρακια θα εβαζες κανονικα,πχ 20,τωρα θα βαλεις 10.

Μπορεις επεισης να βαλεις μια μικρη ομαδα απο pseudomugil gertrudae η furcatus,παλι καμια 10αρια ατομα.

Ολα αυτα με πολλα φυτα γρηγορης αναπτυξης για να σου φιλτραρουν και αυτα το νερο απο τα νιτρικα σου.

Χρυσοψαρα οχι,δεν θα το προτεινα.

Αυτο το ενυδρειο,τι φιλτρο θα εχει?

Υπάρχει κάπου το προφίλ, αυτών των ψαριών, γιατί δεν το βρίσκω ?

Επίσης , για τα νιτρικά που λέγαμε, εμένα και το νερό της βρύσης μου 25 νιτρικά έχει.....και το ενυδρείο πριν κάνω την αλαγή , το ίδιο.( με υγρά τέστ Σέρα μετρώ )

Πως θα καταλάβω πότε να κάνω  αλάγή το νερό, όταν βάλω το καινούργιο ενυδρείο ? :geek:

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αναζήτηση στο Google να τα βρεις αν και νομίζω είναι υπερβολή αυτός ο αριθμός από αυτά τα είδη για το ενυδρείο σου.. Το νερό αυτό είναι πόσιμο??

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια αναζήτηση στο Google να τα βρεις αν και νομίζω είναι υπερβολή αυτός ο αριθμός από αυτά τα είδη για το ενυδρείο σου.. Το νερό αυτό είναι πόσιμο??

 

Σε 170 λιτρα εινα υπερβολη 10 cherry barbs η 10 pseudomugil?

Μη τρελαθουμε ρε παιδια τωρα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...